דלקת הערמונית, פרוסטטיטיס (Prostatitis)

ראשי

תאור

תהליך דלקתי או זיהומי בבלוטת הערמונית שמתפתח אצל גברים, בדרך כלל לאחר גיל 40. 50% מהגברים ילקו בתסמינים של פרוסטטיטיס לפחות פעם אחת במהלך חייהם.
קיים קושי לטפל בפרוסטטיטיס חיידקי חד או כרוני, מאחר שרוב התרופות האנטיביוטיות אינן חודרות לערמונית. התרופות בעלות החדירה הטובה ביותר לערמונית הן קוטרימוקסזול וקווינולונים.
מכיוון ששיעור גבוה של חיידקים עמידים לקוטרימוקסזול הטיפול באמצעותו מוגבל, וכן תרופות מקבוצת הביתא-לקטמים אינן בעלות חדירה טובה לערמונית, לכן אף הן יעילות פחות לטיפול בפרוסטטיטיס.
לפרוסטטיטיס 4 הסתמנויות קליניות:
1. פרוסטטיטיס חיידקי חד - מחלה חדה, מלווה בחום גבוה וצמרמורת, הפרעות במתן שתן, בדרך כלל יש חיידקים בשתן ולעיתים - בדם. המחוללים הם חיידקי השתן (א' קולי ואחרים). אופיינית לגברים בגילאים 60-50, ומחייבת טיפול אנטיביוטי ממושך (6-4 שבועות).
2. פרוסטטיטיס חיידקי כרוני - מחלה המתבטאת בצריבה בעת מתן שתן, בכאבים באזור האגן, ללא חום או סימנים נוספים למחלה מערכתית. נגרמת על ידי חיידקי השתן, כמו א' קולי, ולעיתים על ידי מחוללים אחרים בעלי עמידות לתרופות אנטיביוטיות רבות. אופיינית לחולים מבוגרים, והטיפול האנטיביוטי הנדרש עבורם ממושך מאוד, עד מספר חודשים. שיעור הריפוי של המחלה הוא 70%-60% בלבד.
3. פרוסטטיטיס לא חיידקי כרוני - חולים עם תלונות על דרכי השתן כמו בקבוצה הקודמת. ללא מחולל ספציפי. קיימת אפשרות שמדובר במחלה חיסונית שאיננה בהכרח מחלה זיהומית. מאחר שהגורם לא ידוע, אין טיפול ספציפי יעיל.
4. פרוסטדיניה או כאבים כרוניים באזור האגן - מדובר לרוב באנשים צעירים, עם תלונות לא ספציפיות לגבי דרכי השתן. אין עדות לתהליכי זיהום או דלקת, בדיקות שתן ובדיקות זרע תקינות. גם במקרה זה אין טיפול ספציפי ויעיל.
פרופ' ראול רז

פורומים אורולוגיה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
הכנסת סטנט ר 20/09/2020 13:53
  • שלום דר' אני בן 51 לפני ארבע חודשים בעקבות עצירת שתן חלקית הוכנס קטטר. בבדיקתmri הראתה שהערמונית לא חשודה המדובר בהדגלה שפירה. אני פוחד מהניתוח והשלכותיו וגם הקריטנין שלי גבוה. האם הכנסת סטנט לשופכן יכולה להיות פתרון אפילו זמני .(הקטטר הורס לי את החיים) תודה וחג שמח ר

  • + הוסף תגובה
החלפת אניטיפיוטיקה דלקת בדרכי השתן משה 20/09/2020 13:33
  • בהמשך לתשובתך, 4 ימים בדלקת חריפה כאב בלתי נסבל וחולשה. אנטיביוטיקה יום אחד אופלוקסין 200 מ"ג הוחלף לציפרודקס 500 מ"ג שגם לאחר 3 ימים לא עוזר.תרבית שלילית שאלה: החלפת אנטיביוטיקה? למשהו שמכסה תחום אחר? או רחב יותר?

  • + הוסף תגובה
גודש קל במערכת המאספת יעל 19/09/2020 15:31
  • לבני בן -17 בוצע בירור בגלל ירידה קלה במשקל ללא סיבה (כל הבדיקות יצאו תקינות ונכון לעכשיו הירידה במשקל נעצרה).במסגרת בירור זה בוצע לו גם אולטראסאונד כליות, התוצאה יצאה תקינה למעט הסעיף הודגם גודש קל של המערכת המאספת,אגן הכליה ברוחב של 0.63ס"מ (הבדיקה נעשה עם שתייה). כמו כן הוא עשה שתי בדיקות שתן למאספת וגם הם יצאו תקינות. הרופא ביקש לחזור על בדיקת אולטראסאונד כליות אחרי ארבע חודשים ואכן הוא עשה זאת וקיבלנו את אותה תשובה.הודגם גודש קל של המערכת המאספת,אגן הכליה ברוחב של 0.63ס"מ. יש לציין שהפעם עשה את הבדיקה ללא שתיה אפשר לקבל הסבר על התוצאות של שתי האולטראסאונד. תודה רבה על תשובתך.

  • + הוסף תגובה
הרחבת מאספת דר' שמואל רויזמן 19/09/2020 19:39
  • שלום רב, ככהנ אין קשר בין ירידה במשקל לבין הרחבה קלה של הכליה, אני ממליץ להשלים ct ללא ח. נ על מנת לשלול ממצאים הפיכים שגורמים להרחבה קלה של הכליה, הנפוץ ביותר היא אבן בשופכן. #בברכה, דר' רויזמן שמואל, אורולוג מנתח, מומחה באורולוגיה תפקודית ושיחזורית,רופא בכיר במחלקה האורולוגית בבית חולים שמיר (אסף הרופא) https://drshmuelroizman.infomed.co.il/

  • + הוסף תגובה
גודש קל במערכת המאספת יעל 19/09/2020 20:31
אבן דר' שמואל רויזמן 19/09/2020 21:18

הצטרפו לאינדקס הרופאים!