דלקת הלחמית (Conjunctivitis, pink eye)

ראשי

תאור

הלחמית הינה קרומית (ממברנה) שקופה המצפה את חלקו הפנימי של העפעף וחלקים מהעין. כאשר מתרחש תהליך דלקתי בעין כלי הדם בעין מתרחבים ונהיים בולטים יותר וזה גורם ליצירת לעין מראה אדום עין. התהליך הדלקתי יכול להתרחש בעקבות זיהום חיידקי או נגיפי וכן בעקבות תגובה אלרגית.
דלקת בלחמית גורמת לתחושת לא נעימה בעין אך לרוב אין השפעה על הראיה. אבחון מוקדם יכול לסייע בטיפול אך, הוא חשוב במיוחד על מנת למנוע התפשטות של הזיהום לאחרים מאחר והגורם עשוי להיות מדבק.
 

סימפטומים


•    אדמומיות.
•    גרד.
•    תחושה של חול.
•    היווצרות של קרום דמוי קליפה  על פני העין מההפרשות שיצאו ממנה במהלך הלילה.

כאשר מופיע אחד מן הסימנים הללו מומלץ לפנות לרופא על מנת שיאבחן את הגורם לדלקת וכך למנוע הדבקה לסביבה הקרובה. ההדבקה יכולה להימשך עד שבועיים מתחילת הסימפטומים.
 

סיבות וגורמי סיכון

הגורמים לדלקת יכולים להיות:

נגיפים- זיהום נגיפי יכול להיות ד צדדי או דו צדדי ומלווה בדרך כלל בהפרשות שקופות מהעין. לעיתים מופיע לאחר זיהום במערכת הנשימה העליונה.

חיידקים- זיהום בחיידק נפוץ במיוחד אצל ילדים אך יכול להופיע במבוגרים ומלווה בהפרשות סמיכות יחסית בעלות צבע צהבהב- ירקרק. הזיהום יכול להופיע בעין אחת או בשתיהן וגם פה קיים קשר לזיהום קודם במערכת הנשימה העליונה או בגרון.

אלרגיה- בזמן חשיפה לאלרגן תאי פיטום שבעין מפרישים חומרים מעוררי דלקת וביניהם היסטמין. הדלקת לרוב מופיעה בשתי העיניים בו זמנית ומלווה בדמעות וכן בעיטוש, נזלת וסימני אלרגיה מערכתיים.

גירוי חיצוני- חדירה של גוף זר או כימיקלים שונים לעין עלולים לגרום לדלקת. מצב זה לרוב חולף במהירות ולרוב לא יותר מ- 24 שעות לאחר יציאת הגורם המגרה מהעין.

לפיכך גורמי הסיכון להתפתחות דלקת הלחמית הם: חשיפה לכל אחד מהגורמים האפשריים לדלקת שצוינו לעיל וכן שימוש בעדשות מגע.
 

תופעות נלוות וסיבוכים

גם בילדים וגם במבוגרים החשש העיקרי הוא שהתהליך הדלקתי יתפשט אל הקרנית ויגרום לפגיעה כזו שתוביל לשיבוש בראייה. טיפול ואבחנה בשלב מוקדם יפחיתו את הסיכון לסיבוך זה.
 

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

האבחנה של דלקת בלחמית היא לרוב בהסתכלות בלבד על העין. ניתן גם להשתמש בדגימה מההפרשות של העין על מנת לאבחן את המזהם במדויק ולאפשר טיפול טוב יותר.
 

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

הטיפול משתנה בהתאם לגורם הראשוני לתהליך הדלקתי.

בדלקת בעקבות זיהום חיידקי הטיפול הוא באמצעות אנטיביוטיקה המתאימה לחיידק המזהם. הטיפול יכול להיות באמצעות טיפות או משחה כאשר, משחה נוחה יותר לשימוש בילדים קטנים וחסרונה המרכזי הוא בכך שהיא גורמת לטשטוש ראייה למשך כ-20 דקות. הזיהום אמור לחלוף מספר ימים לאחר תחילת השימוש באנטיביוטיקה אך בכל מקרה חובה להמשיך עם הטיפול לפי הוראות הרופא המקוריות גם לאחר היעלמותהסימפטומים בכדי למנוע חזרה של הדלקת.

