//

הרטבת לילה במבוגרים (nocturia)

ראשי

תאור

הרטבת לילה (Nocturia) הינו מצב בו אדם מתעורר מספר פעמים במהלך הלילה לצורך הטלת שתן. תופעה זו ידועה גם בשם הטלת שתן במהלך הלילה. מקור הבעיה הוא מסיבות שונות אולם תופעה זו יכולה להצביע על בעיה מערכתית גדולה יותר, כגון גידולים בבלוטת הערמונית בגברים.
הרטבת לילה (Nocturia) הינו סימפטום נפוץ ביותר הפוגע קשות באיכות החיים של המטופל. הצורך לקום מספר פעמים במהלך לילה אחד לא מאפשר שינה איכותית ורציפה במהלך כל הלילה, וגורם לעייפות, עצבנות דיכאון ואף ירידה ביכולות קוגניטיביות ותפקודיות במהלך היום. לעיתים רחוקות הרטבת לילה (Nocturia) עלולה אף להוריד את תוחלת החיים של החולה.

שכיחות התופעה של הרטבת לילה (Nocturia) המצאת ביחס ישר עם גילו של המטופל, כך שהסיכוי לפתח תופעה זו עולה עם הגיל. שכיחותה נעה מ-40%-16% אצל בני 45-40 ועד 90%-50% אצל בני 80 שנה ויותר. דבר זה אינו מפתיע היות וידועות מספר בעיות במערכת השתן אשר נוטות להופיע בקרב אנשים מבוגרים יותר. 

במצב נורמאלי, אצל כל אדם בריא , במהלך שנת הלילה השתן הולך ונהיה מרוכז יותר. בשינה ממוצעת של 6-8 שעות ריכוזו של השתן עולה במספר מונים מריכוזו בתחילת הלילה. ברגע שריכוז האוסמולריות בשתן עולה מעל לרף מסוים, רצפטורים מיוחדים בשלפוחית מאותתים למוח על כך, והוא מעיר את הגוף (זו הסיבה שאני מרגישים צורך עז להטיל שתן בבוקר). תהליך ייצור השתן בגוף הוא תהליך מחזורי ומבוקר ביותר על ידי ההורמון ווזופרסין, הורמון זה מיוצר בבלוטת יותרת המוח ומופרש במידה פחותה יותר במהלך היום מאשר בלילה. תפקידו של הורמון זה הוא להורות על ספיגה חוזרת בכליה, כלומר כאשר ריכוזו עולה בדם הכליות מייצרות פחות שתן, כך שכמות השתן המופקת ביום עולה על זו שמופקת בלילה. תפוקת שתן לילית מוגברת מוגדרת כיותר מ 20% מסך תפוקת השתן ביממה. לפי חוקרים אחדים, ייצור של יותר מ 0.9 עד 1.3 סמ"ק שתן בדקה בשעות הלילה נחשב לתפוקה לילית מוגברת. מטופל הישן שש שעות בלילה ותפוקת השתן הלילית שלו היא 324 סמ"ק ויותר ייחשב כסובל מתפוקת שתן לילית, מכיוון שהוא מייצר יותר מ 0.9 סמ"ק בדקה. ראוי להדגיש שאנשים בריאים כלל אינם אמורים לקום בלילה כדי להטיל שתן.

בדרך כלל הסיבה להרטבת לילה (Nocturia) הינה קלה לאבחון ולטיפול. המענות משתייה לפני שעות השינה יכולה להקל בצורה משמעותית על הסימפטומים. במיוחד הימנעות ממשקאות אלכוהוליים ובעלי תוספת של קפאין (משקאות אלו מגבירים את תפוקת השתן בגוף). אולם לעיתים הסיבה להרטבה הלילית הינה חמורה יותר ומצריכה טיפול תרופתי. לרוב הרטבה לילית (Nocturia) נגרמת כתוצאה מהגדלה של בלוטת הערמונית (הפרוסטטה) אולם לבעיה זו יתכנו מספר סיבות נוספות כגון:
אי סדירות בהפרשת הורמון ווזופרסין בלילה (תופעה זו יכולה להיות מועברת בתורשה או נרכשת בשלב מאוחר יותר בחיים). רמת ההפרשה של ווזופרסין קטנה עם הגיל , ולכן שכיחות המחלה עולה בקרב גילאים מבוגרים יותר.

