דלקת הכסת (bursitis)

ראשי

תאור

הכסת (bursa) הינה רפידה המלאה בנוזל מימי המשמשת כמו כרית ומרככת את המגע בין גידים ושרירים לבין עצמות בדרך כלל באזור הפרקים. כאשר מופיע דלקת בכסת יש תחושת כאב באזור ואף הגבלה בתנועה.
המקומות הנפוצים ביותר להופעת דלקת בכסת הם מפרקי הכתף, המרפק והירך. אולם, היא יכולה להופיע גם בברך, בקרסול ובבסיסי אצבעות הרגליים. הדלקות מופיעות בדרך כלל במפרקים שמבצעים תנועה קבועה שחוזרת על עצמה לאורך זמן.
הטיפול לרוב יהיה מנוחה לפרק והמצב אמור לחלוף בתוך ימים עד שבועות. אבל, לדלקת הכסת יש נטייה לחזור במידה והתנועה שגרמה לכך מלכתחילה נמשכת.
 

סימפטומים


כאשר יש דלקת בכסת המפרק עשוי להיות כואב, נוקשה, אדום, נפוח ובנוסף הכאבים מוחמרים בתנועה או נגיעה באזור.

כדאי לפנות לטיפול רפואי כאשר האודם והנפיחות חמורים, יש הגבלה בתנועה של המפרק, הכאב נמשך למעלה משבועיים או שהוא חריף מאד וכן כאשר מופיע חום מערכתי.
 

סיבות וגורמי סיכון

הסיבה להופעת דלקת בכסת היא משתנה ותלויה במיקום המפרק. מה שמשותף לכל המקרים הוא שבדרך כלל הדלקת מופיעה לאחר ביצוע של תנועה שחוזרת על עצמה המערבת את המפרק או הפעלת עומס מכני אחר על המפרק והכסת.  דוגמאות לגורמים הנפוצים הם:

•    הרמת חפצים מעבר לגובה הראש בצורה שחוזרת על עצמה או השלכת כדור-בסיס בעוצמה עלולים לגרום לדלקת הכסת במפרק הכתף.

•    הישענות למשך זמן ממושך על המרפק כמו בזמן קריאה ממושכת, לימוד, מטווחים בשכיבה ומצבים דומים גורמים לדלקת הכסת במרפק. ההופעה במצב כזה תהיה של נפיחות משמעותית ואודם.

•    כריעת ברך למשך זמן ממושך כמו אצל אנשים שעובדים בהתקנת שטיחים ופרקטים, מקרצפי ריצפה, חיילים ועוד יגרמו להופעה של דלקת בכסת של הברך.

•    ישיבה ממושכת על משטחים קשים או לא נוחים תגרום להופעת דלקת הכסת במפרק הירך.

•    דלקת בכסת יכולה גם להיות זיהומית בעקבות חדירה של פתוגן אל הכסת. מצבים זיהומיים נפוצים במיוחד בברך ובמרפק שם הכסת נמצאת בסמיכות רבה לעור כך שדקירה קטנה עלולה לגרום לחדירה של זיהומים אל הכסת.

גורמי הסיכון:

גיל: הופעה של דלקת בכסת נפוצה יותר בגילאי הביניים (40-60~).

עיסוק: ישנם מקצועות הכרוכים בשימוש אינטנסיבי במפרק אחד או יותר בצורה הגורמת לגירוי של הכסת כמו מתקיני שטיחים, מתקיני גגות רעפים, גננים, חיילים, רוכבי אופניים, שחקני כדורסל וכדור-בסיס ומחליקים על הקרח.

מחלות רקע: מחלות רבות עלולות לפגוע בפרקים ולגרום לעליה בשכיחות דלקת הכסת כמו אצל חולים ב: דלקת פרקים שיגרונית (Rheumatoid arthritis), דלקת פרקים ניוונית (osteoarthritis), שיגדון (gout), מחלות בבלוטת התריס וסוכרת.
 

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

מבחני הדמיה: למרות שצילומי רנטגן אינם יכולים לאבחן בצורה חיובית נוכחות של דלקת בכסת אך, בדיקה זו היא חיונית לשלילה של מצבים ומחלות אחרות שעלולות לגרום לסימפטומים דומים.

גם בדיקות מעבדה שנלקחות בתלונות כאלו משמשות לשלילה של מחלות אחרות ובמיוחד מחלות ראומטיות שיכולות לגרום לכאבים במפרקים.
 

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

הטיפול כולל בעיקר מנוחה וחוסר הנעה של האזור החולה. את הנפיחות והכאב ניתן להקל בעזרת קירור מקומי של המפרק בעזרת קרח. טיפול תרופתי כמו שימוש בנוגדי דלקת שאינם סטרואידים (NSAIDS) המשמשות להקלה על הכאבים ולהפחתת התהליך הדלקתי.

במצבים חריפים בהם הכאבים עזים ומלווים בהגבלה משמעותית בתנועה הטיפול יכול לכלול הזרקה של סטרואידים לחלל המפרק הגורמים להפחתה מיידית של התהליך הדלקתי ולהקלה משמעותית בכאבים. הטיפול עשוי לכלול המלצות לפיזיותרפיה ולפעילות גופנית לחיזוק השרירים וכך להורדה של הלחץ המופעל על המפרק.

