//

דלקת רירית הרחם (Endometritis)

ראשי

תאור

מילות מפתח: רחם, דלקת באגן, התקן תוך-רחמי, כלמידיה
Key words: Uterus, Pelvic inflammatory disease, Intra-uterine device, Chlamydia
דלקת רירית הרחם (אנדומטריטיס) היא דלקת של השכבה הפנימית של הרחם.
דלקת רירית הרחם יכולה להתרחש בעקבות הריון או ללא קשר להריון. כאשר הדלקת אינה קשורה להריון, היא "דלקת אגנית" - PID. לעיתים קרובות קשורה דלקת רירית הרחם לדלקת של החצוצרות (סלפינגיטיס), לדלקת של השחלות (אואופוריטיס) ולדלקת של צפק האגן (פריטוניטיס אגנית).
הדלקת היא בדרך כלל תוצאה של זיהום עולה מדרכי המין התחתונות.
ידועים מספר גורמי סיכון להופעת דלקת זו:
- הימצאות התקן תוך-רחמי: חוט ההתקן המצוי בתעלת הלידה או בפות מנוצל כמוליך על ידי מחוללים זיהומיים, דרכו הם יכולים לטפס לחלל הרחם;
- דלקת צוואר הרחם מישנית לזיהום בכלמידיה או בזיבה;
- ניתוח בחלל הרחם (הפסקת הריון או גרידה מסיבה אחרת);
- אחר לידה או אחר הפלה: חולות אלו מצויות בסיכון-יתר משום שצוואר הרחם שלהן פעור למחצה באופן שאינו מהווה חוצץ ומגן. נוכחות של כמות דם גדולה, של קרישי דם ושאר תוצרי פירוק נמקיים, כמו המכשור הרפואי שסייע לביצוע גרידה, אף הם גורמי סיכון.
- יחסי מין ללא קונדומים;
- ריבוי בני זוג.
משך הלידה, טווח הזמן בין ירידת מי השפיר ללידה (ככל שזמן זה ארוך יותר כך עולה הסיכון לזיהום), ניתוח קיסרי ואנמיה הם גורמי הסיכון להתפתחות דלקת רירית הרחם, ולעיתים להתפתחות דלקת שריר וגוף הרחם בתקופת משכב הלידה.
התלונות האופייניות של יולדת שלקתה בזיהום הם: חום גבוה, צמרמורות, כאבים בבטן תחתונה והפרשות בעלות ריח רע מתעלת הלידה, בעיקר אם תהליך הלידה היה ממושך.
נשים עם דלקת שאינה קשורה להריון ולידה, מתלוננות על כאבים בבטן תחתונה, על הפרשות מהנרתיק, על כאבים בזמן קיום יחסים, על כאבים בזמן מתן שתן, על חום ועל סימני מחלה כלליים נוספים.
יש לציין, עם זאת, שנשים הלוקות בדלקת אגנית שמחוללה הוא כלמידיה לא בהכרח יחושו בסימני מחלה בולטים ואף לא בסימני מחלה כלליים.
המחוללים האחראים להופעת דלקת רירית הרחם הם בדרך כלל חיידקים ממגוון מעורב ומקבוצות שונות. לכן הטיפול הוא באנטיביוטיקה המורכבת מיותר מתרופה אחת.
ד"ר דוד פאוזנר


פורומים דיקור מי שפיר וסיסי שליה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
מי שפיר שירי 04/08/2020 13:33
 • האם בבדיקת מי שפיר אפשר להזמין עוד בדיקות גנטיות, מעבר לתסמונת דאון? תודה

 • + הוסף תגובה
בדיקת מי שפיר ד"ר יוסי הר-טוב 04/08/2020 23:31
 • שלום, בדיקור מי שפיר שואבים נוזל מי שפיר עם תאים עובריים מהם ניתן להפיק חומר גנטי עוברי. בבדיקה היום מבצעת בדיקת "צ'יפ" שבודקת מלבד תסמונת דאון גם חסרים או עודפים תת מיקרוסקופים של חומר גנטי. ניתן גם במידה הצורך לבצע ריצוף גנטי (WES WGS) או בדיקות לשינויים גנטיים נקודתיים (מוטציות גנטיות) - לפי הצורך ולפי המלצת יועץ גנטי. בברכה ד"ר יוסי הר-טוב

 • + הוסף תגובה
סיסי שלייה-שאלה שיקו 14/07/2020 18:33
 • שלום דוקטור. אני בשבוע 12 להריוני.ביצעתי בדיקת סיסי שליה וממתינה לתוצאה. האם בהכרח בהריונות הבאים יידרש לבצע את הבדיקה הזו?

 • + הוסף תגובה
סיסי שליה ד"ר יוסי הר-טוב 14/07/2020 21:27
 • שלום, לא הבנתי את השאלה. אין קשר בין התשובה בהריון הנוכחי להין ההריונות הבאים. כל הריון בפני עצמו ובכל הריון תצטרכי להחליט אם לבצע בדיקה או לא. בברכה ד"ר יוסי הר-טוב

 • + הוסף תגובה
התכווצויות לאחר מי שפיר יונית 14/07/2020 08:53
 • רוצה לשאול כמה זמן אחרי מי שפיר התכווצויות קטנות הן נורמליות. אפשר "להרגיע" אותן איכשהו? תודה

 • + הוסף תגובה
התכווציות ד"ר יוסי הר-טוב 14/07/2020 13:51
 • שלום, ב 24 שעות ראשונות יכולות להיות התכווציות קלות. מעבר לכך יש לפנות לרופא. בברכה ד"ר יוסי הר-טוב

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!