פצע לחץ (Pressure sore)

ראשי
שאלות ותשובות

תאור

פצע לחץ הוא פצע או כיב הנוצר בדרך כלל כתוצאה מלחץ מקומי, בחולים המרותקים למיטה או לכיסא גלגלים. פצעי הלחץ נוצרים לרוב באזורים שבהם מופעל לחץ מול עצם במצב שכיבה או ישיבה. לדוגמה, באגן, בעצם הזנב או בגולגולת. פצעי לחץ שכיחים בכ-10% מהחולים המאושפזים בבתי חולים. 60% מפצעי הלחץ מופיעים בחולים מעל גיל 70. בבתי אבות, השכיחות משתנה, אך יכולה להגיע עד 50%.
באופן תקין מערכת העצבים מגינה בפני לחץ מקומי ממושך, אך באנשים עם הפרעות בתחושה, או משותקים, מנגנון זה לא קיים. במידה והלחץ מתמשך - אספקת הדם לרקמה נפגעת ולאחר זמן נוצרים נמק של האזור והתכייבות. התופעה נראית גם בניתוחים ממושכים, בחולים בתרדמת ובחולים ששכבו זמן ממושך ללא תזוזה. גורמים נוספים התורמים להיווצרות פצע לחץ הם הפרעות בתחושה, סוכרת, מצב תזונתי ירוד, זיהום מישני, בצקת, לחות וחוסר איוורור של הרקמה.
הזמן עד להיווצרות נזק בלתי הפיך לרקמה יכול להיות בן שעות ספורות בלבד, בתלות במיקום, בלחץ המופעל ובגורמים נוספים. באופן כללי, ככל שהלחץ המופעל יהיה גדול יותר, הזמן עד ליצירת פצע הלחץ יהיה קצר יותר.
דרגות פצעי הלחץ
פצעי הלחץ מסווגים לדרגות לפי עומק הפצע:
דרגה 1 - אודם בעור בלבד, שעה לאחר הקלת הלחץ.
דרגה 2 - היווצרות שלפוחית או חתך שטחי.
דרגה 3 - כיב המגיע עד לרקמות עמוקות מתחת לעור (שומן ושריר).
דרגה 4 - פצע לחץ המערב עצם או פרק.
בחולים כרוניים פצעי הלחץ הם בעיקר בדרגות 4-3.
עקרונות הטיפול בפצעי לחץ
- מניעה היא הטיפול החשוב ביותר, גם בחולים כרוניים המרותקים למיטה שנים רבות אפשר למנוע פצעי לחץ! מניעת הלחץ נעשית על ידי שינויי תנוחה חיצוניים וכן באמצעות מיזרנים ומיטות מיוחדות לפיזור הלחץ. קיימים התקנים מיוחדים לכיסאות גלגלים ומיטות בעלות מנגנון שינויי לחץ אוטומטי. מסירות וחינוך של הצוות הסיעודי, מכשור מתאים, וכן שמירה על מצב תזונתי ובריאותי תקין, יכולים למנוע היווצרות פצעי הלחץ ברוב המקרים. תשומת לב מיוחדת צריכה להינתן לחולים העומדים בפני ניתוחים ממושכים על ידי ריפוד האזורים המועדים.
- בפצע לחץ בדרגה 1, מספיקה בדרך כלל, הקלת הלחץ לריפוי עצמוני של הפצע בתוך מספר ימים.
- בפצע לחץ בדרגה 2, הקלת הלחץ, שמירה על היגיינה מקומית ותוספת של משחה אנטיביוטית (כגון Bacitracin 1%, Cr. Povidine-iodine, Ung.Mupirocin, Ung. Fuscidin) להגנה בפני זיהום מישני תביא לריפוי בתוך שבועיים.
- בפצע לחץ בדרגה 3, הטיפול חייב לכלול הטריית הרקמות הנימקיות (בדרך כלל באופן ניתוחי, אך לעיתים, אפשר לטפל בתכשירים סופחי נוזלים, כגון Kaltostat®, או ברימות (תולעים מיוחדות המעכלות את הרקמה הנימקית). לאחר הטרייה וטיפול מקומי פצעים קטנים (מ-0 עד קוטר 3 ס"מ לערך) יעברו ריפוי עצמוני תוך מספר שבועות. פצעים גדולים יותר יחייבו ניתוח לסגירה של הפצע על ידי השתלת עור, או העברת מתלה רקמה מקומי לסגירת הפצע.
- בפצעי לחץ בדרגה 4, הטריית העצם או המיפרק המעורבים היא חלק מהטיפול הניתוחי. לאחר סילוק כל הרקמות הנימקיות, מעבירים רקמה חדשה לאזור (בדרך כלל, שריר) הנחוצה כדי למלא את החלל הנוצר ולרפד את האזור.
הצלחת הטיפול בפצעי לחץ תלויה בפוטנציאל השיקומי של החולה. באופן כללי, חולה הממשיך להיות מרותק למיטתו, בסביבתו הקודמת, ימשיך להפעיל לחץ על האזור המנותח עד ל"הופעה מחודשת" של פצע הלחץ. שיעורי ההישנות של פצעי הלחץ משתנים בין 16% עד 70%, תלוי בפוטנציאל השיקומי, במיקום פצע הלחץ, בגיל החולה ובגורמים האחרים שתרמו להיווצרותו.
ד"ר דין עד-אל
פורום כירורגיה כללית

