מחלות לב (Heart disease)

ראשי
אבחון ובדיקות
מניעה וטיפול
שאלות ותשובות

תאור

מחלות לב עלולות לפגוע בכל אחד מתפקודי הלב ובכל אחד ממרכיבי הלב.
מחלת הלב השכיחה ביותר היא תסמונת כלילית על ביטוייה השונים. כלי הדם הכליליים הם מערכת של כלי דם המרושתים על צידו החיצוני של שריר הלב ותפקידם לספק דם ללב עצמו. כאשר יש תהליך טרשתי (הצטברות שכבת סידן מעורבת בשומן) בתוך כלי הדם הכליליים, או כאשר יש התכווצות של כלי דם אלו, עלולה להיווצר היצרות של חלל כלי הדם ואספקת הדם לשריר הלב תיפגע.

פגיעה בשריר הלב או בכושר התכווצותו עלולה לגרום לירידה זמנית או קבועה בכושר התכווצות הלב. כאשר התכווצות שריר הלב פגועה עלולה להיות ירידה באספקת הדם לאיברים חיוניים. תהליך זה של היצרות כלי הדם גורם לתסמונת תעוקתית, ואם נוצר נזק קבוע לשריר הלב יהיה זה אוטם שריר הלב.

הלוקה בתסמונת תעוקתית או באוטם בשריר הלב עלול לחוש כאב או לחץ על דופן בית החזה. לעיתים מלווה תחושה זו בהזעה, בתחושת מחנק, בקוצר נשימה, בבחילה, בדפיקות לב ובחולשה כללית. מצב זה הוא מצב חירום המחייב התערבות רפואית דחופה.

אפשרויות הטיפול במצבים כאלה רבות, אך האפשרות הטובה ביותר היא מניעה. הימנעות מעישון, איזון של רמות שומנים בדם פעילות גופנית הן דוגמאות לפעולות מניעה.

עם התרחשות התהליך יש אפשרויות טיפול רבות כולל טיפול באמצעות תרופות. חלקן ניתנות בדרך פומית וחלקן דרך הווריד. ניתן לבצע צנתור של כלי הדם הכליליים. בצנתור מוחדר צינור, בדרך כלל דרך עורק המפשעה, אל כלי הדם הכליליים תוך הדגמה של כלי הדם. באמצעות צנתור ניתן להרחיב את כלי הדם המוצר, על ידי בלון מתנפח או על ידי השתלת תומכן התומך בדופן כלי הדם, וגורם לעורק להישאר פתוח בקוטרו המקורי. שיטות שונות כוללות החדרת תרופות שונות לכלי הדם הכליליים וכן טיפולים באמצעות הקרנה מקומית לכלי הדם.

לעיתים יש צורך להעביר את החולה לחדר ניתוח לצורך ביצוע ניתוח מעקפים. ניתוח זה יכול להתבצע בדחיפות כניתוח חירום, וגם כניתוח מתוכנן על סמך ממצאי בדיקות שונות המצריכים התערבות בניתוח.

שריר הלב עלול להיפגע ממחלה דלקתית הנגרמת ממחלה זיהומית מנגיפים, מתהליכים המערבים את מערכת החיסון, משתיית אלכוהול ומצריכת סמים.

ללב ארבעה מסתמים. בכל אחד ממסתמים אלו עלולה להיות פגיעה בתפקוד. עיקר ההפרעות בתפקוד מסתמי הלב מסווגות לשתי קבוצות: היצרות המסתם והתרחבות המסתם. היצרות המסתם פוגעת בכושר העברת הדם בין מדורי הלב השונים, ונדרשת זרימת דם בלחץ גדול יותר כדי להגיע לאותה תפוקת לב. אם המסתם מורחב, זרימת הדם נמשכת גם בשעה שהמסתם אמור לחסום כליל את זרימת הדם. ניתן לדמות את המסתם המורחב לברז דולף ואת המסתם המוצר לברז שאינו נפתח פתיחה מלאה.

מחלות מסתמיות עלולות להיות מלידה ואז צפויה להישמע איוושה בהאזנה ללב. הן עלולות להיות נרכשות כתוצאה מתהליכים זיהומיים שונים הגורמים נזק ישיר או עקיף למסתמי הלב. תהליך טרשתי עלול אף הוא לפגוע במסתמי הלב. ביטויי מחלות מסתמיות הם קוצר נשימה, ירידה בכושר הגופני והתעייפות מוגברת, תסמונת כלילית, הפרעות קצב והתעלפויות.

