יבלות (Calluses and Corns)

ראשי

תאור

יבלות הן אזורים של עור קשה ועבה, שנגרמות בדרך כלל מלחץ וחיכוך, ולרוב מופיעות בכפות הרגליים. 

חלק מהיבלות מופיעות כבליטות מעוגלות של עור עבה, בעיקר באזור קצות בהונות הרגליים ובצדדיהן, באזור כף הרגל, ואף באצבעות היד הכותבת. כמובן שיתכנו יבלות גם באזורים אחרים בגוף.

יבלות נגיפיות (Viral Warts, Verrucae) הן גידולי עור הנגרמים על ידי נגיפים. הן מופיעות בעיקר אצל צעירים. המראה וההסתמנות שלהן משתנים בהתאם למקום היבלת, לסוג הנגיף ולתגובת החולה.

חלק מהיבלות עשויות להיות תסמין לבעיה אחרת, כמו בוניון, שהיא בליטה גרמית, או עיוות של האצבע וכפיפתה באזור הפרק האמצעי שלה.

יד אוחזת בכף רגל שבקצה הבוהן שלה יש יבלת, יבלות


סימפטומים


במקרה של יבלות לא ויראליות ישנה הבחנה בין יבלות קשות, השכיחות ביותר, בעיקר על האצבע הקטנה ברגל, אשר גורמות לכאב ונפיחות, ויבלות רכות, שנוטות להתפתח בין בהונות הרגליים ויכולות להזדהם ולגרום לכאב עז. אזורים של יבלת קשה יהיו גסים ובעלי גוון צהבהב, ולעיתים יהיו פחות רגישים למגע. הם נפוצים באזור העקב ובכריות כף הרגל.

במקרה של יבלות נגיפיות קיימות מספר צורות שכיחות:

1. יבלת מצויה (Verruca vulgaris) - מיקומה השכיח הוא בידיים. היא נראית כגידול מורם עם פני שטח מחוספסים.

2. יבלת בכף רגל (Plantar wart) - יבלות נגיפיות בכפות הרגליים עלולות להכאיב ולהפריע בהליכה. לעיתים מופיעות יבלות שאינן נגיפיות (Clavus, Corn) מעל בליטות גרמיות באזורי שפשוף ולחץ בכפות הרגליים ובין האצבעות. אלו שכיחות אצל מבוגרים ועלולות לגרום לכאבים ולהפרעה בהליכה.

3. יבלות שטוחות (Verrucae plana) - מופיעות בקבוצות באזורי הפנים או הידיים, לעיתים בגוון העור ולעיתים בגוון חום.

4. יבלות באזור איברי המין (Condylomata acuminata) - יבלות אלו מופיעות אצל גברים באזור הפין וסביבתו, או באזור פי הטבעת. אצל נשים הן עלולות להופיע באזור החיצוני של הנרתיק או באזור צוואר הרחם. 

סיבות וגורמי סיכון

יבלות מתפתחות באזורים החשופים ללחץ ולחיכוך בעיקר. הגורם יכול להיות נעליים שלא מתאימות, או כפות רגליים רחבות או צרות במיוחד. כפות רגליים בעלות מבנה לא רגיל גם הן גורם לבעיה.

ריצה או הליכה ברגליים יחפות יכולה לגרום לעור מיובל בכפות הרגליים. תנועות שחוזרות על עצמן כמו כתיבה מרובה והישענות על המרפק בזמן ישיבה, יכולים לגרום להתפתחות של יבלות באזורים החשופים לחיכוך.

קשישים סובלים יותר מעור מיובל בכפות הגליים מאשר צעירים.

ההידבקות ביבלות נגיפיות היא על ידי מגע ישיר עם היבלת או עם חלקיקים שנשרו ממנה. אתלטים או ילדים המתקלחים במקלחות משותפות מצויים בסיכון גבוה יותר להידבק ביבלות בכפות הרגליים. ההידבקות ביבלות איברי המין היא באמצעות מגע מיני.

תופעות נלוות וסיבוכים

יבלת שמזדהמת תתמלא במוגלה או בנוזל צלול, והיא עלולה לגרום לכאב רב. מיבלת מזוהמת עולה סיכון לזיהום של הרקמות שמסביב ליבלת. במידה וישנו חשש לזיהום יש לפנות לקבלת טיפול רפואי, שעשוי לכלול שימוש בתרופות אנטיביוטיות או ניקוז היבלת.

