הרעלת בנזודיאזפינים (Benzodiazepines poisoning)

ראשי

תאור


בנזודיאזפינים הם קבוצה מגוונת של תרופות בעלות מנגנון פעולה דומה. הן פועלות לדיכוי פעילות תאי מערכת העצבים (בעיקר המרכזית) על ידי קשירה ושיפעול של קולטנים (רצפטורים) מסוימים. בנזודיאזפינים משמשים לטיפול במצבי חרדה, שיכוך והרגעה (סדציה), השראת שינה, הרפיית שרירים וטיפול בהפסקת פרכוסים. התרופות השונות בקבוצה זו, נבדלות זו מזו בעיקר במשך פעולתן ומידת פיזורן לרקמות הגוף השונות, אולם גם ביעילותן בטיפול במצבים הקליניים השונים. בעוד שתרופות מסוימות יעילות בעיקר בהפסקת פרכוסים, אחרות יעילות בעיקר בטיפול מצבי חרדה או השראת שינה. הבדלים אלו, נובעים גם משונות קלה במנגנוני הפעולה המדויקים שלהן.


הרעלות קשות מתרופות הבנזודיאזפינים שכיחות בעיקר בנטילת התרופות מקבוצת הטווח הקצר או במתן מעורב עם תרופות אחרות, שלהן פעילות מדכאת של מערכת העצבים המרכזית. מרבית ההרעלות נצפות בקרב חולים מבוגרים וקשישים, שכן לקבוצת גיל זו, נרשם מגוון רחב מאוד של תרופות ומכיוון שהרגישות לתרופות אלו, עולה עם העלייה בגיל.


מינון-יתר/הרעלת בנזודיאזפינים מאופיינים בחולשה כללית, סחרחורת, עלייה בזמן תגובה, הפרעות בקואורדינציה, בלבול וישנוניות/שינה במקרים הקלים, ועד הכרה מעורפלת וחוסר הכרה (Coma) במצבים הקשים. דיכוי נשימה ייתכן, אולם, הוא נדיר יחסית ומופיע לרוב בנטילת תרופות קצרות טווח במינונים גבוהים במיוחד. במקרים מסוימים ייתכנו תסמינים וסימנים פארדוקסיים של ערנות-יתר, אי-שקט פסיכו-מוטורי, והופעת תנועות בלתי רצוניות. דרגת הרעלת הבנזודיאזפינים מוחמרת, כאשר הם נלקחים במישלב עם תרופות אחרות מדכאות מערכת עצבים מרכזית ו/או אלכוהול.


אבחון הרעלת בנזודיאזפינים נקבע על סמך אנמנזה (ריאיון החולה), סימנים מחשידים בבדיקה גופנית, מדידת ריכוזי התרופות השונות בדם (פלסמה) או בשתן (לשם הם מופרשים), או תוך טיפול בתרופת נוגד (אנטידוט) ספציפית: Flumazenil. אנטידוט זה, פועל על ידי התקשרות תחרותית לקולטנים של תרופות אלו, בלי לשפעל אותם. מתן האנטידוט לחולה מורעל בבנזודיאזפינים יגרום לביטול ההשפעות על מערכת העצבים המרכזית והדיכוי הנשימתי. תגובה חיובית למתן האנטידוט, יכולה אפוא לסייע גם בקביעת האבחנה וגם לצורך טיפול. משך פעולת האנטידוט קצר ביותר (דקות ספורות) ולצורך טיפול יידרש לרוב מתן נישנה או עירוי במתן ממושך של התרופה.
פורומים פרקינסון והפרעות תנועה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
גיליאן בריי רחל 12/01/2020 09:45
 • הפרעה בדיבור מה הטיפול הייתי חולה ב שנת 12 יש לי עוד סימפטומים כמו חוסר יציבות והפרעה לסוגרים האם שהתסמונת חוזרם זה אומר

 • + הוסף תגובה
גיליאן בריי / Guillain Barre / GBS ד"ר סיימון ישראלי-קורן 27/01/2020 00:53
 • שלום רחל ותודה על שאלתך, נדיר מאוד שמחלה זו חוזרת אבל יש מקרים שזה הופך להיות מחלה כרונית עם החרפות - מחלה זו נקראית CIDP. חשוב להיבדק שוב על יד נוירולוג ולשקול בדיקה חוזרת של EMG/NCS. בהצלחה :)

 • + הוסף תגובה
Emg נורית 14/01/2020 16:30
 • שלום. אשמח לדעת כיצד מבצעים emg כללי? וכיצד ניתן בעזרת בדיקה זו לקבל מידע על שרירים שונים, כמו שרירי גפיים וגם שרירי פנים? תודה

 • + הוסף תגובה
EMG ד"ר סיימון ישראלי-קורן 27/01/2020 00:50
 • שלום נורית, בדיקת EMG (יחד עם NCS) בהחלט נותנת הרבה מידע על מצב הרפואי של שרירים ועצבים פריפריים שיכול גם לזהות וגם לשלול מספר רב של מחלות נוירולוגיות הפוגעות בעצבים פריפריים ובשריר. בהצלחה :)

 • + הוסף תגובה
אפילפסיה וקנאביס למבוגרים רחלי 21/01/2020 09:36
 • אבי עבר כמה ניתוחי ראש להוצאת מננגיומות, עקב כך חווה פרכוסים ונוטל תרופות מאזנות. בחצי שנה האחרונה היתה החמרה בתדירות והתחיל ליטול וימפאט, לפני כשבועיים תקף אותו פירכוס שנמשך כמה ימים למרות שטופל במס' תרופות במקביל. גם כעת מאושפז בבי"ח ומטופל ב-3 תרופות המקביל, ולמרות זאת מידי פעם חווה התקפים. האם השימוש בקנאביס יכול להועיל לו? בנוסף עדיין ישנם גידולים בראש שלא הוצאו וככל הנראה גם גורמים לפרכוסים, האם הקנאביס יכול להועיל לצימצומם?

 • + הוסף תגובה
קנביס ואפילפסיה ד"ר סיימון ישראלי-קורן 27/01/2020 00:48
 • שלום רחלי, ותודה על שאלתך. אכן אפילפסיה היא אחת המחלות ויכולות להגיב לקנביס אך טיפול בקנביס אושר ע"י משרד הבריאות רק בתנאי שטיפולים תרופתיים רגילים כבר נוסו ולא הועילו. בהצלחה :)

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!