בצקת אלרגית תורשתית (Hereditary angioedema, Quincke's disease)

ראשי

תאור

בצקת הינו מצב בו ישנה הצטברות של נוזלים בתוך רקמה מסוימת הגורמים לנפיחות ברקמה ואף לפגיעה בתפקוד שלה. תהליך בצקתי יכול להופיע כמעט בכל סוגי הרקמות הגוף.
בצקת אלרגית תורשתית היא הפרעה גנטית תורשתית נדירה המופיעה בשכיחות של כאחד לחמישים אלף. המחלה מופיעה בהתקפים בהם מופיעה בצקת במקומות שונים בגוף כמו הידיים, הרגליים הפנים ואף מערכת הנשימה- מצב שעשוי להתפתח לכדי סכנת חיים ממשית. בנוסף החולים נוטים לסבול מכאבי בטן המלווים בבחילות ושלשולים הניגרמים עקב התהליך הבצקתי במעי.
 

סימפטומים


למרות שההפרעה הגנטית הינה מולדת, ההופעה הראשונה של המחלה היא רק בגילאי ההתבגרות והיא אינה מופיעה אצל ילדים. המחלה מופיעה בהתקפים המתפרצים ללא סיבה ברורה או בעקבות לחץ, מתח, חבלה (אפילו מינורית), ניתוח או מחלה. אצל נשים שכיחות ההתקפים עולה במהלך הדימום הווסתי. בחולים המטופלים גם על ידי חסמי ACE שכיחות ההתקפים עולה משמעותית.

סימני ההתקף כוללים:


לפני ההתקף:

•    תחושת לחץ, נימול או דגדוג באזור בו עתידה להופיע הבצקת.

•    הופעה פתאומית של פריחה אדמדמה שטחית על פני העור (erythema marginatum). חשוב לציין שבדרך כלל הפריחה אינה גורמת לתחושת גרד בניגוד לסרפדת.

•    שינויים במצב הרוח, חרדה ותשישות.

בזמן ההתקף:

•    נפיחות באיברים שונים כמו: כפות הידיים, ידיים, כפות הרגליים, רגליים ופנים.

•    נפיחות של איברי הבטן הפנימיים שמובילה לתחושת כאב בבטן, בחילות והקאות.

•    נפיחות של דרכי האוויר העליונות שמתבטאת בעליה בטון של הקול, קושי בבליעה ואף קשיי נשימה.

הנפיחות יכולה להימשך עד ל-72 שעות ושאר סימני ההתקף יכולים להימשך אפילו עד חמישה ימים. בהתקפים המלווים בקשיי נשימה יש חשיבות גדולה לפנייה לקבלת סיוע רפואי בשלב מוקדם.
  

סיבות וגורמי סיכון

בצקת אלרגית תורשתית נגרמת בעקבות פגם בגן המקודד ליצירת החלבון מעכב סי 1  (c1 inhibitor protein) הפגם גורם ליצירה בכמות מופחתת או פגומה של החלבון. לחלבון זה תפקיד חשוב באיזון אינטראקציות ביוכימיות בחלבוני הדם המשמשים תפקיד מהותי בתהליכי דלקת, תהליכים חיסוניים וקרישת הדם. כאשר מעכב 1C חסר או לקוי יש חוסר איזון המוביל להפעלה מוגברת של מערכת זו ולעליה ביכולת המעבר של נוזלים מכלי הדם לרקמות -> תהליך בצקתי.

המחלה מועברת בצורה אוטוזומאלית דומיננטית כך שמי שאחד מהוריו סובל מהמחלה יחלה בה אף הוא בסבירות של 50%. ברם, גם חוסר בהיסטוריה משפחתית של המחלה לא שולל באופן ודאי הימצאות של מחלה זו והיא יכולה להיגרם בגלל מוטציה חדשה בחולה.

בגלל שמחלה זו נדירה פעמים רבות היא לא מאובחנת כראוי כך שהחולה עובר בירורים חוזרים ונשנים לכאבי בטן שלו שיכולים להגיע אפילו לניתוחים מיותרים עקב חשד לבטן חריפה או לאיבחון פסיכיאטרי שגוי של מחלה "פסיכוסומאטית".
 

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

גם כאשר ישנו חשד לבצקת אלגית תורשתית הסיבה לבצקת בדרך כלל היא אלרגית או אחרת ולא מחסור ב1C. הבדיקות שמאששות את האבחנה באופן  ודאי הם בדיקות דם ובדיקות גנטיות.

