מחלת גושה (Gaucher's disease)

ראשי

תאור

מחלת גושה היא מחלת אגירה תורשתית (אוטוסומית רצסיבית) והיא תוצאה של ליקוי בפעילות האנזים הליזוזומי גלוקוצרברוזידזה הגורם להצטברות גלוקוצרברוזידזה בתאים המונוציטים-מאקרופאגים. בהתאם לכך האיברים הנפגעים העיקריים הם הטחול, הכבד ומערכת השלד.
המחלה נפוצה במיוחד בקרב יהודים אשכנזים (שכיחותה 1 ל-850) ומכאן חשיבותה בישראל. ההתעניינות האוניברסלית במחלה גדלה בעקבות הופעתו של טיפול אנזימי יעיל אך יקר, בשנת 1991. למעשה, רבים רואים במחלת הגושה "מחלת מודל" לטיפול במחלות אגירה ליזוזומיות אחרות, וכן כאבן בוחן להתמודדות של מערכות הבריאות עם העלויות החריגות של טיפולים חדשניים.

המחלה קרויה על שמו של סטודנט לרפואה שבשנת 1882 תיאר ממצאים של נתיחה שלאחר המוות, בגופתה של צעירה בת 32 אשר לקתה בטחול מוגדל עם הסננה ניכרת של תאי ענק. אגירת השומנים הובנה כחמישים שנה מאוחר יותר, ורק בשנת 1965 זוהה החסר התורשתי של הגלוקוצרברוזידזה כגורם למחלה. שיבוט הגן באמצע שנות ה-80 פרץ את הדרך לעידן הגנטיקה המולקולתית, שיפר את יכולות האבחון (בעיקר של נשאים), פתח אופקי מחקר חדשים והניח את אבן היסוד לטיפול העתידני בהשתלת גנים.

למחלה 3 צורות הסתמנות:
הסוג הראשון Type I - ("סוג המבוגרים" או הצורה הכרונית שאינה נירונופתית) מוגדר על ידי היעדר מעורבות של מערכת העצבים. זוהי הצורה הנפוצה ביותר של המחלה, עם שכיחות מוגברת ביהודים אשכנזים. בקרב לא-יהודים שכיחותה נעה בין 1:50,000 ל-1:1,000,000. קיים מגוון רחב בהסתמנות הקלינית (ב"פנוטיפ") ממצב אי-תסמיני לחלוטין ועד נכות קשה עקב מעורבות רב-מערכתית.

הסוג השני Type II - ("סוג התינוקות" או הצורה הנירונופתית החדה) מאופיין על ידי מעורבות קשה ביותר של מערכת העצבים, ובמוות בגיל מוקדם, מגיל ימים ועד שנתיים.

הסוג השלישי Type III - ("סוג הנעורים" או הצורה הנירונופתית התת-חדה) מאופיין על ידי מעורבות פחות קשה של מערכת העצבים עם שרידות, ללא טיפול, עד גיל נעורים.

עד כה תוארו למעלה מ-250 מוטציות שונות בגן הגלוקוצרברוזידזה, אולם יכולת הניבוי של ההתפתחות הקלינית על סמך הפגם הגנטי, מוגבלת למדי. עם זאת, מספר תצפיות מסייעות בייעוץ גנטי ובקביעת הפרוגנוזה: המוטציה היהודית הנפוצה ביותר 1226G N370S בצורה הומוזיגוטית, גורמת להפרעה קלה יחסית, וכאשר מופיעה על אלל אחד היא מבטיחה שמערכת העצבים המרכזית לא תהיה מעורבת.

אצל החולה האופייני יופיע טחול מוגדל או תרומבוציטופניה שנתגלו באקראי במסגרת בירור נטייה לדימום, כגון דימום מהאף, כתמים כחולים או דימום מוגבר לאחר עקירת שיניים או בעקבות ניתוח. בבדיקה יש לשים לב להגדלת הכבד, ולעיתים, אצל ילדים - לפיגור בגדילה לגובה.

חולים במצב קשה עלולים ללקות בהתקפים של כאבי עצמות עזים (Bone crises) ובהמשך, בנטייה לשברים פתולוגיים או להתפתחות נמק אי-ואסקולארי של מיפרקים גדולים (בעיקר מיפרקי הירכיים). מעורבות קלינית של הריאות נדירה והיא מופיעה בקרב החולים במחלה בדרגתה הקשה ביותר. אורך החיים אינו מושפע בדרך כלל מקיום מחלת הגושה.

ד"ר ארי זימרן

האנציקלופדיה הישראלית לרפואה
הוצאת ידיעות ספרים 2007

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

האבחון מבוסס על בדיקת דם שבה מודגמת פעילות נמוכה של האנזים ביתא-גלוקוזידזה (רצויה גם בדיקת המוטציות ברמת הדנ"א), ואין צורך יותר בשאיבת לשד עצם להדגמת תאי הגושה האופייניים. ניתן לבדוק את האנזים גם במי שפיר או בבסיסי השיליה. בבדיקות מעבדה נוספות ניתן לעיתים להדגים עלייה במדדי דלקת, וכן בסמנים ייחודיים כדוגמת כיטוטריוזידזה.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

הטיפול השגרתי כיום מבוסס על עירוי של האנזים גלוקוצרברוזידזה (Cerezyme®) לתוך הווריד המביא להקטנת הטחול והכבד, לשיפור בתמונת הדם ובמדדים הביוכימיים השונים, ולהפחתה בכאבי העצמות. כאשר טיפול זה ניתן לילדים, מושגת צמיחה בגובה ונמנעים הסיבוכים הגרמיים שגרמו לעיקר התחלואה בעבר. השפעות הלוואי נדירות וקלות יחסית. אצל כ-10% מהחולים מתפתחים נוגדנים לא-מנטרלים לאנזים, והם בדרך כלל נעלמים כעבור כשנה.