במצבים בהם דלקת הכסת היא זיהומית בעקבות חדירה של חיידקים לחלל הכסת יש צורך בשימוש באנטיביוטיקה על מנת לטפל בחיידקים.

מניעה

לא כל הדלקות בכסת ניתנות למניעה אך ישנם מספר צעדים אותם ניתן לנקוט על מנת להקטין את הסיכון להופעה של הדלקת וכן להפחית את ההתלקחויות שלה:

-    שימוש ברפידות לברך –"ברכיות" אצל מי שעבודתו או התחביב שלו כרוכים בכריעה ממושכת על הברך.

-    כרית עשויה לסייע לאנשים הישנים על הצד להפחית את החיכוך שכרוך בהנחת ברך אחת על השנייה.

-    כאשר מתכופפים להרים משא כבד יש להקפיד על כיפוף מהברכיים ושמירה על גב ישר וכך להפחית את החיכוך המופעל על מפרק הירך.

-    הימנעות מלהישען על המרפקים לזמן ממושך.

-    במהלך פעילות ממושכת היוצרת עומס על המפרקים מומלץ לבצע הפסקות תכופות על מנת לאפשר מנוחה למפרק.

-    לא לשבת לפרקי זמן ארוכים ולהקפיד לקום ונוע בזמן ההפסקות.
 

פורומים אורטופדיה כף רגל וקרסול

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
גבס מעל הברך בשתי הרגליים מורן 21/10/2020 14:21
 • שלום, בני בן ה10 (בריא ב"ה) יעבור עוד מס' ימים ניתוח להארכת גיד אכילס (מקוצר מלידה) ולאחריו יגובס בשתי הרגליים מעל הברך לחודש וחצי. מבקשת להבין איך מתנהלים במצב כזה - איך עולים מדרגות? אפשר עם קביים? איך עוברים ממצב של עמידה לישיבה (במיוחד לשירותים)? אני מאוד מוטרדת ולא יודעת איך להיערך למצב הזה. (בקופ"ח לא מוכנים להתייחס בלי טופס שחרור מביח והנחיות רופא מנתח, ואני רוצה להצטייד במה שצריך לפני הניתוח וכמובן להכין נפשית את בני). אודה לכל הנחייה ועזרה!

 • + הוסף תגובה
נקע בקרסול - עדיין כואב אחרי חודש וחצי שי 13/09/2018 15:58
 • שלום, נקע בקרסול לפני חודש וחצי, אחרי נחיתה על רגל של יריב במשחק כדורסל. שמנו קרח יום אחרי. כמעט בלי נפיחות. אובחן נקע. אבל לא עובר. גם בצילןם נוסף לא רואים כלום. האם יש דרך לזרז הריפוי? מונע מלפתוח את עונת הכדורסל .. יש פיזיוטרפיה? תרגילים לקרסול? תודה.

 • + הוסף תגובה
נקע בקרסול ד"ר אייל הלר 15/09/2018 11:43
 • מן הסיפור עולה כי אכן מדובר בנקע בקרסול, קרח כטיפול ראשוני הוא טיפול מתאים אך קיימת חשיבות עליונה לביצוע טיפולים אינטנסיביים במסגרת של פיזיותרפיה על מנת לחזק את הרצועות וכדי לשמר את החלק התחושתי של הרצועות למניעת נקעים חוזרים בעתיד, עד לביצוע פיזיותרפיה הייתי ממליץ שלא לחזור לכדורגל בברכת שנה טובה וחתימה טובה דר' אייל הלרת אורתופד מומחה בפגיעות וניתוחי כף רגל וקרסול

 • + הוסף תגובה
פיזיותרפיה רק לאחר החלמה? יוסי 16/09/2018 01:34
 • והאם יש משהו לעשות בנתיים? לזירוז ההחלמה? עדיין יש כאבים ולא יכול לרוץ.. תודה.

 • + הוסף תגובה
נקע בקרסול דדי 20/10/2020 23:30
 • היי נקעתי את הקרסול במהלך ריצה בים לפני חודש וחצי .. רק בשבוע האחרון חזרתי לרוץ לציין שכבר חודש אני מבצע פיזוטרפייה .. לצערי עדיין מרגיש כאבים בקרסול בתנועות מסויימות .. מתיי זה אמור לעבור

 • + הוסף תגובה
התכווצויות שרירים חלי 19/10/2020 18:37
 • שלום, בתקופה האחרונה יש לי התכווצויות של שרירים ברגליים- למעלה- בין הירכיים לברכיים, אני מתעוררת בלילה עם כאב פתאומי נוראי ולא מוצאת לעצמי מקום. הכאב נמשך גם במהלך היום או הימים הבאים, אם כי נסבל יותר. בבדיקת דם שעשיתי היה חסר קצת מגנזיום (1.8) מה ניתן לעשות לזה? זה סבל נוראי. מי טוניק לא עוזרים והתחלתי לקחת תוסף תזונה של מגנזיום. יש לזה עוד פתרונות?

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!