סבוריאה (Seborrhea)

ראשי

תאור

סבוריאה היא סוג של דלקת של העור (אקזמה), שמופיעה באזורים בהם ישנן בלוטות חלב .

בלוטות החלב בעור מגורות על-ידי הורמונים, דבר המוביל לשמנוניות ולהתקלפות של הקרקפת. 

הדבר קורה אצל פעוטות בגלל החשיפה להורמונים של האם, ואצל ילדים מבוגרים יותר כשהם מתחילים לייצר הורמונים בעצמם. הבעיה יכולה גם להופיע בין גיל שנה לגיל ההתבגרות. ברגע שהיא מתגלה אצל ילד היא נוטה לחזור שוב.

כשיש סבוריאה, המראה אינו נעים אך המצב עצמו אינו בהכרח מזיק. עם זאת, הבעיה עלולה לגרום לעור להיות רגיש יותר לזיהומים של פטריות או חיידקים. ילדים עם סבוריאה סובלים לעיתים קרובות יותר מאדמומיות וקשקשת בקרקפת, כמו גם בגבות ומאחורי האוזניים.

בעיות שנראות כמו סבוריאה: לעיתים מזהים בטעות את המצב כגזזת של הקרקפת, אך שגזזת היא מצב יוצא דופן אצל פעוטות וילדים צעירים מאוד. 

קרקפת של תינוק הסובל מסבוריאה

בעיה אחרת שעשויה ליצור בלבול היא פסוריאזיס. זהו מצב שמזכיר במידה מסוימת סבוריאה, אך לרוב אינו חורג מקו השיער. הקשקשים בפסוריאזיס מופיעים על נגעים בולטים שקרויים פלאקים, דבר שלא קיים בסבוריאה. טיפול ביתי אינו מועיל בדרך כלל במקרה של פסוריאזיס, כך שיש צורך ביעוץ רפואי .

ב"גרסה הקלה" של המחלה, קשקשים, הם דבר נפוץ מאוד ומופיעים אצל כ-15-20% מהחולים. את המחלה עצמה מאבחנים בכ-2-3% מהאוכלוסייה. אנשים בני 40 סובלים מהבעיה בצורה השכיחה ביותר, למרות שברוב המקרים הבעיה עצמה מופיעה לראשונה כבר בגיל ההתבגרות. קשישים נוטים לסבול מתסמינים קלים יותר מאשר אנשים צעירים, וכך גם נשים לעומת גברים.


סימפטומים


הביטוי של המחלה הוא בעיקר אודם וקשקשים באזור הקרקפת והפנים, היכן שיש את ריכוז בלוטות החלב הגבוה ביותר. לעיתים הסובלים מהבעיה יתלוננו על גרד קל. כמו כן, הבעיה יכולה לבוא לידי ביטוי בכל האזורים בהם ישנן בלוטות חלב (וזקיקי שיער), בין היתר באוזניים, בגבות, על האף, מעל הפה, בחזה, בגב עליון, בבית השחי ובמפשעת.

הסימפטומים של סבוראה הם לרוב תקופתיים, ולעיתים מחמירים בעונות מסוימות, בעקבות שינויים הורמונליים או מתח נפשי. המחלה היא מחלה כרונית שאפשר לסבול ממנה במשך עשורים ארוכים.

סבוריאה בתינוקות היא מחלה שחולפת מעצמה בסביבות גיל 8-12 חודשים.

סיבות וגורמי סיכון

הגורם לסבוריאה עשוי להיות תגובה של העור לסוג מסוים של פטרייה הקרויה Malassezia furur או Pityrosporum ovale, אך אין מדובר במחלה פטרייתי כשלעצמה.

סבוריאה בתינוקות עשויה להיגרם כתוצאה ממעבר של הורמונים של האם לתינוק, לפני הלידה.

מחלת הפרקינסון היא גורם סיכון להופעת סבוריאה, כמו גם חלות נוירולוגיות אחרות.

תופעות נלוות וסיבוכים

סבוריאה היא לא מחלה מסוכנת, אך היא עשויה להידמות למחלות אחרות ומסוכנות יותר ומסוכנות פחות כמו פסוריאזיס, פטרת של הפנים או הקרקפת (גזזת), זאבת, ורוזצאה. ועל כן יש לפנות ליעוץ רפואי לקבלת אבחון.