הטיפול במחלה מסתמית הוא בדרך כלל באמצעות תרופות. לעיתים יש צורך בצנתור העשוי לסייע לאבחון ואף לטיפול. במצבים מסוימים יש צורך בניתוח לשם תיקון המסתם או החלפתו במסתם תותב.

ללב יש מערכת הולכה האחראית על העברת מסרים חשמליים היוזמים את התכווצות הלב, מסדירים את מועד ההתכווצות ומסדירים את היחס בין התכווצות החדרים להתכווצות הפרוזדורים. לעיתים יש הפרעה בתפקודה של מערכת ההולכה החשמלית. הפרעה זו מתבטאת לעיתים בקצב לב מואץ, מואט, לא סדיר או בהיעדר קשר זמנים ברור בין מועד התכווצות הפרוזדורים להתכווצות החדרים. הפרעות קצב עלולות להתבטא בתחושה של דפיקות לב, עייפות, קוצר נשימה או התעלפות. הגורמים להפרעות קצב עלולים להיות תרופה שהחולה מקבל לטיפול בתהליך אחר, תהליך טרשתי של מערכת ההולכה, הפרעות מסתמיות וגורמים נוספים בעלי השפעה על מערכת ההולכה.

אפשרויות טיפול בבעיות הולכה הן טיפולים בתרופות או על ידי הפסקת נטילתה של תרופה שהחולה מקבל ואשר גרמה להפרעה. לעיתים יש צורך בהשתלת קוצב או במתן מכת חשמל. הטיפול בהפרעות קצב תלוי בסוג ההפרעה, בגורם לה ובהשלכות הקליניות של הפרעת הקוצב.

כאשר מתעורר חשד למחלת לב יש לפנות אל רופא המשפחה או אל רופא מומחה למחלות פנימיות. לעיתים, על פי נתונים שונים, יש צורך לערב קרדיולוג שהוא רופא מומחה למחלות לב.

ההחלטה אם לצנתר את החולה ולהחדיר תומכן או לנתח ניתוח מעקפים נקבעת בהתייעצות בין רופאי הלב ומנתחי הלב. מקובל שמול מספר עורקים נגועים רצוי לנתח ולא לצנתר.

ד"ר גבריאל ש' ברויאר

האנציקלופדיה הישראלית לרפואה
הוצאת ידיעות ספרים 2007

סימפטומים


התסמינים של מחלות לב משתנים בהתאם לסוג המחלה.

תסמינים של מחלת לב בכלי הדם (מחלה קרדיווסקולארית)
מחלה קרדיווסקולארית נגרמת כתוצאה מהצרה, חסימה או התקשות של כלי הדם, הגורמות לכך שהלב, המוח, או חלקים אחרים בגוף אינם מקבלים כמות מספקת של דם. 

התסמינים של מחלה קרדיווסקולארית כוללים בין היתר:
·        
כאב בחזה (תעוקה).
·         קוצר נשימה.
·         כאב, חוסר תחושה, חולשה, או תחושת קור ברגליים או בזרועות, במידה וכלי הדם באיברים אלו מוצרים.

תסמינים של מחלת לב הנגרמת כתוצאה מהפרעה בקצה הלב (אריתמיה של הלב)
אריתמיה של הלב היא הפרעה בקצב הלב. אצל אנשים הלוקים בהפרעה בקצב הלב, הלב יכול לפעום מהר מידי, לאט מידי, או באופן בלתי סדיר. 

התסמינים של מחלות הקשורות בקצב הלב כוללות בין היתר:

·        
רפרוף בחזה.
·         קצב לב מואץ (טכיקרדיה).
·         קצב לב איטי (ברדיקרדיה).
·         כאב בחזה.
·         קוצר נשימה.
·         סחרחורת.
·         התעלפות (סינקופה), או מצב שקרוב להתעלפות.

תסמינים למחלת לב שנגרמת כתוצאה ממום בלב

במום מולד חמור בלב בדרך כלל ניתן להבחין תוך מספר שעות, ימים, שבועות, או חודשים לאחר הלידה.  תסמינים של מומים בלב כוללים בין היתר:
·        
גוון עור אפור בהיר או כחול (כיחלון-ציאנוזיס).
·         נפיחות ברגליים, בבטן או מסביב לעיניים.
·         קוצר נשימה בזמן האכלה, הגורמת לעליה בלתי מספקת במשקל.

