מורסה במוח (Brain abscess)

ראשי

תאור

הגדרה: מורסה במוח היא מורסה בתוך רקמת המוח, מכילה מוגלה, תאים של מערכת החיסון של הגוף וחיידקים. בתוך ממברנה נפרדת מרקמת המוח.
גורם: חיידקים נכנסים לתוך המוח באופן ישיר מזיהום בדם, או מזיהום ממקור סינוסים, אוזניים או שיניים. חולים עם מחלות מסוימות (מום) בלב או בריאות, וכן חולים במחלות שפוגעות במערכת החיסון (HIV) נמצאים בסיכון גבוה. ב-25% מהמקרים אין סיבה או גורם ברור.
סימנים ותסמינים: כאבי ראש, בחילות, הקאות, הפרעות במצב ההכרה, בלבול, התקפים/פרכוסים או סימנים נירולוגיים (חולשת גפיים, אי-יציבות בהליכה ובעיות קואורדינציה, הפרעות דיבור) וחום. הסימנים יכולים להופיע באופן הדרגתי במשך ימים או באופן פתאומי.
אבחון: בדיקות דימות של המוח (MRI ו-CT), על מנת להדגים את המורסה צורתה ומיקומה. אבחון סופי נקבע רק באמצעות ביופסיה או בניתוח. בנוסף, יש צורך בבדיקות נוספות כדי להדגים את סוג הזיהום ואת מקורו, כולל צילום בית חזה, תרביות דם, בדיקות וצילומים של האוזניים, סינוסים ושיניים, בדיקת אקו-לב ובדיקת HIV.
טיפול: מורסה במוח היא מצב חירום רפואי שמחייב אשפוז וטיפול מיידי. ניתן לנסות טיפול שמרני בעזרת אנטיביוטיקה במקרים שקיימות מורסות קטנות (פחות מ-2 ס"מ) מרובות. אם מתהווה במוח בצקת קשה, הגורמת ללחץ תוך גולגולתי מוגבר, הטיפול כולל גם תרופות להורדת הבצקת (סטרואידים, מניטול ו-Diuretics). כאשר הטיפול השמרני נכשל או במקרים של לחץ תוך-גולגולתי מוגבר, מבצעים ניתוח לביופסיה ולשאיבה, לאבחון פתולוגי ודאי, וכן, חומר לתרבית לזיהוי החיידקים ורגישותם לאנטיביוטיקה.
אנטיביוטיקה דרך הווריד לזמן ממושך (6-4 שבועות) הוא הטיפול העיקרי. בתחילת הטיפול נותנים סוגי אנטיביוטיקה רחבות-טווח, ועם קבלת תוצאות התרבית, מתמקדים בסוג האנטיביוטיקה בהתאם לרגישות החיידק.
הפרוגנוזה: בקרב חולים שמקבלים טיפול מתאים ובמועדו, התמותה היא בשיעור שלמעלה מ-20%. בקרב חולים שאינם מטופלים שיעור התמותה גבוה יותר. מורסה יכולה לגרום לנזקים נירולוגים שונים, חלקם זמניים, וחלקם בלתי הפיכים. התקפים כיפיוניים (אפילפטים) מתפתחים אצל כמחצית מהחולים.
מניעה: טיפול מונע באמצעות אנטיביוטיקה לחולים בקבוצת סיכון (מום או מחלת לב או ריאות) לפני טיפול שיניים, או תהליכים אורולוגיות.
ד"ר אנדי קנר

שאלות ותשובות


פורומים MRI

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
עזרה בפיענוח MRI גיורא 01/06/2020 18:09
 • שלום ד"ר, לאחר תקופה ממושכת של כאבי כתף ומשלא נראו ממצאים בבדיקת US, רנטגן וCT ביצעתי בדיקת MRI אודה לעזרתך בהבנת הממצאים והמלצה . ממצאים: מודגמת בצקת לשדית דיפוזית בשני צדדיים של המפרק האקרומיוקליווקולרי בליווי אי סדירות של המשטחים הפירקים ואותות חריגים ברקמות הרכות מסביב, אך ללא הרחבה של המרווח המפרקי וללא הדגמת קרע בקופסית המפרק וברצועות הקורקו-קלביקולרית והקורקו-אקרומיאלית. לא הודגם קרע בגידים המסובבים ובגיד הביצפס. מודגמת אי סדירות בלברום הקדמי בליווי שינויים ציסטיים סובכונדרלים בגלנואיד הקדמי וצבר ציסטות גנגליוניות/פרי -לברליות בצמוד לגלנואיד ברוחב צדדי 8.3 ס"מ, גובה עד 5.2 ס"מ וקוטר קדמי-אחורי/עובי עד 8.0 ס"מ. מרקם ונפח של השרירים תקינים. מוקדים ציסטיים תוך גרמיים קטנים בגבשושית הגדולה בצמוד לאחיזת הגידים המסובבים, ללא הדגמת נזק על שם היל-זקס, בצקת או אוסטאונקרוזיס. נוזל תוך מפרקי בכמות פיזיולוגית. בסיכום: 1 .נזק די משמעותי במפרק האקרומיוקליווקולרי אשר נראה יותר כנזק ניווני/תגובתי לפעילות גופנית מאומצת מאשר נזק חבלתי. 2 .ללא הדגמת קרע בגידים המסובבים או בגיד הביצפס. 3 .נזק/קרע לברלי עם שינויים כרוניים סובכונדרליים בגלנואיד הצמוד בליווי צבר גדול של הציסטות הפרי-לברליות כמתואר.

 • + הוסף תגובה
עזרה בפענוח MRI 360 מעלות שיא שירותי רפואה 02/06/2020 14:30
 • שלום רב, השאלה הופנתה ונענתה על ידי ד״ר עדו דרוקמן , מומחה לרדיולוגיה . ——————————————————————— יש נזק במפרק אקרומיוקלביקולרי שנובע מפעילות יתר בדר״כ ופגיעה בלברום שהטיפול בה תלוי בגיל וברמת הפעילות של הנבדק. יש צורך לראות אורטופד כתף להחלטה על הטיפול המתאים . במידה ומעוניינים לבצע את המשך הבירור נשמח לעזור ולסייע כמו תמיד. בברכת בריאות 360 מעלות שיא , שירותי רפואה ובדיקות אבחנתיות מתקדמות בפריסה ארצית. 03-695-7777

 • + הוסף תגובה
ריסוק כדור,לבליעה נוחה יותר ראובן 27/05/2020 16:06
 • מדובר בכדור בשם nexium האם מותר לרסק אותו סוג של כדור לפני בליעתו? בתודה ! ראובן

 • + הוסף תגובה
MRI 360 מעלות שיא שירותי רפואה 30/05/2020 16:53
 • שלום רב, אינני רופא. זהו פורום MRI יש לפנות לרופא בהקדם לקבלת טיפול רפואי בברכת בריאות 360 מעלות שירותי רפואה

 • + הוסף תגובה
MRI 360 מעלות שיא שירותי רפואה 30/05/2020 16:54
 • שלום רב, אינני רופא. זהו פורום MRI יש לפנות לרופא בהקדם לקבלת טיפול רפואי בברכת בריאות 360 מעלות שירותי רפואה

 • + הוסף תגובה
פרקינסון דיאודופה יהודית 30/05/2020 07:16
 • מה האקויולנט של הג'ל ביחס לגלולות של סינימנט CR. מה צריך להיות המינון היומי במכשיר לחולה שלוקח ביום 5 גלולות של סינימנט CR

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!