//

אי ספיקת לבלב (Pancreatic insufficiency)

ראשי

תאור

אי-ספיקת לבלב הוא מצב של חוסר תפקוד הלבלב עקב הרס או חסר ברקמת הלבלב. הגורם הוא לרוב דלקת כרונית של הלבלב. הסיבה השכיחה ביותר היא שתייה מופרזת של אלכוהול. סיבות אחרות הן מחלות מטבוליות (לדוגמה, לייפת כיסתית), כריתה של רקמת הלבלב עקב גידול, או הרס מפושט של הלבלב בעקבות דלקת (פנקראטיטיס) חדה.
עד הרס של כ-90% מרקמת הלבלב, אין בדרך כלל תופעות קליניות, למעט כאבי בטן, הקשורים לרוב לגורם הראשוני ולא להיעדר תפקוד הלבלב. עם התקדמות המחלה מופיעים סימנים של חסר תפקודי. תחילה נפגע תפקוד ההפרשה החיצונית - הפרשת מיצי העיכול - אשר מתבטא בהפרעה בספיגת דברי מזון שונים.

חוסר ספיגת שומנים גורם לשלשולים שומניים (סטאטוראה - Steatorrhea), ירידה במשקל וחסר בוויטמינים מסיסי שומן. חסר בספיגת חלבונים ופחמימות תורם לירידה במשקל, והופעת סממני תת-תזונה, כגון חולשה כללית, דלדול שרירים ושבירות עצמות.

עם התקדמות ההרס נפגע גם תפקוד ההפרשה הפנימית - הפרשת ההורמונים - בעיקר האינסולין והדבר מתבטא בסוכרת. בבדיקות דימות (צילום רנטגן, CT, על-שמע), מודגמות בדרך כלל הסתיידויות בתוך הלבלב עם היעלמות של רקמת לבלב תקינה.

לפעמים קשה לגלות סימני הרס לבלב בבדיקות דימות שגרתיות ויש צורך להיעזר בבדיקות דימות מתקדמות, או פולשניות כגון על-שמע אנדוסקופי (EUS), או אנדוסקופיה של דרכי מרה והלבלב (ERCP).

תרופות לטיפול באי ספיקת לבלב:
פנצילין

פרופ' פרד קוניקוף

האנציקלופדיה הישראלית לרפואה
הוצאת ידיעות ספרים 2007

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

הטיפול באי-ספיקת לבלב מורכב ממספר שלבים: טיפול במחלה הראשונית הגורמת להרס (לדוגמה, הפסקת שתיית אלכוהול) וטיפול נוגד כאבים (על ידי משככי כאבים).

טיפול בהפרעה בספיגה מתבצע במתן אנזימי הלבלב בדרך פומית. קיימות כיום, תרופות רבות המכילות את רוב אנזימי הלבלב החשובים לעיכול וספיגה (לדוגמה, Pancrease, Creon). תרופות אלו ניטלות עם הארוחות ומאפשרות ספיגה כמעט תקינה של רוב דברי המזון. ניתן להקל על חסר הספיגה במתן שומנים בעלי חומצות שומניות קצרות ותוספת ויטמינים. טיפול בסוכרת נעשה כמקובל, בדיאטה ובמתן אינסולין.

פורומים גסטרו

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
קליפה אדומה בצואה בלדו 13/08/2020 16:34
 • הייי, בן 29 ושמתי לב שמזה כבר כמה שנים יש לי לפעמים קליפה אדומה בודדת ביציאה..מציין שזה מופיע לסירוגין וממש נראה כמו קליפה. יש מה לבדוק?

