רמת פרולקטין גבוהה בדם (hyperprolactinemia)

ראשי

תאור

פרולקטין הוא חלבון הורמונאלי המופרש מחלקה הקדמי של בלוטת יותרת המוח (Anterior pituitary gland) וגם מרירית הרחם של נשים הרות, ועל כן נמצא במי השפיר. לעיתים הפרשה דמוית חלב מפטמות שלא בתקופת הנקה (Galactorrhea) קשורה לרמת פרולקטין גבוהה בדם (hyperprolactinemia).
ההורמון פרולקטין מופרש בפעימות, כל 95 דקות בממוצע. עוצמת הגל קשורה לשעת היום; גלים גבוהים במיוחד נצפו תוך כדי שינה ובמיוחד בזמן שינה עמוקה. כמו כן ניתן לצפות בהפרשה מוגברת של פרולקטין במצבי לחץ, במאמץ גופני מוגבר, בהרדמה כללית או בניתוח. ככלל רמות הפרולקטין נמוכות יותר בגברים מאשר בנשים, ובעיקר במהלך השבועיים שקודמים למחזור הווסת.
רמת הפרולקטין בדם של נשים הרות עולה מתחילת ההיריון ויכולה להגיע עד פי 10 מהרמה שלפני ההיריון. לאחר הלידה רמת הפרולקטין בדם יורדת, אבל בכל הנקה קיימת עלייה משמעותית ברמת ההורמון עד כדי פי 8 מרמתו הבסיסית, עם חזרה לרמה הבסיסית 3-2 שעות מתום ההנקה.
הפרשת הפרולקטין מבלוטת יתרת המוח מבוקרת על ידי גורמים רבים, אבל העיקרי שבהם הוא הורמון הדופמין (Dopamine) אשר מופרש מאזור מוגדר במוח. תפקידו לדכא את הפרשת ההורמון ולשמור על רמתו התקינה. במצבים מסוימים, כגון תת-תפקוד של בלוטת התריס, קיימת הפרשה מוגברת של הורמון ה-(Thyrotropin-Releasing Hormone ) TRH מהמוח, אשר מגביר באופן משמעותי את הפרשת הפרולקטין, גורם לרמת פרולקטין גבוהה בדם (hyperprolactinemia). ובכך משבש תהליכים שבהם הפרולקטין מעורב. יש צורך על כן בטיפול בבלוטת התריס, כדי לאזן את רמות הפרולקטין.
תפקידו העיקרי של הפרולקטין בבני אדם קשור למערכת הרבייה. בגברים, לפרולקטין השפעה חשובה על שמירת רמתו התקינה של הורמון הטסטוסטרון אשר מהווה הורמון מפתח לתפקוד המיני של הגבר ולייצור הזרע. לכן גברים עם רמת פרולקטין גבוהה בדם (hyperprolactinemia). לוקים לעיתים בירידה בחשק המיני (Libido) עד כדי קשיים בזקפה.
אצל נשים מיניקות, רמת פרולקטין גבוהה בדם (hyperprolactinemia) יכולה למנוע התפתחות זקיקים בשחלות, ולמנוע על ידי כך הריון נוסף. כמו כן עודף הפרשה של פרולקטין אצל נשים משפיע על התהליכים התקינים הקשורים לביוץ, והוא יכול להיות סיבה לאי-פוריות. ההשפעה השלילית יכולה להתבטא כהפרעה בהפרשתו התקינה של הורמון ה-Luteinizing Hormone (LH ) אשר באחריותו לגרום לביוץ של הזקיק הבשל בשחלה, וכן בהפחתה בייצור של הורמוני שחלה כגון אסטרוגן ופרוגסטרון.

סימפטומים


הסימפטומים של רמת פרולקטין גבוהה בדם (hyperprolactinemia) הם:
הופעה של זוב חלב (Galactorrhea) יופיע בנשים ואף בגברים עם רמות מוגברות של הורמון הפרולקטין (Prolactin) אשר מופרש מיותרת המוח.
הפרעות בסדירות המחזור החודשי
התפתחות של אוסטיאופורוזיס בשני המינים
ירידה בחשק המיני
חוסר פוריות
כאבי ראש וקשיים בראייה
התפתחות שדיים בגברים

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

במהלך אבחון של רמת פרולקטין גבוהה בדם יבוצעו בדיקות של המערכת ההורמונאלית ותקינותה. בדיקות אלו הן בדיקות דם פשוטות הכוללת בדיקה של רמות טסטוסטרון, LH, FSH, פרולקטין, TSH וסוכר בדם.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

הגורמים השכיחים לרמת פרולקטין גבוהה בדם (hyperprolactinemia)  הם גידולים שפירים מפרישי פרולקטין ותרופות מסוימות. הפרשה מוגברת זו תיפסק בעקבות דיכוי הפרולקטין על ידי תרופות נגזרות של ברומוקריפטין (Bromocriptine), או בהפסקת נטילת התרופה שהגבירה את הפרשת הפרולקטין. גידולים המפרישים פרולקטין ניתנים לטיפול גם בתרופות ברוב המקרים, ללא צורך בניתוח.

