ליחה בגרון (Catarrh, Mucus, Phlegm)

ראשי

תאור

ליחה בגרון היא לרוב מצב של הצטברות ליחה בחלק האחורי של האף, בגרון ובסינוסים. לרוב במצב הוא זמני, אך חלק מהאנשים סובלים מליחה כרונית, שנמשכת חודשים או שנים. בכל מקרה אין מדובר במצב מסוכן, וקיים טיפול להתמודדות איתו.


אישה צעירה משתעלת וסובלת מהצטברות של ליחה בגרון
Orawan Pattarawimonchai | Shutterstock


התפקיד של הליחה הוא למעשה לכידה של גורמים לגירוי – אלרגנים או זיהומיים - לפני שהם מגיעים לריאות. הרירית שבאף משמשת לשם יצירת לחות שעוזרת בלכידה ויצירת הליחה, ובכך בעצם משמשת כפילטר לאוויר היבש שאנחנו נושמים. 


סימפטומים


ליחה בגרון מובילה לצורך לכחכח בגרון, להרגשה של חסימה בגרון, להרגשה של אף גדוש, לנזלת, להרגשה של ליחה שיורדת בגרון, לשיעול מתמשך, לכאבי ראש או לכאב פנים, לירידה בחוש הריח והטעם, ולתחושת פצפוצים באוזן ואף ירידה זמנית בשמיעה.

סיבות וגורמי סיכון

ליחה היא בדרך כלל תגובה של מערכת החיסון לזיהום או לגירוי, המובילים לשכבה הרירית של האף והגרון להתנפח ולייצר ליחה.

הגורמים שמובילים לגירוי יכולים להיות צינון או זיהום אחר, כל מיני סוגים שונים של נזלת אלרגית, נזלת לא אלרגית, ופוליפים באף.

עדיין לא ברור מה מוביל לליחה כרונית שאינה נגרמת מאלרגיה או זיהום. הגורם יכול להיות מקושר באי סדירות בצורה בה הליחה עוברת באף או שמדובר ברגישות יתר של החלק האחורי של האף והגרון לליחה.

תופעות נלוות וסיבוכים

במידה והליחה מתמשכת זמן רב והיא מפריעה לתפקוד היומיומי. מומלץ לפנות לרופא או לרופאת המשפחה, שיכולים לשלול מצבים כמו פוליפים באף או אלרגיות, שעשויים להיות הגורם לבעיה.

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

אבחון של הגורם לליחה בדרך כלל דורש הפניה לרופא מומחה לביצוע הבדיקות הרלוונטיות: ייתכנו בדיקות אלרגיה אצל רופא/ת אלרגיה ואימונולוגיה, בדיקת אנדוסקופיה לצורך זיהוי פוליפים בלוע האף על-ידי רופא/ת אף אוזן גרון, וכן הלאה בהתאם לחשד הגורם.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

במרבית המקרים ליחה בגרון חולפת תוך מספר ימים או שבועות, עם חלוף הגורם לליחה. עם זאת ישנם מספר פתרונות שיכולים לעזור להפחית את התסמינים:

• לגימה של מים קרים במקום לכחכח, משום שהדבר יכול להסב נזק לגרון.

• שימוש בשטיפות אף על בסיס מי מלח מספר פעמים ביום.

• שתייה מרובה של מים.

• שימוש בתכשירים שמורידים גודש, אנטי-היסטמינים או ספרי אף עם סטרואידים לפי המלצת הרופא או הרופאה המטפלים.

טיפולים אלטרנטיביים

• הימנעות מאלרגנים ומקומות אפופי עשן שיכולים להוביל להתפתחות התסמינים.

• הימנעות משימוש במזגן לחימום, שמוביל ליובש. במידת הצורך אפשר לשים עציץ או קערת מים בחדר כדי לשמור על הלחות.


