גינקומסטיה (Gynecomastia)

ראשי

תאור

מקור השם גינקומסטיה ביוונית: gyn = אישה, mastos = שדיים, כלומר "שדיים נשיים", והוא מתייחס לממצא שפיר של הגדלת רקמת השד אצל גברים, חד-צדדי או דו-צדדי.
אפידמיולוגיה: גינקומסטיה היא המקור של 60% מהבעיות הקשורות בשד הגבר, ו-85% מהגושים הנימושים בשד הגבר. יכולה להופיע בכל גיל, אולם 40% מהמקרים מופיעים אצל נערים בני 14 עד 15.5, על-רקע הורמוני, נטילת תרופות או ללא רקע ידוע (75% מהמקרים). 
רקע מדעי: רקמת השד גדלה כתגובה לאסטרוגן ("ההורמון הנשי") ומדוכאת כתגובה לטסטוסטרון ("ההורמון הגברי"). באופן תקין שני ההורמונים קיימים אצל שני המינים. אצל גברים רמת הטסטוסטרון גבוהה יותר מרמת האסטרוגן, ואצל נשים להיפך. כאשר היחס בין ההורמונים משתנה לטובת האסטרוגן רקמת השד גדלה.
הסתמנות: גוש בשד הנמצא בתהליך גדילה. שליש מהגושים רגישים למגע. שליש מהמקרים חד-צדדיים. הגוש על פי רוב במרכז השד, אולם יכול להיות גם צדדי. 

טיפול: ראשית מבררים את הסיבה כדי לטפל בה. יש לזכור כי ב-75% מהמקרים אין מוצאים את הסיבה. מרבית החולים פונים למנתח פלסטי עקב המבוכה שנגרמת להם מה"חזה הנשי". הטיפול בגינקומסטיה הוא בניתוח. ככלל, הניתוח מבוצע בהרדמה כללית. קיימות מספר אפשרויות לניתוח. כאשר הגינקומסטיה מורכבת בעיקר מבלוטת שד מוגדלת, כורתים את המרכיב הבלוטי דרך חתך על גבול הפטמה. הצלקת נוטה להיטשטש במהלך השנים. כאשר השד מוגדל כתוצאה מרקמת שומן עודפת, מבצעים שאיבת שומן. יש מקרים משולבים ממרכיב בלוטי ומרקמת שומן, במקרים אלה משלבים כריתה פתוחה עם שאיבת שומן. שיקול נוסף בבחירת סוג הניתוח מתייחס לכמות העור העודף. המנתח מחליט אם לכרות גם עור, בנוסף לבלוטה.פורומים הקטנת חזה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
הקטנה בהרדמה איזורית דינה 20/09/2020 21:33
 • מעוניינת בהקטנה אך ורק בהרדמה איזורית. האם את מבצעת? הבנתי שיש רופאים שנוקטים בשיטה זו

 • + הוסף תגובה
הקטנה בהרדמה איזורית ד"ר שגית משולם-דרזון 21/09/2020 11:36
 • דינה יקרה, אני לא מבצעת הקטנת חזה תחת הרדמה מקומית. מדובר בניתוח ארוך ולא פשוט טכנית שבו השד נפתח לגמרי, עובר עיצוב מחדש ונסגר מחדש. אינני ממליצה לך לעבור אותו בתנאי עירות. נשים רבות חוששות מההרדמה הכללית ללא סיבה מוצדקת. אין כל סיבה להיות ערה שלוש שעות ולהרגיש את מה שעושים לך בזמן הניתוח כשלחילופין את יכולה להרדם ולהתעורר עם חיוך כשאת אחרי.

 • + הוסף תגובה
פצעים פתוחים לאחר הקטנת חזה מודאגת 15/09/2020 03:01
 • עברתי הרמה והקטנה לפני חודש. אירי הוצאת הנקזים הסתבר שנותר נוזל באחד השדיים שהחל לטפטף נוצרה לי דלקת והפרשות וכאבים איומים טופלתי באנטיביוטיקה 10 ימים הגעתי לחדר מיון שם הורידו לי את המדבקות על חתך הניתוח כדי לשחרר לחץ. כיום בשד הדלקת עברה אבל נפתחו לי תפרי האורך ויש לי 2 ״חורים ״ הרופאה מרגיעה שיקח זמן אבל אני מודאגת ולא בטוחה שהרופאה אומרת לי את כל האמת. יש הבדל משמעותי בין 2 השדיים האיד עם חתך ארוך ונקי והשני עם 2 חורים פעורים ומכוערים מה עושים?? למה הרופאה מקלה ראש?? למי ניתן לפנות אני מאוד מיואשת לא ישנה בלילה ומודאגת כל הזמן אם להאמין לרופאה או ללכת לרופא אחר שיבדוק