הפרשת יתר של מים או מלחים בשל אי ספיקת לב. אי ספיקת לב משמעה שהלב אינו יכול לשאוב את כל הנוזלים או הדם באופן יעיל. כתוצאה מכך נותרים בגוף נוזלים, המתרכזים בעיקר בחלל הבין תאי בגפיים התחתונות; נוזלים אלה גורמים בצקות. הבצקת נעלמת בבוקר, מכיוון שבמצב של שכיבה הנוזלים חוזרים לכלי הדם, ללב ובסוף לכליות.

אי-ספיקת כליות, תסמונת דום נשימה בשינה או אי-ספיקה ורידית גם הן בעיות הגורמות הפרעה בניקוז הדם מהגפיים התחתונות. כתוצאה מכך הנוזלים מצטברים בחלל הבין תאי, כמו באי ספיקת לב. בשכיבה בלילה הנוזלים זולגים לורידים שברגליים ומגיעים בסוף לכליות, שמייצרות יותר שתן. 
בקרב נשים מחסור באסטרוגן יכול אף הוא לגרום להפרעות בתפקוד מערכת השתן ולעורר השתנה לילית מרובה. כמו גם שלפוחית רגיזה.
במקרה של הרטבה לילית (Nocturia) כתוצאה מבלוטת ערמונית מוגדלת, הבלוטה יוצרת לחץ על צינור הניקוז של השתן כך שהשלפוחית לא מתרוקנת בצורה מלאה בכל הטלה, ותכיפות הצורך לרוקן את השלפוחית גובר (גם בשעות הלילה).

סימפטומים


הרטבת לילה (Nocturia) מאופיינת בתסמינים של: התעוררות מרובה (יותר מפעם אחת) במהלך הלילה לצורך הטלת שתן. התעוררות זו מתאפיינת בעייפות מוגברת במהלך היום, קשיים מוטוריים בביצוע פעולות קלות יחסית (כתוצאה מעייפות) מחסור בשינה, קושי בלהתעורר בבוקר ולעיתים גם כאבים באזור הבטן התחתונה במהלך הלילה.

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

אבחון של הרטבת לילה (Nocturia) מצריך בדיקה גופנית מלאה ולקיחת היסטוריה רפואית על ידי הרופא המטפל. פרטים חשובים כמו מחלות, ניתוחים ותרופות בהן מטופל החולה יכולות לשמש כרמז למקור הבעיה. בנוסף יידרש המטופל לתעד את זמני הטלת השתן שלו למשך יממה אחת לפחות. לעיתים רחוקות יהיה צורך בביקור לילי במרפאת שינה.  

פורומים נפרולוגיה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
חלהון בשתן שיר 11/08/2020 14:50
  • בעקבות דלקות חוזרות כחודש ומס פעמים בשנה נעשתה בדיקת איבוף שתן ונמצא חלהון ברמה גבוה מהסקלה 243אני בת 53 וכן ברקע סכרת ונרופתיה שהחריפה מה התוצאה אומרת

  • + הוסף תגובה
תוצאות תרבית לאחר חודש של דלקות חוזרות שיר 10/08/2020 00:15
  • לאחר חודש ד דלקות זתן קשות וכליות ולקיחת ציפרודקס וקבלת אנטיביוטיקה בעירוי היתה הקלה וכעת שבוע אחרי שוב צריבה ודקירות בריאות וחולשה .הליכה לבדיקות חוזרות תרבית תוצאות תרבית חיידקי גראם חיוביים מה זה אומר (בת 53ברקע סכרת וגסטריטיס)

  • + הוסף תגובה
ארבע כליות חופית 08/08/2020 12:18
  • שלום, הכרתי מישהו עם ארבע כליות. האם מצב של ארבע כליות אינו מהווה סיכון? מה תופעות הלוואי שיכולות להיות במצב כזה?

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!