פיצול אישיות (Split personality)

ראשי

תאור


פיצול אישיות מקושר לעיתים קרובות עם סכיזופרניה אך קישור זה שגוי במהותו. סכיזופרניה היא הפרעה פסיכוטית שבמסגרתה מתרחשת פגיעה נרחבת בבוחן המציאות וביכולת לפרש ולתפוס את המציאות כפי שרוב האנשים עושים זאת. פיצול אישיות, או כפי שהוא מכונה בעגה המקצועית - הפרעת זהות דיסוציאטיבית, היא הפרעה המשתייכת לקבוצת ההפרעות הדיסוציאטיביות ובמסגרתה מתקיימות מספר מערכות זהות באותה הנפש.

פיצול אישיות - מאפיינים

פיצול אישיות בא לידי ביטוי בקיומן של כמה זהויות נפרדות, כאשר לכל אחת מהן ישן תכונות, היסטוריה ודפוסי התנהגות ורגשות אופייניים. ברוב המקרים ישנה זהות מרכזית אשר מודעת לקיומן של הזהויות האחרות.

כיצד נוצר פיצול אישיות?

המונח פיצול אישיות מכיל את הדרך בה נוצרת הפרעת הזהות הדיסוציאטיבית: חלק מהאירועים והסיטואציות שחווה האדם מפוצלים מחוויית העצמי שלו ומשויכים לזהות אחרת, הנתפסת כאילו היא שעברה את החוויה. פיצול כזה של האישיות מתרחש, בדרך כלל, כשהאדם עובר אירועים בלתי נסבלים באופן קיצוני. כדי להגן על עצמו מהחוויה, הוא משכנע את עצמו שלא הוא זה שעובר את האירוע אלא "מישהו" אחר. כך הוא מגן על עצמו מחוויות שאי אפשר לעבד ולעכל אותן. כך, למשל, נפגעות של גילוי עריות, אלימות קשה או טראומות מיניות חמורות חוות פגיעות אשר עלולות להוות איום כה קיצוני על שלמות הנפש שלא ניתן לשאת אותו ולכן יש צורך לפצל אותו מהחוויה. בהתאם לכך, האישיות המרכזית של אישה שעברה תקיפה מינית וסובלת מפיצול אישיות יכולה לסלוד או להיגעל מאישיויות מפוצלות כגון הילדה הקטנה או הנערה המתבגרת. זאת משום שבחוויתה, הן חוו את האלימות הזוועתית, קיימו יחסי מין אסורים או חוו את הדחייה וחוסר האמון מהאם, שהתעלמה מתלונתן על האב הפוגע. באופן זה עשוי להיווצר מצב שבו האישיות המרכזית מתפקדת, באופן סביר, ואילו מערכות האישיות האחרות הן אלו שסובלות, לא מתפקדות ושנואות. עם זאת, במקרים רבים האישיות המרכזית היא גם כן אישיות סובלת ומיוסרת, שפעמים רבות מתקשה ביצירת קשרים בין אישיים משמעותיים, סובלת מחוסר סיפוק ומדיכאון וחרדה.

בגלל האופן בו נוצר פיצול אישיות, הטיפול המרכזי הוא באמצעות פסיכותרפיה, המבוצעת על ידי פסיכולוגים, ובהדרגתיות מסייעת להכיר את מערכות האישיות השונות, להבין את הגורמים לפיצול האישיות ולעיבוד החוויות הטראומטיות שכאשר התרחשו היו נוראיות מכדי שיהיה ניתן לעכל אותן ולעבדן.

ישנם מקרים בהם טיפול תרופתי בתרופות נגד דיכאון או תרופות נגד חרדה יכול לסייע בשיכוך הסימפטומים המתלווים להפרעה, אך טיפול זה לא יכול להחליף טיפול פסיכולוגי שמכוון לחיבור בין חלקי האישיות המפוצלים.

פורומים, דיכאון אחרי לידה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
הצעת הלוואה Mike 03/11/2019 18:11
  • אני מלווה אמין המלווה הלוואה והלוואה אישית לכל האנשים הרציניים הזקוקים להצעה אני מלווה אותה ב -3% אם אתם מעוניינים בהצעה תוכלו לפנות אלי באמצעות הדואר: credituniong@gmail.com

  • + הוסף תגובה
צריכות עזרה חשובה למחקר אביגיל 03/11/2019 12:48
  • היי! מצורף שאלון אנונימי וקצר למחקר חשוב מאוד הבודק תמיכה סביבתית לנשים אחרי לידה, נשמח להשתתפותכן! תודה! https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSexEfliSBCHO32cTJ3nYsOaz1dn9aMmCf9iCae18_6LvtqFww/viewform?vc=0&c=0&w=1

  • + הוסף תגובה
אמירות אובדניות במהלך החודשים שאחר הלידה מנחם 29/09/2019 01:32
  • אשתי ילדה לפני כ4 חודשים. סוף ההיריון והחודשים שלאחר מכן לווו בהתפרצויות בכי ויללות, לפעמים עד כדי אובדן שליטה שהתבטאה בצרחות ושאגות עד לב השמים.. יש לציין שאנחנו כשנה ורבע לאחר הנישואין והתקופה הזאת היתה מאוד מורכבת מבחינה זוגית: מצד אחד מלאה באהבה, חיבור ותקשורת ומצד שני מלאה באכזבות מצידי שתוקשרו ויצרו תחושות קשות אצל אשתי. לאחרונה בהתפרצויות מופיעים משפטים אובדניים: "אני אתפלל לאלוקים שיקח אותי. ואם לא אקח את עצמי". "בשביל מה לחיות". "רוצה למות". אני רוצה לדעת האם המצב בר סיכון ומה אני אמור לעשות בעניין יש לציין שאשתי הולכת לפסיכולוגית כל שבוע זה כמה חודשים ולפי מה שהיא אומרת לי, היא מתקשרת את ההתפרצויות שלה לפסיכולוגית ומקבלת הדרכה על כך הפחד שלי הוא שאולי היא מצנזרת את המחשבות והאמירות היותר חריפות כך שלפסיכולוגית אין אינדיקציה אמיתית למצב

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!