במקרים לא שגרתיים, הופעת סבוריאה יכולה להעיד על איידס, במיוחד בקרב אנשים בעלי גורמי סיכון למחלה.

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

האבחון של הבעיה נעשה באופן קליני ברוב המקרים, בהתבסס על בדיקת העור. במקרים מאוד לא שגרתיים, כאשר יש צורך באימות האבחנה או על מנת לשלול מחלות אחרות, יש צורך בדגימה של העור הנגוע. כמו כן ביצוע של תרבית חיידקית או פטרייתית באזור הנגוע עשויים לעזור במקרה שהאבחנה אינה חד משמעית. 

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

טיפול ביתי

מגוון סוגי שמפו נגד קשקשים קיימים בשוק והם עוזרים במקרים של קשקשת ברמה קלה עד בינונית. עבור מקרים קשים ועיקשים ישנם סוגי שמפו אחרים, פחות מוכרים אך יעילים, שאינם דורשים מרשם רופא ונמצאים בבתי המרקחת. הם מכילים סלניום סולפיד, תכשירי זפת, או תכשירים נגד פטריות.

תכשירים ללא מרשם הם חלשים יותר, אך עשויים להיות טובים לא פחות אם משתמשים בהם בתדירות גבוהה. כאשר משתמשים בסוגים אלו של שמפו חשוב לפעול על-פי ההנחיות, כיוון שעלולה להיווצר שמנוניות של השיער. כמו כן קיימת אפשרות שצבעו ישתנה ושתופענה תופעות נוספות.

במקרה של קליפה אצל תינוקות, דרך הטיפול הטובה ביותר היא מברשת לשפשוף עדין. אם הקליפה עבה, יש לשפשף לתוכה שמן תינוקות חמים, לכסות במגבת חמימה ולהשאיר כך למשך רבע שעה. יש להשתמש במסרק עם שיניים צפופות או במברשת כדי להסיר את הקשקשים. לאחר מכן יש לחפוף עם שמפו מתאים. יש למנוע כניסת שמפו לעיניים.

הבעיה לרוב חוזרת וייתכן שתיאלצו לחזור שוב על הטיפול. אם הבעיה מחמירה למרות הטיפול הביתי במשך מספר שבועות, יש לפנות לקבלת ייעוץ רפואי.

* אין בטיפול הביתי המלצה רפואית כלשהי.

מה צפוי אצל הרופא/ה

במקרים קשים של סבוריאה יש צורך לעיתים בטיפול מעבר לתרופות שהוזכרו לעיל. לרוב, יינתן מרשם למשחת  קורטיזון. ביקור אצל הרופא/ה יאשר את האבחנה, שתיקבע בדרך כלל בהסתמך על מראה הפריחה.

לעיתים נלקח משטח מאזור הקשקשים והוא נבחן תחת מיקרוסקופ. תרופות דרך הפה או זריקות אינן ניתנות במקרה של סבוריאה, אלא אם נוצר סיבוך בשל זיהום חיידקי או פטרייתי. 

מניעה

אי אפשר למנוע את המחלה לחלוטין, אך מאחר שמדובר במחלה התקפית, ניתן לנסות ולמנוע התקף שלה על ידי שימוש שבועי בתכשיר המכיל קטוקונזול (כקרם או שמפו). 


פורומים מלנומה והסרת שומות

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
ניתוח הרחבה שני 22/11/2020 14:14
 • אימי בת 91, גילו מלנומה. תשובה של הביופסיה :skin with malignant melonoma ulcerated, berslow 2.5 mm mitoses per square mm. no vascular or perineural invasion , no 7.satellitosis. no regression til non brisk in situ melanoma is 1.5 mm from lateral margin.invasive melanoma is mm from lateral margin and 3.5 mm from deep margin. הוחלט עם הרופא לעשות ניתוח הרחבה במצח עם השתלת עור בגלל המיקום. ולא לעשות בדיקת זקיף.הפט סיטי נקי לגמרי. הרופא כתב לאור הגיל והפט סיטי נקי הנזק מניתוח senb יותר גרוע.מה דעתך ? ונראה לך שזה בסדר. והאם הסיכויים שיחזור מהר? תודה