פרופ' משה פפא

פרופ' משה פפא מומחה לכירורגיה כללית ואונקולוגית
לא עובד עם קופות החולים.פרופ' משה פפא, מומחה לכירורגיה כללית ואונקולוגית. פרופ' משה פפא לשעבר מנהל את המחלקת כירורגיה כללית ואונקולוגית במרכז "מירב" לבריאות השד בביה"ח "שיבא" בתל השומר וכן מנהל עוד...

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • כאבי בטן ממושכים
 • אני
 • 19/04/2019 12:34
 • בשנים האחרונות אני סובלת המון מכאבי בטן בעיקר באיזור העליון ולפעמים בכל חלל הבטן, הבטן עושה רעשים , יציאות בדר"כ תקינות . בבדיקת נשיפה יש חיידק הליקבקטור התחלתי לקחת סדרה של כדורים ואנטיביוטיקה אך התחלתי להרגיש הרבה יותר גרוע , הקאות בחילות וכאבי יותר חזקים לכן הפסקתי את הטיפול. בגסטרוסקופיה יצא תקין וגם באולטרסאוד תקין. לאחרונה זה נמשך כשבועיים ואני סובלת ממש בתחושה של חום ו"שרפה" בבטן התכווצויות ודקירות .. אני מעוניינת לשמוע על בדיקות כדי להגיע לפיתרון אשמח לעזרתך אני ממש מתוסכלת .