לדלקת שהיא בעקבות זיהום נגיפי (ויראלי) אין טיפול ייעודי והיא חולפת לבד לכל היותר לאחר שבועיים. המהלך הנפוץ של זיהום נגיפי הוא התחלה בעין אחת לאחר מכן מעבר לעין השניה ולבסוף החלמה עצמונית. במידה ויש חשד לזיהום של נגיף ההרפס קיים טיפל אנטי-ויראלי.

לדלקת עקב גורם אלרגי בראש ובראשונה חשוב להימנע מהאלרגנים הגורמים לגירוי. לטיפול בדלקת עצמה ניתן להשתמש בטיפות שונות לאלרגיה כמו נוגדי היסטמין, מפחיתי גודש, סטרואידים ותרופות אנטי דלקתיות.
 

מניעה

במידה ואדם סובל מדלקת בלחמית מומלץ לנקוט את הצעדים הבאים על מנת למנוע הדבקה לאחרים:

•    להימנע ממגע של הידיים בעיניים.
•    רחצת ידיים לעיתים תכופות.
•    לא לחלוק מגבות ידיים ורחצה עם אחרים.
•    להחליף את המגבות בתדירות גבוהה.
•    החלפת הציפית לכרית.
•    החלפת תכשירי הקוסמטיקה המשמשים לאזור העיניים כמו מסקרה וכדומה.

בילודים קיים סוג נפוץ של דלקת עיניים הנקרא ophthalmia neonatorum הנגרמת מחיידק הנמצא בתעלת הלידה. זיהום בחיידק זה הוא מסוכן ועלול לגרום לפגיעה בראייה לכן, כל ילוד מקבל טיפול מניעתי בבית החולים באמצעות משחה.
 

טיפולים אלטרנטיביים

ישנם מספר צעדים ביתיים שניתן לנקוט על מנת להקל על תסמיני הדלקת.

קומפרסים- הספגה של חתיכת בד נקי במים קרים והנחתם על העפעף יעילה לדלקת אלרגית. לדלקת זיהומית מומלץ דווקא קומפרסים חמים. במידה והדלקת היא בעין אחת בלבד חשוב להימנע מהעברה של הקומפרס מעין לעין בכדי למנוע הדבקה. יש הסוברים שלהוספת תמציות תה לנוזל המוספג בבד יש אפקט מרגיע יותר.

טיפות עיניים הנמכרות ללא מרשם רופא ומכילות דמעות מלאכותיות יכולות להקל על תחושת הגרד והחול המלווה את דלקת הלחמית.
בכל מקרה כדאי להפסיק את השימוש בעדשות מגע בזמן הדלקת ובימים לאחר שהיא חולפת. במידה ומדובר בעדשות חד פעמיות או שבועיות מומלץ לזרוק אותם ולהשתמש בחדשות מחשש להדבקה חוזרת. בעדשות מגע רב פעמיות מומלץ לבצע ניקוי וחיטוי יסודי שלהם בהתאם להוראות היצרן.
 

פורומים, סרטן העין

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
בת 26 לוברבום 18/09/2019 12:54
  • שלום וברכה מאז שהייהתי ילדה קטנה הייתי מטופלת בעשרי צדק ולא עשו כלום שמעתי מביילינסון שאתם הולכים להגיע לשערי צדק כרופא אולי תוכלו לראות שם את התיק שלי הרופא המטפל שלי הוא דוקטור שטרסמן בעבר דוקטור רבינוביץ ודודוקטור נויפלד דוקטור סילברסטון ודוקטור סילנפרוינד מכירים אותי מגיל ילדות אני רוצה להגיד משהו חשוב אני אחת שעובדת המוןש עות ולמדתי ואני גם רומה ללמוד עוד משהו חשוב להדגיש להם המשפחה מחפשים בשבילי שידוך (לפעם שניה ) ואני רוצה כמובן להיכנס להריון והרופאים מונעים את זה ממני אז אם תוכלו לברר מה הבעיה שאני אל יכולה להיכנס להריון כי אצלנו אצל החרדים לפעמים נככנסים שנה ראשונה כבר להריון ויולדים ילד מחכה לתשובה תודה רבה