מומים מולדים חמורים פחות, לעתים קרובות מאובחנים רק בגיל מאוחר יותר בילדות או אפילו בגיל הבגרות. 

סימנים ותסמינים של מומים מולדים בלב, שאינם מעמידים את החיים בסכנה מיידית כוללים:
·         
קוצר נשימה שנגרם בקלות, כתוצאה מהתעמלות או פעילות.
·         
התעייפות שנגרמת בקלות, כתוצאה מהתעמלות או פעילות.
·         
הצטברות של נוזל בלב או בראות.
·         
נפיחות בידיים, בקרסוליים או בכפות הרגליים.

תסמינים של מחלת לב הנגרמת כתוצאה ממחלת שריר הלב (קרדיומיופתיה)

מחלת שריר הלב משמעה ששריר הלב מתעבה ומתקשה. לעתים, בשלבים מוקדמים של מחלת שריר הלב, לא מופיעים תסמינים כלל. ככל שהמחלה מחמירה, תסמיניה יכולים לכלול בין היתר:

·          קוצר נשימה כתוצאה ממאמץ, או אפילו בזמן מנוחה.
·          נפיחות ברגליים, בקרסוליים ובכפות הרגליים.
·          התנפחות (התרחבות) של הבטן, כתוצאה מהצטברות נוזלים.
·          עייפות.
·          קצב לב בלתי סדיר, שמורגש כקצב לב מואץ, כדפיקות לב או כרפרוף.
·          סחרחורת והתעלפות.

תסמינים של מחלת לב הנגרמת כתוצאה מזיהום

קיימים שלושה סוגים של זיהומים בלב: דלקת קרום הלב (פריקרדיטיס)- פוגעת ברקמות המקיפות את הלב (קרום הלב – פריקרד), דלקת שריר הלב (מיוקרדיטיס)- פוגעת בשכבת השריר התיכונה של דפנות הלב (שריר הלב), ודלקת פנים הלב (אנדוקרדיטיס)- פוגעת בקרום הפנימי, המפריד בין החדרים והמסתמים שבלב (פנים הלב – אנדוקרד). 

תסמיני המחלות הנגרמות כתוצאה מזיהום בלב משתנים מעט, בהתאם לסוג הזיהום וכוללים בין היתר:

·          חום
·          קוצר נשימה
·          חולשה או עייפות
·          נפיחות ברגליים או בבטן
·          שינויים בקצב הלב
·          שיעול יבש או עיקש
·          פריחה בעור, או כתמים בלתי רגילים

תסמינים של מחלות לב הנגרמות כתוצאה מבעיה במסתמים

בלב יש ארבעה מסתמים – מסתם אב העורקים (אאורטלי), מסתם דו צניפי (מיטרלי), מסתם ריאתי (פולמונלי) והמסתם התלת צניפי (טריקוספידלי) – הם נפתחים ונסגרים, במטרה לכוון את זרימת הדם דרך הלב. המסתמים עלולים להיפגע כתוצאה ממספר גורמים שמובילים להיצרות, דליפה (זרימה לא תקינה, או אי ספיקה), או סגירה לא תקינה (צניחה). 

התסמינים של מחלות לב הנגרמות כתוצאה מפגיעה במסתמים משתנים בהתאם למסתם שנפגע ובדרך כלל כוללים:

·          עייפות.
·          קוצר נשימה.
·          קצב לב בלתי סדיר, או אוושה בלב.
·          נפיחות בכפות הרגליים או בקרסוליים.
·          כאב בחזה.
·          התעלפות.

סיבות וגורמי סיכון

גורמי הסיכון של מחלות לב כוללים בין היתר:

·        
עישון.
·         תזונה לקויה.
·         יתר לחץ דם.
·         רמות גבוהות של כולסטרול בדם.
·         סוכרת.
·         השמנת יתר.
·         חוסר פעילות גופנית.
·         מתח רב
·         היגיינה לקויה.

כאשר מבינים כיצד הלב פועל, קל יותר להבין את מחלות הלב. הלב הוא משאבה. זהו איבר שרירי בגודל של אגרוף, שנמצא מעט שמאלה ממרכז החזה. הלב מחולק לשני צדדים – ימין ושמאל. מטרת ההפרדה היא לדאוג לכך שדם עשיר בחמצן לא יתערבב בדם דל בחמצן. דם דל בחמצן "דם כחול", חוזר אל הלב לאחר שהוא זורם בגוף.

