דלקת נגיפית של הכבד (viral hepatitis)

ראשי

תאור

דלקת נגיפית של הכבד (viral hepatitis) הינה התפתחות של מצב דלקתי ברקמת הכבד בגוף כתוצאה מהדבקה וויראלית. ישנם מספר סוגים שונים של דלקת נגיפית של הכבד (viral hepatitis) כתלות בווירוס הגורם למחלה. ברוב המקרים מקור המחלה הוא כתוצאה מהדבקה על ידי שלושה ווירוסים עיקריים: ווירוס ה- hepatitis מסוג A,B או C. מגע עם אחד מן הווירוסים הללו יכול לגרום להתפתחות דלקת נגיפית של הכבד (viral hepatitis), זו עשויה להיות מלווה בסימפטומים המתפצלים לטווח רחב של חומרה. חלק מדלקות הכבד מלוות בסימפטומים קלים ולא מורגשים כלל, ואילו האחרות יכולות לגרום לקריסה של הכבד, קומה ואפילו למוות (במידה ולא נמצא כבד חילופי להשתלה).

דלקת נגיפית של הכבד (viral hepatitis) מסוג A היא קלה יחסית ותסמינה לא נמשכים לאורך זמן רב. אולם דלקת נגיפית של הכבד (viral hepatitis) מסוג B,C או D גורמות לסימפטומים לאורך זמן ומצריכה טיפול רפואי ממושך ומתמיד.

דלקת נגיפית של הכבד (viral hepatitis) מסוג D מופיעה רק בקרב מטופלים שנחשפו בעבר לווירוס מזן B. זן נוסף של ווירוס האחראי לדלקת נגיפית של הכבד הוא ווירוס הפטיטיס D, והוא נפוץ בעיקר בקרב אנשים אשר ביקרו בארצות אקזוטיות עם תחלואה מרובה בדלקת נגיפית (בעיקר אזורים עם אוכלוסיות לא מחוסנות).

כתלות בווירוס האחראי למחלה דלקת נגיפית של הכבד (viral hepatitis) יכולה להיות מועברת מאדם לאדם במספר דרכים שונות, כגון:
מגע עם צואה של אדם הנגוע בווירוס ההפטיטיס (בעיקר בווירוס ההפטיטיס A)
אכילת פירות ים ממים הנגועים במי ביוב מזוהמים (בעיקר בווירוס ההפטיטיס A)
מגע עם דם נגוע, הפרשות ווגינאליות, זרע וחלב אם (בעיקר בווירוס ההפטיטיס B)
קיום יחסי מין לא מוגנים עם אדם חולה (בעיקר בווירוס ההפטיטיס B ו-C)
שימוש במזרקים משומשים ומזוהמים (הפטיטיס B, C ו-D)


על מנת להקטין את הסיכוי של חשיפה לווירוס כתוצאה מעירוי דם נגוע, בתי חולים מבצעים סריקות ומבחנים רבים על מנת לשלול קיום של ווירוס זה במנות הדם המסופקות לחולים. הסיכוי להדבקה בווירוס הפטיטיס C ממנת דם הוא 1 ל- 100,000.
דלקת כבד יכולה להיגרם כתוצאה מגורמים נוספים כגון: צריכה מוגזמת של אלכוהול, טיפול תרופתי (קבוצה מצומצמת של תרופת ידועה כעלולה לגרום לדלקת כבד), וירוס ההרפס (herpes simplex virus) ואף הדבקה חיידקית עלולה לגרום לדלקת כבד (דלקת זו לא מסווגת כדלקת כבד נגיפית והיא מטופלת בצורה שונה מעט היות והמקור למחלה שונה).

סימפטומים


הסימפטומים של דלקת נגיפית של הכבד (viral hepatitis) מגוונים ותלויים בגורם למחלה ומה מידת הנזק הקיימת לכבד. במקרים קלים יחסית המחלה היא אסימפטומטית או מלווה בתסמינים הדומים לאלו של שפעת קלה:
חום
תחושת לאות ועייפות כללית
חוסר תאבון 
בחילות והקאות
אי נוחות וכאב בחלק העליון (ימין) של הבטן, כתוצאה מנפיחות וגידול הכבד
כאב שרירים
במקרים חמורים יותר של דלקת נגיפית של הכבד (viral hepatitis) היות והכבד ניזוק ולא יכול לסנן בצורה יעילה את הדם, כימיקאלים רעילים יצטברו במחזור הדם והשתן ויגרמו לסימפטומים הבאים:
גוון צהבהב של העור והחלק הלבן בעין
שתן מרוכז וכהה
צואה בגוון הנוטה לאפור
חום גבוה ותחושת חולי כללית
מצב זה הוא מסכן חיים ומצריך טיפול רפואי מידי, אחרת הנזק לכבד לא יהיה בר תיקון

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

במהלך תהליך האבחון של דלקת נגיפית של הכבד (viral hepatitis) הרופא המטפל יבקש פירוט מלא של ההיסטוריה הרפואית. בדרך כלל ישאלו שאלות כמו:
היסטוריה של צריכת סמים ואלכוהול (על מנת לאבחן האם מקור המחלה הוא נגיפי או מסיבה אחרת).
נטילת תרופות העלולות לגרום לנזק לרקמת הכבד
היסטוריה של קיום יחסי מין לא מוגנים
מגע עם חולים ידועים בדלקת נגיפית של הכבד (viral hepatitis)
הרופא יבצע בדיקה גופנית מלאה במהלכה הוא יבדוק האם יש הצהבה של העור והעיניים ורגישות בכבד (בדיקה הנעשית לרוב על ידי מישוש האזור). על מנת לשלול חד משמעית שמדובר בדלקת נגיפית של הכבד יבוצעו בדיקות דם ובמקרה הצורך גם ביופסיה של הכבד. 

