אמנזיה אנטרוגרדית ואמנזיה רטרוגרדית (Anterograde & Retrograde Amnesia)

ראשי

תאור


תארו לכם שאתם קמים בוקר אחד ואינכם זוכרים דבר על עברכם, או לחילופין תארו לכם שאתם קמים בוקר אחד ואינכם מצליחים לזכור את השיחה שניהלתם עם השכן למשך יותר מכמה רגעים. היכולת לזכור מידע שצברנו בעבר ולאחסן בזיכרון מידע חדש שאנו קולטים נתפסת בעינינו כטבעית ובסיסית, ולכן לא קשה לדמיין כמה הרסני יכול להיות אובדן של יכולת זו.

הסובלים מאמנזיה מאבדים אחת מיכולות אלו עקב פגיעה מוחית אשר עלולה להיגרם כתוצאה מגורמים כגון תאונה, שבץ, דלקת קרום המוח, התמכרות לאלכוהול ועוד. הסימפטומים של אמנזיה נחלקים לשניים: אמנזיה אנטרוגרדית ואמנזיה רטרוגרדית.

אמנזיה אנטרוגרדית, או לחילופין שיכחון למאוחר, מתייחסת לכשל ברכישת מידע עובדתי חדש. ישנם שני חולים מפורסמים כאלו שסיפורם נחקר לעומק בספרות המחקרית:
המקרה הראשון הוא המקרה של N.A אשר אינו מסוגל לנהל שיחת חולין, מפני שחוט מחשבתו נקטע בכל פעם שמתרחשת לידו הסחת הדעת המזערית ביותר. המקרה השני הוא המקרה של H.M אשר סבל בגיל 27 מאפילפסיה קשה ולכן עבר ניתוח אשר פגע באזור במוחו האחראי על יצירת זיכרונות חדשים, למרות שזיכרונו לגבי האירועים שהתרחשו לפני הניתוח נשמר. כך למשל, הוא לא זכר את רופאיו למרות התדירות הגבוהה בה פגש אותם.

אמנזיה רטרוגרדית, או לחילופין שיכחון למוקדם, מתייחסת לכשל בזכירת אירועים שהתרחשו לפני הפגיעה המוחית. היקף הפגיעה מסוג זה הינו משתנה ותלוי מקרה.

הלוקים באמנזיה הינם אנשים אינטליגנטים ובעלי אוצר מילים תקין אשר נראים נורמליים לחלוטין מלבד לפגיעה בזיכרון. פעמים רבות הזיכרון המרומז שלהם (implicit memory) אשר מכיל את הכישורים המוטורים, התפיסתיים והקוגניטיביים שאנו רוכשים, כגון רכיבה על אופניים, אינו פגוע ולכן הם מסוגלים לתפקד במישור זה ככל אדם נורמאלי.

פורומים פרקינסון והפרעות תנועה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
פרקינסון- תזונה בילי 11/02/2020 19:36
  • שלום,אבא בן 70 אובחן בפרקינסון. האם יש תזונה מיוחדת?מחפשת דיאטנית מומחית בתחום כי הוא איבד משקל. אשמח להמלצות

  • + הוסף תגובה
האם הסימנים מדאיגים? רונית 10/02/2020 08:28
  • ראשית עברתי הרבה מתחים בנושאים רפואיים (לא פרקינסון אבל דברים רציניים אחרים) עם בני משפחה בשנים האחרונות. (אין לי מושג אם מתח משפיע על הנושא או לא). בכל אופן אני בת 57, מאז ומתמיד הידיים של רעדו. כאשר אני פחות במתח, הן פחות רועדות ולפעמים כמעט ולא. אבל לא הייתי אומרת, שהן לא רועדות בכלל. לפני כמה זמן שמתי לב שהאגודל שלי רועדת אולי יותר באופן בלתי רצוני. (אולי היה שם פצע,אבל זה לא רק מהפצע אני חושבת) נוסף לזה עוד דבר התחדש בשנה האחרונה , שהרבה פעמים כשאני קמה משינה , אני רועדת ואז זה עובר בעזרת ה'. קבעתי לתור לרופא (הוא בחו"ל כרגע), אבל רציתי לשאול, אם יש לך איזה מילת הרגעה או שהסימנים הללו מדאיגים. תודה רונית

  • + הוסף תגובה
חשש לפרקינסון ד''ר ישראלי-קורן 11/02/2020 01:21
  • שלום רונית ותודה על שאלתך, התחום הנוירולוגי מורכב, במיוחד פרקינסון והפרעות תנועה. הסימפטומים שלך אינם ספציפיים - שזה אומר שיש רשימה של מחלות שיכולות להסביר את התלונות. לכן, לצערי, הדרך היחידה זה להיבדק ע"י נוירולוגים בתחומים שונים כולל הפרעות תנועה כמובן ואולי גם להיבדק ע"י אורתופד. בהצלחה ותרגישי טוב :)

  • + הוסף תגובה
מדוע הורידו את השאלה שלי מהפורום רונית 04/02/2020 16:38
סימנים מדאיגים ד"ר סיימון ישראלי-קורן 08/02/2020 22:18
  • שלום רונית, היתה תקלה טכנית. אם תוכלי לכתוב את השאלה מחדש אז אשמח לכתוב שוב תגובה. בברכה, ד"ר ישראלי-קורן

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!