//

אפטה (Aphtha)

ראשי

תאור

אפטה הוא סוג של כיב שנוצר ברקמות ריריות. האפטה באופן טיפוסי היא פצע עגול או סגלגל, בתוך הפה, באזורים כמו החלק הפנימי של השפתיים והלחיים, או מתחת ללשון. הפצע נוטה לבוא וללכת מעצמו.

כ-20% מהאוכלוסייה מפתחים פצע אחד או יותר, לפחות מדי פעם לאורך חייהם. 

אפטות יכולות להופיע גם על איברי המין, במקרים אלו הן קרויות כיב ליפשוץ (Lipchutz ulcer). כיבים מסוג זה יותר נפוצים בקרב נשים, ועשויים להיות מלווים בכאב משמעותי ובנפיחות. תגובת האפטה באיבר המין יכולה להופיע לאחר זיהום .

בחורה חושפת פצע אפטה בשפה הפנימית בפה


סימפטומים


ההופעות החוזרות ונשנות של אפטות בפה מתחילות לרוב כעיגול צהבהב, אשר מוקף בהילה אדומה. לאחר מכן, הנגע משתנה והופך להיות כיב, שמכוסה בשכבה רופפת של רקמה לבנה, צהובה או אפורה. הרקמה שמסביב אינה מושפעת מהנגע.

הכיב עשוי להיות כואב, במיוחד כאשר הוא מגורה על ידי תזוזה או אכילה של מאכלים מסוימים בעלי חומציות גבוהה, למשל פירות הדר.

הבעיה עשויה להופיע כנגע יחיד או כמספר נגעים, כאשר אם מדובר במספר נגעים הם נוטים להיות מפוזרים בכל חלל הפה.

ישנם שלושה סוגים של כיב אפטה:

 • אפטות קטנות אשר באות והולכות (80% מהמקרים). האפטות במקרה זה הן בקוטר של פחות מ-5 מ"מ, והן חולפות לאחר שבוע עד שבועיים.
 • אפטות גדולות, שקוטרן לעיתים יותר מ-10 מ"מ, וזמן ההחלמה מהן הוא שבועות עד חודשים. אפטות גדולות גם נוטות להשאיר צלקת.
 • מקבץ של כיבים קטנטנים ומרובים (Herpetiform ulcers), אשר חולפים תוך חודש, ומופיעים ברוב המקרים על הלשון.

סיבות וגורמי סיכון

הגורם להתפתחות אפטות לא ברור לחלוטין. לכ-40% מהסובלים מאפטות יש בן משפחה שסובל מאפטות גם הוא. 

כיום ההשערה היא שהתפתחות האפטה היא תוצאה של תגובה לא תקינה של מערכת החיסון לחלבון כלשהו ברקמה הרירית. 

ישנם מספר גורמים אשר נדמה כי הם אחראים להתפרצות של אפטות, בהם לחץ נפשי, מחסור בשינה, פגיעה מכנית (כמו נשיכה), חוסר תזונתי (במיוחד בויטמין B, ברזל וחומצה פולית), מאכלים מסוימים (שוקולד לדוגמא), חלק ממשחות השיניים (קשור בחומר המקציף במשחת השיניים), מחזור, תרופות מסוימות, וזיהומים ויראליים.

תופעות נלוות וסיבוכים

כל אחד יכול ללקות בפצע האפטה. הפצעים מתחילים להופיע לראשונה בגיל הילדות או בגיל ההתבגרות, ומשפיעה על נשים יותר מאשר גברים.

אפטות באיברי המין נוטות להיות מקושרות במחלות מערכתיות, יותר מאשר אפטות בפה. מחלות המקושרות באפטות כוללות: תסמונת בכצ'ט, מחלת צליאק (רגישות לגלוטן), מחלת מעיים דלקתית, וזיהום בנגיף הכשל החיסוני האנושי (HIV).

