צלוליטיס (cellulitis, soft tissue infection)

ראשי

תאור

צלוליטיס, הנקרא גם זיהום ברקמות רכות (Skin and soft tissue infection, cellulitis ), הוא מחלה זיהומית של העור הנוצרת כתוצאה הדבקה זיהומית על ידי חיידקים החיים על פני העור, בעיקר מקבוצת סטרפטוקוקים (streptococci) או סטאפילוקוקים (staphylococci). זיהום ברקמות רכות מאופיין בסימני דלקת מקומיים של אודם, חום מקומי מוגבר וכאב, ובמרבית המקרים גם בתסמינים מערכתיים, כמו חום גבוה וצמרמורות. במקרים רבים של צלוליטיס לא ניתן לאתר את מקום חדירת הזיהום, אולם בבדיקה מדוקדקת ניתן לעיתים להצביע 

יד אדומה ונפוחה עם צלוליטיס, זיהום ברקמות הרכות של העור

על שער חדירה אפשרי של החיידק לעור:
 • פצע "פשוט" הנגרם עקב חתך, דקירה, עקיצה וכדומה, אשר גורם לפגיעה בשלמות העור.
 • פצע ניתוחי.
 • כיבים כרוניים ברגליים על רקע אי-ספיקת כלי דם.
 • פטרת בין אצבעות הרגליים המלווה לרוב בגרד ובסדקים.
 • זיהומים מוקדיים - חדירה של החיידק לעור מזיהום ברקמה סמוכה, כמו בסינוסים, בשיניים ובאוזן התיכונה.

סימפטומים


הסימפטומים של זיהום ברקמות רכות (Skin and soft tissue infection, cellulitis) כוללים נגע עורי דלקתי המתאפיין באזור אדום, חם, בצקתי ורגיש המלווה לעיתים קרובות בהרגשה כללית רעה, חום וצמרמורת. התסמינים בעור מחמירים בהדרגה ומגיעים לשיא לאחר ימים ספורים. הזיהום מערב במרבית המקרים את השוק וגב הרגל, אך יכול לערב כל אזור בגוף, כולל הפנים.

לעיתים נוסף על הסימפטומים המתוארים ישנה הופעה של בועות מתוחות, לעיתים מדממות על רקע עור אדום. צורה זו, מכונה צלוליטיס בולוזית (Bullous cellulitis), היא לרוב קשה יותר ונוטה לפתח כיבים זיהומיים. 

בילדים, קיימת צורה ייחודית של זיהום ברקמות רכות הנגרמת על ידי חיידק המופילוס אינפלואנזה מסוג B (Hemophilus infuenzae type B). צורה זו, מתאפיינת בעור אדום-סגול ותפוח המערב את הפנים באופן חד-צדדי. לרוב מלווה בדלקת של האוזן התיכונה מאותו צד המהווה גם את המקור לזיהום.

סיבות וגורמי סיכון

גורמי הסיכון של זיהום ברקמות רכות (Skin and soft tissue infection, cellulitis ) נגרם כתוצאה מ:

 • אי-ספיקה של כלי הדם ברגליים - ורידית ו/או עורקית
 • הפרעה בניקוז הלימפטי - אזורים בעור שקיימת בהם בצקת לימפטית קבועה, מהווים שער לכניסת החיידק (בצקת לימפטית בגף העליון לאחר ניתוח כריתת שד).
 • במבוגרים - שני הסוגים השכיחים של חיידקים הגורמים לצלוליטיס, הם סטרפטוקוקוס פיוגנס (Streptococcus pyogenes) או סטפילוקוק זהוב (Staphylococcus aureus).
 • בילדים - המופילוס אינפלואנזה (Hemophilus influenzae).

תופעות נלוות וסיבוכים

זיהום ברקמות רכות (Skin and soft tissue infection, cellulitis) היא מחלה בעלת פוטנציאל התפשטות דרך הדם והלימפה ועלולה להיות מלווה בסיבוכים קשים ואף במוות. בהיעדר טיפול מתאים יכולים להתפתח סיבוכים, כגון הופעת מורסה של העור, כיבים נמקיים, זיהום של מעטפת השריר (Fasciitis) ודלקת של הכליות (כאשר הזיהום נגרם על ידי סטרפטוקוק פיוגנס מזן מסוים). לעיתים נדירות חודר הזיהום לדם עם הופעת אלח דם (Sepsis). דלקת מעטפות המוח (Meningitis), מורסה במוח ופקקת של הווריד (Sinus cavernous) במוח יכולים להתפתח באופן נדיר עקב התפשטות הזיהום מאזור הפנים.

