מצבי הלם (Shock states)

ראשי

תאור

הלם הוא מצב מסכן חיים שבו, עקב ירידה באספקת הדם, צריכת החמצן של הרקמות אינה מספקת לקיום חילוף החומרים (מטבוליזם). תפקוד דופן התאים נפגע, הם מתמלאים בנוזל ומשתבש ריכוז המלחים בתוכם. בהתמשך מצב זה, התאים מתים, תפקוד האיברים נפגע, מתפתח כישלון רב-מערכתי והחולה עלול למות.
הסימנים של מצב ההלם: חוסר מנוחה וערפול הכרה, עור קר ולח, לחץ-דם נמוך, דופק מהיר, ירידה בתפוקת השתן, הצטברות חומצה בדם ובתאים ואי-ספיקה רב-מערכתית.

מצבי הלם מחולקים לשלוש קבוצות עיקריות:

1. הלם תת-נפחי על רקע ירידת נפח הדם, נגרם על ידי דימום פעיל או איבוד נוזלים, כגון שלשול והקאה נישנים או הזעה ניכרת.

2. הלם לב נגרם על ידי ירידה בכושר ההתכווצות של שריר הלב (אוטם גדול, דלקת שריר הלב, הכשות בעלי חיים), הפרעות בקצב הלב (פרפור פרוזדורים, פרפור חדרים, דופק איטי מאוד), הפרעות מכניות (מחלות מסתמי הלב, קרע של דופן אב העורקים) והפרעה חסימתית לזרימת הדם (אוטם גדול בריאות, נוזל בחלל שבין הלב והמעטפת שלו - הפריקרד ויתר-לחץ-דם ריאתי קשה).

3. הלם על רקע הרחבת נפח כלי הדם יכול להיגרם עקב מצב של זיהום קשה ותהליך דלקתי מפושט, תגובת-יתר (אנפילקסיס) להרעלה או תרופות, בהשפעת תרופות מרחיבות כלי דם, פציעה או פגיעה במוח או בחוט השדרה והפרעות הורמוניות שונות.

מבחינים בין שלושה שלבים של הלם הנבדלים בחומרתם:

1. מצב מקדים הלם. איבוד של עד 10% מנפח הדם מלווה בדופק מהיר וירידה קלה בלחץ-הדם. מערכות ההגנה של הגוף עדיין מסוגלות לפצות על הפסד הנפח.

2. מצב הלם. איבוד של מעל 20% מנפח הדם או ירידה ניכרת בתפוקת הלב, מלווים בקריסת יכולת הפיצוי והופעת סימני ההלם.

3. הלם בלתי הפיך. התמשכות ההלם מביאה לפגיעה בלתי הפיכה ברקמות, כישלון רב-מערכתי ומוות.

בהלם הנגרם עקב חבלה מדרגים את חומרת ההלם לארבע דרגות על פי חומרת איבוד נפח הדם: איבוד עד 15%, איבוד של 15%-30%, איבוד של 30%-40% ואיבוד מעל 40% מנפח הדם. ככל שגדול איבוד הדם, כן חמורים יותר סימני ההלם וגדולה יותר הסכנה הנשקפת לחייו של הנפגע.

התמותה מהלם זיהומי קשה היא 35%-45%, ומהלם בלב 60%-90%. התמותה מהלם תת-נפחי תלויה בגורם לו ועומדת ביחס ישר לעומק ההלם ולמהירות ויעילות הטיפול.

ד"ר עמירם לב

האנציקלופדיה הישראלית לרפואה
הוצאת ידיעות ספרים 2007

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

הטיפול בהלם חייב להיות מיידי על מנת למנוע את החמרת הנזק. מטרתו, לשפר את זרימת הדם ואספקת החמצן לרקמות. הטיפול משתנה על פי המצב שגרם להתפתחות ההלם וכולל: טיפול בגורם הראשוני להתפתחות ההלם, שיפור אספקת הדם לרקמות וטיפול באי-ספיקת המערכות המתפתחת עקב ההלם.

- בהלם תת-נפחי: יש להפסיק פעילות גופנית מוגברת לצורך הקטנת איבוד הנוזלים ולהזליף נוזלים לתוך הווריד בהתאם ללחץ-הדם והדופק. יש לעצור דימום פעיל על ידי לחץ מקומי או התקנת חוסם עורקים, לבצע ניתוח לעצירת דימום פנימי ולערות כדוריות דם אדומות, אם קיים איבוד דם משמעותי.

- בהלם לב: מנוחה, חמצן, טיפול בהפרעת קצב הלב, מתן תרופות המרחיבות את כלי הדם של שריר הלב והמקטינות את העומס על הלב, מתן חומרים הממיסים את קריש הדם שגרם לאוטם או פתיחת כלי הדם על ידי החדרת צנתר. לעיתים יש צורך בניתוח התקנת מעקפים לכלי הדם הסתומים או לתיקון פגם במסתם.

- בהלם עקב הרחבת כלי הדם: הזלפת נוזלים מהירה, מתן תרופות מכווצות כלי דם, טיפול בנסיוב ספציפי נגד רעל ההכשה.

- בהלם אנפילקטי: נוזלים, סטרואידים ואדרנלין.

- כאשר הגורם להלם הוא זיהום חיידקי מפושט, יש לסלק את מקור הזיהום - לטפל באנטיביוטיקה מתאימה, לתת נוזלים ותמיכה בתרופות מכווצות כלי דם. אם קיימת תגובה דלקתית חריגה, יש להוסיף סטרואידים במינון נמוך ו-Protein C פעיל.

