הפרעת סירוב לאכול (Feeding Disorder of infancy or Early Childhood)

ראשי

תאור


מעבר לחיוניותו של המזון לגדילתם והתפתחותם של ילדים, בתרבותנו ילד שאוכל נחשב לבריא. לכן אין זה מפתיע שהורים הנתקלים בסירוב ילדם לאכול חשים חרדה. ילדים הסובלים מהפרעת סירוב לאכול אינם מבינים את חשיבות האכילה, ורואים בה פעולה שלילית שיש להימנע ממנה.

תסמינים קליניים

סירוב לאכול הינה הפרעת אכילה שחלה בילדות ומתבטאת באכילה בלתי מספקת, הגורמת לאובדן משקל ולאי עליה במשקל במשך כחודש. ההפרעה מתחילה לפני גיל שש, ויכולה לבוא לידי ביטוי בהתנהגויות הבאות: הפניית הראש וסגירת הפה בעת הצגת אוכל, יריקה, הקאה וחנק בעת האכילה. בנוסף, חלק מהילדים מסכימים לאכול רק פריטי מזון מסוימים וחלקם מסכימים רק לשתות.

שכיחות ההפרעה

שכיחות ההפרעה בקרב תינוקות וילדים צעירים נעה בין 15% ל- 35%.

אבחנה על-פי ה- DSM

האבחנה ניתנת כאשר מתקיימים הקריטריונים הבאים:

• ההפרעה באכילה מתבטאת בחוסר יכולת לאכול בצורה מספקת באופן עקבי, ומלוות באי עלייה במשקל או באיבוד משקל באופן מובהק במשך חודש.
• ההפרעה אינה התוצאה של בעיות הקשורות לקיבה או למעיים או מצב רפואי כללי אחר (למשל ליקוי בתפקוד הושט).
• ההפרעה אינה קשורה לאבחנה של הפרעה נפשית אחרת (למשל, העלאת גירה בילדות), או נגרמת בעקבות מחסור ממשי באוכל.
• ההפרעה מתחילה לפני גיל שש.

גורמים להפרעה

ההסבר להפרעה שנוי במחלוקת, וישנן שלוש תיאוריות מרכזיות המנסות להסבירה:

• תיאוריות למידה: הסירוב לאכול נובע מפוביה מאוכל, שנגרמת עקב התנסות לא נעימה עם אוכל כתוצאה מבעיות רפואיות או מהתנהגות שלילית של ההורים בעת ההאכלה. בנוסף, הסירוב לאכול עלול להיווצר כתגובה להתנהגותם של ההורים (למשל, חיקוי הורה בעל הרגלי אכילה לא בריאים).

• מודל התפתחותי: אכילה תקינה מתפתחת בהדרגה. ככל שהזמן עובר, ילדים רוכשים את היכולת לעכל אוכל בעל טקסטורה וטעמים שונים, ואת היכולת לאכול לבד. על פי הגישה הזאת, פגיעה בהתפתחות התקינה הנובעת ממצב רפואי (למשל פגיעה בשרירי הפה), או כתוצאה מהתנהלות לא תקינה של ההורים, היא הגורם לסירובם של הילדים לאכול.

• תיאוריות התקשרות: התקשרות בלתי תקינה בין ההורה לילד תיצור אכילה בלתי תקינה (למשל, כאשר ההורה אינו מזהה את סימני הילד לכך שהוא רעב).

טיפול

סירובו של הילד לאכול עלול לגרום לאובדן משקל ולפגיעה בהתפתחותו התקינה של הילד ולכן חשוב לטפל בהפרעה בהקדם. ישנם מספר טיפולים שגורמים לשיפור משמעותי בתפקוד, כאשר המומלץ מביניהם הוא שילוב של טיפול ביולוגי, פסיכותרפי והתנהגותי.

• טיפול ביולוגי: פתירת ליקויים ביולוגים הינה הצעד הראשון בפתרון בעיית האכילה, מאחר וכל עוד היא מלווה בבעיות רפואיות, הילד ימשיך לסרב לאכול. יש להתאים את צורת ההאכלה לבעיה הרפואית של הילד (לדוגמא, ילד הסובל מבעיות בקיבה יאכל מנות קטנות של אוכל בתדירות גבוהה). בנוסף, חשוב להקפיד שילדים המקבלים את מזונם בעזרת צינורות יחוו גם האכלה דרך הפה כדי לפתח אכילה תקינה.

