דלקת הוושט (esophagitis)

ראשי

תאור

הוושט הוא צינור שרירי באורך של כ-25 ס"מ המחבר בין הגרון לקיבה, ועובר דרך בית החזה והסרעפת. במצב רגיל אנחנו לא חשים בו בכלל, אלא אם כן אנו בולעים מזון או כמויות גדולות של נוזלים. ברגע שהציפוי הפנימי של הוושט הופך למודלק מדובר בדלקת הוושט (esophagitis).
הוושט מורכב משלוש שכבות: שתי שכבות פנימיות המצפות את הוושט: הרירית, התת-רירית, ושכבה שרירית נוספת.
במקום המפגש בין הגרון לוושט יש טבעת שרירים הנקראת: הסוגר העליון של הוושט. מתחתיה, במפגש הוושט עם הקיבה, יש טבעת שרירים נוספת הנקראת: הסוגר התחתון של הוושט.
התפקיד העיקרי של הוושט הוא להעביר מזון מהפה לקיבה. המזון מועבר דרך הוושט בגלים ריתמיים של תנועה שרירית הנקראים גלי ניע (פרסטלטיקה). כאשר המזון עובר בסוגר העליון ובסוגר התחתון של הוושט, שרירים אלו נרפים והמזון יכול להמשיך בדרכו. אחרי שהמזון עבר, השרירים מתכווצים, כדי שהמזון ומיצי הקיבה לא יוכלו לחזור לוושט. תפקיד נוסף של הוושט הוא הפרשת רוק המסייע בלעיסת המזון ולהגנה על הרירית.
הפרעות ומחלות של הוושט :ההפרעות והמחלות מסווגות לשלוש קבוצות: הפרעות בהתפתחות מלידה, הפרעות בתנועות הוושט ומחלות אורגניות. התסמינים לכל ההפרעות בוושט הם: צרבת, קושי בבליעה (דיספגיה), כאב בעת הבליעה (אודינופאגיה) וכאבים בבית החזה.
לדלקת הוושט (esophagitis) ישנן 3 סיבות עיקריות:
צרבת (Acid reflux): הסיבה הראשונית והנפוצה ביותר לדלקת הוושט. צרבת היא תחושת צריבה או כאב בבית החזה המקרינה לעתים לכיוון הצוואר. צרבת מתרחשת כתוצאה מחזרת תוכן מהקיבה לוושט.

הפרעות אכילה: הקאות חוזרות ונשנות גורמות לכוויות חומציות על פני הוושט. דלקת הוושט (esophagitis)נפוצה ביותר בקרב חולים עם הפרעות אכילה.

נטילת תרופות מסוימות יכולה לתרום להיווצרות של דלקת הוושט (esophagitis): אנטיביוטיקה, קפסולות אשלגן, אספירין במינון גבוה, תרופות אנטי דלקתיות (לא על בסיס סטרואידים, תרופות נגד אוסטופרוזיס (Osteoporosis) או תוספי ברזל.

הקרנות טיפולי כימותרפיה (טיפולים אלו פוגעים ברקמת הציפוי של פנים הוושט ויכולות לגרום לדלקת הוושט).

זיהומים ממקור וויראלי או חיידקי בוושט. זיהומים מסוג זה בוושט לא נפוצים באנשים בריאים עם מערכת חיסון תקינה. במידה וחולה בעל מערכת חיסון ירודה הוא עלול לפתח דלקת הוושט (esophagitis). הווירוסים האחראים למחלה זו הם cytomegalovirus (CMV)  או הרפס.