בבדיקות הדם בודקים גם את כמות החלבון מעכב 1C וגם את התפקוד של החלבון. אצל רוב החולים (85%) המחלה נגרמת מחוסר בחלבון מעכב 1C אבל, אצל כ-15% מהחולים כמות החלבון תקינה או אפילו גבוהה יחסית מהמקובל אבל התפקוד של החלבון לוקה בחסר וכך נגרמת הבצקת.
 

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

התרופות הקלאסיות שמשמשות לטיפול בבצקות כמו סטרואידים, אדרנלין ונוגדי היסטמין אינם מועילות בבצקת אלרגית תורשתית. לכן, בזמן התקף הטיפול מצריך העלאת רמת החלבון מעכב 1C בדם על ידי מתן של החלבון מעכב 1C בצורה מרוכזת טיפול זה אינו נמצא כיום בסל הבריאות במדינת ישראל. ניתן לטפל גם באמצעות מתן מרכיבי פלסמה (FFP) ולאחרונה אושר בישראל גם טיפול תרופתי שמעכב את פירוק החלבון מעכב C1 וכך גורם לעליית רמתו בדם והפסקה של ההתקף החריף. בנוסף במהלך ההתקף החריף נותנים טיפול תומך להקלת התסמינים של כאבי הבטן והנפיחות באברים השונים.

חולים הסובלים מהתקפים רבים וחוזרים מטופלים גם בטיפול מניעתי בדָנאַזוֹל שמכיל הורמון גברי המיועד להגברת ייצור האנזים החסר מעכב C1 בכבד. בנשים- גורמת התרופה לתופעות לוואי של עיבוי הקול, שיעור יתר והפרעות במחזור. בטווח הרחוק התרופה מהווה גורם סיכון לעלייה ברמת הכולסטרול ושומני הדם.

טיפול מניעתי נוסף הוא  הֶקסאקפרוֹן- תכשיר המעכב אנזימים הפועלים בתהליכי הקרישה בגוף. התרופה נמצאת פחות בשימוש ויעילותה בזמן התקפים חדים של המחלה אינה גבוהה.

באנשים שלא נוטים לסבול מהתקפים תכופים קיימת המלצה לטיפול מניעתי סביב ניתוחים וטיפולי שיניים שעלולים לגרום להופעת התקף.

כיום במחקר נמצאים מספר טיפולים חדשניים שפועלים במנגנונים אחרים מהטיפולים הקיימים כיום. תרופות אלה אמורות להיות יעילות יותר ועם פחות תופעות לוואי.
 

פורומים פיברומיאלגיה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
דלקת פרקים מיה 06/07/2020 16:38
  • בני בן ה4 סובל מדלקת פרקים שאובחנה לאחר מיפוי עצמות ביופסיה ו M.A.R הילד עבר פיזוטרפיות מפני שהפסיק ללכת והיה בכיסא גלגלים כשנה וחצי כיום כבר שנה שהוא מטופל ברמקייד עדיין סובל מכאבים חזקים בלילה בעיקר לאחר מאמץ בגן או בבריכה האם יש עוד טיפול שיכול לעזור לילד אשמח לתשובתך תודה

  • + הוסף תגובה
התייעצות ממש לחוצה מיכל 11/06/2020 09:46
  • שלום רב , לפני כחודש ימים אירועים של רעד באמה לאחר לחיצה על משהו (לחיצה על תמי 4 , והרמה של עוגה )לאחר מכן רעד בחלק של היד מאחריי הכף יד ועד המרפק . בשבועיים האחרונים כאב ביד במרפק ועד הכתף . הייתי אצל נירולוג כי אני חוששת מals או מפרקינסון הפנה לראמטולוג ולבדיקת emg שיש רק עוד חודשיים . אני בתחילת הריון וממש חוששת ובלחץ אודה להכוונה

  • + הוסף תגובה
תגובה דרוולמן 12/06/2020 13:22
  • מתוכן השאלה, לא נראה שמדובר בבעיה ראומטולוגית כמו דלקת מפרקים. בגלל הקושי להשיג תור SOS אצל ראומטולוג ברפואה הציבורית, מציע לפנות לרופא משפחה שיידע להבחין האם יש מקום לבדיקה דחופה או לא. הוא גם יכול לשלוח לבדיקות מעבדה להבחין אם יש ממצאים דלקתיים.

  • + הוסף תגובה
פיברומיאלגיה וקורונה לחוצה 08/06/2020 13:10
  • האם חולי פיברומיאלגיה חשופים יותר להסתבכות מקורונה? בת 42. תודה

  • + הוסף תגובה
ץגןבה דרוולמן 09/06/2020 20:57

הצטרפו לאינדקס הרופאים!