פורומים צרידות ומיתרי הקול

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
בעיה בענבל אאא 26/10/2020 04:37
  • מזה כשנה וחצי אני סובל מתחושת גוש זר צמיגי בגרון שלא ניתן לבלוע או לפלוט. התחושה מחמירה בערב. עברתי בירור בכיוונים שונים כולל ריפלוקס ונזלת אלרגית אחורית (יש קצת משניהם) אך לבסוף נראה שהבעיה בענבל. בבדיקת א.א.ג: פה ולוע- "ענבל גדול ושמן". מה יכולות להיות הסיבות לכך שלפתע בחיים הענבל "גודל ומשמין"? יכול להיות משני לריפלוקס?

  • + הוסף תגובה
שליטה במיתרי הקול (בעיית שטף דיבור) איליה 23/10/2020 13:05
  • שלום. במהלך השנים מבערך חטיבת הביניים עד עכשיו שאני כבר בן 32. התחיל אצלי קושי בדיבור, שליטה בנשימה ובמיתרי הקול. לא בדיוק הבנתי עד היום מה שורש הבעיה. איך זה קרה. אין לי קשיים בנשימה. שמתי לב שאם אני רץ זה קצת עוזר לשיפור הריאות ואחר כך יש ירידה למטה אם אני לא מתמיד בזה בגלל עבודה ולימודים. אין לי תמיד ביטחון בגלל הקושי בדיבור. לא תמיד בטוח במילים שמוציא מהפה. אם יש דרך לשפר את העוצמה של הקול , המיתרים או הסרעפת. אשמח להתעדכן.

  • + הוסף תגובה
שליטה במיתרי הקול ד"ר יקי כהן 25/10/2020 10:57
  • איליה שלום , לא ציינת אם בדקו לך את מיתרי הקול, במידה ולא אתה צריך למצוא רופא א.א.ג המומחה למיתרי הקול (לרנגולוג) ולבדוק את המיתרים. במהלך הבדיקה דבר ראשון בודקים שאין משהו שמפריע לסגירת המיתרים , לאחר מכן מסתכלים על עובי המיתרים בהתאם לגיל ועל חוזקם. במידה ובכל תקין מפנים לטיפול שמרני אצל קלינאי תשקורת אשר מלמד אותך להפיק את הקול בצורה נכונהוכיצד עליך לשמור על היגיינה קולית ,

  • + הוסף תגובה
חוסר סגירה במיתרי הקול מאי 19/10/2020 06:43
  • היי ד״ר יקי. הייתי אצלך לפני כמה חודשים עקב מאמץ קולי וקושי בלהפיק צליל בעת שירה (אני שרה) אמרתי לך שהייתי אצל רופא אחר כמעט שנה לפנייך והוא אמר שיש לי בצקת קטנה על מיתרי הקול וזה אמור לעבור עם שיעורי פיתוח קול. כשהגעתי אליך בדקת לי את המיתרים ואמרת שהם נקיים לחלוטין ושיש חוסר סגירה אבל זה לא אמור להפריע. מאז אני עדיין מרגישה אותו דבר, אפילו קצת שינוי לרעה. אני מרגישה שאני לא יכולה להוציא את כל היכולת שלי בשירה כמו פעם, ומאוד כואב לי כשאני מנסה לשיר גבוה ומתעייפת מאוד מהר. האם כדי לי ללכת לקלינאי תקשורת או למורה לפיתוח קול? או לשלב את שתיהן? אני באמת כבר אובדת עצות. אנא עזור לי, תודה.

  • + הוסף תגובה
חוסר סגירה ד"ר יקי כהן 19/10/2020 09:50
  • אומנם חוסר סגירה לא אמור להפריע בשירה אך אם את מרגישה מאמץ אז בוודאי שללכת לפדגוג שירה שילמד אןתך לעקוף את הקושי . אם אני לא טועה בדיבור ראינו שיש סגירה . תתקשרי לזהבית שתוציא את התיק שלך ואני אעבור על הבדיקה שוב 053-2762577

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!