טיפול התנהגותי-קוגניטיבי: ראשית יש להכחיד ולהימנע מרגשות שלילים של הילד וההורה סביב נושא האכילה. לאחר מכן מומלץ לטפל בבעיה בעזרת הקהיה שיטתית הכוללת תהליך הדרגתי שבו לומד הילד לאכול (לדוגמא, בתחילה משתמשים בטכניקות משחק בזמן ההאכלה). בנוסף לכך ניתן להשתמש בטכניקות למידה של עיצוב, חיקוי, פסק זמן, חיזוק והכחדה.

• טיפול פסיכותרפי: חשוב ליצור התקשרות בטוחה בין ההורה לילד על-מנת לטפל בסירוב לאכול. אחת מטכניקות הטיפול היא משחק מודרך של ההורה והילד, שמקנה להם בטחון ביחסיהם. הטיפול גם יכול לעזור להורה להתמודד עם בעיותיו האישיות, ועם החרדה הנובעת ממצבו של הילד.

פורומים הפרעות קשב וריכוז, ADHD

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
ריטלין מינון יתר רויטל 19/10/2020 16:51
 • יש לי שאלה דחופה... אני מטופלת בריטלין ואתמול קניתי קופסא של ריטלין אבל של החברה הגנרית שלו- רפנידאט. לקחתי אתמול כדור והרגשתי שהוא לא השפיע עליי כמו הריטלין המקורי. האם זה יכול להיות שיש שינוי בהשפעה בין שתי החברות? ועוד שאלה: בגלל שהוא לא השפיע אתמול אז לקחתי היום יותר כדורים... 4 כדורים ביחד של ריטלין רגיל. האם זה אומר מינון יתר? כי גם לקחתי בבוקר ריטלין LA 40 מ"ג בנוסף... והאם זה אומר שאם לקחתי היום מינון גבוה ומחר אני אחזור למינון הקודם אז המינון הקודם לא ישפיע עליי כבר בגלל העלאת המינון היום? או שמיום אחד של מינון יתר לא קורה כלום? תודה מראש.

 • + הוסף תגובה
מינון של ריטלין דר' אולגה קובלצ׳וק 20/10/2020 01:54
 • קודם כל מומליצה שלא לשנות מינונים בלי המלצה של רופא המטפל. יכול להשפיע על הלב בצורה מסוכנת ולא רק. העלאת מינון חד פעמית לא צפויה להשפיע על היעילות בהמשך

 • + הוסף תגובה
תגובה רויטל 20/10/2020 11:45
 • אז לחזור לקחת היום את המינון הרגיל וזה יהיה בסדר מבחינת השפעה? הכדור ישפיע?

 • + הוסף תגובה
מינון פוקלין ומשקל רויטל 04/10/2020 18:24
 • אני כרגע בתת משקל ושוקלת 44 קילו. לוקחת פוקלין 40 מ"ג. לאחר התייעצות עם הרופא המטפל כי מינון נמוך יותר לא עזר... אני כבר תקופה של כמעט חודש עם המינון הזה וגם הוא בקושי משפיע... האם יש קשר בין חוסר ההשפעה, למרות המינון הגבוה, לזה שאני בתת משקל? והאם יכול לקרות מצב שהמינון הזה גבוה לי מידי ובגלל זה לא חווה את ההשפעה שלו? כלומר, שהוא עושה ההפך... והאם מנסיונך אתה ממליץ לי לנסות תרופה אחרת מאותה משפחה כי יש סיכוי שהפוקלין פשוט לא משפיע בלי סיבה? ניסיתי קונצרטה וויואנס וזה היה רע. בגלל זה היה המעבר לפוקלין... אני שוקלת לבקש מהרופא המטפל שלי לנסות ריטלין. האם כדאי? ואם כן, באיזה מינון של ריטלין מומלץ להתחיל אם עכשיו אני על 40 פוקלין? אני מדברת על ריטלין la... תודה מראש.

 • + הוסף תגובה
פוקלין דר' אולגה קובלצ׳וק 20/10/2020 11:39
 • המינון גבוה מדי, במשקלך עדרבה. העדר השפעה קרוב לוודאי לא קשור למינון הגבוה. את יעולה לבשק מהרופא שלך לנסות ריטלין או/ו אטנט.

 • + הוסף תגובה
פוקלין סתיו 20/10/2020 09:47
 • שלום ד״ר, אני סטודנטית. רציתי לברר בבקשה על הפוקלין. השתמשתי בתיכון בLA והוא היה לי לא נעים. עשה אותי זומבי וגם גרם לנשירת שיער. האם הפוקלין עם פחות תופעות לוואי? אני צריכה אותו ל 12 שעות. אשמח מאוד להסבר מורחב בין ה LA לפוקלין. אגב, האם אתה יודע מה מחירו דרך קופח לאומית? תודה מראש

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!