//

הרעלת בנזודיאזפינים (Benzodiazepines poisoning)

ראשי

תאור


בנזודיאזפינים הם קבוצה מגוונת של תרופות בעלות מנגנון פעולה דומה. הן פועלות לדיכוי פעילות תאי מערכת העצבים (בעיקר המרכזית) על ידי קשירה ושיפעול של קולטנים (רצפטורים) מסוימים. בנזודיאזפינים משמשים לטיפול במצבי חרדה, שיכוך והרגעה (סדציה), השראת שינה, הרפיית שרירים וטיפול בהפסקת פרכוסים. התרופות השונות בקבוצה זו, נבדלות זו מזו בעיקר במשך פעולתן ומידת פיזורן לרקמות הגוף השונות, אולם גם ביעילותן בטיפול במצבים הקליניים השונים. בעוד שתרופות מסוימות יעילות בעיקר בהפסקת פרכוסים, אחרות יעילות בעיקר בטיפול מצבי חרדה או השראת שינה. הבדלים אלו, נובעים גם משונות קלה במנגנוני הפעולה המדויקים שלהן.


הרעלות קשות מתרופות הבנזודיאזפינים שכיחות בעיקר בנטילת התרופות מקבוצת הטווח הקצר או במתן מעורב עם תרופות אחרות, שלהן פעילות מדכאת של מערכת העצבים המרכזית. מרבית ההרעלות נצפות בקרב חולים מבוגרים וקשישים, שכן לקבוצת גיל זו, נרשם מגוון רחב מאוד של תרופות ומכיוון שהרגישות לתרופות אלו, עולה עם העלייה בגיל.


מינון-יתר/הרעלת בנזודיאזפינים מאופיינים בחולשה כללית, סחרחורת, עלייה בזמן תגובה, הפרעות בקואורדינציה, בלבול וישנוניות/שינה במקרים הקלים, ועד הכרה מעורפלת וחוסר הכרה (Coma) במצבים הקשים. דיכוי נשימה ייתכן, אולם, הוא נדיר יחסית ומופיע לרוב בנטילת תרופות קצרות טווח במינונים גבוהים במיוחד. במקרים מסוימים ייתכנו תסמינים וסימנים פארדוקסיים של ערנות-יתר, אי-שקט פסיכו-מוטורי, והופעת תנועות בלתי רצוניות. דרגת הרעלת הבנזודיאזפינים מוחמרת, כאשר הם נלקחים במישלב עם תרופות אחרות מדכאות מערכת עצבים מרכזית ו/או אלכוהול.


אבחון הרעלת בנזודיאזפינים נקבע על סמך אנמנזה (ריאיון החולה), סימנים מחשידים בבדיקה גופנית, מדידת ריכוזי התרופות השונות בדם (פלסמה) או בשתן (לשם הם מופרשים), או תוך טיפול בתרופת נוגד (אנטידוט) ספציפית: Flumazenil. אנטידוט זה, פועל על ידי התקשרות תחרותית לקולטנים של תרופות אלו, בלי לשפעל אותם. מתן האנטידוט לחולה מורעל בבנזודיאזפינים יגרום לביטול ההשפעות על מערכת העצבים המרכזית והדיכוי הנשימתי. תגובה חיובית למתן האנטידוט, יכולה אפוא לסייע גם בקביעת האבחנה וגם לצורך טיפול. משך פעולת האנטידוט קצר ביותר (דקות ספורות) ולצורך טיפול יידרש לרוב מתן נישנה או עירוי במתן ממושך של התרופה.
פורומים פרקינסון והפרעות תנועה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
2 שאלות שחר 31/07/2020 12:45
  • בן 34, סובל כבר 3 חודשים מחולשה גופנית כללית בלתי ברורה. לא מסוגל לבצע מאמצים.השרירים מתעייפים מאוד מאוד מוקדם ומתאוששים לאט מאוד. לא מסוגל לעושת אימונים גופניים מהפשוטים ביותר. ואם אני מנסה "בכוח" אני משלם על כך בחולשה עוד יותר נוראית ביומיים שלאחר מכן. אני עייף מוקדם יותר במהלך היום בהשוואה לתקופהשלפני שזה התחיל אבל זה משתנה מיום ליום. יש כאב ראש קל תמידי שלפעמים לא מורגש אבל מיד מתגבר בעת מאמץ. הכאב ראש הוא אחורי יותר. בחלק העליון ומאחורה מעט אבל בעיקר בקודקוד וכלפי אחורה/צדדים. הכאב מופיע ככל שאני עייף יותר או ככל שאני מאמץ את השרירים יותר. הייתי מתאמן, באופן קבוע, 5 ימים בשבוע, בעיקר אימוני משקולות. בבדיקות דם הכל תקין, גם רמות ck תקינות, תפקודי בלוטת תריס/כליות/כבד תקינים לחלוטין. אפילו בדיקה ל מיאסטניה גראביס עשיתי ויצא שלילי. כמובן בדיקת קורונה שלילית. ביצעתי EMG מלא כולל דקירת מחט וכו', הכל תקין ואין עדות ל מיופתיה או מחלה של LMN. אין חולשה בגפה אחת מסוימת. החולשה היא כללית. לא מצליח לפענח מה זה. השרירים לא כואבים בספונטניות, אלא רק מתעייפים מאוד מהר במאמץ. חי רגיל ומתפקד כרגיל אבל לא יכול לבצע שום מאמצים ואני פשוט משתגע מכך. מה זה יכול להיות?

  • + הוסף תגובה
טיפולים לפרקניסון מתקדם משה 28/07/2020 20:00
  • שלום רב, מדבר בשם אבי, סובל מהמחלה במשך 16 שנים, לטענת הרופאים המטפלים נמצא בשלב האחרון שלה. שנה שעבר עבר התקף אספירציה שהוביל לאשפוז של חודש, מאז מנסים לשקמו בבית ללא הצלחה. מאז חזרתו הביתה הוא איבד כמעט כל יכולת תנועה ודיבור למעט פרקי זמן של מספר דקות אחת לכמה לכמה ימים בהם הוא מסוגל לדבר. אנחנו רוצים לנסות להאריך את פרקי הזמן הללו, מחפשים כל דרך אפשרית.

  • + הוסף תגובה
קפיצות של הרגליים כשנשכבת לישון יעל 22/07/2020 10:42
  • שלום. בת 80. הפרעות בקצב הלב ולוקחת רבע כדור ניאובלוק, ויטמין B וטיפות ויטמין D.בערב כדור סידן. כבר יותר משנה כאשר אני עייפה ורוצה לישון - הרגליים קופצות, מטריד מאד, מעצבן, וברור שאיני נרדמת. נירולוג נתן לי לפני שנה כדור sifrol והייתי לוקחת חצי כדור בערך פעם בשבוע לא יותר. בחדשיים האחרונים כ ל לילה זה קורה ומכיוון שאיני אוהבת לקחת עוד ועוד תרופות - נכנסת למיטה ואחרי שעה של אי-הרדמות קמה - לוקחת הכדור... אודה על הסבר האם אכן לקחת כ ל ערב מעכשיו לפני השינה ולא לחכות? האם לקחת כדור שלם? האם מתנגש עם הסידן החשוב מאד בגלל ירידה בצפיפות עצם שיש לי ועוד כמה שתוכל להרחיב. מבינה שאי אפשר לנצח את התופעה המ ע צ ב נ ת הזו. תודה רבה יעל

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!