אנזים שריר הלב (Myocardial enzymes)

ראשי

תאור

מילות מפתח: שריר הלב, אנזים, קריאטין פוספוקינאזה, אוטם בשריר הלב, טרופונין
Key words: Myocard, Enzyme, Creatine phosphokinase, Myocardial infarction, Troponin
אנזימי הלב הם חלבונים המופרשים לדם בכמויות גדולות מרקמת שריר הלב שחל בה נמק לאחר אוטם שריר הלב. קצב השחרור של החלבונים השונים לדם תלוי במשקלם המולקולתי, במיקומם בתוך תא שריר הלב, ובזרימת הדם והלימפה. אנזימים אלו חשובים לצורך אבחון אירוע של אוטם בלב בחולה הלוקה בכאבים בבית החזה. ניתן לעקוב אחר עליית רמת האנזימים השונים וירידתה במשך מספר ימים.
רמת אנזים ה-CPK - Creatine phosphokinase עולה בדם תוך 8-4 שעות מהאוטם, וחוזרת לרמה תקינה תוך 72-48 שעות. CPK אינו ספציפי לשריר הלב ומופרש בכמות עודפת גם כאשר קיימת פגיעה בשרירי גוף אחרים, לדוגמה, במחלות שרירים או לאחר נפילה, בפרכוסים או במתן זריקה לתוך השריר. סיבות נוספות שעלולות לגרום לעלייה ברמת CPK הן תת-פעילות של בלוטת התריס או אירוע במוח. לכן כאשר מאתרים רמה מוגברת של אנזים CPK כללי, מבצעים בדיקה של תת-סוג של CPK אשר מופרש ספציפית מהלב ונקרא CPK-MB. רמת CPK - MB מוגברת מעידה על כך שהפגיעה היא בשריר הלב, לאו דווקא אוטם. מצבים אחרים הפוגעים בשריר הלב ואשר רמת CPK - MB מוגברת מעידה על קיומם הם: ניתוח לב, דלקת שריר הלב (מיוקרדיטיס), או היפוך חשמלי של קצב הלב.
טרופונין T וטרופונין I (Cardiac specific troponin T and I) הם חלבונים שלהם רצף חומצות אמינו ייחודי לשריר הלב לעומת שרירים אחרים. באנשים בריאים הם נמצאים בדם ורמתם עולה לאחר אוטם בשריר הלב. רמתם בדם נשארת גבוהה במשך שבעה עד עשרה ימים לאחר האוטם. חשיבותם בכך שמאפשרים לאבחן אוטם בשריר הלב בחולים שהגיעו לבית החולים לאחר למעלה מ-24 שעות מהתרחשות האוטם.
ד"ר יפעת גולדברג

פורומים, מחלות לב נשים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
כאבים בחזה ופעימות מקדימות כל היום ל 18/10/2019 10:05
 • שלום,בשנה האחרונה סובלת מפעימות מקדימות שנמצאו בבדיקת הולטר לפני כמה חודשים (1429 ביממה), בחודש האחרון זה מאוד החמיר, אני מרגישה את זה כל יום הרבה מהיום. ואני מרגישה גם כאב נקודתי בחזה שלא עובר. אני בת 32, רגועה מטבעי ולא נמצאת בתקופת לחץ, לא עצבנית, עושה פעילות גופנית באופן סביר. נתנו לי בדיקת אקו לב וארגומטריה ושתיהן יצאו תקינות חוץ מקפיצה של הלב ל160 אחרי 3 דקות שהפתיעה אותי מאוד כי לא עשיתי שום מאמץ ואני רגילה ללכת כל יום הרבה ומהר. איזה עוד בדיקות אני יכולה לעשות? אני מרגישה שמשהו לא תקין וכל מה שהקרדיולוגית אמרה לי זה שהיא יכולה לתת לי תרופה לדכא את זה, ולא התייחסה לטענה שלי על החמרה וכאבים.אני לא מעוניינת להשתיק סימפטומים, הסימפטום הוא לא מה שמטריד. לאן עוד אפשר לגשת?

 • + הוסף תגובה
דפיקות לב טלי 18/10/2019 14:08
 • התלונה שכיחה העובדה שעברת בירור והוא תקין מרגיעה ממליצה שתנהגי כעצת הרופא/ה המטפל

 • + הוסף תגובה
דופק מהיר הפרשים לירון 04/10/2019 16:47
 • בת 30 בריאה. בימים האחרונים מרגישה את הדופק מהיר. במדידות ביתיות. בשכיבה 80 בערך בישיבה עד 90 פעימות. בעמידה בסביבות 110. למה בעמידה זה עולה עוד? אציין שאני גם מתעוררת בבוקר פותחת את העיניים עוד לא יורדת מהמיטה והדופק מהיר. יש עליי עייפות מצטברת ועומס נפשי. ניגשתי לרופא משפחה שבדק לחץ דם היה תקין בדק את הלב עם סטטוסקופ והכל היה תקין. אמר לנסות לקחת ולריאן. מה דעתך המקצועית תודה

 • + הוסף תגובה
דופק טלי 04/10/2019 19:36
 • איני רואה ממצא מסכן חיים בתאור שנתת - ניתן לערוך בירור אצל רופא המשפחה לרבות בדיקה גופנית : בדיקות דם ואקג

 • + הוסף תגובה
דופק מהיר ענבל 02/10/2019 09:38
 • שלום ד"ר בת 29 בריאה. טיפוס חרדתי. בשבועים האחרונים עברתי גם תקופה לחוצה. בשבוע האחרון תחושה של החסרת פעימה שלאחריה דופק מהיר. ובלי קשר בימים האחרונים דופק מהיר .בישיבה 85-95 בעמידה יכול להגיע ל 115. מה אני אמורה לעשות בשלב ראשוני ? האם זה יכול להיות ממתח וחרדה? תודה

 • + הוסף תגובה
דופק טל 02/10/2019 10:42
 • בהחלט יכול להיות. - נסי שיטות שונות להרגעה. ויותר שתית מים - אם לא עובר ראוי להבדק אצל רופא/ה המשפחה

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!