כיחשון (Cachexia)

ראשי

תאור

כיחשון היה מוכר כבר בימי יוון העתיקה והמונח קכקציה (Cachexia) הוא במקור מונח יווני שפירושו "מצב רע". הכיחשון מוגדר כיום כמצב שיש בו איבוד מהיר וקשה של מסת שרירי הגוף, כתוצאה ממצב דלקתי כרוני שבו מעורבת המערכת החיסונית של הגוף. הגדרה זו של כיחשון מבדילה בינו לבין ירידה במשקל כתוצאה מחוסר תזונה.
מחלות רבות יכולות לגרום לכיחשון. בין העיקריות נכללות: מחלות סרטן, מחלות זיהומיות (בעיקר איידס ושחפת), ואי-ספיקה קשה בלב. מחלות נוספות שעלולות לגרום לכיחשון הן: דלקת מיפרקים שיגרונתית (Rheumatoid arthritis), מחלת ריאות חסימתית כרונית, מחלת קרוהן (Crohn disease), לייפת כיסתית (Cystic fibrosis).

בחלק מהמחלות דלעיל שכיחות הכיחשון גבוהה ביותר. למעלה מ-80% מחולי הסרטן או מחולי האיידס לוקים בכיחשון לפני מותם. 80% מהחולים בסרטן של דרכי העיכול העליונות ו-60% מהחולים בסרטן הריאה, לוקים בכיחשון כבר בזמן אבחון המחלה.

הכיחשון שכיח יותר בקרב ילדים וקשישים. ייתכן ש"יתרון" זה קשור לחוסר התפתחות או לירידה בתפקוד של המערכת החיסונית.

סוברים שהמחלות הגורמות לכיחשון מייצרות, על ידי הגידולים הממאירים עצמם, או על ידי המערכת החיסונית, חומרים, בעיקר ציטוקינים (Cytokines) הגורמים לשיבוש כללי של המערכת לחילוף החומרים בגוף. שיבוש זה גורם להפרעות בחילוף החומרים של החלבונים והסוכרים. התוצאה הסופית היא בעיקר איבוד מסת שרירי הגוף, אולם חמור לא פחות הוא איבוד מסת האיברים הפנימיים.

לאור המהלך הכרוני, האבחון פשוט ומתבסס על הסיפור הרפואי שברקע, על ירידה ניכרת במשקל ועל בדיקת החולה.

קצב התפתחות הכיחשון וסופו תלויים במחלה הבסיסית שהביאה להתפתחותו, אולם בדרך כלל מדובר במהלך כרוני הנע מחודשים ספורים עד שנים מועטות. הכיחשון מגביר את הסיכוי ללקות בזיהומים, בסיבוכים שלאחר ניתוח, ובסיבוכים שלאחר רדיותרפיה וכימותרפיה. בסופו של דבר תוחלת החיים קצרה באורח משמעותי.

ד"ר מיכאל הופמן

סימפטומים


הסימנים וחומרתם תלויים במשך המחלה וכל שילוב של הסימנים הבאים אפשרי: חוסר תיאבון, חולשה קיצונית, הרגשה כללית רעה, איבוד משקל, חום, ירידה בתנועות המעי, הפרעות בשינה, בלבול, וכן ירידה בכל מדדי התזונה שבבדיקות הדם.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

הטיפול העיקרי בכיחשון הוא במחלת הרקע שגרמה לכיחשון. בנוסף, מטפלים באמצעות תזונה עשירת קלוריות, תרופות מגבירות תיאבון (לדוגמה Megestrol acetate), תרופות בונות מסת שריר (לדוגמה Testosterone, Anabolic steroids), תרופות נוגדות דלקת (לדוגמה Indomethacin) ותרופות מעכבות ציטוקינים (לדוגמה Pentoxifylline, Thalidomide, Antioxidants, Melatonin).

פורומים סרטן הלבלב

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
igg4 בל 23/09/2020 13:10
  • שלום ושנה טובה. לפני כשנתיים עברתי ניתוח וויפל בעקבות גידול גדול שהיה בראש לבלב. הגידול התגלה כ - igg4 ולא סרטני. מאז אני סובלת מכאבים עזים ועייפות תמידית. דלקות עיניים והפרשות מהעיניים ללא הפסקה. לאחרונה איבחנו פיברו ורב ההתיחסות למצבי מתמקדת בפיברומלרגיה אני בעיקר מקבלת משככי כאבים. האם יש טיפול ל igg4 למעט סטרואידים שלקחתי והופסקו מאז ההתמקדות בפיברו. התסמינים הם גם וגם. בנוסף אני מקבלת התקפות כאב באיזור ראש הלבלב למרות שלא נמצא שם שום ממצא. אשמח לעזרתך ביעוץ האם כך אמשיך לחיות? או שיש טיפול שיכול לסייע? אני נשלחת מרופא לרופא וכל רופא סותר את הקודם ומחליף תרופות

  • + הוסף תגובה
חוסר יכולת לאכול אתי 08/09/2020 10:21
  • שלום רב, אימי אובחנה עם סרטן לבלב מתקדם מקומי בגוף-זנב הלבלב עוטף כלי דם ראשיים ועורק צליאק. אין עדות לגרורות. מתלוננת על חוסר תיאבון ועל כך שפעמים רבות האוכל לא יורד בגרון. כאילו תקוע כמו סתימה בכיור... מדוע זה קורה? האם קיים איזשהו פתרון למצב הזה?

  • + הוסף תגובה
ערך בבדיקת דם לאחר טיפול פולני 01/09/2020 20:30
  • אני חולה באדנו -קרצינומה גרורתית, שמקורה בקיבה. עם גרורות בעצמות. בבדיקת דם לפני טיפול, ערך הפוספאט בדם היה: 114. בבדיקת דם שעשיתי שבועיים לאחר מכן, לאחר טיפול כימותרפי (פולפקס+זומרה) ערך הפוספאט 556. רציתי לדעת מה משמעותו?

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!