מחלות אוטואימוניות (autoimmune disease)

ראשי

תאור

תחום המחלות האוטואימוניות הוא תחום הקשור למסגרת פעולתה של מערכת החיסון.  מחלות אוטואימוניות מתהוות כאשר משתבש תפקוד מערכת החיסון. כדי להסביר מהי מערכת החיסון וכיצד היא מתפקדת באופן תקין, נדמה את מערכת החיסון לצבא הגנה.

תפקידה של מערכת החיסון להגן על הגוף שלנו מפני פולשים זרים, כמו צבא שאחראי למניעת חדירת מסתננים או צבא אויב. במקרה של הגוף שלנו - יש מצד אחד, מסתננים או פולשים חיצונים, אלה הם נגיפים (וירוסים), חיידקים או טפילים, ומצד שני קיימים גם אויבים היכולים לבוא מבפנים. אלה מתעוררים מדי פעם בגופנו כמו "גייס חמישי" (מעין מרגלים השוהים בתוכנו). ולא כאלה שחדרו מבחוץ. תפקידה של מערכת החיסון הוא גם להתגבר על חוליים פנימיים שונים, כגון התפתחות של תא סרטני. תא סרטני הוא תא מיוחד, תא שמשתנה ומוכר על ידי מערכת החיסון כתא זר, כגוף זר, כפולש. לכן תפקידה של מערכת החיסון לחסל תא כזה. כשלונה של מערכת החיסון לחסל אותו בעודו באיבּו, מעיד על כך שמערכת זו, אינה יעילה באופן מוחלט. (כיום מבוססים חלק מהטיפולים נגד הסרטן על "חיזוק" המערכת החיסונית בסילוק תאי הסרטן).

אם כן, תפקידה של מערכת החיסון הוא לחסל פולשים מבחוץ. לצורך מימוש תפקיד חיוני זה עליה להכיר ולזהות מי זר ומי "משלנו", "מכוחותינו". המונחים המשמשים לצורך זה, הם Self - עצמי ו-Non-self - מי שאינו עצמי. מערכת החיסון צריכה להיות מצוידת גם ביכולת אבחון בין מי שפולש מבחוץ לבין מי שנמצא בתוך גופנו.
ביסודה של המחלה האוטואימונית מצוי כישלון היכולת של מערכת החיסון לזהות מי הוא האויב מבחוץ ומי "משלנו". כתוצאה מכך תוקפת מערכת החיסון את הרקמות שלנו. היא יכולה לתקוף תא בודד, היא יכולה לתקוף מערכת, ואפילו לתקוף איבר שלם. זהו כישלונו של "הצבא" להגן מפני פולשים מבחוץ, אך יותר מכך, זהו כישלון בהתמודדות עם זיהוי אנשיו. מושג זה, קיים גם במערכות צבאיות, ומכונה "ירי על כוחותינו".

מערכת החיסון מורכבת מזרוע נוגדנית וזרוע תאית. הנוגדנים שצורתם צורת האות Y - מתבייתים על הפולש הזר במיפתח האות Y. מאידך, הזרוע התאית מורכבת מלימפוציטים - תאי מערכת החיסון - התוקפים בעצמם את הפולשים.

מחלות אוטואימוניות נובעות משיבוש המערכת החיסונית אשר במקום לתקוף פולשים זרים, הנוגדנים, או הלימפוציטים, תוקפים את רקמות הגוף שלנו.


רופאה בודקת אישה עם תת פעילות של בלוטת התריס הנובעת ממחלה אוטואימונית

רו
קיימות כ-80 מחלות אוטואימוניות מוגדרות ורבות אחרות "נחשדות" כבעלות רקע אוטואימוני. עם המחלות נמנות: זאבת אדמנתית מערכתית (SLE, lupus), דלקת מיפרקים שיגרונתית (Rheumatoid arthritis), סוכרת נעורים (Diabetes mellitus type 1), או טרשת נפוצה (Multiple sclerosis). בחלק מהן, הנזק וההתקפה העצמית נגרמים על ידי נוגדנים עצמיים (Autoantibodies) ובחלק על ידי התאים (Autoimmunity cell mediated). מרבית המחלות האוטואימוניות שכיחות יותר בנשים מאשר בגברים ביחס של 2:1 ועד 10:1. הסיבה היא מערכת החיסון החזקה יותר של נשים וכאשר מערכת חזקה יותר משתבשת ויורה עלינו הנזק כבד יותר. לפיכך, גם להריון השפעה על מהלך המחלה ולמחלה השפעה על מהלך ההריון.