שאלות ותשובות


פורומים סרטני עור שאינם מלנומה NMSC קרצינומת תאי בסיס (BCC) וקרצינומת תאי קשקש (SCC)

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
הסרת נגע במצח בשיטת מוס רומי 24/02/2020 13:44
 • שלום, עשיתי אתמול ניתוח בשיטת מוס במצח, בשל bcc שהיה לי. מסתבר שהוא היה אלכסוני ולכן הרופא אמר שייתכן שהצלקת תהיה בולטת. השאלה היא אם זה הגיוני שכואב לי עכשיו. עשיתי בעבר ניתוח כזה באזור אחר ולא זכור לי כאבים כאלה. בנוסף, אני עדיין חבושה אבל רואה שקיימת נפיחות במצח. זה הגיוני? ואני יודעת שהכי חשוב זה הבריאות ופחות נושא האסתטיקה, אבל בתור אישה צעירה - כן חשוב לי שהצלקת והאזור יראו כמה שיותר טוב. לכן אשמח לדעת מה ניתן לעשות לשם כך. האם משחה נגד צלקות או כל המלצה אחרת. תודה

 • + הוסף תגובה
צלקת לאחר ניתוח דר' גיל טאובר 24/02/2020 17:46
 • ישנם הרבה גורמים השולטים בעובי ונראות הצלקת בהם המיקום, גודל הצלקת, גודל הנגע וסוג הנגע ויכולת הריפוי האישית של כל מטופל מבחינה גנטית. צלקת יכולה להיות מלווה בכאבים ממספר סיבות ביניהם זיהום מישני ולכן יש להיוועץ במנתח המטפל ולפנות לביקורת כאמור, למרכיב הגנטי ויכולת הריפוי האישי יש חשיבות גדולה בנראות הצלקת אך ניתן לשפר צלקות בשלל אמצעים לדוגמא: ע"י שימוש בחבישות סיליקון, לאחר הורדת תפרים, שיפור נראות ע"י לייזר, אי חשיפה לשמש, שימון המקום ועוד. בריאות שלמה, ד"ר גיל טאובר

 • + הוסף תגובה
תגובה רומי 24/02/2020 17:55
 • שלום, תודה על התשובה המפורטת. אני מקווה שאין לי באמת זיהום. הניתוח בוצע רק אתמול אחה״צ ולכן חשבתי שאולי זה הגיוני שיהיו כאבים שעות לאחר שההרדמה פגה. קצת נלחצתי- גם כאבים וגם נפיחות קלה באזור (במצח כאמור)... מקווה שיעבור במהרה ושזה נורמאלי. לגבי השיטות שכתבת לשיפור מראה הצלקת- אשמח לדעת יותר. כתבת לשמן את המקום- באיזה שמן? תודה ואשמח לקבל כל טיפים בנושא. תודה רבה

 • + הוסף תגובה
סרטן עור וחשיפה לשמש אוהב ים 09/02/2020 10:00
 • מהם הגילאים בהם החשיפה לשמש גורמת למירב הנזק? האם גם בגילאי 60 פלוס החשיפה בעייתית, בהיבט גידולים סרטניים?

 • + הוסף תגובה
חשיפה לשמש דר' גיל טאובר 24/02/2020 17:40
 • חשיפה לשמש היא גורם משמעותי ומרכזי בהתפתחות סרטני עור מסוג BCC ו - SCC וגם במלנומה אם כי לחשיפה משקל פחות כבד בשל הרקע הגנטי. החשיפה מתרחשת בעיקר בילדות ועד העשור השלישי לחיים ולכם החשיבות דווקא בגילאים האלה להימנע מחשיפה. החשיבות נכונה לכל גיל גם בעשור השישי לחיים בשל ההשפעה המצטברת. בעשור השמיני ניתן להגיד שלהחשיפה יש השפעה פחות יותר בריאות שלמה, ד"ר גיל טאובר

 • + הוסף תגובה
הסרת נגע סרטני ת 29/01/2020 10:25
 • האם הסרת נגע החשוד כסרטני מחייבת בהמשך טיפול נוסף כלשהו?אודה לתשובתך

 • + הוסף תגובה
מעקב לאחר הסרת נגע דר' גיל טאובר 24/02/2020 17:36
 • כעיקרון לאחר כל נגע סרטני שהוסר יש לבצע מעקב, אך המעקב משתנה לפי סוג הנגע הסרטני ומידת התפשטותו והאגרסיביות שלו. בריאות שלמה, ד"ר גיל טאובר

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!