אימפטיגו (impetigo)

ראשי

תאור

אימפטיגו הוא זיהום בעור שנגרם על-ידי חיידק מסוג סטרפטוקוק, ולעיתים גם  על ידי חיידקים אחרים. 

אימפטיגו שכיח בתינוקות וילדים ומופיע בעיקר על הפנים, סביב האף והפה, על הידיים, הצוואר. עם זאת, אימפטיגו יכול להופיע בכל מקום. מחלה מאד מדבקת, שיכולה להתפשט במגע ישיר או דרך מגע עם חפצים נגועים כמו מגבות, כלי מיטה וכו'.  

אם האימפטיגו מתפשט, הוא עלול לגרום לאי נוחות רבה, הכוללת גירודים רבים. 

אימפטיגו

אחרי שהפצעים מחלימים, תיתכן ירידה קלה בצבע העור באזור, שיחזור לגוון הרגיל שלו עם הזמן, כך שאין סיבה להיות מוטרדים מכך.


סימפטומים


ניתן לזהות אימפטיגו בעזרת הפריחה האופיינית שראשיתה בנקודות אדומות קטנות, והיא מתפתחת לשלפוחיות קטנות שמתפוצצות ויוצרות קרום דביק בצבע דבש. בדרך כלל, פריחה זו מתפשטת במהירות רבה ומדבקת מאד, והיא מלווה בגירודים ומטרידה במיוחד בקיץ - בעיקר באקלים חם ולח. 

תופעות נלוות וסיבוכים

סיבוכים בכליות
הדאגה הגדולה ביותר היא מפני תגובה נדירה לזיהום בסטרפטוקוק - דלקת כליות הידועה בשם דלקת פקעיות הכליה (glomerulonephritis). הדלקת בכליות גורמת לשתן להיות בצבע חום כהה (כמו קולה), ועל-פי רוב היא מלווה בכאבי ראש ובעלייה בלחץ הדם. אף שלסיבוך זה שם מפחיד, הוא אינו נמשך זמן רב ומרבית האנשים מחלימים ממנו באופן מלא.


לרוע המזל, אנטיביוטיקה לא תמנע את הדלקת בכליות. אולם היא עשויה למנוע את התפשטות האימפטיגו לאנשים אחרים והיא יעילה גם בריפויו. על אף שיש ויכוח בנושא זה, רופאים רבים מאמינים שאם יש רק פצע אחד או שניים והפצעים אינם מתפתחים, ניתן להסתפק בטיפול ביתי באימפטיגו.

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

רצוי לעשות בדיקת דם ובדיקת שתן על מנת לאתר סימנים מוקדמים לפגיעה אפשרית בכליות.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

טיפול ביתי
ניתן להשרות את הפצעים כך שהקרום ירד במים פושרים. יש לשטוף את הפצעים עם סבון ומים אחרי שהקרומים ירדו בהשריה. משחה אנטיביוטית יכולה למנוע את התפשטות האימפטיגו לאנשים אחרים. אם הפצעים אינם משתפרים במהירות או אם נראה שהם מתפשטים, פנו לרופא ללא דיחוי. 

מה צפוי אצל הרופא/ה
אחרי בדיקת הפצעים ובירור ההיסטוריה הרפואית כראוי, הרופא ייתן בדרך כלל מרשם לאנטיביוטיקה הנלקחת בבליעה או משחה אנטיביוטית מיוחדת (המכילה מופירוצין). יש רופאים שיבדקו את לחץ הדם או את השתן כדי לחפש סימנים מוקדמים של פגיעה בכליות.
שאלות ותשובות

פורומים, מלנומה והסרת שומות

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
סריקת נגעים בגוף ובדיקה אם הם מסרטנים פזית 21/08/2019 22:47
  • להבנתי יש לי זכות פעם בשנה לקבל סריקה של כל נגעי העור על הגוף שלי כדי לוודא שאין נקודת חן או שומה או כל דבר אחר על העור שיכול להיחשב סרטני. אצל מי אני מקבלת סריקה כזאת? רופא עור של קופת החולים? שאלה נוספת: בלי קשר לבדיקה שהזכרתי בשאלה הקודמת: יש לי המון נקודות חן על הגוף בכל מיני צורות וצבעים שמציקים לי או מגרדים לי. (לפחות 5) הייתי רוצה להיפטר מכולם גם באם אף נקודת חן כזאת לא מסרטנת. סתם להיות על הצד הבטוח ביותר. מי יכול להסיר\לשרוף לי את הכולם? רופא עור? פלסטיקאי?

  • + הוסף תגובה
מלנומה - ביופסיה לא ברורה יוסי 16/08/2019 20:08
  • שלום רב לפרופסור עזיזי, אני גבר בן 39. בהיר עור עם שומות רבות. אמי בעבר הובחנה עם מלנומה איניסיטו. שומה שהוציאו לי בגב חזרה עם ביופסיה חשודה כדלקמן: Atypical melanocytic lesion composed by few nests of atypical melanocytes without mitotic activity in the dermo-epidermal junctional area, without infiltration of single melanocytes in epidermis nor in dermis (the SOX10 supports the diagnosis). The HMB45 stain is positive in the lesional nests. The minimal distance of the lesion from the peripheral margin is 0.2 cm. No clear evidence of melanoma in situ noted, but wide excision is recommended. בוצעה בי הרחבה של 1 ס״מ. מה יש לעשות כעת? האם יש לבצע גם ביופסיה של בלוטות? מה הצעדים הבאים? מה הסיכוי שחליתי במלנומה גרורתית? מאוד מודאג.

  • + הוסף תגובה
הסרת שומה בצד הגוף אלמוני 23/07/2019 15:41
  • היי טרם נקטתי באמצעי לגבי זה אך יש לי שומה בצד הגוף שמציקה לי מאז שהייתי ילד (כיום אני מעל 30). החלטתי שאני רוצה להסיר אותה: 1. מה ההליך אותו יש לעשות? 2. האם יש משהו שאוכל לעשות באופן עצמאי במקום ללכת לרופא? 3. כמה מפגשים זה עם רופא דרך קופת חולים 4. האם יש דבר נוסף שכדאי לדעת?

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!