  • + הוסף תגובה
בת 26 יש לי שאלה לוברבום 15/09/2019 20:11
  • שלום וברכה אני הייתי שנה שעברה אצל רופא מומחה רשתית קטרקט שאמר לי שהרופא עיניים לא עשה טוב את הטיפול ונשאר כמה חורים בהיקף שלא סתמו וכרגע המצב התדרדר (מדובר במצב בעין שמאל שאני לא מרגיה בכלל במשך היום) הלכתי לרופא עיניים בקופה מומחה לגלאוקומה עובד בהדסה הר הצופים כשהוא עשה לי בדיקה ושאל אותי תוך כדי מה נהיה עם הצלקת ברשתית בעין שמאלית הוא התקשר לדוקטור דיסטניק והוא בדק אותי ביוסדויות תוך כדי שהוא רושם לי שיש עוד חור קטן בעין שמאל איפה שעשו לי את הלייזר והוא אמר שאני יכולה לבחור (נכון מוזר מה זה אומר???) מה לעשות אם ללכת לעשות את הטיפול לייזר עכשיו או לדחות אותו למועד מאוחר יותר בגלל שלא עשיתי את זה עכשיו נהיה עוד כמה חורים והזגוגית נמשכה טיפונת הרופא רשתית שמכיר אותי מגיל 19.5 (תחשבו שהיום אני בת 26) שלח אותי ככה הביתה והזהיר אותי להגיע עוד 6 חודשים לבקורת (אבל באמת עוד 6 חודשים לא להזניח) אני שאלתי מישהי שלמדה אופטומטריה מה הוא התכוון להגיד היא אמרה לי שזה זה (משיכה קטנטונת של הזגוגית כמעט עם קרע) יש לי כמה שאלות האם כשיהיה ( אני מקווה שלא יהיה כן) נזק ארוך (הרשתית ימשך או משהו כזה ) מותר לי לתבוע את הרופא שלא עשה לי כלום (ראיתי על השולחן שלו כמה תיקים שלא טופלו ויכול להיות שאנשים הלכו למקום אחר..... מה כזה רופא יכול לקבל בעתיד (הוא נראה דווקא רופא שמאוד מרגיע אבל כשמגיע לדברים גדולים הוא לא נותן את חוות דעתו רק משליח את זה לרופא עיניים אחר לאותו מומחיות) מה עושים בכזה מצב תודה רבה רבה

  • + הוסף תגובה
בת 26 יש לי שאלה לוברבום 28/08/2019 11:47
  • לאחרונה אמרו לי שיש לי חור קטן בעין שמאל ברשתית עשו לי שם לייזר שנה שעברה והרופא לא סתם טוב את החורים..... ממה זה יכול להגיע??? לפעמים גם מתזונה לקויה בגוף (הם עכשיו כתבו שיש משיכה קטנה של הזגוגית) ממה מורכב הרשתית מחכה לתשובה תודה רבה (למדתי מזכירות רפואית בדרך אגב והיה כתוב שהרשתית מורכב מכלי דם שמעבירים את האור לעצב הראיה ) אני רוצה לדעת אם זה באמת לא בסדר אולי אני אתחיל לשמור על עצמי מחכה לתשובה

  • + הוסף תגובה
קרעים דר' אהוד רייך 28/08/2019 17:39
  • ככל הידוע אין קשר בין תזונה לקרעים ברשתית. חשוב לבצע בדיקות תקופתיות לאחר שזוהו קרעים. תמיד עם הרחבת אישונים. את החורים לא ניתן לסתום אלא להגביל את שוליהם בלייזר. ממליץ כי תיגשי בדיקה חוזרת בהרחבת אישנים בכדי לוודא את טיב הטיפול שבוצע והאם ישנם קרעים חדשים.

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!