פורומים הפלה, הפסקת הריון

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
אין דימום 4 ימים לאחר ציטוטק לולי 26/09/2020 02:02
 • שלום, בשבוע 7 גיליתי שההריון לא מתפתח והייתי צריכה לעבור הפלה. בשני בערב הגעתי למיון וקיבלתי ציטוטק בצורה וגינלית. השאירו אותי להשגחה למשך 45 דקות ושוחררתי הביתה. באותו לילה היו לי כאבים, אבל לא היה לי שום דימום מאז קבלת הציטוטק (עברו 4 ימים מאז) . היו לי אולי 3 טיפות של הפרשות בצבע חום בהיר שמצאתי רק בניגוב, והיום גם מצאתי חומר לבן בניגוב (אולי הכדורים?). כשהתקשרתי למיון אמרו לי שזה יכול לקחת עד שבועיים עד שהדימום מתחיל ולהישאר בבית, אבל כל החיפושים מראים שהדימום אמור להתחיל אחרי כמה ימים. אני ממש דואגת שזה לא עבד. האם באמת יכול לקחת שבועיים עד תחילת הדימום? אולי כדאי לי ללכת לבית חולים אחר לקבל עוד מנה?

 • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר יובל אור 27/09/2020 11:33
 • עלייך לחזור לאותו בית חולים שם טופלת. אין מה להמתין שבועיים

 • + הוסף תגובה
היריון מולארי רוני 25/09/2020 09:24
 • שלום, לאחר ivf,עקב הפסקת דופק בוצעה גרידה בשבוע 8. בטא בשבוע 8 היתה 80000 האם זה עדות להיריון מולארי?

 • + הוסף תגובה
שיבוש במחזור לאחר הפלה ישראלה 15/09/2020 19:33
 • שלום ד"ר, עברתי גרידה (אחרי הפלה עובר ללא דופק שבוע 8) לפני 11 שבועות (29.06) הגיע מחזור לאחר 4 שבועות בדיוק (27.07) שבוע לאחר מכן ביצעתי היסטרוסקופיה אבחנתית בשל חשד לשארית והכל היה תקין. (03.08) כעת יש לי איחור בווסת של יותר משלושה שבועות, (היום ה- 49) בטא בדם לפני שבוע נמוך מ 2 באולטרסאונד (13.09) רירית עבה 24 ממ, נצפה ברחם תוכן שאינו מובן.... (אציין שאני נוטלת כמוסות ארמה בוסט-אצות יפניות במשך כחודש וחצי). (יש מדי פעם הפרשות לבנות צמיגיות) הייתי אצל רופא והוא לא ידע לאבחן... אשמח לשמוע חוות דעת מקצועית. תודה!

 • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר יובל אור 16/09/2020 07:47
 • כדי לתת חוות דעת אישית, יש צורך בפגישה עם קבלת כל ההסטוריה הרפואית וביצוע בדיקה גופנית ובדיקת אולטראסאונד. רק כך ניתן יהיה לתת המלצות רפואיות אישיות. טרם פגישה כזו, הייתה ממליץ לבצע בדיקת דם חוזרת לפרופיל הורמונלי ובדיקת בטא.

 • + הוסף תגובה
שבוש במחזור אחרי גרידה ישראלה 16/09/2020 08:30
 • הרופא שהייתי אצלו השבוע לא ידע לאבחן האם יש תוכן באופן החלטי או שהרירית העבה{24 מ"מ}מטעה,ואם יש תוכן מהו התוכן ולמה הוא מעכב את המחזור ובקיצור לא היה לו מושג...לכן אשמח אם בכל אופן תוכל להפנות אותי באופן ספציפי יותר מה עליי לעשות ומהם הגורמים האפשריים נ.ב.יש אופציה לשלוח אלייך חומר לחוו"ד במייל /לקבוע פגישה??

 • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר יובל אור 16/09/2020 09:19
 • כאמור, ייעוץ רפואי מקצועי אישי, אפשר לתת רק בפגישה.

 • + הוסף תגובה
שיבוש במחזור אחרי הפלה ישראלה 24/09/2020 12:58
 • עברתי גרידה כרגע חשד להריון מולארי מחכה לתוצאות פתלוגייה

 • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר יובל אור 24/09/2020 13:41
 • OK. באמת חשוב לקבל תשובות פתולוגיה ולעקוב אחר ירידת הבטא לאפס. בהצלחה.

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!