הצד הימני של הלב מורכב מהפרוזדור והחדר הימניים, הוא מקבל ומזרים דם אל הריאות, דרך העורקים הריאתיים. הריאות מרעננות את הדם באמצעות חמצן חדש, כתוצאה מכך הוא משנה את צבעו לאדום. הדם העשיר בחמצן עובר מכאן אל הצד השמאלי של הלב, המורכב מהפרוזדור והחדר השמאליים ומוזרם, דרך אב העורקים אל הגוף, במטרה לספק לכל הרקמות בגוף חמצן וחומרים מזינים.

ארבעת המסתמים של הלב אחראים לכך שהדם יזרום באופן הנכון. המסתם התלת צניפי, המסתם הדו צניפי, המסתם הריאתי ומסתם אב העורקים פועלים בדומה לשערים בגדר. הם נפתחים רק בכיוון אחד ורק כאשר לוחצים עליהם. כל מסתם נפתח ונסגר פעם אחת עבור כל פעימת לב אחת – או בערך פעם אחת כל שנייה, בזמן מנוחה.

לב פועם - מתכווץ ונרפה. ההתכווצות מכונה סיסטולה וההרפיה מכונה דיאסטולה. בזמן סיסטולה חדרי הלב מתכווצים, מזרימים את הדם אל תוך כלי הדם ומשם אל הריאות והגוף – בדומה לדרך שבה קטשופ נלחץ החוצה מהבקבוק באמצעות לחיצה. החדר הימני מתכווץ קצת לפני החדר השמאלי. לאחר מכן, בזמן סיסטולה, החדרים נרפים ומתמלאים בדם שמגיע ממדורי הלב העליונים, פרוזדורי הלב - הימני והשמאלי. והמעגל מתחיל שוב מחדש.

ללב יש גם חיווט חשמלי, שאחראי לכך שהוא ימשיך לפעום. דחפים חשמליים מתחילים גבוה בפרוזדור הימני ועוברים בנתיב מיוחד אל החדרים, מעבירים את הפקודה – לשאוב. מערכת ההובלה אחראית לכך שהלב יפעם בקצב מתואם ונורמלי, בזכותה הדם ממשיך לזרום באופן מעגלי. החילוף המתמיד בין דם עשיר בחמצן ודם דל חמצן, הוא התהליך שמקיים את החיים.

גורמים למחלה קרדיווסקולארית

המושג מחלה קרדיווסקולארית מתייחס לסוגים רבים של בעיות בלב ובמערכת כלי הדם. לעתים קרובות מכנים בשם זה נזקים שנגרמים ללב, או לכלי הדם, כתוצאה מטרשת העורקים- הצטברות של שכבות שומן בתוך העורקים. מחלה זו פוגעת בעורקים. עורקים הם כלי דם שמעבירים חמצן וחומרים מזינים מהלב אל שאר חלקי הגוף. עורקים בריאים הם גמישים וחזקים.

אולם במשך הזמן, לחץ רב מידי על העורקים עלול לגרום לדופנותיהם להתעבות ולהתקשות – לעתים באופן שמגביל את זרימת הדם אל איברי הגוף ורקמותיו. תהליך זה נקרא הסתיידות העורקים, או התקשות העורקים.טרשת העורקים היא הסוג הנפוץ ביותר של הפרעה זו. טרשת העורקים היא גם הסיבה הנפוצה ביותר למחלות קרדיווסקולאריות, היא נגרמת כתוצאה מתזונה לא בריאה, מפעילות גופנית לוקה בחסר, מהשמנת יתר ומעישון. כל אלו הם גורמי סיכון משמעותיים להתפתחות של טרשת העורקים, וכתוצאה מכך התפתחות של מחלה קרדיווסקואלרית.

הגורמים להפרעה בקצב הלב

גורמים נפוצים לקצב לב לא רגיל (אריתמיה), או מחלות שעלולות להוביל להפרעה בקצב הלב, כוללים בין היתר:

·          מומים מולדים בלב. 
·          מחלה בעורק כלילי. 
·          יתר לחץ דם. 
·          סוכרת. 
·          עישון. 
·          צריכה מופרזת של אלכוהול וקפאין. 
·          התמכרות לסמים. 
·          מתח. 
·          תרופות מסוימות שאינן דורשות מרשם, תרופות מסוימות שדורשות מרשם, תוספי תזונה מסוימים וצמחי מרפא מסוימים. 
·          מחלה במסתמי הלב.

