היפרדות רשתית (Retinal Detachment)

ראשי

תאור

הרשתית היא אחת משכבות העין. תאי הרשתית קולטים את גלי האור ויוצרים גירוי חשמלי שעובר למוח ומתורגם לתמונה אותה אנו רואים. היפרדות רשתית מהווה מצב חירום רפואי הדורש טיפול מיידי. במצב זה השכבה שנמצאת בקרקעית העין (הרשתית) מתנתקת מהשכבה אליה היא צמודה, המכילה כלי דם שמספקים חמצן והזנה לרשתית. תאי הרשתית אינם מקבלים את החמצן לו הם זקוקים בכדי להמשיך ולתפקד, וככל שמשך היפרדות הרשתית ארוך יותר כך גדל הסיכון לאובדן קבוע של הראיה. 


למרבה המזל להיפרדות רשתית סימני אזהרה ברורים, ולכן במקרים רבים ניתן לזהות את המצב בשלב מוקדם ולטפל בו.


סימפטומים


ההיפרדות עצמה של שכבת הרשתית משכבת הבסיס אינה מלווה בתחושה או כאב, אך יש סימנים מקדימים הכוללים:


- הופעה של עצמים צפים (floaters) בשדה הראיה באופן פתאומי.


- פיסות זעירות של רקמה שהשתחררו בחלל העין וחוסמות חלקים משדה הראיה.


- הופעה פתאומית של הבזקים דמויי ברק או פלאש בעין הפגועה.


- מעין צל או וילון המכסה חלק משדה הראיה בעין בה מתרחש תהליך ההיפרדות.

סיבות וגורמי סיכון

העין מלאה בחומר מיוחד דמוי ג'ל שנקרא זגוגית. הזגוגית יוצרת לחץ פנימי בעין שמסייע בשמירת שכבות העין, שצמודות אחת לשניה. היפרדות רשתית נוצרת כאשר יש קרעים או חורים בשכבת הרשתית, כשאז הזגוגית חודרת אל הקרעים האלו ונדחקת בין שכבת הרשתית לבין שכבת המשתית הצמודה אליה. במצב זה הזגוגית מפרידה בין השכבות.


גורמים ליצירת קרעים או חורים ברשתית כוללים סיבות שונות כמו הזדקנות, שינוי במבנה וכמות הזגוגית, מחלות רשתית שונות, חבלה, סוכרת מתקדמת או מחלות דלקתיות שונות.


גורמי הסיכון כוללים:


- גיל מתקדם


- היסטוריה משפחתית של היפרדות רשתית


- היפרדות רשתית בעבר


- קוצר ראיה קיצוני


- ניתוחי עיניים בעבר כמו ניתוח קטרקט


- חבלה בעין


- מחלות עיניים שונות

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

אבחנה של היפרדות רשתית נעשית לאחר שיש חשד קליני למצב זה. בעזרת מכשיר אופתלמוסקופ  ניתן להביט אל תוך העין ולראות את שכבת הרשתית. לרוב יש צורך בטיפות להרחבת אישונים על מנת לראות את שכבת הרשתית בצורה אופטימלית. ניתן גם להיעזר בבדיקת על קול (ultrasound) של העין. 

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

בין אם מדובר רק בחור או בקרע, או כשכבר ישנה היפרדות רשתית הטיפול הוא לרוב כירורגי.


כאשר יש רק חור או קרע ניתן לבצע צריבה באמצעות לייזר שתצמיד את שולי החור או הקרע ותמנע חדירה של הזגוגית והיפרדות של הרשתית. אפשרות נוספת לטיפול היא  על ידי הקפאה (cryopexy), בה מכשיר מיוחד מקפיא את האזור בו יש פגיעה ויוצר אזור צלקתי מסביב שימנע חדירת זגוגית.


כאשר יש כבר היפרדות של הרשתית יש צורך בטיפול גם בהיפרדות עצמה, לצד הטיפול בקרע או בחור:


- הזרקת אוויר או גז לעין - החומר המוזרק מחזיק את האזור המופרד ברשתית צמוד לשכבת הבסיס, ומאפשר החלמה של הרשתית. לאחר ההזרקה יש לשמור על תנוחה מסויימת של הראש למשך מספר ימים. במהלך הזמן הגז או האוויר יספגו.


- הצמדה - בעזרת חגורת סיליקון שנתפרת לחלק החיצוני של העין משחררים את הלחץ שנוצר באזור ההיפרדות וכך גורמים להפסקת תהליך ההיפרדות. פרוצדורה זו נעשית לעתים בשילוב עם אפשרויות טיפול נוספות.


- שאיבת נוזל הזגוגית - מחליפים את נוזל הזגוגית בגז, אוויר או נוזל אחר שמהווה תחליף לזגוגית ומקבע את הרשתית למקומה. 


חשוב לציין שניתוח לא בהכרח יבריא את הרשתית שנפגעה. סיכויי הריפוי וההחלמה תלויים במשך הזמן בו הרשתית היתה מנותקת, בכמות הרשתית שהיתה מנותקת ובאזור בו היתה היפרדות הרשתית.