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • אבצסים חוזרים.
 • אלף
 • 28/09/2016 13:20
 • בן 26 כיום, סובל למעלה מעשור מאבצסים/ פרונקלים חוזרים. אם באותם מקומות בדיוק ואם במקומות חדשים בשנים האחרונות. הכל התחיל פחות או יותר לאחר מתן ראקוטן בגיל 15 לערך, למשך כחצי שנה. בדיעבד זה רק החמיר את האקנה שהיה, והטיפול הופסק. לאחר כשנה ניתן ניסיון נוסף דרך רופא עור של הכללית בכדור אחר שאינני זוכר את שמו, חלש יותר מהראקוטן אך עובד על אותו עיקרון. גם הוא לא עזר. האבצסים הופיעו לראשונה במפשעה, משהו כמו חודש לאחר סיום נטילת הראקוטן. בהתחלה סברו שזה בעקבות מבנה רגליים היות והן נפגשות בהילכה/ ריצה. אך במהלך הזמן התברר שהם מופיעים בעוד ועוד מקומות. פנים, מפשעות, ידיים, גב, איזור איבר המין, ישבן, חזה, ובשנתיים – שלוש האחרונות הופיעו בפנים כמה וכמה רציניים אשר דרשו ניקוזים מסובכים ואפילו ניתוחים מלאים. מה שהשאיר צלקות עמוקות שאינן מגלידות כבר מספר שנים. בשנה האחרונה הסבל העיקרי הוא מכמה מסוימים אשר מופיעים בפנים, באיזור עצמות לסתות, דיי קרוב לבלוטות. חוזרים ונשנים מדי שבוע ולפעמים גם כמה ביחד באותו שבוע. אנסה לא למשוך רחמים מיותרים, אך אני מתמודד מעל עשור עם אשפוזים+ניתוחים+והליכים חירורגים שאינם פוסקים. ברוב המוחלט של האבצסים אני מטפל בעצמי בשנים האחרונות. משחות מסוימות כמו דרמקס, אכטיאול ועוד נוספות אשר מושכות את המוגלה החוצה. בעיקרון, אני דיי מרגיש תקוע. היות ואני ממש מנהל לו"ז על פי מצב הרוח של האצסים. הם תמיד אבל תמיד מלווים אותי בתחושת סמרטוטתיות. יש שיגידו חום פנימי. חוסר יכולת ריכוז בכלום ורצון לשקט והמתנה שיתפוצץ ויתנקז כדי להרגיש תחושת הקלה ולחזור לעצמי. הנושא הוא עניין יומיומי, (הם מתפתחים במהלך הלילה בדרך כלל, אין סימנים מקדימים). הפסד ימי עבודה, לימודים, בילויים הפכו לעניין שבשגירה. אני רגיל לחיות לפי החליל שלהם. נפגשתי עם המון רופאי עור, זיהומולוג ועוד. לאף אחד לא היה פיתרון מהותי. מתכנן בקרוב לבצע משטח אף (למרות שבעבר כבר עשו ופסלו את אותו חיידק). אשמח להכוונה, ייעוץ וכל דבר שיכול להציל אותי מהנושא. תודה.

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • אבצסים חוזרים
 • עמית
 • 18/04/2019 04:35
 • אשמח לחווד במייל
 • אמיר מלר
 • 17/04/2019 19:34
 • אשמח אם אחד הרופאים יוכל לשלוח לי הודעה במייל על מנת שאשלח לו תמונה של פי הטבעת שלי כי הוא ממש ממש נפוח ואני מפחד שיש לי סרטן פי הטבעת יש לי כל החור פשוט נפוח וחלקו שחור דחוף!!!!

 • + הוסף תגובה
 • הדפס

  מאמרים לפי נושא פצע לחץ

    
הטיפול בקשישים על ידי קופות החולים היום הינו טיפול בגישה חד מימדית, כך שרוב הפעמים, הקשיש יטופל על ידי רופא המשפחה אליו הוא פנה. רק במידת הצורך, כאשר רופא המשפחה אינו יכול לתת את הטיפול ההולם, הוא יפנ...
אחד מתוך שבעה חולי הסוכרת יפתחו פצעים סוכרתיים במהלך חייהם, כאשר במקרה הטוב הם יגרמו לסבל רב ולא ירפאו, ובמקרה הפחות טוב הם יזדהמו ויגרמו לסיבוכים. מאחר ושכיחות הסוכרת בארץ מגיעה ל- 7% מהאוכלוסייה, יש...
עוד בשנת 1662 נבנה תא הלחץ  הראשון באנגליה על ידי הנשאו, רופא אנגלי שהאמין כי השימוש בלחץ אוויר עשוי לסייע לטיפול בבעיות נשימה שונות.מאז 1940, טיפול חמצן היפרברי הפך לטיפול סטנדרטי עבור צולל...

רופאים בתחום
פרופ' אריה איתן פרופ' אריה איתן
מנהל קליניקה פרטית ומנתח בבתי חולים פרטיים קרא עוד
פרופ' ג'פרי קשוק פרופ' ג'פרי קשוק
מנהל מרפאת כירורגיה קרא עוד
מידע וכלים שימושיים

אינפומד בריאות דיגיטלית בע"מ