אצל אדם בריא, עם לב רגיל ובריא, לא סביר שתופיע הפרעה מסכנת חיים בקצה הלב, ללא התערבות של גורם חיצוני, כמו מכת חשמל, או שימוש בסמים בלתי חוקיים. זאת בעיקר משום שלב של אדם בריא אינו לוקה בשום מצב שאינו נורמלי, שעלול לגרום להפרעה בקצב הלב, כמו למשל רקמה מצולקת.

אולם בלב חולה או מעוות, הדחפים החשמליים לעתים אינם פועלים כראוי, לכן קיימת סבירות רבה יותר שתתפתח הפרעה בקצב הלב.

הגורמים למומים בלב

מומים בלב מתפתחים בדרך כלל, עוד בזמן שהעובר נמצא ברחם. כחודש לאחר ההתעברות, הלב מתחיל להתפתח. בנקודה זו יכולים להתחיל להיווצר מומים בלב. החוקרים אינם יודעים בוודאות מהי הסיבה שגורמת להתחלת היווצרותם של המומים, אך הם סבורים שמחלות מסוימות, תרופות מסוימות וגנטיקה משחקים כאן תפקיד.

גורמים למחלת שריר הלב (קרדיומיופתיה)

הגורם המדויק למחלת שריר הלב, התעבות או התרחבות של שריר הלב, אינו ידוע. קיימים שלושה סוגים של מחלת שריר הלב:

·          שריר לב חלש, או רחב מידי.
·          שריר לב עבה מידי.
·          שריר לב נוקשה ומוגבל.

הגורמים לזיהומים בלב

זיהומים בלב כמו דלקת קרום הלב, דלקת שריר הלב ודלקת פנים הלב, נגרמים כאשר גורם מעורר גירוי, כמו חיידק, נגיף, או חומר כימי מגיע אל שריר הלב. הגורמים הנפוצים ביותר לזיהומים בלב כוללים:

·          חיידקים.
·          נגיפים.
·          טפילים.
·          תרופות שעלולות לגרום לתגובה אלרגית, או רעילה.
·          מחלות אחרות.

גורמים של מחלות לב במסתמים

קיימים גורמים רבים של מחלות לב במסתמים. יש בלב ארבעה מסתמים, הם אחראים על כך שהדם יזרום בכיוון הנכון. מחלה במסתמים יכולה להיות מולדת, או שהיא יכולה להיגרם כתוצאה ממחלות כמו קדחת שגרונית, זיהומים (דלקת זיהומית של פנים הלב), מחלות של רקמות החיבור, תרופות מסוימות והקרנות כטיפול בסרטן.

תופעות נלוות וסיבוכים

אחד הסיבוכים הנפוצים ביותר של מחלות לב  הוא אי-ספיקת לב. סיבוכים אחרים של מחלות לב כוללים התקף לב, שבץ, מפרצת, מחלה בעורקים היקפיים, דום לב פתאומי.

פורום צנתור לב טיפולי

ד"ר אילן קיציס

ד"ר אילן קיציס מומחה לאי ספיקת לב, מסתמים, השמנה וגור
ד"ר אילן קיציס מומחה לקרדיולוגיה: מסתמי הלב, אי ספיקת לב וגורמי סיכון – השמנה (סינדרום מטבולי). תפקידים נוכחיים של ד"ר אילן עוד...

 • הודעה
 • מחבר
 • תאריך / שעה
 • שימוש בחומרים כימיים בצנתור
 • אלרגי
 • 19/05/2019 19:50
 • היי
 • ד"ר קיציס
 • 19/05/2019 20:53
 • נזק לגוף
 • אוהד
 • 16/03/2019 16:36
 • שלום, רציתי לדעת מה מסוכן יותר לגוף - אלכוהול או כדורים פסיכיאטריים. אלכוהול- בירה , וודקה , וויסקי 4-5 פעמים בשבוע כדורים פסיכיאטריים- ציפרלקס / לוסטרל / למיקטל / סרקוול באופן קבוע כל יום.. וכדור שינה כל לילה (בונדרומין / סטילנוקס ) ברור לי ששתי האופציות מסוכנות לגוף (מוח, כבד, לב, כליות וכו׳) השאלה שלי- מה מבין 2 האופציות (אלכוהול / כדורים) מהווה סכנה יותר גדולה לגוף . תודה