 • + הוסף תגובה
קליפה דר' דן קרטר 13/08/2020 22:28
 • שלום סביר להניח שמדובר בקליפה של פרי או ירק ( כמו עגבניה) לא חושב שכדאי לבדוק משהו

 • + הוסף תגובה
אומפרדקס 20 מג ר 10/08/2020 22:42
 • היי אבא שלי בן 73 דמנטי לאחר אירוע מוחי וניתוח מעקפים לפני 4 וחצי שנים. בזמנו משום שקיבל אספירין ניתן לו לוסק להגנה על הקיבה במינון 20 מ"ג ביום. בהמשך הפסיק לקבל אספירין והתחיל לקבל אליקויס. ובאותו זמן אנחנו קראנו על מחקר לגבי קשר אפשרי בין לוסק לנזקים מוחיים. אבא עשה אז גם סיטי חזה (סוף 2016) שהדגים בקע סרעפתי קטן. בייעוץ שקיבלנו בזמנו הגסטרואנטרולוג אמר שבמאזן עלות מול תועלת במניעת דימום מדרכי העיכול אצל חולה עם בקע סרעפתי אל מול פרופיל תופעות הלוואי של התרופה הוא בעד המשך נטילת הלוסק. היום אנחנו כבר 4 שנים אחרי, ובייעוץ שקיבלנו מפנימאי שמטפל בו כעת וכנל יעוץ רוקחי הומלץ על הפסקת הלוסק כמו גם מספר תרופות נוספות שלטענת הרופא מהוות עומס תרופתי מיותר בגילו ומצבו של אבי ובעלות מגוון רחב של תופעות לוואי שיכולות להסביר שינויים כאלה ואחרים במצבו. מה דעתך? האם להפסיק עם הלוסק או שהסכנה בדימום ממערכת העיכול בהנתן בקע סרעפתי גדולה מספיק כדי להמשיך בנטילת התרופה? (אציין שללא קשר לאבא גם בקע משפעתי ענק שחלק גדול מדרכי העיכול שלו נמצאות בו...) תודה

 • + הוסף תגובה
אומפרדקס דר' דן קרטר 11/08/2020 23:30
 • שלום ראשית הוכח שאומפרדקס אינו גורם לנזק מוחי או דמנציה עם הגיל כמובן שי שסכנה בדימום יחד עם זאת- בקע סרעפתי אינו מעלה את הסיכון דימום ממערכת עיכול בצורה משמעותית האם דימם בעבר מערכת העיכול? האם נוטל שילוב של2 תרופות מדללות?

 • + הוסף תגובה
לא ידוע על דימום בעבר ר 12/08/2020 17:14
אומפרדקס דר' דן קרטר 12/08/2020 23:00
 • לאור גילו ונטילת האלקוויס ממליץ להמשיך טיפול

 • + הוסף תגובה
צרבת כרונית יוסי 11/08/2020 07:57
 • שלום אני סובל תקופה ארוכה מצרבת. בחודשים האחרונים הבעיה התגברה ואני מתעורר בבוקר עם תחושה של שריפה בגרון,ובהמשך היום תחושה של גוש בגרון. בבדיקת גסטרוסקופיה נמצאו: בקע בסרעפת באורך 3 ס"מ, לשוניות רירית ורודה לגובה 5 ס"מ, ארוזיות זעירות באנטרום. טופלתי עם כדור אומפראזול וגם קונטרולוק ולא עזרו. האם במקרה שלי מומלץ ניתוח לתיקון הבקע?

 • + הוסף תגובה
צרבת דר' דן קרטר 11/08/2020 23:26
 • שלום במקרה שלך אין ספק שיש מחלת החזר ושטי לדעתי לא מיצית טיפול -נית ןלבצע שינויים טיפוליים תרופתיים ולשלב תרופות שונות כמו כן יש לברר מהי הלשונית על ידי ביופסיות, ובמידת הצורך לעקוב או לטפל הכי נכון יהיה פשוט לפנות למומחה בגסטרו שעיסוקו היו בנוירוגסטרו

 • + הוסף תגובה
מידע נוסף לרופא יוסי 12/08/2020 08:06
 • לשוניות רירית שנמצאו בגסטרוסקופיה מצביעות על תסמונת בארט? האם להערכתך מחלת החזר ושטי , נובעת מהבקע 3 ס"מ שנמצא או מהלשוניות? תודה

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!