אמנזיה אנטרוגרדית ואמנזיה רטרוגרדית (Anterograde & Retrograde Amnesia)

ראשי

תאור


תארו לכם שאתם קמים בוקר אחד ואינכם זוכרים דבר על עברכם, או לחילופין תארו לכם שאתם קמים בוקר אחד ואינכם מצליחים לזכור את השיחה שניהלתם עם השכן למשך יותר מכמה רגעים. היכולת לזכור מידע שצברנו בעבר ולאחסן בזיכרון מידע חדש שאנו קולטים נתפסת בעינינו כטבעית ובסיסית, ולכן לא קשה לדמיין כמה הרסני יכול להיות אובדן של יכולת זו.

הסובלים מאמנזיה מאבדים אחת מיכולות אלו עקב פגיעה מוחית אשר עלולה להיגרם כתוצאה מגורמים כגון תאונה, שבץ, דלקת קרום המוח, התמכרות לאלכוהול ועוד. הסימפטומים של אמנזיה נחלקים לשניים: אמנזיה אנטרוגרדית ואמנזיה רטרוגרדית.

אמנזיה אנטרוגרדית, או לחילופין שיכחון למאוחר, מתייחסת לכשל ברכישת מידע עובדתי חדש. ישנם שני חולים מפורסמים כאלו שסיפורם נחקר לעומק בספרות המחקרית:
המקרה הראשון הוא המקרה של N.A אשר אינו מסוגל לנהל שיחת חולין, מפני שחוט מחשבתו נקטע בכל פעם שמתרחשת לידו הסחת הדעת המזערית ביותר. המקרה השני הוא המקרה של H.M אשר סבל בגיל 27 מאפילפסיה קשה ולכן עבר ניתוח אשר פגע באזור במוחו האחראי על יצירת זיכרונות חדשים, למרות שזיכרונו לגבי האירועים שהתרחשו לפני הניתוח נשמר. כך למשל, הוא לא זכר את רופאיו למרות התדירות הגבוהה בה פגש אותם.

אמנזיה רטרוגרדית, או לחילופין שיכחון למוקדם, מתייחסת לכשל בזכירת אירועים שהתרחשו לפני הפגיעה המוחית. היקף הפגיעה מסוג זה הינו משתנה ותלוי מקרה.

הלוקים באמנזיה הינם אנשים אינטליגנטים ובעלי אוצר מילים תקין אשר נראים נורמליים לחלוטין מלבד לפגיעה בזיכרון. פעמים רבות הזיכרון המרומז שלהם (implicit memory) אשר מכיל את הכישורים המוטורים, התפיסתיים והקוגניטיביים שאנו רוכשים, כגון רכיבה על אופניים, אינו פגוע ולכן הם מסוגלים לתפקד במישור זה ככל אדם נורמאלי.

פורומים פרקינסון והפרעות תנועה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
התחלה של פרקינסון לtישה בת 72 שני 07/11/2020 18:37
  • במקרה של חשד להתחלה של פרקינסון, האם יש תרופה שמסייעת בעצירת המחלה?

  • + הוסף תגובה
חשד לדימנציה מלכה 03/11/2020 22:49
  • מה זה אומר חשד ל cbd. ולא לאצהימר. מה זה אותר תודה רבה על המענה

  • + הוסף תגובה
כאבים במעיים בשל סקיפוזיס? ענת 03/11/2020 12:30
  • שלום האם תנוחת הסקיפוזיס בחולי פרקינזון יכולה לגרום לכאבים במעיים ובטחורים בשל ההליכה הקשה של חולה הפרקינזון?

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!