דלקת נגיפית של הכבד (viral hepatitis)

ראשי

תאור

דלקת נגיפית של הכבד (viral hepatitis) הינה התפתחות של מצב דלקתי ברקמת הכבד בגוף כתוצאה מהדבקה וויראלית. ישנם מספר סוגים שונים של דלקת נגיפית של הכבד (viral hepatitis) כתלות בווירוס הגורם למחלה. ברוב המקרים מקור המחלה הוא כתוצאה מהדבקה על ידי שלושה ווירוסים עיקריים: ווירוס ה- hepatitis מסוג A,B או C. מגע עם אחד מן הווירוסים הללו יכול לגרום להתפתחות דלקת נגיפית של הכבד (viral hepatitis), זו עשויה להיות מלווה בסימפטומים המתפצלים לטווח רחב של חומרה. חלק מדלקות הכבד מלוות בסימפטומים קלים ולא מורגשים כלל, ואילו האחרות יכולות לגרום לקריסה של הכבד, קומה ואפילו למוות (במידה ולא נמצא כבד חילופי להשתלה).

דלקת נגיפית של הכבד (viral hepatitis) מסוג A היא קלה יחסית ותסמינה לא נמשכים לאורך זמן רב. אולם דלקת נגיפית של הכבד (viral hepatitis) מסוג B,C או D גורמות לסימפטומים לאורך זמן ומצריכה טיפול רפואי ממושך ומתמיד.

דלקת נגיפית של הכבד (viral hepatitis) מסוג D מופיעה רק בקרב מטופלים שנחשפו בעבר לווירוס מזן B. זן נוסף של ווירוס האחראי לדלקת נגיפית של הכבד הוא ווירוס הפטיטיס D, והוא נפוץ בעיקר בקרב אנשים אשר ביקרו בארצות אקזוטיות עם תחלואה מרובה בדלקת נגיפית (בעיקר אזורים עם אוכלוסיות לא מחוסנות).

כתלות בווירוס האחראי למחלה דלקת נגיפית של הכבד (viral hepatitis) יכולה להיות מועברת מאדם לאדם במספר דרכים שונות, כגון:
מגע עם צואה של אדם הנגוע בווירוס ההפטיטיס (בעיקר בווירוס ההפטיטיס A)
אכילת פירות ים ממים הנגועים במי ביוב מזוהמים (בעיקר בווירוס ההפטיטיס A)
מגע עם דם נגוע, הפרשות ווגינאליות, זרע וחלב אם (בעיקר בווירוס ההפטיטיס B)
קיום יחסי מין לא מוגנים עם אדם חולה (בעיקר בווירוס ההפטיטיס B ו-C)
שימוש במזרקים משומשים ומזוהמים (הפטיטיס B, C ו-D)


על מנת להקטין את הסיכוי של חשיפה לווירוס כתוצאה מעירוי דם נגוע, בתי חולים מבצעים סריקות ומבחנים רבים על מנת לשלול קיום של ווירוס זה במנות הדם המסופקות לחולים. הסיכוי להדבקה בווירוס הפטיטיס C ממנת דם הוא 1 ל- 100,000.
דלקת כבד יכולה להיגרם כתוצאה מגורמים נוספים כגון: צריכה מוגזמת של אלכוהול, טיפול תרופתי (קבוצה מצומצמת של תרופת ידועה כעלולה לגרום לדלקת כבד), וירוס ההרפס (herpes simplex virus) ואף הדבקה חיידקית עלולה לגרום לדלקת כבד (דלקת זו לא מסווגת כדלקת כבד נגיפית והיא מטופלת בצורה שונה מעט היות והמקור למחלה שונה).

סימפטומים


הסימפטומים של דלקת נגיפית של הכבד (viral hepatitis) מגוונים ותלויים בגורם למחלה ומה מידת הנזק הקיימת לכבד. במקרים קלים יחסית המחלה היא אסימפטומטית או מלווה בתסמינים הדומים לאלו של שפעת קלה:
חום
תחושת לאות ועייפות כללית
חוסר תאבון 
בחילות והקאות
אי נוחות וכאב בחלק העליון (ימין) של הבטן, כתוצאה מנפיחות וגידול הכבד
כאב שרירים
במקרים חמורים יותר של דלקת נגיפית של הכבד (viral hepatitis) היות והכבד ניזוק ולא יכול לסנן בצורה יעילה את הדם, כימיקאלים רעילים יצטברו במחזור הדם והשתן ויגרמו לסימפטומים הבאים:
גוון צהבהב של העור והחלק הלבן בעין
שתן מרוכז וכהה
צואה בגוון הנוטה לאפור
חום גבוה ותחושת חולי כללית
מצב זה הוא מסכן חיים ומצריך טיפול רפואי מידי, אחרת הנזק לכבד לא יהיה בר תיקון

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

במהלך תהליך האבחון של דלקת נגיפית של הכבד (viral hepatitis) הרופא המטפל יבקש פירוט מלא של ההיסטוריה הרפואית. בדרך כלל ישאלו שאלות כמו:
היסטוריה של צריכת סמים ואלכוהול (על מנת לאבחן האם מקור המחלה הוא נגיפי או מסיבה אחרת).
נטילת תרופות העלולות לגרום לנזק לרקמת הכבד
היסטוריה של קיום יחסי מין לא מוגנים
מגע עם חולים ידועים בדלקת נגיפית של הכבד (viral hepatitis)
הרופא יבצע בדיקה גופנית מלאה במהלכה הוא יבדוק האם יש הצהבה של העור והעיניים ורגישות בכבד (בדיקה הנעשית לרוב על ידי מישוש האזור). על מנת לשלול חד משמעית שמדובר בדלקת נגיפית של הכבד יבוצעו בדיקות דם ובמקרה הצורך גם ביופסיה של הכבד. 

שאלות ותשובות


פורומים, יבלות

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
קונדילןמה יוסי 14/11/2019 10:57
  • היי,בת זוגתי נבדקה וגילתה שיש לה פפילומה,הבנתי שאצל גברים זה נקרא קונדילומה,אני רוצה לבצע בדיקה אני אמנם לא רואה יבלות על גופי אבל ארצה לבדוק את זה - לאיזה רופא אני צריך לפנות?

  • + הוסף תגובה
יבלת ויראלית בכף הרגל משה 01/11/2019 21:18
  • שלום אני מבין שבטיפול לייזר ביבלת ויראלית בכף הרגל יש תהליך החלמה של מספר שבועות ויתכן גם שהיבלת תחזור. כמה זמן יעבור מרגע שאחלים ועד שהיבלת תחזור (סטטיסטית)? במידה וחוששים גם מהזריקה המקומית יש אופציה לטששטוש וכו או שפשוט צריך לסבול את הזריקה עצמה? לסיום מה היתרון בלעשות במקום פרטי מאשר בבית חולים?

  • + הוסף תגובה
קשת לבנה בצפורן האגודל גלית 30/10/2019 22:05
  • ב 2 האגודלים ורק בשתיהם בחלק הקעור שגובל עם העור ובו מתחילה צמיחת הצפורן , ישנה קשת לבנה הפוכה (קמורה ). מה זה?

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!