יתר וסת (menorrhagia)

ראשי

תאור

מנורגיה מוגדרת ככמות דימום וסתי העולה על 80 סמ"ק של דם במהלך מחזור בודד.
דימום זה יכול להתפרס על פני מספר ימים ויכול גם להתרחש במהלך יום או יומיים בכל מחזור חודשי. אם התופעה נמשכת תקופות ארוכות, עלול להיווצר חוסר דם (אנמיה) ותתעוררנה תלונות על חולשה, על קוצר נשימה, ועל ירידה בתפקוד.
הגורמים להופעת דימום וסתי עודף יכולים להיות הפרעות הורמוניות ו/או חריגות בחלל הרחם מסוג שרירנים (Myoma) או פוליפים של רירית הרחם.
אבחון: הבירור הראשוני של מנורגיה כולל איסוף פרטים מדויקים על משך המחזור ואופיו, על נטילת תרופות הורמוניות או אחרות היכולות להשפיע על המחזור, וכן שלילת הריון. מבצעים בדיקה גינקולוגית מקיפה של איברי האגן, ובבדיקות העזר - סקירת על-שמע של האגן ובדיקת היסטרוסקופיה המאפשרת הסתכלות ישירה לתוך חלל הרחם לאיתור חריגות תוך-רחמיות.
בבדיקת המעבדה מומלץ לבצע נוסחת תאי דם, בדיקות תפקודי קרישה, שלילה של מחלות כבד ומחלות הפוגעות במנגנון הקרישה.
טיפול: הגישה הטיפולית מבוססת על טיפול בגורם לתופעה וכוללת טיפול הורמוני בתרופות במקרים של הפרעות הורמוניות.
אם ההפרעה היא חריגה בחלל הרחם, מסוג שרירנים או פוליפים, מומלץ על אחת משתי אפשרויות הניתוח:
1. היסטרוסקופיה ניתוחית - המכוונת לטיפול בשרירנים תוך-רחמיים, בפוליפים של רירית הרחם; או להרס מכוון של רירית הרחם במקרים של דימום ממושך לאחר סיום תכנון המשפחה (Ablation).
2. כריתת רחם במקרים של דימומים חדים, לאחר שנכשלו כל השיטות האחרות.
ד"ר מוטי פנסקיפורומים הפלה, הפסקת הריון

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
הריון כימי שיר 26/05/2020 21:35
 • שלום, בדיקת בטא לפני 7 ימים 28 ארבעה ימים אחרי 126 ובבדיקה מהיום 133 היום בוצע us עי רופא מטפל ללא עדות לשק הריון. הונחיתי להמשיך בדיקות בטא כדי לוודא ירידה. תוך כמה זמן אני אמורה לצפות לקבל מחזור? או במילים אחרות, אם בטא יורדת אז הכל תקין?

 • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר יובל אור 27/05/2020 09:58
 • עוד מוקדם מידי מכדי לדעת, מיקום ההריון ותקינותו. עליך להמשיך במעקב בטא ואם אין ירידה, אז גם מעקב אולטראסאונד. הדימום שיופיע זה לא מחזור זה דימום של הריון. כדי לוודא שההריון הסתיים בכללותו - צריך לראות התאפסות של הבטא ובדיקת אולטראסאונד לאחר הדימום.

 • + הוסף תגובה
הפלות ועישון מריחואנה (של הגבר) יערה 23/05/2020 14:51
 • היי. עברתי 2 הפלות צמודות בתוך 4 חודשים. בדיקות קרישיות והיסטרוסקופיה תקינות. יש ילד אחד בבית שהיה לו הריון ולידה תקינים. רציתי לשאול אם ייתכן שהעובדה שבעלי מעשן גראס משפיעה לרעה גנטית על עוברים וזה מה שגורם להפלות

 • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר יובל אור 24/05/2020 07:27
 • עישון גראס פוגע בפוריות הן של גברים והן של נשים. אינני רואה קשר בין עישון שלו בזמן ההריון לבין הפלה אלא אם כן את גם חשופה לחומר.

 • + הוסף תגובה
2 הפלות עוקבות זוהר 19/05/2020 22:29
 • שלום, עברתי 2 הפלות עוקבות בתוך 4 חודשים. ב2 המקרים ההריון לא התפתח סביב שבוע 9. 4 חודשים פשוט כי אחרי ההפלה הראשונה נכנסתי מיד להריון שוב. עשיתי היסטרוסקופיה שיצאה תקינה וגם בדיקת קרישיות שיצאה תקינה. מה עוד יכולות להיות הסיבות להפלה ואיזה עוד בדיקות מומלץ לעשות או שפשוט נפלתי בסטטיסטיקה? (יש לי ילד אחד בריא בן שנתיים...)

 • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר יובל אור 20/05/2020 09:00
 • כדאי לגשת לפגישת ייעוץ לרופא מומחה בתחום. יש המון פרטים שצריך לברר בפגישה הראשונית, ואז להחליט אם יש צורך בבירור נוסף, ואן כן - איזה.

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!