כריתת טחול כמעט שאינה נדרשת כיום, בעוד שניתוחים אורתופדיים (בעיקר החלפת מיפרקים) מסייעים לחולים שלקו בסיבוכים גרמיים לפני קבלת הטיפול באמצעות האנזים. החסרונות העיקריים של הטיפול הם התלות בעירויים תוך-ורידיים, המחיר הגבוה (מעל 100,000$ לשנה לחולה הממוצע, בישראל) ואי-יכולתו להגיע למוח כדי למנוע החמרה במערכת העצבים, בצורה הניורונופתית.

גישה חדשה לטיפול פומי (דרך הפה) באמצעות מולקולות קטנות שמעכבות את הסינתזה של הגלוקוצרברוזידזה (תרופה ראשונה כזו כבר אושרה לשיווק באירופה בנובמבר 2002), עשויה להשפיע גם על הצורות הנירונופתיות של מחלת גושה, וגם על מחלות אגירה נוספות. בעתיד הרחוק יותר, השתלת גנים או שיפור בטכנולוגיה של השתלת תאי אב, עשויות להביא לא רק לשיפור במדדי המחלה, אלא אף לריפויה.

פורומים אנדוקרינולוגיה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
בדיקת רוק לעומת בדיקות דם אורטל 28/09/2020 17:09
 • שלום רב אשמח לדעת האם הרפואה הקונבנציונלית יכולה להסתמך על בדיקות רוק של הורמונים (מעבדות שנמצאות בחו״ל)?

 • + הוסף תגובה
בדיקת רוק ד"ר נירית אבירן 28/09/2020 18:51
פרולקטין בילה 24/09/2020 13:35
 • שלום אני אחרי 4 הפלות בירור תקין כולל הורמונלי ..הפלה אחרונה לפני חודש ב2.8 ...בת 36 בריאה בדרך ערכי פרולקטין כל הזמן בטבח הנורמה עולים בהריון ...מחזור סדיר ..היתי אמורה לקבל מחזור שני אחרי גרידה כלומר עברתי גרידה ואחריה קיבלתי מחזור סדיר רגיל ..הייתי אמורה לקבל מחזור לפני 5 ימים לא קיבלתי ולכן עברתי בדיקות דם לשלול הריון שלילי bhcg אבל ערך פרולקטין 806 מקסימום 600 אמור להיות ...מה הסיבה והאם זה מעיד על prolactinoma ..ערכי בלוטת תריס תקינים בדרך כלל..האם ערך אחד גבוה מעיד על בעיה ב pituitary אני עוברת כל 6 חודשים בדיקות כולל fsh..פרולקטין lh טסטוסטרון ..הכל תקין לפני המחזור בדרך כלל סובלת ממיגרנה ועכשיו יש לי כאבי ראש האם מהפרפרולקטנמיה האם זה מדאיג מה לעשות

 • + הוסף תגובה
פרולקטין ד"ר נירית אבירן 24/09/2020 16:47
 • בילה שלום קודם כל תחזרי על הבדיקה בעירנות 3 שעות וללא נטילת תוספים

 • + הוסף תגובה
המשך שאלה בילה 24/09/2020 21:06
 • האם יש סיכוי שהערך יחזור לתקין ? אם קיבלתי מחזור עד יום ראשון מעיד שאכן ירדו הערכים

 • + הוסף תגובה
המשך ד"ר נירית אבירן 25/09/2020 09:43
prolactin בילה 25/09/2020 18:13
 • אוקי כנראה גם העליה הייתה עקב stress , לחץ עבודה גם לקחתי את הבדיקה שעה אחרי ערנות ..קיבלתי מחזור היום מקווה שהכול יהיה תקין אני חוזרת על הבדיקה יום ראשון תודה המשך יום טוב

 • + הוסף תגובה
המשך ד"ר נירית אבירן 25/09/2020 20:57
 • אין משמעות לרמה אחרי שעה, רק אחרי 3 שעות בדיוק

 • + הוסף תגובה
בדיקות דם נירית 23/09/2020 13:38
 • שלום,ביצעתי בדיקות דם בגלל כאבים שמופיעים לעיתים באזור הצוואר. יש לי תת פעילות מאובחנת על רקע השימוטו. התוצאות שקיבלתי:, tsh=2.68 thyroglobulin ab= 4698 כאשר הטווח 10-40 anti thyroid peroxid=above 1300 מה המשמעות של זה?אני ממש מודאגת עד שאגיע לדבר עם הרופא. תודה

 • + הוסף תגובה
השימוטו ד"ר נירית אבירן 23/09/2020 20:40
 • נירית שלום אין סיבה לדאגה- הבלוטה מאוזנת, הנוגדנים מעידים על השימוטו

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!