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

ברוב המקרים, הבעיה אינה דורשת בדיקות כלל. כאשר התופעה חוזרת על עצמה מספר רב של פעמים או באופן חמור, ניתן לבצע מספר בדיקות הכוללות ספירת דם, רמת ברזל, ויטמין B12 וחומצה פולית בדם, בדיקת דם להימצאות של נוגדני גלוטן (בחשד למחלת צליאק), ובדיקות דם נוספות. כמו כן ניתן לקחת דגימה באמצעות מטוש לבדיקה מיקרוביולוגית להימצאות של  Candida albicans, Herpes simplex virus ו-Vincent’s organisms. 

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

הטיפול באפטות אינו טיפול מרפא, ומטרתו להקל על הכאב ואי הנוחות שהן מסבות, מאחר שהבעיה חולפת מעצמה תוך שבועיים. לשם כך נעשה שימוש בחומרים מאלחשים . 

הטיפול כולל תכשירים מאלחשים, חומרי חיטוי לשטיפת הפה וסטרואידים מקומיים. במקרים חמורים נעשה שימוש באנטיביוטיקה, בטיפול סטרואידי מערכתי ובתרופות נוספות. 

מניעה

הימנעות מהגורמים המעוררים לבעיה (מתח נפשי, מחסור בוויטמינים וברזל וכו'), שטיפת פה בחומרים לא אלכוהוליים, ושימוש במשחות שיניים שאינן מכילות SLS (החומר המקציף), עשויים לעזור במניעה של הופעת הפצעים.


פורומים גסטרו ומחלות כבד

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
תוצאות בדיקה אלון 02/08/2020 14:45
 • בן 58 ברקע כבד שומני ו תסמונת ג'ילברט. מטופל בלוסטראל 75 מ"ג מזה שנתיים. בבדיקות ALT 144 AST 59, בילירובין טוטאל 1.81 ו ישיר 0.26. ALT הוכפל מבדיקה לפני שנה בדיוק. אוראה 46.2 וכל שאר הבדיקות בגדר הנורמה. בשבועות האחרונים תזונה מבוססת חלבון במטרה להוריד משקל עודף. מה משמעות הבדיקה?

 • + הוסף תגובה
הפרעה בתפקודי כבד ד"ר אייל הירש 05/08/2020 11:48
 • שלום אלון, להפרעות בתפקודי כבד יכולות להיות סיבות רבות והן תלויות במשתנים רבים, וקשה לעריך את כולם פה על דפי הפורום. נסקור כמה בקצרה. * תסמונת ג'ילברט הקיימת ברקע גורמת לעליה לפרקים בערכי הבילירובין הלא ישיר (ולכן עליה בערך הבילירובין הכולל). כל עוד אין עליה בבילורובין הישיר, אין סיבה לדאגה. מדובר במצב ללא השלכות מדאיגות. * כבד שומני הוא מצב בו רקמת הכבד אוגרת שומן. בחלק מהאנשים מצב זה ישאר כך ומוגדר "כבד שומני". בחלק אחר עלולה להתפתח דלקת ברקמת הכבד מאחר ורקמת שומן היא רקמה מעודדת דלקת, המצב הזה יקרא "דלקת כבד על רקע שאינו אלכוהול" (non alcoholic steatohepatitis) ומצב זה לאורך זמן יכול להביא להצטלקות הכבד (פיברוזיס). המצב הזה יותר שכיח בחולי סכרת שאינם מאוזנים היטב, או בקרב אנשים עם גורמי סיכון מטבוליים אחרים כמו יתר לחץ דם, עליית כולסטרול והשמנת יתר. הטיפול בכבד שומני מתמקד בתחילה באיזון גורמי הסיכון (סכרת, יתר לחץ דם, כולסטרול מוגבר) והפחתת משקל (שילוב של תזונה מתאימה ופעילות גופנית). כחלק מהבדיקות חשוב לוודא שאין הצטלקות של הכבד. * נטילת תרופות - תרופות מאוד שכיחות כגורם להפרעה בתפקודי כבד. תרופות שכיחות הן אנטיביוטיקות, תרופות להיפרליפידמיה (כולסטרול). סיפרת שאתה מטופל בלוסטרל, נוגד דכאון וחרדה. לוסטרל גורם לעיתים רחוקות להפרעה בתפקודי כבד, ובמידה וכן ההפרעה אינה משמעותית בדר"כ. תוכל יחד הרופא המטפל לבדוק אפשרות זו. *תוספי מזון - תוספי מזון, תה צמחים וכו', אפילו כאלו שנראים תמימים יכולים לגרום להפרעה מאוד משמעותית בתפקודי כבד. ישנם כמובן גורמים נוספים שיש לבדוק כמו תפקודי תריס, משק ברזל, וירוסים של הכבד או דלקת כבד אוטואימונית. בריאות שלמה, אייל הירש

