//

דלקת הגיד (tendinitis)

ראשי

תאור

דלקת הגיד (טנדיניטיס,tendinitis) היא תופעה שכיחה בשורשי ובכפות הידיים המאופיינת בתהליך דלקתי או גירוי הגידים. הגידים הם רקמת החיבור המגשרת בין השריר לעצם. הגיד עטוף במעטפת המפרישה נוזלים ובכך מתאפשרת תנועת החלקה חופשית של הגיד. כוחות שחיקה וגזירה פועלים על הגיד. התהליך הדלקתי מתרחש בגיד העטוף במעטפת, בעוברו דרך מקום מוצר או סמוך לאחיזתו בעצם. חבלה, שימוש-יתר, מחלה שגרונית, כגון דלקת מפרקים שגרונתית או דלקת חוליות מקשחת, לעיתים זיהום חיידקי עלול לגרום לדלקת הגיד (לדוגמה, זיבה). ההפרעה מאופיינת בכאב ובהגבלה בתפקוד. מצבים כרונים עלולים לגרום לפגיעה מתמידה בגיד או אף לקרע. הטיפול משתנה בהתאם לחומרת המצב וכולל מנוחה, תרופות לשיכוך כאבים שאינן סטרואידיות, הזרקות של תרופות סטרואידיות, וניתוח במצבים כרוניים. המקומות השכיחים הם: אצבע "הדק", דה-קרווין, הפרעות סביב המרפק.

שאלות ותשובות


פורומים פציעות ספורט

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
מתיחה ברצועות הקרסול לאה 06/08/2020 18:22
 • ב"ה שלום וברכה! אתמול עניתם לי לגבי המתיחה ברצועות הקרסול. תודה רבה! ברצוני להוסיף כי אכן נפלתי בבית מגובה של חצי מטר על קרסול ימין והיו לי כאבים איומים!!!! לקחתי מיד טיפות אופטלגין ו2 כדורי אקמול (הביאו לי) ואחרי שעה נרגעו הכאבים. עד עכשיו (מיום ראשון בבוקר) אין לי כאבים כלל. רק אם אני דורכת בטעות. העניין הוא שאני לא מצליחה בכלל לדרוך ולא לקפל את הרגל פנימה. הנפיחות הגדולה שהייתה בכף הרגל מכל הכיוונים מעט ירדה הבוקר. האם זה הגיוני שאני עדיין לא מצליחה לדרוך בכלל? תודה רבה!!

 • + הוסף תגובה
חבלה בקרסול ד"ר נועם רשף 06/08/2020 19:54
 • שלום לאה. נפיחות וכאבים עם הגבלת דריכה יכולים להיות גם שבוע אחרי ולעיתים רחוקות יותר - כתלות בחומרת החבלה. ממליץ לגשת לאורטופד להמשך בירור מסודר והנחיות טיפוליות. בהצלחה.

 • + הוסף תגובה
מתיחה בקצועות הקרסול לאה 07/08/2020 11:15
שברי מאמץ במסרק החמישי שירי 06/08/2020 12:24
 • שלום, יש לי שברי מאמץ במסרק החמישי שלא עוברים כבר מעל לחצי שנה למרות מנוחה וסידן. לאמא שלי יש במקרה מכשיר אולטראסאונד עמוק לצרכי קוסמטיקה שמגיע לעומק 4.5 מ"מ עומק וזה high intensity focused ultrasound ניתן גם להגיע לעומקים יותר נמוכים עם ידיות שונות. קראתי שיש קצת מידע שזה יכול מעט לעזור... האם זה לא עלול להחמיר את השברים אם זה אולטסאונד חזק? ובערך איזה עומק דרוש כדי לטפל בשברי מאמץ במסרק החמישי? תודה מראש

 • + הוסף תגובה
שבר מאמץ במסרק החמישי ד"ר נועם רשף 06/08/2020 19:53
 • שירי שלום. ישנם מכשירי US יעודיים לעידוד ריפוי שברים - בארץ יש מכשיר שנקרע MELMAK. אפשר לנסות לטפל בו. אינני מכיר ואינני מתכוון ליעץ על US קוסמטי לטיפול בשברים. בנוסף - אני ממליץ שתפני לאורטופד ותנהלי את הטיפול בצורה מסודרת מולו כולל הדמיות והמלצות טיפוליות - ולא מעל דפי הפורום. בהצלחה.

 • + הוסף תגובה
מתיחה בקצועות הקרסול לאה 05/08/2020 18:17
 • לפני שלושה ימים וחצי אובחנתי עם מתיחה בקרסול רגל ימין - ע"י צילום רנטגן. מאז הרגל התנפחה לכל הכיוונים והניפוח הגיע עד לאצבעות הרגל, מעל לרגל ובכל צדדי הקרסול. איני יכולה לבצע תנועות בכף הרגל מלבד להניע את אצבעות הרגל, כמובן שלא לדרוך עליה. האם מצב זה מתאים לאבחנה או שייתכן ומדובר בשבר?

 • + הוסף תגובה
חבלה סיבובית לקרסול ד"ר נועם רשף 05/08/2020 18:33
 • שלום לאה. אני מניח שלפני האבחון -היתה חבלה. לכן ישנה נפיחות ניכרת. ממליץ להרים רגל, לשים קרח ולקחת נוגדי כאב. אם אין שיפור ביום יומיים הקרובים כדאי להבדק שנית. אם הכאב בלתי נסבל יש לגשת למיון. בהצלחה.

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!