ספירוכטות (Spirochetes)

ראשי

תאור

קבוצה מגוונת של חיידקים שהמשותף לכולם הוא צורתם הסלילית והיכולת להתנועע בתנועה סיבובית בתווך נוזלי. חלקם מצויים בבני אנוש בלבד, בעוד שאחרים מתיישבים בבני אדם רק באקראי. יש הניתנים לתירבות במעבדה בתנאים אנאארובים, אחרים יתרבו רק בחיות מעבדה, ויש כאלה שלא ניתן לתרבתם כלל וכלל.
הספירוכטות שגורמות למחלות בבני אדם כוללות שלושה סוגים (Genera) טרפונמה (Treponema), בורליה (Borrelia), ולפטוספירה (Leptospira). אליהם יש להוסיף את החיידק שגורם לקדחת נשיכת החולדה (Spirillum minor).
טרפונמה - כוללת ארבעה מינים (Species) בעלי קרבה גנטית (מגיבים לאותם תבחינים סרולוגיים), המצויים רק בבני אדם ולא ניתן לתרבתם במעבדה: 1. טרפונמה פלידום תת-מין פלידום (Treponema pallidum subspecies pallidum) מחולל העגבת; 2. טרפונמה פלידום תת-מין פרטנו (pertenue) מחולל מחלת Yaws; 3. טרפונמה פלידום תת-מין אנדמיקום (endemicum) מחולל מחלת Bejel; 4. טרפונמה קרטאום (carateum) מחולל מחלת Pinta. בעוד שהעגבת מועברת אך ורק במגע מיני, אין הדבר כך לגבי יתר המחלות שהוזכרו. מחלת Yaws נפוצה בכל האזורים הטרופיים, נרכשת בדרך כלל בילדות כתוצאה ממגע עם נגעים בעור. מהלכה כרוני והיא פוגעת בעיקר בעור ובעצמות. מחלת Bejel מצויה באפריקה, דרום מזרח אסיה והמזרח התיכון. ההידבקות מתרחשת בגיל הילדות (בעיקר באזורים כפריים ותברואה לקויה) בעקבות מגע עם נגעים בריריות או באמצעות כלי אוכל נגועים. המחלה גורמת למגוון של נגעים בעור, ובהמשך פוגעת בעיקר בעצמות ובדרכי הנשימה העליונות. מחלת Pinta נפוצה במרכז אמריקה ובדרומה, גורמת לכיבים בעור שהם גם מקור להידבקות.

בורליה - כוללת מספר מינים שהעיקריים בהם הם: 1. Borrelia recurrentis המצויה רק בבני אדם, וגורמת לקדחת אפידמית נישנית המועברת באמצעות פשפשים; 2. קבוצה של בורליות המצויות במכרסמים ובבני אדם, וגורמות לקדחת אנדמית נישנית המועברת על ידי קרציות; 3. Borrelia burgdorferi המצויה במכרסמים, באיילים ובבני אדם, וגורמת למחלת ליים (Lyme) המועברת על ידי קרציות. מחלת ליים נפוצה בצפון אמריקה ואירופה (אך לא בישראל). הממצא העיקרי בשלב החד הוא נגע אופייני בעור (Migrans erythema chronicum). בהמשך פוגעת המחלה במיפרקים, בלב ובמערכת העצבים.

לפטוספירה (L. interrogans) - סוג אחד של לפטוספירה אחראי לתחלואה בבני אדם ומצוי גם בבעלי חיים רבים. לפטוספירוזיס היא מחלת חום הפוגעת לעיתים בכבד, בכליות ובאיברים אחרים. ההידבקות מתרחשת במגע עם שתן מכרסמים ובקר, או עם מים שזוהמו בהפרשות בעלי חיים.

Spirillum minor - גורם לקדחת נשיכת החולדה בעיקר באסיה. אירועי חום נישנים יכולים להתרחש על פני שבועות, חודשים ואף שנים, ולגרום לסיבוך: דלקת פנים הלב.

פרופ' מיכאל דן

האנציקלופדיה הישראלית לרפואה
הוצאת ידיעות ספרים 2007

פורומים, יבלות

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
פצעונים באיבר המין אלי 18/11/2019 00:42
  • שלום רב, לפני מספר שבועות הופיעו לי 3 פצעונים מאוד מאוד קטנים (קצה סיכה) על איבר המין שנראו מעט מוגלתיים מכיוון שצבעם היה לבן, ו2 פצעונים נוספים יצאו קצת מעל לאיבר המין, הם היו קצת יותר גדולים אך עדיין קטנים מאוד. אציין שהפצעונים לא הופיעו במקביל, ונעלמו כל אחד לבד לאחר כמה ימים. מעבר לכך לא הרגשתי בתסמינים נוספים כמו גירודים או משהו אחר. מה זה יכול להיות? האם יש טעם ללכת לרופא עור אפילו שאיני יכול להראות לו את הפצעים? בנוסף אני לא יודע אם זה קשור אבל כמה שבועות לפני כן, הופיעו לי 3 פצעונים גדולים יחסית באזור פי הטבעת שהיו כולם מוגלתיים וגם עברו מעצמם לאחר כשבוע שבועיים ללא גירודים או משהו. מה זה יכול להיות?

  • + הוסף תגובה
יש הוא שיכול לעזור לך דוד 05/12/2019 14:50
  • יש סבון אחד בשם צמחי מרפא של חברת אמה לורה היא ישראלית הוא סבון שמאוד עזר לי ! ממליץ מאוד בחום

  • + הוסף תגובה
יבלת יבשה אצל בן 14 רונית 24/11/2019 20:55
  • שלום לבני יבלת יבשה בגודל 2 סמ על האוגדל כבר מגיל 5 לא התרגשתי מפני חשבתי שזה יחלוף עם הזמן אבל שמתי לב שהיא רק התרחבה האם זה מסוכן,מה צריך לעשות אני מודאגת

  • + הוסף תגובה
פצעונים מוגלתיים בשפה אדיר 18/11/2019 23:21
  • אתמול כאשר הסתכלתי במראה שמתי לב שהופיעו לי קבוצה של פצעונים מאוד מאוד מאוד קטנים על השפה בצידה הפנימי (צריך להיות במקום מואר מאוד ולהסתכל ממש מקרוב בשביל לראות). הפצעונים לבנים והופיעו בקבוצה של כ15. מעבר לכך איני מרגיש עקצוצים או גירודים. חשבתי שמדובר בהרפס אך מתמונות שאני רואה באינטרנט זה לא נראה אותו דבר בעיקר בגלל הגודל. מה יכול להיות הדבר? האם יכול להיות מדובר במקרה ממש קל של הרפס ובגלל זה אין גירודים או פצעים גדולים? ולאיזה רופא מומלץ לפנות? רופא עור? מומחה לרפואת הפה? או רופא אחר?

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!