ספירוכטות (Spirochetes)

ראשי

תאור

קבוצה מגוונת של חיידקים שהמשותף לכולם הוא צורתם הסלילית והיכולת להתנועע בתנועה סיבובית בתווך נוזלי. חלקם מצויים בבני אנוש בלבד, בעוד שאחרים מתיישבים בבני אדם רק באקראי. יש הניתנים לתירבות במעבדה בתנאים אנאארובים, אחרים יתרבו רק בחיות מעבדה, ויש כאלה שלא ניתן לתרבתם כלל וכלל.
הספירוכטות שגורמות למחלות בבני אדם כוללות שלושה סוגים (Genera) טרפונמה (Treponema), בורליה (Borrelia), ולפטוספירה (Leptospira). אליהם יש להוסיף את החיידק שגורם לקדחת נשיכת החולדה (Spirillum minor).
טרפונמה - כוללת ארבעה מינים (Species) בעלי קרבה גנטית (מגיבים לאותם תבחינים סרולוגיים), המצויים רק בבני אדם ולא ניתן לתרבתם במעבדה: 1. טרפונמה פלידום תת-מין פלידום (Treponema pallidum subspecies pallidum) מחולל העגבת; 2. טרפונמה פלידום תת-מין פרטנו (pertenue) מחולל מחלת Yaws; 3. טרפונמה פלידום תת-מין אנדמיקום (endemicum) מחולל מחלת Bejel; 4. טרפונמה קרטאום (carateum) מחולל מחלת Pinta. בעוד שהעגבת מועברת אך ורק במגע מיני, אין הדבר כך לגבי יתר המחלות שהוזכרו. מחלת Yaws נפוצה בכל האזורים הטרופיים, נרכשת בדרך כלל בילדות כתוצאה ממגע עם נגעים בעור. מהלכה כרוני והיא פוגעת בעיקר בעור ובעצמות. מחלת Bejel מצויה באפריקה, דרום מזרח אסיה והמזרח התיכון. ההידבקות מתרחשת בגיל הילדות (בעיקר באזורים כפריים ותברואה לקויה) בעקבות מגע עם נגעים בריריות או באמצעות כלי אוכל נגועים. המחלה גורמת למגוון של נגעים בעור, ובהמשך פוגעת בעיקר בעצמות ובדרכי הנשימה העליונות. מחלת Pinta נפוצה במרכז אמריקה ובדרומה, גורמת לכיבים בעור שהם גם מקור להידבקות.

בורליה - כוללת מספר מינים שהעיקריים בהם הם: 1. Borrelia recurrentis המצויה רק בבני אדם, וגורמת לקדחת אפידמית נישנית המועברת באמצעות פשפשים; 2. קבוצה של בורליות המצויות במכרסמים ובבני אדם, וגורמות לקדחת אנדמית נישנית המועברת על ידי קרציות; 3. Borrelia burgdorferi המצויה במכרסמים, באיילים ובבני אדם, וגורמת למחלת ליים (Lyme) המועברת על ידי קרציות. מחלת ליים נפוצה בצפון אמריקה ואירופה (אך לא בישראל). הממצא העיקרי בשלב החד הוא נגע אופייני בעור (Migrans erythema chronicum). בהמשך פוגעת המחלה במיפרקים, בלב ובמערכת העצבים.

לפטוספירה (L. interrogans) - סוג אחד של לפטוספירה אחראי לתחלואה בבני אדם ומצוי גם בבעלי חיים רבים. לפטוספירוזיס היא מחלת חום הפוגעת לעיתים בכבד, בכליות ובאיברים אחרים. ההידבקות מתרחשת במגע עם שתן מכרסמים ובקר, או עם מים שזוהמו בהפרשות בעלי חיים.

Spirillum minor - גורם לקדחת נשיכת החולדה בעיקר באסיה. אירועי חום נישנים יכולים להתרחש על פני שבועות, חודשים ואף שנים, ולגרום לסיבוך: דלקת פנים הלב.

פרופ' מיכאל דן

האנציקלופדיה הישראלית לרפואה
הוצאת ידיעות ספרים 2007

פורומים אקנה – פצעי בגרות

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
דואק ליאל 03/12/2020 15:39
  • שלום, הרוקח אמר לשים את המשחה (דואק) על כל הפנים. כמו שהתגלה שלא כך נכון לעשות והפנים שלי אדומות. הפסקתי למרוח את המשחה אבל האם משהו יכול להוריד את האדימות בפנים? אני ניראת כאילו נשרפתי. מה עלי לעשות? האם תישאר לי צלקת?! מה יקרה?

  • + הוסף תגובה
דואק ד"ר שמואל יורב 03/12/2020 16:51
  • בהסתייגות שלא ראיתי מצב הפנים אין באפשרותי לדעת.יש למרוח בקרם לחות על בסיס מים ולהיזהר משמש כדי שלא תהייה פגמטציה

  • + הוסף תגובה
משחות דואק וזינדקלין אוריה 02/12/2020 01:19
  • תודה שענית לשאלה הקודמת ובקשר לקרם לחות גם לא להשים או שאפשר רק בבוקר אחרי מריחת המשחה ואחרי שהתיבשה

  • + הוסף תגובה
משחת דואק וזינדקלין ד"ר שמואל יורב 03/12/2020 06:33
פצעונים אליה 29/11/2020 19:05
  • שלום דר, כבר חודשיים יש לי נקודות פצעונים על הפנים (שבדרך כלל נגרמים מלחות , הזעה וכו') איך לטפל בזה בדרך טבעית?

  • + הוסף תגובה
פצעונים ד"ר שמואל יורב 01/12/2020 19:19
  • לא מתמחה ברפואה טבעונית רק ברפואה קונבנציונלית

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!