 • + הוסף תגובה
 • הדפס
 • חסימת עורקים
 • דוד
 • 25/02/2019 14:32

  מאמרים לפי נושא מחלות לב

  מאמרים נוספים  
יתרונות הפעילות הגופנית בין אם התעמלת בנאמנות במשך שנים, או שלא היית פעילה גופנית, פעילות גופנית במהלך ואחרי גיל המעבר צופנת בחובה יתרונות רבים. לדוגמא, פעילות גופנית קבועה יכולה: למנו...
בתחום התזונה והבריאות, המאה ה-21 תיזכר בזכות המאבק בעודף משקל, קרי השמנת יתר בכלל, ומאבק ברמת הכולסטרול בפרט. ממשלות וארגוני בריאות שונים מודעים לסיכונים שיש לרמת כולסטרול גבוה מבחינת האדם, ופועלים כד...
מחקרים וספרים רבים נכתבו על נזקי העישון לגוף ופגיעתו בלב, ולהגדלת הסיכון ללקות במחלות לב. הגוף שנפגע מהעישון, מתחיל לתקן את נזקי העישון לגוף שנגרמו, כבעיית ויסות הדם העשיר בחמצן, לכל חלקי הגוף. העישון...
מקובל בעולם המערבי למדוד משקל עודף או השמנה ע"י BMI  ,המשקל לחלק לריבוע גובה המטופל.משקל בק"ג (גובה במטר ) .משקל עודף נחשב ל- BMI  בין 25 ל- 30 והשמנת יתר ל- BMI  מעל 30 . התו...
מחלת לב היא תופעה נפוצה בקרב אנשים הלוקים במחלת סכרת. כל חולי הסוכרת נמצאים בסיכון גבוה לחלות במחלת לב, אולם מחלות לב שכיחות יותר בקרב חולי סוכרת הלוקים בסוכרת מטיפוס 2. מחקר פרמינגהם הוא אחד המ...
במידה והינך אישה, בוודאי תחשבי כי אינך נמצאת ברמת סיכון שווה ללקות בהתקף לב לעומת זו של האוכלוסייה הגברית – אבל את כן. נשים מהוות כמעט מחצית ממקרי המוות כתוצאה ממקרים של התקפי לב.  מחלות ל...
חלק מגורמי הסיכון של מחלות לב הם מולדים ולכן בלתי הפיכים ולא נתונים לשליטתנו, אולם חלק גדול יותר מגורמי הסיכון הם הפיכים.  מודעות ואורח חיים בריא בשילוב טיפול תרופתי יכולים להפחית את השפעתם של...
"זה אצלנו בגנים", הוא המשפט השכיח כשמתארים את הסיבה להופעת התקף לב. הנחת היסוד כי הגורם המרכזי להתקף לב היא גנטיקה, פופולארית מאוד, ולכן גם מסוכנת, היא עלולה לגרום לנו להרים ידיים במאבק נגד ...
טיפול מניעתי הכולל נטילת תרופות לדילול דם (ASA) במינון יומי של 75 מ"ג בשילוב עם אורח חיים בריא מפחית מאוד את קצב התפתחות הרבדים הטרשתיים ובכך מפחית את הסיכון לספוג מחלת לב. תרופות מנע: "מח...
שבץ מוחי, מחלות לב או התקף לב כרוכים בגורמי סיכון לא מעטים. לא את כולם אפשר למנוע באופן מוחלט, אבל שינויים באורח החיים, במיוחד תזונה נכונה, הפסקת עישון והורדת הלחץ הנפשי, יכולים בהחלט לתרום למניעה של ...

רופאים בתחום
ד"ר גבריאל גרינברג ד"ר גבריאל גרינברג
מנהל יחידת צינטורי לב בבי"ח השרון . קרדיולוג... קרא עוד
פרופ' יורם אגמון פרופ' יורם אגמון
מנהל היחידה לאקוקרדיוגרפיה (אקו לב) והמרפאה... קרא עוד
מידע וכלים שימושיים

אינפומד בריאות דיגיטלית בע"מ