רמת פרולקטין גבוהה בדם (hyperprolactinemia)

ראשי

תאור

פרולקטין הוא חלבון הורמונאלי המופרש מחלקה הקדמי של בלוטת יותרת המוח (Anterior pituitary gland) וגם מרירית הרחם של נשים הרות, ועל כן נמצא במי השפיר. לעיתים הפרשה דמוית חלב מפטמות שלא בתקופת הנקה (Galactorrhea) קשורה לרמת פרולקטין גבוהה בדם (hyperprolactinemia).
ההורמון פרולקטין מופרש בפעימות, כל 95 דקות בממוצע. עוצמת הגל קשורה לשעת היום; גלים גבוהים במיוחד נצפו תוך כדי שינה ובמיוחד בזמן שינה עמוקה. כמו כן ניתן לצפות בהפרשה מוגברת של פרולקטין במצבי לחץ, במאמץ גופני מוגבר, בהרדמה כללית או בניתוח. ככלל רמות הפרולקטין נמוכות יותר בגברים מאשר בנשים, ובעיקר במהלך השבועיים שקודמים למחזור הווסת.
רמת הפרולקטין בדם של נשים הרות עולה מתחילת ההיריון ויכולה להגיע עד פי 10 מהרמה שלפני ההיריון. לאחר הלידה רמת הפרולקטין בדם יורדת, אבל בכל הנקה קיימת עלייה משמעותית ברמת ההורמון עד כדי פי 8 מרמתו הבסיסית, עם חזרה לרמה הבסיסית 3-2 שעות מתום ההנקה.
הפרשת הפרולקטין מבלוטת יתרת המוח מבוקרת על ידי גורמים רבים, אבל העיקרי שבהם הוא הורמון הדופמין (Dopamine) אשר מופרש מאזור מוגדר במוח. תפקידו לדכא את הפרשת ההורמון ולשמור על רמתו התקינה. במצבים מסוימים, כגון תת-תפקוד של בלוטת התריס, קיימת הפרשה מוגברת של הורמון ה-(Thyrotropin-Releasing Hormone ) TRH מהמוח, אשר מגביר באופן משמעותי את הפרשת הפרולקטין, גורם לרמת פרולקטין גבוהה בדם (hyperprolactinemia). ובכך משבש תהליכים שבהם הפרולקטין מעורב. יש צורך על כן בטיפול בבלוטת התריס, כדי לאזן את רמות הפרולקטין.
תפקידו העיקרי של הפרולקטין בבני אדם קשור למערכת הרבייה. בגברים, לפרולקטין השפעה חשובה על שמירת רמתו התקינה של הורמון הטסטוסטרון אשר מהווה הורמון מפתח לתפקוד המיני של הגבר ולייצור הזרע. לכן גברים עם רמת פרולקטין גבוהה בדם (hyperprolactinemia). לוקים לעיתים בירידה בחשק המיני (Libido) עד כדי קשיים בזקפה.
אצל נשים מיניקות, רמת פרולקטין גבוהה בדם (hyperprolactinemia) יכולה למנוע התפתחות זקיקים בשחלות, ולמנוע על ידי כך הריון נוסף. כמו כן עודף הפרשה של פרולקטין אצל נשים משפיע על התהליכים התקינים הקשורים לביוץ, והוא יכול להיות סיבה לאי-פוריות. ההשפעה השלילית יכולה להתבטא כהפרעה בהפרשתו התקינה של הורמון ה-Luteinizing Hormone (LH ) אשר באחריותו לגרום לביוץ של הזקיק הבשל בשחלה, וכן בהפחתה בייצור של הורמוני שחלה כגון אסטרוגן ופרוגסטרון.

סימפטומים


הסימפטומים של רמת פרולקטין גבוהה בדם (hyperprolactinemia) הם:
הופעה של זוב חלב (Galactorrhea) יופיע בנשים ואף בגברים עם רמות מוגברות של הורמון הפרולקטין (Prolactin) אשר מופרש מיותרת המוח.
הפרעות בסדירות המחזור החודשי
התפתחות של אוסטיאופורוזיס בשני המינים
ירידה בחשק המיני
חוסר פוריות
כאבי ראש וקשיים בראייה
התפתחות שדיים בגברים

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

במהלך אבחון של רמת פרולקטין גבוהה בדם יבוצעו בדיקות של המערכת ההורמונאלית ותקינותה. בדיקות אלו הן בדיקות דם פשוטות הכוללת בדיקה של רמות טסטוסטרון, LH, FSH, פרולקטין, TSH וסוכר בדם.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

הגורמים השכיחים לרמת פרולקטין גבוהה בדם (hyperprolactinemia)  הם גידולים שפירים מפרישי פרולקטין ותרופות מסוימות. הפרשה מוגברת זו תיפסק בעקבות דיכוי הפרולקטין על ידי תרופות נגזרות של ברומוקריפטין (Bromocriptine), או בהפסקת נטילת התרופה שהגבירה את הפרשת הפרולקטין. גידולים המפרישים פרולקטין ניתנים לטיפול גם בתרופות ברוב המקרים, ללא צורך בניתוח.

פורומים הפלה, הפסקת הריון

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
שארית לאחר הפלה טבעית Shir 16/01/2020 21:46
  • ב30.12 עברתי הפלה טבעית שבוע 7+4 ,רוב התוכן ההריוני יצא (הרופא הוציא את שק ההריון) ולקחתי ציטוטק בנוסף. שבוע לאחר מכן לאחר בדיקת אולטראסאונד ,נותרה שארית בגודל 7 מ"מ. ב14.1 עשיתי בדיקת בטא שיצאה 80. מתי עליי לעשות בדיקת בטא נוספת ? מתי יש לבצע בדיקת אולטראסאונד נוספת, אחרי סיום קבלת הווסת או לפני קבלת הווסת ? אשמח לתשובתך

  • + הוסף תגובה
שיבוש הורמונלי לאחר הפלה ג'ני 15/01/2020 14:42
  • שלום רב, לצערי עברתי הפלה יזומה בדרישה בשבוע 9, כמעט ללא דימום. וסת סטנדרטית חלשה הגיעה כעבור 4 שבועות. וסת שנייה לאחר 21 יום בלבד (מחזור 26-29 יום בדר"כ), דימום כבד לא אופייני כבר 4 ימים. האם עלי לגשת לבירור או שעדיין מדובר בשיבוש הנובע מההפלה? תודה

  • + הוסף תגובה
תיקון ג'ני 15/01/2020 14:43
דימום לאחר מנה שנייה של הכדורים להפסקת היריון רויטל 10/01/2020 09:58
  • ביום רביעי האחרון קיבלתי מנה שנייה של כדור ההמשך של מפיגין ואז התחיל לי מעט דימום ממש מעט שוחררתי הביתה בבית היה לי מעט דימום של פעם ביום והיום קמתי בלי דימום בכלל האם אני צריכה לדאוג? לפנות למרפאה?

  • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר יובל אור 12/01/2020 07:47
  • עליך להגיע לביקורת כפי שנקבעה לך כדי לוודא שאכן התרוקן הרחם.

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!