צמיחה לא תקינה של רקמת רירית הרחם (endometriosis)

ראשי

תאור

צמיחה לא תקינה של רקמת רירית הרחם הנו מצב שבו מקטעים של רירית הרחם נודדים דרך החצוצרות אל מחוץ לרחם, אל תוך חלל הצפק. מקטעים אלו נצמדים אל השחלות, אל הצפק או אל איברי האגן השונים, ומושפעים מהמחזוריות ההורמונלית של האישה, בדיוק כמו הרירית שנמצאת בתוך חלל הרחם. כלומר, גם הם מייצרים פרוסטגלנדין, ואף מפרישים דם בתקופת הווסת, תופעות הגורמות לדיסמנוראה. מקור השם endometriosis או צמיחה לא תקינה של רירית הרחם, מגיע מהמושג הלטיני ENDOMETRIUM – רירית הרחם. במצב נורמאלי שהוא לא פתוגני, רירית הרחם נוצרת ומתמוססת כל חודש מחדש. אלא אם כן האישה בהריון ואז אין צורך בהתחדשות הרירית. בזמן המחזור כל עוד לא היתה קליטה של הריון ברחם, הרירית מתמוססת ומופרשת מן הגוף עם המחזור. במצב פתולוגי של אנדומטריוזיס, רקמות שנראות ומתנהגות כמו רירית הרחם נמצאות מחוץ לרחם, בדרך כלל בחלל הבטן. רקמות אלו, הנמצאות מחוץ לרחם, מגיבות למחזור הווסת בדרך דומה לזו של רירית הרחם. בסופו של כל מחזור, כאשר ההורמון שגורם לרירית הרחם להיות מופרשת החוצה עם הדימום, הרקמות שנמצאות בחלל הבטן ניתקות ומדממות. שלא כמו דם הווסת שמופרש מהגוף החוצה, לדימום מהרקמות בחלל הבטן אין מוצא. הרקמות שמסביב לרקמות המדממות עלולות להפוך למודלקות או נפוחות. הדלקת גורמת להיווצרות צלקות סביב לרירית המפרישה. במקומות אלו עלולים להתפתח גידולים, קשרים וחבורות.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

הטיפול במקרים חריפים של צמיחה לא תקינה של רירית הרחם הוא כריתה או שאיבה של מוקדי אנדומטריוזיס, כריתת גידולים או הרחם כולו, תיקון מומים חסימתיים ועוד. במקרים אשר ניתן לשלוט בהם בטיפול תרופתי, אין עדיפות לניתוח. בזמן ההיריון תתכן הפחתה משמעותית בסימפטומים של endometriosis, בשל העובדה שאין היווצרות מחודשת של הרירית.

שאלות ותשובות


פורומים גינקולוגיה אונקולוגית (סרטן צוואר הרחם/שחלות)

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
בדיקת קולוסקופיה מאיה 27/01/2020 18:22
  • היי בבדיקת פאף יצא חיובי לזן מסוג 16 ו52 תשובות קולוסקופיה ascos lasil awe אזורים בודדים נילקחה ביופסיה מה זה אומר ? ממש בלחץ

  • + הוסף תגובה
מעכבי פארפ סרטן שחלות תקוה 27/01/2020 17:58
  • ערב טוב. כמה זמן לוקח על מנת לראות יעילות במעכבי פארב. רוקפאריב

  • + הוסף תגובה
יחסי מין עם וירוס פפילומה דנה 26/01/2020 10:51
  • שלום, יש לי פפילומה מזן 16. האם רק הימנעות מוחלטת מיחסי מין תבטיח את התנדפות הנגיף? האם כל עוד אמשיך לקיים יחסי מין עם בן זוגי ( שההנחה כי גם הוא נדבק) משמע כי הוירוס יישאר תמיד בגוף?

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!