 • + הוסף תגובה
פצעים פתוחים לאחר הקטנת חזה ד"ר שגית משולם-דרזון 15/09/2020 06:03
 • שלום לך, אחד הסיבוכים שיתכנו לאחר ניתוח להקטנת חזה הוא פעירה של מוקד אחד או יותר בצלקת. כל עוד האיזורים הללו לא גדולים כדאי לתת להם להסגר לבד. לאחר שהם נסגרים בצורה עצמונית ניתן לבצע תיקון של הצלקת כדי שתראה דקה יותר. בדרך כלל פעירת הצלקת לאחר הקטנת חזה נסגרת בששת השבועות הראשונים עד חודשיים לאחר הניתוח. עצתי לך היא להמתין בסבלנות. בהצלחה!

 • + הוסף תגובה
הקטנת חזה לאחר ניתוח מאי 17/08/2020 09:57
 • היי אני עברתי ניתוח הקטנת חזה לפני שלוש שנים בערך אצל רופא פרטי, הורידו לי כמעט חצי מכל צד.. שזה המון.(ממידה 75 G למידה 75 C ) ובחצי שנה האחרונה החזה גדל בצורה משמעותית, כמעט חזר לאותה מידה ( כרגע מידה F) מבלי עליה משמעותית במשקל... (5 קילו- כל הרופאים שהיתי אצלם אמרו שזה לא מספיק כדי שהשד יגדל ככה) הרופא המנתח שלי אמר שהוא מעולם לא נתקל בתופעה כזו וכך גם כל שאר הרופאים ועוד אמר שהוא בדק בשאילתות ולא מצא משהו דומה לזה.. עשיתי בדיקות כולל MRI ולא ראו משהו חריג, ואני לפני בדיקות דם של מומחה להורמונים.. חשוב לציין שאני בת 23 ושוקלת 60 (לפני שקלתי 55) רציתי לדעת מה זה יכול להיות זה הגיוני שהחזה גדל ככה אחרי ניתוח? יכול להיות שיש פה התרשלות של הרופא באופן הניתוח שאני לא יודעת עליו ? והאם כדאי ללכת לרופא אחר להתייעץ איתו ולשלם שוב כסף ? זה מרגיש כמו סרט רע שלא עוזב אותי שוב לחזור לאותה מידה.. אני רוצה לעשות ניתוח נוסף אבל מפחדת שוב להשקיע כל כך הרבה כסף ולא לראות תוצאות בבקשה אם תוכלו לעזור לי להבין מה קורה אשמח מאוד

 • + הוסף תגובה
הקטנת חזה לאחר ניתוח ד"ר שגית משולם-דרזון 17/08/2020 14:46
 • מאי יקרה, החזה שלנו עובר שינויים לאורך השנים גם ללא קשר לעליה במשקל כך שממש אינני סבורה שהרופא שלך התרשל בניתוח. את בחורה צעירה ולא הייתי ממהרת להנתח שוב. כדאי להמתין מספר שנים ואפילו לחכות לאחרי לידה כדי לוודא שהשד שלך יציב ולא מוסיף להשתנות.

 • + הוסף תגובה
החזה שלי גדל תוך חודש לאחר הניתוח טלי 23/08/2020 18:06
 • עברתי לפני כמה שנים ניתוח הקטנת חזה עם חזה ענק. הורידו לי בניתוח יותר מחצי גודל השדיים. תוך חודש בלבד החזה צמח שוב. פניתי לאנדוקרינולוג ולא נמצא פתרון לתעלומה. כיום אני לובשת חזיה במידה E ומתוסכלת מאד. חוששת לעבור ניתוח נוסף.

 • + הוסף תגובה
החזה גדל לאחר הקטנת חזה ד"ר שגית משולם-דרזון 23/08/2020 20:09
 • טלי יקרה, התופעה שאת מתארת של גדילת החזה לאחר הקטנת חזה נדירה אבל קורית, בעקר בגילאים הצעירים. אינני יודעת מה גילך אבל אם את צעירה וטרם ילדת ילדים ממליצה לך להמתין כמה שנים, להתחתן, ללדת ורק אז להקטינו שוב. בהצלחה.

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!