עכברת, לפטוספירוזיס (Leptospirosis)

ראשי

תאור

עכברת, המכונה גם לפטוספירוזיס, היא מחלה זיהומית אשר נגרמת ע"י חיידקים מסוג Leptospira. המחלה משפיעה על בני אדם וגם על בעלי חיים. עכברת בבני אדם עשויה לגרום לטווח רחב של תסמינים, אשר יכולים להיות דומים למחלות אחרות ובכך להקשות על האבחון. חלק מהנדבקים בעכברת לעיתים אינם חווים תסמינים כלל. בכל מקרה של הידבקות בעכברת, יש לפנות בהקדם לקבלת טיפול. ללא טיפול, המחלה עשויה להוביל לפגיעה בכליות, לדלקת קרום המוח, לכשל של הכבד, למצוקה נשימתית ואף למוות .

אדם הולך בנחל, פעולה שעלולה לגרום לו להידבק בעכברת

ההידבקות בעכברת מתרחשת באופן ישיר דרך מגע של שתן או של הפרשות מסוימות מבעלי חיים נגועים, עם חתכים בעור, או עם רקמות ריריות כמו לחמית העין וחלל הפה. באופן עקיף, עכברת עלולה להתרחש ע"י מגע עם מים או עם אדמה מזוהמים או צריכה של מזון מזוהם. במקרים נדירים בלבד מחלת העכברת מועברת במגע עם אדם חולה או מנשיכה של בעל חיים חולה .

סוגים שונים ורבים של בעלי חיים נושאים ומפיצים את העכברת. קיימת עכברת בכלבים, וכך גם בחיות חווה, במכרסמים ובחיות בר . חיות נגועות במחלה יכולות במקרים רבים להיראות בריאות לחלוטין. במידה ויש כלב בבית שנדבק בעכברת, אין חשש גבוה להידבקות, שכן רק פעילויות כמו סיוע בלידה של גורים או מגע עם שתן או דם של הכלב עלול להוביל להדבקה.


סימפטומים


תסמינים נפוצים לעכברת בבני אדם כוללים:

• חום גבוהה

• כאב ראש

• צמרמורות

• כאבי שרירים

• הקאות

• צהבת

• עיניים אדומות

• כאב בטן

• שלשולים

• פריחה

הזמן שבין החשיפה למקור המזוהם ועד להתפתחות תסמינים של עכברת הוא בין יומיים לחודש. המחלה מתחילה באופן פתאומי עם חום ותסמינים נוספים. מחלת העכברת יכולה להופיע בשני שלבים: לאחר ההחלמה מהשלב הראשון הכרוך בחום, צמרמורות וכו', עלול להופיע השלב השני, הכרוך בסיכון לפגיעה בכליות, בכבד או להתפתחות של דלקת קרום המוח. משך המחלה הוא בין שלושה שבועות ועד למספר חודשים, כאשר לא ניתן טיפול  מתאים.

סיבות וגורמי סיכון

מחלת העכברת היא כלל עולמית, אך נפוצה יותר באזורים טרופיים. המחלה מהווה גורם סיכון לעובדי משק, וטרינרים אנשי צבא ומקצועות נוספים. הדבקות במחלה מקושרת גם עם פעילויות במאגרי מים מזוהמים ולכן מהווה גורם סיכון לנופשים ולמשתתפים בפעילויות מים , כמו אלו הנמצאות בצפון הארץ. המחלה אמנם נדירה, אך התחלואה בבעלי חיים ומצבים המובילים להצטברות של מים עומדים בנחלים, הובילה להתפרצות העכברת בארץ בקיץ 2018.

תופעות נלוות וסיבוכים

בתשעים אחוז מהמקרים, לפטוספירוזיס היא מחלת חום חריפה החולפת מעצמה, אך ב5-10% מהמקרים, מתפתח השלב השני של המחלה המוביל לכשל רב מערכתי. במקרים בהם המחלה מסתבכת, התסמינים לעכברת יהיו בדרך כלל צהבת, כשל כלייתי, דימום, דלקת קרום המוח, הפרעות קצב לבביות, כשל נשימתי וקריסה המודינמית. 

