בצקת (Edema)

ראשי

תאור

בצקת היא עלייה בכמות הנוזל התוך-תאי. כ-60% ממשקל הגוף הם מים. במצב תקין מרבית כמות המים נמצאת בתוך תאי הגוף, וכשליש מהכמות נמצאת מחוץ לתאים כאשר 25% מכמות זו מהווה את נוזל הדם (פלסמה), והשאר - את הנוזל הבין-תאי (אינטרסטיציאלי).

בצקת מאופיינת בעלייה בכמות הנוזל הבין-תאי. במראה חיצוני ניתן להבחין בבצקת רק לאחר הצטברות של מספר ליטרים של נוזל. הבצקת מתבטאת כנפיחות מקומית, לדוגמה: בצקת בחלל הבטן המכונה מיימת (Ascites), בצקת בחלל הצדר (הפלורלי - סביב הריאה) המכונה Hydrothorax או מפושטת המכונה Anasarca. במצבי בצקת ניתן להבחין בנפיחות בפנים בעיקר סביב העיניים, בידיים (הטבעות לוחצות), וברגליים (קושי לנעול נעליים). בלחיצה על אזור הבצקת נוצרת מעין גומה שחוזרת לקדמותה רק מספר דקות לאחר הפסקת הלחיצה. מצב זה מכונה "בצקת גומתית", Pitting edema.

הכוחות השומרים על שיווי המשקל של הנוזלים במדורים השונים הם: הלחץ ההידרוסטטי, כלומר הלחץ של הנוזל מכלי הדם על דופנותיהם אשר "דוחף" מים לכיוון המדור הבין-תאי, והלחץ האונקוטי שמיוצר על ידי חלבוני הדם ואשר "מושך" את הנוזל מהמדור הבין-תאי. שינוי במאזן כוחות זה גורם לבצקת. במצבי בצקת הגוף "חש" כי כמות הנוזל בתוך כלי הדם יורדת ולכן מפעיל מערכת של חלבונים המכונה Renin Angiotensin Aldosteron System - RAA system. תפקידה של מערכת זו להעלות את כמות הנוזל בתוך הכליה על ידי צמצום כמות הנתרן המופרשת דרך הכליה, והקטנה על ידי כך של כמות המים המופרשים מהגוף. מנגנון זה מגביר את הבצקת. 
בצקת נגרמת במספר מצבים עיקריים:

1. חסימה של הניקוז מהווריד ו/או הניקוז הלימפטי - במצב זה הלחץ ההידרוסטטי לפני החסימה עולה, גורם ליציאת נוזל מכלי הדם למדור הבין-תאי, וכך - לבצקת מקומית באזור החסום שהוא בדרך כלל אחד הגפיים. מצב זה מתרחש ברוב המקרים לאחר ניתוח כלשהו בגף, כגון כריתת קישריות הלימפה בבית השחי שגורמת לבצקת בזרוע באותו צד המכונה לימפאדמה, Lymphedema

2. אי-ספיקה בלב - הלב אינו מצליח להוציא את כמות הדם שמגיעה אליו ממערכת הוורידים ומהריאות. כך מצטבר דם במערכת הוורידים והריאות, עולה הלחץ ההידרוסטטי בכלי הדם, ומתהווה בצקת ריאות עם בצקת מפושטת.

3. תסמונת נפרוטית - ליקוי בכליות הנגרם מסיבות שונות המאופיין בהפרשה מוגברת של חלבון בשתן. במצב זה יש ירידה בלחץ האונקוטי שגורמת לבצקת מפושטת.

4. אי-ספיקה בכבד - צמקת הכבד (Cirrhosis) - הכבד מייצר את החלבון העיקרי שאחראי לשמירה על הלחץ האונקוטי בכלי הדם, חלבון זה נקרא אלבומין. אם חלה אי-ספיקה בכבד יורדת כמות האלבומין ומכאן ירידה בלחץ האונקוטי ובצקת.

5. תרופות - עלולות לגרום לבצקת, לדוגמה: סטרואידים שמורידים את הפרשת הנתרן מהכליה ועל ידי כך מורידים את הפרשת המים בשתן, תרופות נוגדות דלקת, תרופות לטיפול ביתר-לחץ-דם.

6. בצקת אידיופתית - כלומר ללא סיבה ברורה. תופעה המתרחשת בעיקר בקרב נשים הלוקות בבצקת לסירוגין, כפי הנראה בשל עלייה בחדירות כלי הדם לנוזלים.

הטיפול בבצקת הוא טיפול משולב בבצקת עצמה על ידי הגבלת מלח ומתן משתנים כגון פוסיד לצד איתור הגורם הראשוני לבצקת וטיפול בו.

ד"ר רוני ברוך

האנציקלופדיה הישראלית לרפואה
הוצאת ידיעות ספרים 2007פורומים קיצור קיבה - כרורגיה בריאטרית

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
בחילות בר 22/05/2020 14:17
 • שלום ד"ר, אני שנה ועשרה חודשים אחרי ניתוח שרוול ועד כה ירדתי 51 קילוגרמים. קיימות לי שתי בעיות עיקריות המשפיעות עלי מאוד. יש לי בחילות בלתי פוסקות, מופיעות בתדירות גבוהה ומלוות אותי לאורך כל השנה והעשרה חודשים האלה, האם ידוע מה הסיבה לכך?. שנית, מאז הניתוח אני לא מצליחה לבלוע כדורים, האם יש לכך הסבר גם כן? תודה רבה מראש.

 • + הוסף תגובה
אחרי שרוול ד"ר פבל שמולבסקי 23/05/2020 20:14
 • שלום צריך לבצע בדיקת גסטרוסקופיה וצילום בליעה, ישנן מספר סיבות אפשריות ורק אחרי השלמת בירור ניתן להגיע לעיקרית

 • + הוסף תגובה
מיני מעקף דחוף לי דינה 16/05/2020 15:17
 • אני בת 56 , גובה 1.63 נשקלת בבית 77 נשקלת בקופת חולים 80 , עם יתר לחץ דם , סובלת שנים רבות מבקע סרעפתי וריפלוקס , מעוניינת לבצע מיני מעקף קיבה , אשמח לשמוע אם אני מתאימה מבחינת משקל ומבחינה רפואית , אודה לך

 • + הוסף תגובה
ניתוח מיני מעקף ד"ר פבל שמולבסקי 18/05/2020 20:45
 • שלום, מדד מסת הגוף שלך (BMI) בקושי 30, זה לא עומד בקריטריונים של משרד הבריאות לניתוח בריאטרי

 • + הוסף תגובה
ניתוח מעקף קיבה דנה 17/05/2020 01:21
 • לאחרונה עליתי כמעט בשנה 20 קילו עקב כך יש לי קשיי נשימה ובנוסף שומנים בכבד,כולסטרול כאבי גב וכאבי פרקים. לפני כחודש הפסקתי לעשן האם יכולה לעשות ניתוח כאשר הבמאי שלי הוא 30 .נסתי דיאטות ולא מצליחה.

 • + הוסף תגובה
ניתוח מעקף קיבה ד"ר פבל שמולבסקי 18/05/2020 20:42
 • שלום, לצערי אי אפשר לעשות ניתוח בריאטרי למטופל עם מדד מסת הגוף (BMI) 30) כי זה לא עומד בקריטריונים של משרד הבריאות

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!