רוב החולים מונשמים עקב אי-ספיקה נשימתית ובחלק מהם צריך לבצע המודיאליזה כדי להחליף את פעולת הכליות. הפרעה בקרישת הדם עקב ניצול גורמי הקרישה יש לתקן במתן פלסמה טרייה וגורמי קרישה. חומרים המונעים היווצרות כיבים בקיבה ובתריסריון, ימנעו התפתחות דימום ממערכת העיכול.

פקקת בוורידי הרגליים ותסחיף לריאות עקב שכיבה ממושכת, יש למנוע על ידי מתן נוגדי קרישה במינון נמוך. מתן אינסולין, תוך שמירת רמת סוכר תקינה לחולים במצב קשה, מוריד את התמותה.

פורומים פרוקטולוגיה ומחלות מעי

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
טחורים מודלקים ר 04/04/2020 18:11
 • היי דר. צהריים טובים המצב שלי לא טוב דר שאמי נתן לי לטבול פדים עם מים סטרילים ומלח אנגלי ולהניח את זה על הטחורים שהמידה היתה מידיום כרגע אחרי יום וחצי של פדים וקצת משחה של פרוטוק לטחורים המצב החמיר ונהיה בלון גדול יש שם באיזור לחץ כאבים וגירודים אני לא יודעת אם זה מצב טבעי ואם זה בסדר שזה גודל כי לי נראה שזה עומד להצפוצץ . אתמול התקשרתי ל *2700 אמרו שזה נורמלי ויש מצב שיהיה דימום ואפרשות . אצלי כרגע לא היה אפרשות ולא דם רק התנפח .

 • + הוסף תגובה
טחורים ד"ר רפאל אלון 04/04/2020 22:47
 • מציע לך במקום מלח אנגלי (הגורם לצריבה) לשים סוכר ביתי לבן לרבע-חצי שעה, לשבת באמבטיות של מים פושרים/חמימים ולמרוח משחה לטפול בטחורים. תעשי מספר סבבי טיפול כזה בימממה וקחי משככי כאב לפי הצורך. פני לבדיקת כירורג

 • + הוסף תגובה
החלמת פיסורה משה 29/03/2020 16:44
 • שלום , מלפני חודשים התחילו כאבים בפי הטבעת והובחנתי עם פיסורה. התחלתי בטיפול שמרני + אנטרולין + שמן פראפין. לאחר כ-3 שבועות נעלמו הכאבים והפסקתי טיפול והפיסורה חזרה תוך 3 ימים. החלטתי להתחיל טיפול הפעם לתקופה ארוכה יותר בשאיפה להגיע לריפוי מלא. אני כבר 3 שבועות , שבועים ללא כאבים , אך לפעמים מרגיש עקצוצים וישנה הרגשה שהריפוי הוא 95% אך לא מלא. עד מתי להמשיך טיפול? בנוסף בשבוע האחרון החל להעלם לי קפל העור שנוצר כתוצאה מהפיסורה. האם זה סימן חיובי ?

 • + הוסף תגובה
החלמה ד"ר רפאל אלון 29/03/2020 20:07
 • הכל מראה שהחלמה מלאה קרובה. המשך בטיפול עד שייעלמו כל התסמינים

 • + הוסף תגובה
סינוס פילונידלי Avi 26/03/2020 12:41
 • עברתי לפני 4 שנים ניתוח סינוס פילונידלי שניקו לי את האזור היו לי שני תעלות ולפעמים ב4 שנים האלו אחרי שאני יושב בשירותים ממושך יוצא לי טחור ואני שם משחה והוא נעלם אחרי יום והיום אחרי 4 שנים קמת שבאזור הצלקת קצת מגרד ואדום לא כואב בכלל ובעקבות המצב שרוב היום אנחנו בבית וגם אי אפשר ללכת לרופא לבדיקה האם זה מראה שהסינוס חוזר ואני כנראה אצטרך לעשות ניתוח בשנית?

 • + הוסף תגובה
סינוס פילונידלי ד"ר רפאל אלון 26/03/2020 18:44
 • אין שום קשר בין הטחור לסינוס. מדובר ב2 דברים שונים. בטחור ניתן לטפל באמצעות קשירה למשל, ובמקביל צריך לבדוק אם יש סימנים לחזרה של הסינוס (על פי התיאור לא נשמע ככה).

 • + הוסף תגובה
רק אדום Avi 27/03/2020 12:29
 • יש לי רק אדום באמצע של של הישבן בלי כאב ולא מגרד ואני לא יודע מה זה

 • + הוסף תגובה
ומוגלה Avi 27/03/2020 12:59
 • וגיליתי שם גם קצת מוגלה אבל אני לא רואה שם פצע וזה מלחיץ אותי מה זה יכול להיות ואין אפשרות כרגע ללכת לכירורג

 • + הוסף תגובה
פילונידל ד"ר רפאל אלון 27/03/2020 13:07
השאלה שלי אם יש סיכוי שזה לא Avi 27/03/2020 13:47
 • אני יודע שצריך בדיקה גופנית השאלה שלי אם זה יכול להיות רק גירוי או משהו כזה וזה יכול לעבור או לפי כל התסמינים זה רק סינוס פינודלי??? אני בלחץ וגם בעקבות שהבדיקה תגיע רק בעוד מספר חודשים בגלל המצב

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!