פורומים ניתוח הרמת עפעפיים ופלסטיקה של העין

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
הסרת קסנטלזמה מלי 26/10/2020 23:09
 • שלום רב, לפני שנה הסרתי בניתוח נגעי קסנטלזמה בעפעפיים התחתונים בשתי העיניים. רק שנה חלפה ובעין אחת הקסנטלזמה חזרה. הבנתי מהמנתח שלא ניתן לבצע ניתוח חוזר בשנים הקרובות מאחר שאין מספיק עור לביצוע ניתוח נוסף. המנתח הציע הסרה בלייזר כאופציה היחידה בשלב הזה. מאחר שהוא עצמו אינו מבצע הסרה בלייזר אלא רק הליך כירורגי, לא ידע לתת את מלוא המידע על ההליך ועל הסכנות שבו והחסרונות שלו. אני מפחדת מצלקת נרחבת יותר ממה שכבר נוצרה. האם אכן מומלץ לעשות הסרה בליזר? האם ההליך בטוח? מהם החסרונות שלו? האם גם בהסרה בלייזר הקסנטלזמה עלולה לחזור שוב?

 • + הוסף תגובה
קסנטלזמות דר' אהוד רייך 27/10/2020 06:01
 • לקסנטלזמות יש נטייה לחזור. ההסרה הכירורגית היא האופציה הטובה ביו.ר, לייזר אינו מסיר את הנגע אלא מצלק אותו ומעדן אותו. במידה והוסר כלכך הרבה עור שיש חשש לעיוות העפעף אני ממליץ להבדק אצל מומחה עפעפיים בכדי להבין האם זהו אכן המצב והאם ניתן באמת לבצע משהו כעת. אם הסיכון גבוה למשיכה של העפעף אזי גם לייזר יגרום זאת. לכי להבדק אצל מומחה רלבנטי בבקשה.

 • + הוסף תגובה
הסרת קסנטלזמה מלי 27/10/2020 14:56
קסנטלזמה דר' אהוד רייך 27/10/2020 19:06
 • הפורום לא נועד לפרסום אישי. ניתן לחפש באינטרנט את פרטי המרפאה.

 • + הוסף תגובה
שברים ישנים בשתי הארובות דני 23/10/2020 16:23
 • שלום אני בן 36, יש לי שברים ישנים בשתי הארובות: בימין בזווית של האף, ובשמאל בחיבור ללחי...שני השברים בקיר התחתון. שתי העיניים בולטות בימין יותר, ראייה כפולה במבט למעלה למטה. האם אפשר לתקן? מעוניין שהעיניים לא יבלטו ולא תהיה ראייה כפולה כשאני מסיט מבט למעלה ואז למטה. זה גם רפואי וגם אסטטי.

 • + הוסף תגובה
לאחר טראומה דר' אהוד רייך 24/10/2020 08:44
 • אתה מתאר מצב מורכב מאוד. ייעוץ כאן אינו מעמיק. נדרשת בדיקה כולל צילומי הדמייה(סיטי) בזמן הפציעה ואם בוצע תיקון אזי לאחר תיקון. ואם בוצעו ניתוחים -דוחות הניתוח של התירונים שבוצעו

 • + הוסף תגובה
תגובה דני 26/10/2020 20:35
 • אין צילומים בזמן הפציעה כי בתור ילד לא לקחו אותי למרפאה וטיפול כלשהו. אני מבין את זה בדיעבד...יש סיטי שמראה שברים. עשיתי 2 ניתוחים בעפעפיים עצמם, בימין-הורדה(שלא השתנה כלום) בשמאל פטוזיס שהורם אולי טיפה יותר מדי...אבל העיקר לא טופלו השברים שזה העניין העיקרי.

 • + הוסף תגובה
שברים דר' אהוד רייך 26/10/2020 20:48
 • יש להגיע לייעוץ אם יהיה צורך תופנה להדמיה עדכנית. המצב מורכב ולא מאפשר ייעוץ בפלטפורמה זו.

 • + הוסף תגובה
עודף עור ושקיות מתחת לעיניים מימי 24/09/2020 20:18
 • אני סובלת מעודף עור ושקיות מתחת לעיניים, רופא עור אמר שהפתרון הוא רק ניתוח, אני בת 61 מרכיבה משקפי ראיה , האם יכול להיות פתרון אסתטי אפילו חלקי כי אני ממש פוחדת מניתוח .

 • + הוסף תגובה
טיפול לא ניתוחי דר' אהוד רייך 25/09/2020 06:28
 • במקרים בהם יש עודף קל ניתן לשפר בטכניקות לא כירורגיות . יש לקבוע פגישה על מנת לראות בדיוק מה המצב והאם ניתן להציע טיפול כזה.

 • + הוסף תגובה
ניתוח עפעפיים תחתונות מי י 25/09/2020 15:15
 • האם עלי לפנות לכירורג פלסטי או למי שמתעסק בפלסטיקה של העין

 • + הוסף תגובה
ניתוחי עפעפיים דר' אהוד רייך 25/09/2020 18:06
 • מנסיוני עדיף רופא עיניים מנתח עפעפיים. גילוי נאות אני רופא עיניים אוקולופלסט

 • + הוסף תגובה
עפעפיים תחתונות מימי 25/09/2020 18:11

הצטרפו לאינדקס הרופאים!