 • + הוסף תגובה
ניתוח הרחבה פרופ' אסתר עזיזי 26/11/2020 12:52
 • שלום רב, ראשית, תשובת הדוח הפתולוגי התקבלה מקוטעת וקשה להבין אותה. כמו כן לא ברור מי הפתולוג שבדק את המקרה. לשאלתך בקשר לביופסית בלוט זקיף (sLNB) החשיבות של ביצוע הבדיקה מבחינת סיכויי הריפוי מוטלת בספק, לכן אין מניעה לוותר עליה. לגבי סיכויי החזרה של המחלה - בהעדר מידע על ההסיטוריה הרפואית של המטופלת, על המיקום המדוייק של הגידול ומצב העור מסביבו - לא ניתן להעריך את סיכויי החזרה של המחלה. בברכה, פרופ׳ אסתר עזיזי מנהלת רפואית ספוט-קליניק

 • + הוסף תגובה
נקודות חן בפנים שמתרבות, גדלות וגובהות דיאן 18/11/2020 20:01
 • בת 60, בשנתיים האחרונות התרבו נקודות החן, גדלו בקוטרן וגבהו על פני שטח הפנים. רופא עור אבחן שזאת בעיה אסטטית בלבד. מדוע זה קורה?

 • + הוסף תגובה
נקודות חן שמתרבות בפנים פרופ' אסתר עזיזי 19/11/2020 20:21
 • שלום רב, ככל הנראה לא מדובר בשומות אלא בפיברו-אפיתליומות או קרטוזות סבוראיות. הסיבה להופעתם אינה ידועה. בברכה, פרופ׳ אסתר עזיזי מנהלת רפואית ספוט-קליניק

 • + הוסף תגובה
נשירת שיער בגבה אחת כינוי 08/11/2020 17:01
 • בן 20 ללא מחלות רקע היה קיים חוסר גידול שיער מלידה בחלק קטנטן בשיער הגבה (שמאל)מכוון שהדבר הזה הציק לי בהיותי ילד (גיל ההתבגרות 15) נהגתי לגעת ולסדר את צורת הגבה מה שהוביל להדרדרות ונשירה יש לציין שככל שזה הלך והחמיר דרכי ההתמודדות עם זה היו קשות ואפילו הייתי צובע את הגבה בעזרת עט שחור על מנת לקבל עובי בגבה ומסדר שערה שערה בנפרד הדבר הזה הכניס אותי למצב נפשי נוראי ולחץ מהתגובות של הסובבים אותי שכנראה גרם ליותר הדרדרות כרגע מאוד מתוסכל אך אני מאמין שאני מאוד חזק מנטלית באמונה שזה יעבור ומתישהו אזכה לא להיות שונה מהאחר ומרגיש שאחרי כל הכאב מתישהו אהיה חייב להרגיש טוב עם עצמי אני קורא וחוקר במון בנושא ומוכן להקריב הכל בשביל לשנות את המצב ולהרגיש "חיי" עד עכשיו אני זה שגרמתי לכל המצב הזה להיות עקב דבר קטן שהפכתי אותו לגדול האם תוכלי לעזור לי בעזרת הידע שלך בליווי אישי כמובן שבתשלום אך מרגיש שאני צריך אדם שבאמת רוצה לעזור ולא כמו כל הרופאי עור שאומרים " אלה הם החיים יהיה טוב" ועברתי לא מעט מבלי שיתנו אבחון מקצועי או אפילו סתם בדיקות דם אשמח אם תוכלי ליצור עמי קשר מדובר באדם שינסה הכל על מנת להצליח במשהו שהוא לא קל גם בקרב הרופאים אבל מתוך ידיעה למצב אני בתהליכי שינוי קיצוניים שמתבטאים בהפסקת עישון ,הורדת לחץ נפשי, בניית תזונה תקינה ,לא נוגע באזור הגבה , נמנע מלצאת מהבית בכדי לא לעסוק בזה כי בבית זה הוא האזור נוחות השינוי בא מהתבגרות והבנת המצב האם יש עוד דברים שאוכל לעשות כמו בדיקות דם ועוד דברים? אשמח שתעזרי לי מבקש עזרה אמיתית מהלב כי לבד לא אצליח כלום ורק אשקע מפעם לפעם.. תודה מראש

 • + הוסף תגובה
נשירת שיער בגבה אחת פרופ' אסתר עזיזי 08/11/2020 23:46
 • שלום רב, הפורום מוקדש למלנומה והסרת שומות. ממליצה לפנות לייעוץ במרפאת עור שמתמחה בתחום נשירת שיער. בברכה, פרופ׳ עזיזי

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!