סרטן הקיבה (Stomach Cancer)

ראשי

תאור

סרטן הקיבה הוא אחד הגידולים הממאירים של הקיבה. שכיחותו פוחתת כיום בעולם המערבי. מבחינים בין סרטן של החלק התחתון של הקיבה לבין הסרטן של החלק העליון שלה, כאשר סרטן של החלק העליון עולה כיום בשכיחותו לעומת סרטן של החלק התחתון. בארצות מתפתחות, לעומת זאת סרטן הקיבה הוא הסרטן השלישי בשכיחותו מבין סוגי הסרטן השונים.
בשלב מוקדם סרטן הקיבה הוא לרוב אי-תסמיני ולכן קשה לאבחון. סימנים של סרטן הקיבה כוללים אי-נוחות או כאבים בבטן עליונה, נפיחות או הקאות לאחר האוכל, חוסר תיאבון וירידה במשקל, חולשה עקב חוסר דם (אנמיה), צאיות שחורות או הקאות של תוכן דמי.

כיב קיבה יכול לעיתים לגרום לתסמינים דומים לאלה של סרטן הקיבה.

מבחינים בין דרגות התפתחות שונות של סרטן הקיבה. בדרגה המוקדמת מעורב ציפוי הקיבה הפנימי (רירית הקיבה) בלבד. התוצאות של ניתוח בדרגה זו מצוינות. אך אם הסרטן התפשט מעבר לרירית הקיבה, לשכבת השריר או לקשריות הלימפה אשר סביב הקיבה, סיכויי ההחלמה קטנים יותר. גם כאשר הסרטן נמצא בחלק העליון יותר של הקיבה סיכויי ההחלמה נמוכים יותר לעומת סרטן בחלק התחתון.

פרופ' ב' נוביס

האנציקלופדיה הישראלית לרפואה
הוצאת ידיעות ספרים 2007

סיבות וגורמי סיכון

אחד הגורמים המעלה את הסיכון לסרטן הקיבה הוא החיידק הליקובקטר פילורי אשר יכול לזהם את הציפוי הפנימי של הקיבה. כשליש ממקרי סרטן הקיבה הם כנראה על רקע זיהום זה, ועם זאת אצל רוב האנשים הנושאים את חיידק הליקובקטר פילורי לא מתפתחת כל מחלה של הקיבה.

גורם סיכון נוסף הוא חומרים במזון: מזון מעושן, מיובש, מלוח או מתובל מעלה את כמות הניטרטים בקיבה. חומרים אלה, בכמות גדולה, עוברים בקיבה שינוי כימי שהופך אותם לחומרים מסרטנים. לעומת זאת תזונה עשירה בפירות, ירקות, או מזון שאוחסן כהלכה ונשמר בקירור מקטין את הסיכוי ללקות בסרטן הקיבה.

עישון ושתיית אלכוהול בכמות גבוהה מעלים את הסיכון להתפתחות סרטן בחלק העליון של הקיבה.

ניתוח קיבה בעבר מעלה סיכון להתפתחות סרטן הקיבה, אך הסיכון הזה מתחיל להיות משמעותי רק לאחר 20 שנה.

סרטן הקיבה שכיח פי 4-2 לפחות אצל קרובי משפחה של אנשים שלקו בסרטן הקיבה. הוא שכיח יותר בגברים. ומופיע במיוחד בין בגיל 75-50.

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

סרטן הקיבה מאובחן לרוב בגסטרוסקופיה. בבדיקה ניתן לאבחן קיום של כיב, פוליפ, גוש גידולי או התעבות של דופן הקיבה. במהלך הבדיקה ניתן לקחת דוגמה זעירה (ביופסיה) להסתכלות מיקרוסקופית.

צילום רנטגן עם חומר ניגוד (בריום) הופך להיות אמצעי דימות פחות מקובל.

טומוגרפיה מחשבית (CT) יכולה להדגים אם הסרטן התפשט מעבר לדופן הקיבה, או אם קיימת התעבות של דופן הקיבה והיא מבוצעת לרוב לשם השלמת הבירור.