 • + הוסף תגובה
תחושה מוזרה בבטן אתי 26/07/2020 03:15
 • שלום ,בת 34 ברקע 2 הפלות האחרונה לפני שבועיים ,יתר לחץ דם מאוזן ואבן בכיס מרה,מזה חודש וחצי תחושה כל הזמן של רעב גם שנייה לאחר שסיימתי לאכול,יש גם תחושה מוזרה בבטן העליונה כמו של נפיחות,גרפס תקוע?וממש חוסר נוחות.עוזר לי לאכול כדי להעביר את התחושה הזו של הבטן .לעיתים יש שלושלים הרופא משפחה חשב בעבר שזה מעי רגיז לפני 5 שנים עשיתי גסטרו בגללל שלשולים חוזרים ושם היה פוליפ שהוציאו (הבנתי שהסוג של הפופיל היה בסדר) אודה להתייחסות

 • + הוסף תגובה
דיספפסיה ד"ר אייל הירש 27/07/2020 22:02
 • שלום אתי, התחושות שאת מתארת מתאימות להגדרה של דיספפסיה. דיספפסיה יכולה להתבטא במספר אופנים כמו שובע מוקדם, כאבים או אי נוחות בבטן עליונה, תחושות שריפה, גיהוקים, תפיחות ולעיתים בחילות ואף הקאות. התסמינים יכולים להופיע ביחד או לסירוגין. הגורמים מרובים ויש לבדוק אותם ביעוץ הרופא המטפל וכוללים בין השאר זיהום בהליקובקטר פילורי, רגישות למרכיבים במזון והפרעות בתנועתיות הקיבה. כמו בהרבה מצבים, גם בדיספפסיה יש מקום למצב הנפשי. לאחר בדיקה הרופא יכול לייעץ לבצע בדיקות מעבדה מתאימות, תבחיני נשיפה, US או גסטרוסקופיה. הטיפול הוא בהתאם לממצאים.

 • + הוסף תגובה
תרופות להפטיטיס C נאוה 23/07/2020 09:27
 • שלום, האם תוכל להסביר על הטיפול החדשני להפטיטיס? על תופעות הלואי? אני מועמדת לטיפול. תודה

 • + הוסף תגובה
טיפול תרופתי בדלקת כבד נגיפית C ד"ר אייל הירש 25/07/2020 13:45
 • שלום נאווה, הטיפול בדלקת כבד ויראלית על רקע הפטיטיס C (שם הוירוס) היא אחת המחלות שבהן חלה התקדמות משמעותית בשנים האחרונות ששינתה את התמונה לחלוטין. ניתן היום, ע"י טיפול פשוט ובטוח בכדורים דרך הפה למשך שבועות ספורים, להעלים את הוירוס לחלוטין. תפקיד הרופא המטפל הוא להתאים את הטיפול למחלות רקע אם קיימות ולעקוב אחרי תוצאות הטיפול. בנוסף יש צורך לבדוק האם במהלך השנים שבהם היית חולה נגרם נזק לכבד או סיבוכים אחרים. חלק מהסיבוכים גם משתפר לאחר הטיפול בוירוס. אצל רוב המטופלים, במידה והכבד תקין, אין צורך בהמשך מעקב לאחר סיום הטיפול התרופתי. בברכת בריאות שלמה

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!