תרופות לטיפול בדלקת הוושט:
אומפרדקס

פורומים, אף וסינוסים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
בדיקת CT- עקב שיעולים הנמשכים כחודשיים אבנר 14/08/2019 09:01
 • שלום דוקטור !! לאחר כחודשיים של שיעולים, נשלחתי לבצע בדיקת CT של מערות האף. זו התשובה כלשונה שקיבלתי ממכון מ.א.ר : עיבוי רירית היקפי בולט בסינוס המקסילרי הימני. עיבוי רירית היקפי קל בסינוס המקסילרי השמאלי. עכירות חלקית בתאי האתמואיד דו%צדדית. עיבוי רירית היקפי, בחלקו עם מרכיב פוליפואידי קל בסינוס הספנואידלי. עיבוי רירית במוצא ה OMC משמאל. היפרטרופיה קלה של הקונכיה התחתונה מימין. סטיה של מחיצת האף לשמאל. תפיחות רקמה רכה קלה בנאזופרינקס. לסיכום!: ממצאי! בתאי האויר הפארא-נאזלי!, כמפורט בגוף התשובה. להמשך יעוץ( רופא אף אוזן גרון. עברתי לפני כ-5 שנים ניתוח FESS מימין (סינוס מקסילרי ימין שהיה סתום), בניתוח נוקתה הדלקת ונחתך פוליפ קטן והורחבה התעלה. אני נוטל מזה כחודש טיפול הכולל טלפאסט+ ספריי לאף , פליקסונז. הטיפול לא עוזר בכלל. מה הטיפול הנדרש לדעתך?? האם טיפול אנטיביוטי יעזור? יתירה מזאת , אני סובל מריח רע מהפה מזה שנים רבות. האם יש קשר לכך?

 • + הוסף תגובה
בדיקת CT- עקב שיעולים הנמשכים כחודשיים ד"ר אלימלך דויטש 14/08/2019 17:12
 • שלום רב רצוי שתיבדק על ידי מומחה אאג שיחליט לפי הממצאים בעת הבדיקה מה סוג הטיפול. בגדול נראה לי שיהיה צורך בניתוח מלווה ב- טיפול של סטרוידים . בברכה

 • + הוסף תגובה
תגובה לרופא אבנר 14/08/2019 18:00
 • שלום אם יהיה צורך בניתוח, איזה סוג של ניתוח? תיקון מחיצת האף? והאם טיפול קבוע של סטרואידים?

 • + הוסף תגובה
ריחות לא נעימים מעירים או בבוקר שוהם 13/08/2019 07:31
 • שלום. אני לפעמים מתעוררת מריחות לא נעימים ללא קשר למה שקורה בחוץ. ריח של צואה והיום פלסטיק שרוף. לפני שנתיים היה לי חוסר של b12 חמור עם עוד תופעות ועשיתי mri שיצא תקין מאז אני לוקחת את הוויטמין. אבל הבוקר קמתי עם ריח פלסטיק וזה מלחיץ אותי כי אין פלסטיק שרוף. וגם יש לציין שאני חווה דיכאונות קלים או ירידה במצב הרוח כבר תקופה (לא לוקח תרופות) אם יש קשר.

 • + הוסף תגובה
סינוסיטיס כרוני LG 10/08/2019 20:23
 • היי ד"ר דויטש, אני סובל מזה שנים מסינוסיסטיס כרוני, עברתי 3 ניתוח FESS, האחרון מלפני שנה ובזמן הזה הספקתי לעבור אשפוז לפני חצי שנה עקב החרפה של הסינוסיטיס. מטופל באופן קבוע בספריי סטרונז סובל גם כן מ conjunctivitis על רקע אלרגי ומטופל מדי פעם בטיפות FML ועל בסיס קבוע באופטילסט. ברקע גם כן אסטמה אלרגית ומשתמש במשאף פוסטר. קיימת אלרגיה לאבק,נוצות, תיקנים. נוטל כדורי אנטיהיסטמינים. למרות כל זה קיימת החרפה בסינוסיטיס וב conjunctivitis. רציתי לדעת אם שמעת על טיפול פורץ דרך שמסייע בדלקות עיניים או בסינוסיטיס או באלרגיה. גם טיפול שאינו בארץ מקובל מבחינתי. האיכות חיים שלי נפגעת משמעותית לאור המכלול בעיות רפואיות שלדעתי מקורם הינו אלרגי. תודה רבה

 • + הוסף תגובה
סינוסיטיס כרוני ד"ר אלימלך דויטש 11/08/2019 09:28
 • שלום רב לצערי אין לי בשורה מיוחדת להציע לך בתחום הסינוסיטיס. צריך לעשות בירור אם לסינוסיטיס יש רקע פטרייתי על ידי תרבית ההפרשה. אם חיובי ,הטיפול הוא סטרוידי וטיפול אנטי פטרייתי מקומי. בברכה

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!