//

רגישות לגלוטן (Gluten sensitivity)

ראשי

תאור

אלרגיה לגלוטן הינה בעיה במערכת העיכול אשר הגורם לו הוא צריכה של חומר בשם גלוטן, אותו נמצא במזונות המכילים חיטה, שעורה ושיפון, כגון פסטה, לחם ועוגות, הסובלים מרגישות לגלוטן נאלצים להתמודד עם מצב בו המערכת החיסונית של המעי הדק נכנסת לפעולה וגורמת לנזק לדפנות המעי. בכך היא מביאה לחוסר יכולת של המעי הדק לספוג רכיבים תזונתיים הכרחיים.

הספיגה הירודה גורמת למחסור בוויטמינים חיוניים, המונעים ממערכות ואיברים חיוניים של הגוף את מרכיבי המזון להם הם זקוקים לצורך תפקודם התקין. חסכים אלה עלולים לגרום למחלות נוספות ואפילו לעיכוב בגדילה אצל ילדים.

כיום אין טיפול שיכול להביא להחלמה מהמצב, אולם ניתן לשלוט באלרגיה באמצעות התאמות ושינויים בתזונה.


סימפטומים


סימפטומים לרגישות לגלוטן.

אין תסמינים מובהקים לאלרגיה לחיטה (לפעמים הנקראת גם צליאק), אך הסובלים ממנה לרוב יסבלו ממספר תסמינים כלליים, ביניהם שלשולים לסירוגין, כאבי בטן ונפיחות. יש מי שאצלם לא יופיעו כלל תסמינים בקיבה ובמעיים, ואילו אצל אחרים יכולים להופיע תסמינים הדומים לאלו של מחלות אחרות, ביניהן תסמונת המעי הרגיז, זיהומים טפיליים, אמניה, הפרעות בעור או הפרעות במערכת העצבים.

לאלרגיה לגלוטן יכולים להיות גם תסמינים פחות מובהקים, כמו אי שקט או דיכאון, אנמיה, קיבה רגיזה, כאבי פרקים, עוויות שרירים, פריחה בעור, הופעת פצעים בפה, הפרעות בשיניים או בעצמות (כגון אוסטיאופורוזיס), עקצוצים ונימול ברגליים ובכפות הרגליים (ניורופתיה Neuropathy).

בנוסף, ישנם סימפטומים לרגישות לגלוטן המעידים על כך שלא נעשית ספיגה של מרכיבי מזון במעי. תסמינים אלו כוללים אובדן משקל, שלשול, עוויות קיבה, הופעת גזים ונפיחות, חולשה כללית ועייפות, יציאות המדיפות ריח רע או בעלות גוון אפור היכולות להיות בעלות מרקם שומניים, עיכובים בגדילה (אצל ילדים) ועוד.

מתי עליכם להיוועץ ברופא?

במידה ומופיעים אחד או יותר מהתסמינים האופייניים לאלרגיה לחיטה יש להיוועץ ברופא המטפל. במידה וישנו בן משפחה הסובל מהמחלה גם כן יש צורך בבדיקת רופא. בנוסף, אם ילדיכם חיוור, סובל מאי שקט, אינו מתפתח כראוי, הינו בעל בטן כרסתנית ועגלגלה אך ישבנו שטוח ויציאותיו קשות – יש לקחת אותו לבדיקת רופא.

דיאטה ללא גלוטן, מוצרים ללא גלוטן, נטול גלוטן


תופעות נלוות וסיבוכים

כאשר אלרגיה לגלוטן אינה מטופלת, היא עלולה לגרום למספר סיבוכים:

תת תזונה: המחלה גורמת לחוסר ספיגה של רכיבי תזונה חיוניים, אשר עלולה להוביל אפילו לתת תזונה. מצב זה קורה למרות שלכאורה נראה כי הילד או המבוגר אוכלים בצורה בריאה ומאוזנת. חוסר הספיגה עשוי לגרום למחסור בוויטמינים ומינרלים, ביניהם B12, D,  חומצה פולית וברזל. מצב זה מוביל לאנמיה ואובדן משקל.

איבוד סידן וירידה בצפיפות העצם: בשל העובדה שיש אובדן קבוע של שומנים דרך הצואה, סידן וויטמין D הולכים לאיבוד בכמויות גדולות. דבר זה עשוי לפגוע ברקמת העצם, ולגרום לרככת העצמות (osteomalacia). תופעה זו גורמת ריכוך ברקמת העצם ולירידה בצפיפות העצם (אוסטיאופורוזיס), מה שהופך את העצמות לפריכות וגורם להן להישבר.

רגישות ללקטוז (סוכר החלב): בעקבות הנזק שגורם הגלוטן לדפנות המעי הדק, גם מזונות שלא מכילים גלוטן בכלל יכולים לגרום להופעתם של תסמינים שונים, ביניהם כאבי בטן ושלשולים. חלק מהחולים הסובלים מרגישות לגלוטן רגישים גם לסוכר החלב (לקטוז), הנמצא במוצרי חלב. במקרה זה צריך יהיה לצמצם או להימנע גם מאכילת מזונות ומשקאות המכילים לקטוז, בנוסף להימנעות ממזונות המכילים גלוטן.

סרטן: מחקרים מצאו כי חולים הרגישים לגלוטן שאינם מצליחים לשמור על תזונה שאינה מכילה גלוטן, נמצאים בסיכון לחלות בסרטן, בעיקר בסרטן המעי ולימפומה של מערכת העיכול.