מחלת וייל (Weil disease) מוגדרת כאשר מתפתח כשל של הכליות והכבד, ועלולה להתפתח כסיבוך של עכברת. אחוזי התמותה במקרים אלו נע בין 5-15%. במקרים נדירים מאוד מתפתחת תסמונת דימום ריאתי, אשר גורמת למוות ביותר ממחצית מהמקרים. הסימנים המעידים על סיכון להתפתחות מחלה קשה כוללים גיל מתקדם, שינויים במצב הנפשי, מצוקה נשימתית או ירידה במתן שתן. 

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

אבחון העכברת נעשה על-ידי בדיקות מעבדה, שנערכות במקרה של חשד לחשיפה לזיהום והופעה של תסמינים . לרוב, בטווח של שבוע מיום הופעת התסמינים ניתן לבצע בדיקת PCR – בדיקה לזיהוי החיידק בדם או בשתן. בטווח של שבועיים מהופעת התסמינים ניתן לבצע בדיקת MAT – בדיקת נוגדנים לחיידק. 

במידה והבדיקה לאבחון עכברת יוצאת חיובית, בדרך כלל יפנה הרופא את המטופל לבדיקות דם נוספות, כגון ספירת דם, תפקודי כבד וכליות, וזאת כדי לוודא שאין פגיעות במערכות השונות בגוף. במקביל, יש להתחיל את הטיפול ולדווח לרשויות . 

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

טיפול אנטיביוטי באמצעות דוקסציקלין או פניצילין צריך להינתן מוקדם ככל האפשר, ולכן יש לפנות מיד לגורם רפואי במקרה של חשד להידבקות בעכברת. במידה ומתפתחים תסמינים חמורים של עכברת, יישקל טיפול באנטיביוטיקה דרך הוריד . 

מניעה

אין כיום חיסון נגד עכברת, ורוב מקרי ההדבקה מגיעים מנסיעה לאזורים בהם העכברת נפוצה. במצבים אלו יש להשתמש בלבוש מגן, במיוחד בנעליים, ושימוש מניעתי באנטיביוטיקה. המניעה הטובה ביותר היא כמובן הימנעות ממגע עם מקורות מים מזוהמים, הליכה במים עומדים, ומגע עם בעלי חיים אשר עלולים להיות חולים בעכברת, כמו גם עם ההפרשות שלהם .


פורומים מרפאת מטיילים רמב"ם

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
קליקים בלסת בצד שמאל שחר 26/11/2020 11:55
  • אני בן 23 והתחיל לי סוג של קנאקים בלסת בצד אחד, הלכתי לרופאת פה ולסת והיא איבחנה את זה כסוג של דלקת. משם הפנתה לפיזיותרפיה שאיבחן שכנראה אני מהדק את הלסת בלילה. הםא ישנה דרך טבעית לטפל בבעיה?

  • + הוסף תגובה
Rulid ‏ (roxithromycin) ‏ בהריון זהבית 11/11/2020 10:48
  • לזיהום בדרכי הנשימה (שיעול במשך חמישה שבועות) הרופא רשם לי אנטיביוטיקה מסוג Rulid ‏ (roxithromycin) ‏ אני בשבוע 10 להריון ולוקחת גם דיקלקטין להריון האם יש תופעות לוואי ללקיחת האנטיביוטיקה בהריון / יחד עם דיקלקטין ?

  • + הוסף תגובה
סיישל עם תינוקת תמר 08/11/2020 11:08
  • שלום, האם נדרשים חיסונים מיוחדים עבור ביקור של שבוע בסיישל כאשר נהיה שני מבוגרים וילדים בני שש, ארבע וחמישה חודשים

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!