אירועים נישנים של זיהום ברקמות רכות (Skin and soft tissue infection, cellulitis) באותו אזור מופיעים ב-30% מהמקרים ומיוחסים לפגיעה בכלי הלימפה ובניקוז הלימפטי במהלך הזיהום. חסימת הניקוז הלימפטי גורמת להתפתחות בצקת לימפטית של הגף המכונה לימפאדמה (Lymphedema).

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

בדיקות מעבדה: במרבית החולים תהיה עלייה במספר התאים הלבנים בדם (Leukocytosis).

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

הטיפול בזיהום ברקמות רכות (Skin and soft tissue infection, cellulitis) מתבצע לרוב באשפוז בבית החולים. אולם, בצעירים בריאים עם זיהום קל וללא חום, ניתן לשקול טיפול בבית.

טיפול מקומי: מטרתו להפחית את הבצקת המקומית. שכיבה עם גף מורם מעט, תחבושות (קומפרסים) קרות עם נוזל פיזיולוגי או השריה של הגף למשך 20 דקות פעמיים ביום באמבט המכיל תמיסה של Kalium hypermanganicum המשמש גם לחיטוי.

טיפול אנטיביוטי: מתן פניצילין (Aqueous Penicillin G) לתוך הווריד, 2.5 מיליון יחידות כל שש שעות, למשך שבוע ימים. במקרים של רגישות לפניצילין נותנים Erythromycin

מניעה

לחולים עם אירועים נישנים של זיהומים ברקמות רכות, יש לתת טיפול מונע של פניצילין. נוסף על כך יש להמליץ על חבישה אלסטית לשיפור הניקוז הוורידי והלימפטי ולטפל בפטרת כפות הרגליים

פורומים, אלרגיה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
אנטי היסטמינים לטיפול בצינון שנגרם בוירוס נעה 11/12/2019 21:24
 • שלום ד"ר, אני מצוננת עקב וירוס, נטלתי טלפסט (למרות שאני לא אלרגית) וזה מאוד עוזר להקלה בצינון. האם הגיוני שאנטי היסטמין עוזר לצינון שנגרם מוירוס ולא מאלגיה? תודה רבה

 • + הוסף תגובה
כן בטח . ההיסטמין נוצר לא רק בגלל אלרגיה ד"ר קובי שדה 13/12/2019 08:29
התקף אלרגיה לאחר מזון רגיל , נפיחות גדולה בשפתיים, גרד בפנים וקושי נשימתי ניבי 12/12/2019 08:09
 • שלום רב, אני בת 34 ובפעם הראשונה בחיי חוויתי תגובה אלרגית בינונית למזון. אך המזון היה רגיל. לא משהו יוצא דופן. ביקרתי אמש במוקד וקיבלתי 2 זריקות וסטרואידים. איך אני מתקדמת מפה?

 • + הוסף תגובה
פונה בהקדם למרפאת האלרגיה ד"ר קובי שדה 13/12/2019 08:28
 • פונה בהקדם למרפאת האלרגיה לשם בחרור וקבלת הנחיות לגבי מניעה וטיפול פרטים www.allergynet.co.il

 • + הוסף תגובה
אלרגיה לשמיכת פוך אביטל 12/12/2019 10:18
 • בשנים האחרונות אני מזיעה בשינה בלילה בצורה מוגזמת, עשיתי את כל הבדיקות האפשריות והכל תקין, אף רופא לא ידע לתת לי הסבר. שמתי לב שזה קורה רק כאשר אני ישנה עם פוך בחורף. שהלכתי לרופאת אלרגיה היא אמרה לי שאלרגיה מתבטאת בגירוד, פריחה ולא בהזעה ולכן חשבה שזה מיותר לעשות לי בדיקה האם אני אלרגית לפוך. מה עליי לעשות?

 • + הוסף תגובה
פוך ד"ר קובי שדה 13/12/2019 08:27
 • פוך מאד מחמם. תשתמשי בשמיכה קלה יותר . זה לא נשמע כאלרגיה.

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!