זנים מסוימים של יבלות איברי המין בנשים מעלים את הסיכון להתפתחות סרטן צוואר הרחם.

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

אבחון של יבלת נעשה על ידי בחינה של העור ושלילה של בעיות אפשריות אחרות. במידה ועולה חשד לעיוות גרמי, צילום רנטגן עשוי לעזור באבחון.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

יבלות בדרך כלל ניתנות להסרה במהלך טיפול פדיקור או מניקור, אצל בעלי מקצוע מוסמכים. טיפול ביתי בבעיה יכול לכלול שימוש במשחות לריכוך העור הפגוע, פלסטרים להסרת יבלות, רפידות מרככות להפחתת הכאב באזור הפגוע, מפרידי אצבעות, ורפידות סיליקון למניעת עומס על כף הרגל.

קיימים טיפולים שונים ביבלות נגיפיות וניתן להתאים את הטיפול לסוג היבלת: הקפאה בחנקן נוזלי, טיפול בתמיסת פלואורו-אורציל עם חומצה סליצילית, או טיפול באמצעות לייזר של דו-תחמוצת הפחמן ביבלות עמידות. במרבית המקרים יבלות נגיפיות בעור נעלמות ללא טיפול בתוך מספר שנים.

מניעה

שמירה על כף הרגל מפני עור יבש, תשמור עליה מפני התפתחות יבלות במרבית המקרים. זאת ניתן להשיג על ידי ייבוש הרגליים לאחר הרחצה ושימוש בקרם מיוחד לכפות הרגליים, שימוש באבן או בפצירה להסרת עודפי עור מכפות הרגליים, ונעילת נעליים נוחות המתאימות למבנה כף הרגל.

למניע של יבלות על אצבעות הידיים אפשר להשתמש בכריות מיוחדות על העט כשכותבים, או שימוש בכפפות במידה והיבלת נגרמה משימוש בכלי עבודה כלשהם.

בכדי למנוע הפצה של יבלות נגיפיות, יש לשטוף את הידיים לאחר מגע עם יבלת, להחליף גרביים כל יום, לכסות את היבלת באמצעות פלסטר כששוחים ולהיזהר שלא לחתוך את היבלת בזמן גילוח. כמו כן, יש להימנע משימוש משותף במגבות, גרביים ונעליים, לא לכרסם ציפורניים או אצבעות עליהן ישנה יבלת, לא ללכת יחפים במקומות ציבוריים ולא לשרוט ולחטט ביבלת. 


פורומים יבלות

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
שיקום האף לאחר ניתוח מוהס שולי 05/11/2020 19:33
  • שלום, לפני חודש עברתי ניתוח מוהס באזור האף עם שתל עורי מהמצח. נוצרה " תעלה" באזור הניתוח, ולבישת המסכה לוחצת על מקום זה. מה ניצן לעשות לגבי המסכה, וכמה זמן יקח עד שהאזור יגיע לצבע ולשטח הרצוי?

  • + הוסף תגובה
בלוטה בחזה ליד בית השחי... תיאנה 05/11/2020 03:41
  • אני בת חמש עשרה, לפני כמה ימים שמתי לב לבלוטה מתחת לעור בצד שמאל של החזה, קרוב לבית השחי. רגישה למגע בלבד, לא מורגשת אחרת. מרגיש כמו בלוטת לימפה, יכול להיות שזה מה שזה? מה זה יכול להיות\לסמן? כדאי ללכת לבדוק?

  • + הוסף תגובה
צריבה במחט דנית 26/10/2020 18:47
  • היי, הייתה לי מיליה ממש ממש קטנה(אפילו לא בגודל של מחט). הרופא עור צרב לי אותה עם מחט חשמלית ןכרגע נראה שיש שם סימן פי 10 מהגודל שהיא הייתה אם לא יותר ונראה עמוק. כרגע יש עדיין גלד שהתחיל קצת להתקלף(עברו 8 ימים מהצריבה) ואני ממש לחוצה שהולך להישאר לי שם סימן רציני אפילו שהמיליה הייתה מניטורית. האם יש סיכוי שלא תישאר צלקת ומה ניתן לעשות?

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!