סיבוכים נוירולוגיים: רגישות לגלוטן קשורה בהופעתן של הפרעות במערכת העצבים.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

הטיפול באלרגיה לגלוטן כולל הימנעות גמורה מקמח וחיטה. כחלק מהטיפול יש לקבל ייעוץ והכוונה בנושא התזונתי. ייעוץ זה צריך לתת כלים להתמודד עם אלרגיה קשה זו, בדמות מאכלים משלימים או אלטרנטיביים, כמו למשל מאכלים צמחוניים מגוונים, פריכיות אורז ואף לחם שיפון.

בנוסף, על החולה לשנות את הרגלי הצריכה והבישול. הוא צריך להתרגל לחוקים חדשים במטבח, פעולה אשר מתגלה לרבים כלא פשוטה. היענות נמוכה לדיאטה החדשה והמשך אכילת גלוטן עלולים לסכן את החולה ולהוביל להחמרת התסמינים. על החולה להבין כי הטיפול צריך להימשך למשך כל חייו.


פורומים גסטרו

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
קליפה אדומה בצואה בלדו 13/08/2020 16:34
 • הייי, בן 29 ושמתי לב שמזה כבר כמה שנים יש לי לפעמים קליפה אדומה בודדת ביציאה..מציין שזה מופיע לסירוגין וממש נראה כמו קליפה. יש מה לבדוק?

 • + הוסף תגובה
קליפה דר' דן קרטר 13/08/2020 22:28
 • שלום סביר להניח שמדובר בקליפה של פרי או ירק ( כמו עגבניה) לא חושב שכדאי לבדוק משהו

 • + הוסף תגובה
אומפרדקס 20 מג ר 10/08/2020 22:42
 • היי אבא שלי בן 73 דמנטי לאחר אירוע מוחי וניתוח מעקפים לפני 4 וחצי שנים. בזמנו משום שקיבל אספירין ניתן לו לוסק להגנה על הקיבה במינון 20 מ"ג ביום. בהמשך הפסיק לקבל אספירין והתחיל לקבל אליקויס. ובאותו זמן אנחנו קראנו על מחקר לגבי קשר אפשרי בין לוסק לנזקים מוחיים. אבא עשה אז גם סיטי חזה (סוף 2016) שהדגים בקע סרעפתי קטן. בייעוץ שקיבלנו בזמנו הגסטרואנטרולוג אמר שבמאזן עלות מול תועלת במניעת דימום מדרכי העיכול אצל חולה עם בקע סרעפתי אל מול פרופיל תופעות הלוואי של התרופה הוא בעד המשך נטילת הלוסק. היום אנחנו כבר 4 שנים אחרי, ובייעוץ שקיבלנו מפנימאי שמטפל בו כעת וכנל יעוץ רוקחי הומלץ על הפסקת הלוסק כמו גם מספר תרופות נוספות שלטענת הרופא מהוות עומס תרופתי מיותר בגילו ומצבו של אבי ובעלות מגוון רחב של תופעות לוואי שיכולות להסביר שינויים כאלה ואחרים במצבו. מה דעתך? האם להפסיק עם הלוסק או שהסכנה בדימום ממערכת העיכול בהנתן בקע סרעפתי גדולה מספיק כדי להמשיך בנטילת התרופה? (אציין שללא קשר לאבא גם בקע משפעתי ענק שחלק גדול מדרכי העיכול שלו נמצאות בו...) תודה

 • + הוסף תגובה
אומפרדקס דר' דן קרטר 11/08/2020 23:30
 • שלום ראשית הוכח שאומפרדקס אינו גורם לנזק מוחי או דמנציה עם הגיל כמובן שי שסכנה בדימום יחד עם זאת- בקע סרעפתי אינו מעלה את הסיכון דימום ממערכת עיכול בצורה משמעותית האם דימם בעבר מערכת העיכול? האם נוטל שילוב של2 תרופות מדללות?

 • + הוסף תגובה
לא ידוע על דימום בעבר ר 12/08/2020 17:14
אומפרדקס דר' דן קרטר 12/08/2020 23:00
 • לאור גילו ונטילת האלקוויס ממליץ להמשיך טיפול

 • + הוסף תגובה
צרבת כרונית יוסי 11/08/2020 07:57
 • שלום אני סובל תקופה ארוכה מצרבת. בחודשים האחרונים הבעיה התגברה ואני מתעורר בבוקר עם תחושה של שריפה בגרון,ובהמשך היום תחושה של גוש בגרון. בבדיקת גסטרוסקופיה נמצאו: בקע בסרעפת באורך 3 ס"מ, לשוניות רירית ורודה לגובה 5 ס"מ, ארוזיות זעירות באנטרום. טופלתי עם כדור אומפראזול וגם קונטרולוק ולא עזרו. האם במקרה שלי מומלץ ניתוח לתיקון הבקע?

 • + הוסף תגובה
צרבת דר' דן קרטר 11/08/2020 23:26
 • שלום במקרה שלך אין ספק שיש מחלת החזר ושטי לדעתי לא מיצית טיפול -נית ןלבצע שינויים טיפוליים תרופתיים ולשלב תרופות שונות כמו כן יש לברר מהי הלשונית על ידי ביופסיות, ובמידת הצורך לעקוב או לטפל הכי נכון יהיה פשוט לפנות למומחה בגסטרו שעיסוקו היו בנוירוגסטרו

 • + הוסף תגובה
מידע נוסף לרופא יוסי 12/08/2020 08:06
 • לשוניות רירית שנמצאו בגסטרוסקופיה מצביעות על תסמונת בארט? האם להערכתך מחלת החזר ושטי , נובעת מהבקע 3 ס"מ שנמצא או מהלשוניות? תודה

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!