הגורמים: מחלות אוטואימוניות נובעות ממישלב של גורמים החוברים יחדיו באדם המסוים שלקה במחלה. על גורמים אלו ניתן למנות: נטייה תורשתית, ליקוי מסוים במערכת החיסון, מערך הורמוני ובעיקר הורמוני המין של האישה ולבסוף הגורם הסביבתי. עם האחרונים נמנים: תרופות, חומרים כימיים, נגיפים, חיידקים, תזונה ומתח נפשי. גורמים סביבתיים אלו הם הקובעים מדוע המחלה תתפרץ ביום מסוים ובאדם המסוים.

המחלות נוטות להופיע במשפחות ולא פעם ניתן לראות מחלות אוטואימוניות שונות בבני אותה משפחה.
הטיפול במחלות האוטואימוניות מגוון ומותאם למחלה ולחולה הפרטני. עם זאת, ברוב המחלות האלה, נוטים לטפל בנוגדי דלקת, בסטרואידים, בתרופות המדכאות את מערכת החיסון וכן בטיפולים מורכבים יותר הכוללים ניקוי הדם (פלסמהפרזה), עירוי של נוגדנים מבני אדם אחרים (IVIG) וכן טיפול בנוגדנים חד-שבטיים המכוונים נגד מרכיבי הדלקת ("טיפול ביולוגי").

הטיפול במחלות האוטואימוניות ניתן על ידי רופאי המערכות השונות אשר נפגעות במהלך המחלה, אך רובן נמצאות בתחום רופאי מערכת החיסון (אימונולוגים קליניים), או רימטולוגים.

פרופ' יהודה שינפלד

האנציקלופדיה הישראלית לרפואה
הוצאת ידיעות ספרים 2007

פורומים, לופוס ומחלות אוטואימוניות

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
הפניה לבדיקות דם שקד שרון 13/08/2019 11:55
 • שלום רב הרופא הפנה אותי לבדיקות דם שגרתיות ללא תלונות, התקבלו תוצאות חיוביות וזה קצת מדאיג אותי מה זה יכול להיות? והאם אני צריכה המשך בירור? Positive ANTINUCLEAR Ab_(ANA) 1:160= ANTICENTROMERE Ab 1.6> ANTI CARDIOLIPIN IgG 0.2> SSA 1.4> A.B2 GLYCOPROTEI IgG HOMOGENO US ANA PATTERN 0.2> SSB 1.7 U/ml ANTI CARDIOLIPIN IgM 0.2> Sm (anti Smith Ab) 2.5 U/ml A.B2 GLYCOPROTEI IgM 0.2> RNP 0.5 AI Scl-70 Ab 0.2> Anti Jo-1 Ab 0.2> ANTI GLOMER BAS MEMB 0.5> TRANSGLUTAMINASE_IgA 1.5 AI CHROMATIN 0.2> RIBOSOMAL P Ab 0.2> SSA-52 0.2> SSA-60 0.2> SmRNP 0.2> RNP 68 0.2> RNP A

 • + הוסף תגובה
בדיקות נוגדנים עצמיים פרופ' ננסי אגמון-לוין 15/08/2019 21:40
 • שלום שקד, בבדיקות אלה עדות לנוגדן מסוג ANA (אנטי צנטרומר) חיובי נדרשת הערכה רפואית מלאה, כולל בדיקות נוספות כדי לבחון האם יש לכך משמעות. חשוב לזכור כפי שנכתב בפורום זה בעבר כי בדיקות חיוביות לנוגדנים אינן בהכרח מחלה (במילים אחרות גם לאנשים בריאים יש לעיתים נוגדנים עצמיים) ובכל זאת זה מחייב הערכה רפואית מלאה. בברכה,

 • + הוסף תגובה
השימוטו נופית 08/07/2019 13:27
 • אני חיילת בצבא ואני לא מרגישה טוב בזמן האחרון ,יש לי כאבים בפרקים ובשרירים וחולשה בגוף .. לפני הגיוס איבחנו אצלי לפי הבדיקות דם שיש לי השימוטו אבל מאוזן ולא צריך טיפןל, עשיתי בדיקות דם חוזרות ויש זמן עד שאוכל לראות רופא מומחה זה התוצאות- thyroid peroxidase ab 68 והטווח הוא עד 35.. Atg <20 האם התוצאות תקינות?

