כאב שיניים (Dental pain)

ראשי

תאור

כאב שיניים מקורו ברקמות השן (דנטין ומוך השן) וברקמות הסובבות (Periodontium).


כאב שמקורו בדנטין
כאב המתעורר עקב גירוי חיצוני, כמו מאכלים קרים, חמים או מתוקים. הכאב קצר ונעלם עם היעלמות הגירוי. הכאב בעל עוצמה ברמה בינונית, איננו ממוקד, והמתרפא מתקשה להבדיל אם מקורו משן בלסת העליונה או התחתונה. לרוב סיבת הכאב קשורה לנגע עששת (Caries) שניתן לאבחון בהסתכלות ישירה או באמצעות צילום רנטגן. הטיפול כולל ניקוי העששת וסתימה. הכאב חולף עם סיום הטיפול.


כאב שמקורו במוך השן
כאב ממוך השן הוא עצמוני, חזק ביותר, התקפי, עם הפסקות בין ההתקפים. משך ההתקף מדקות ספורות ועד שעה. הכאב מתחזק באכילת מזון קר או בלעיסה ועקב לחץ על השן הפגועה. הכאב מעיר משינה. קשה למקם את מקור הכאב, הוא מגורה על ידי קור, והגירוי עובר שן אחר שן עד שהוא מעורר כאב חזק בשן הפגועה. סיבת הכאב: דלקת של מוך השן בעקבות חדירת זיהום מעששת חדה. הטיפול הוא "טיפול שורש" וכריתת מוך השן (Pulp extripation). הכאב חולף עם סיום הטיפול. 

כאב שמקורו ברקמה סב-שינית (Periodontium)
כאב מפריודונטיום הוא עצמוני, ממושך, ומתגבר בלעיסה. תחושת הכאב מדויקת והוא ממוקד בשן הנגועה. עוצמת הכאב ברמה בינונית עד חזקה ומלווה לעיתים בתחושה של שן "גבוהה" בפה, ובנפיחות באזור הפנים. השן הנגועה מאותרת באמצעות נקישה על השיניים, כלומר, זיהוי השן הרגישה לניקוש. סיבת הכאב: זיהום של הרקמה הסב-שינית, שמקורו בחלל המוך ובתעלות שורש השן (Periapical (periodontitis, או מכיס חניכיים עמוק (Lateral periodontitis). 
כאשר מקור הכאב במוך הטיפול הוא באמצעות טיפול שורש. כשהמקור בכיס חניכיים מבצעים גרידה, שטיפה וניקוי של כיס החניכיים. לעיתים, בשני המקרים, קיימת הוריה למתן אנטיביוטיקה. הכאב חולף כ-48-24 שעות ממועד הטיפול.


תרופות לטיפול בכאב שיניים:
נורופן
אקמול
אופטלגין
פרופ' יאיר שרב

פורומים, 

זמנית לא ניתן לשאול שאלות בפורום זה.
הודעה
מחבר
תאריך/שעההצטרפו לאינדקס הרופאים!