בעל-שמע אנדוסקופי (EUS) ניתן לדגים את מידת החדירה לדופן הקיבה ואת ההתפשטות לקשריות לימפה.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

בסרטן הקיבה הטיפול מותנה בשלב האבחון. כריתה בניתוח (גסטרקטומיה) של הגידול היא הטיפול היחיד אשר יכול להביא להחלמה מלאה. ניתן לפי הצורך ולפי מידת ההתפשטות של הגידול לכרות קטע מן הקיבה (גסטרקטומיה חלקית), או את הקיבה כולה (גסטרקטומיה מלאה). במקרים מסוימים, כאשר הסרטן התפשט מעבר לדופן הקיבה, מקובל לשלב טיפול בהקרנות או כימותרפיה.

לעיתים כאשר הסרטן מתגלה בשלב מתקדם הטיפול מתמקד בעיקר בתמיכה בחולה: הקפדה על תזונה תקינה וטיפול נגד כאבים. יש צורך לעיתים בהאכלה דרך פתח מיוחד בדופן הבטן לתוך הקיבה (גסטרוסטום), או לתוך המעי (ג'גונוסטום).

לאנשים אשר מישהו מבני משפחתם לקה בסרטן הקיבה מומלץ לבצע בדיקה לאיתור חיידק הליקובקטר, ולטפל בו אם יש צורך.

פורומים סרטן השד

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
פרוטוקול טיפול תמר 19/02/2020 19:46
  • שלום, קיבחתי תשובות פתולוגיה לאחר ניתוח רצפטורים שליליים ל- ER ול-PR וHer2 New positive +3 האונקולוגית המליצה: 12 טיפולים כימותרפיים שבועיים של טקסטל, והרפצטין כל 3 שבועות במשך שנה . האם יש צורך בטיפול האגריסיבי הזה? או שיש חלופה אחרת ? גודל הגידול :1.1 ס״מ

  • + הוסף תגובה
טיפול ד"ר נעה אפרת בן ברוך 22/02/2020 15:53
ביראד 4a ליאת 22/02/2020 14:59
  • בת 33 , בדרך לטיפול הפריות הופנתי לכירוכג שד אך ללא גושים בבדיקה ידנית בכל זאת הופנה אותי לממוגראפיה ו us ,אחרי שיקבלתי מימגרופיה על קשרית זעירה , ביראד0 , באולטרסאונד התקבל כי יש גוש בשעה 10 גוש סולידי בעל גבולות סדירים בגודל 1 סמ , ביופסיה נאמר לי כי מדובר בשני כודים צמודים כל אחד 0.5 סמ , בכל זאת עשיתי ביופסיה באופן פרטי על מנת לקבל תושבה מהירה יותר, ללא רקע סרטן במשפחה בכלל. שאלתי האם בכל מקרה יוצא עם ביראד 4a תוצאת הביופסיה תהיה גוש ממאיר !! אני בלחץ אדיר

  • + הוסף תגובה
בלי לחץ ד"ר נעה אפרת בן ברוך 22/02/2020 15:52
  • בגילך. ולפי התאור של הממצא סביר מאד שלא ממאיר

  • + הוסף תגובה
גידול חדש אני 18/02/2020 17:17
  • לפני כשבוע לאחר 12 שנים ומעקב כל חצי שנה ופעם בשנה ממוגרפיה ואולטרסאונד, נראה ממצא חדש של 2סמ, בביופסיה אובחן כגידול סרטני מגיב לאסטרוגן ופחות אלים מלפני 12 שנים,נמצאת לפני בדיקת פט סיטי, רציתי לדעת מה הסיכוי שהספיק בשנה לשלוח גרורות? עלי לציין שבאולטרסאונד נראו בלוטות נקיות. תודה מראש

  • + הוסף תגובה
גרורות ד"ר נעה אפרת בן ברוך 18/02/2020 17:31

הצטרפו לאינדקס הרופאים!