 • + הוסף תגובה
נוגדנים כנגד בלוטת המגן פרופ' ננסי אגמון-לוין 14/07/2019 22:20
 • שלום נופית, התוצאה הזו אינה תקינה. נוגדנים אלה מעידים על פעילות של מערכת החיסון שלך כנגד בלוטת המגן שלך - למשל מחלת האשימוטו. בשלב זה (ככל הנראה ) הבלוטה מתפקדת באופן תקין ולכן נדרש מעקב בלבד, ועדין אין מחלה פעילה יש רק נוגדנים. נוגדנים אלה מופיעים גם במחלות אוטו אימוניות אחרות בשכיחות גבוהה, אם כי תפקידם במחלות האחרות אינו ברור/ישיר. ההרגשה ה"לא טובה" שאת מתארת יכולה להיות קשורה ל"נטיה האוטואימונית שלך" אך דורשת השלמת בירור .

 • + הוסף תגובה
חלבון א 17/06/2019 22:44
 • שלום. אני בן 19 ויש לי תת פעילות בלוטת התריס תת קלינית. אני לא חייב טיפול, אבל מקבל יוטירוקס 50 ומאוזן. אין נוגדנים לבלוטה. לפני שמונה חודשים גילו אצלו בבדיקות דם חלבון מוגבר - 9.2, 8.5, 9. אלבומין היה לפעמים גבוה 5.7 לפעמים תקין. סידן תקין. קורטיזול תקין. אלקטרופוזה של חלבונים - גאמא גלובולין מעט גבוה, גלובולין אלפא1 מעט גבוה. Anca-pr3 חיובי, anca-mpo שלילי. ירדתי 6 קג בלי דיאטה, אבל ייתכן שזה בגלל שהתחלתי לאכול יותר בריא. אני נמצא במעקב של פנימאי בגלל החלבון הגבוה anca חיובי. הוא לא יודע להגיד ממה זה. אבקש את עזרתך. האם את יודעת ממה יכול להיות חלבון גבוה? האם anca חיובי בלי תסמינים נוספים מעיד על מחלה?

 • + הוסף תגובה
חלבון א 17/06/2019 23:36
 • אציין anca-pr3 חיובי כבר כמה פעמים, הוא היה 1.8, 1.9, עכשיו 2. החלבון 8.8. האם יש אותו גם בנבדקים בריאים? הסיבה לבדיקה הייתה בירור קרוהן שהתברר כמעי רגיז.

 • + הוסף תגובה
ANCA חיובי - האם מעיד על מחלה? פרופ' ננסי אגמון-לוין 22/06/2019 21:29
 • נוגדנים עצמיים דוגמת ANCA - הם סמן חשוב מאוד לאבחון מחלות אוטואימוניות (וסקוליטיס, קרון ואחרות) , וחשוב לזכור כי נוגדנים עצמיים יכולים להמצא בדם גם שנים רבות לפני שהמחלה עצמה תבוא לידי ביטוי. אבל, נוגדנים עצמיים יכולים להופיע גם באנשים בריאים (אשר ישארו בריאים ולא יפתחו כל מחלה אוטואימונית) או כתגובה למחלות זיהומיות וכתגובה לתרופות שונות. ולכן אני מעריכה שהרופא שלך ביצע בירור נרחב שככל הנראה לא הדגים כעת בעיה הרלוונטית / מעלה חשד למחלה הנלווית ל ANCA - ויתכן שכל הנדרש כעת הוא מעקב. במידה ואינך בטוח בכך מומלץ לפנות למרכז למחלות אוטואימוניות להשלמת הבירור. בברכה,

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!