סרטן הרחם (Endometrial cancer)

ראשי

תאור

במאמר זה נתייחס לסרטן הרחם הנגרם מתהליך ממאיר בתאים המצפים את הרחם - אנדומטריום ולא לסרטנים ממרכיבים אחרים של הרחם כדוגמת תאי שריר. בסוג סרטן זה האבחנה מתבצעת לרוב בשלב מוקדם של המחלה, מאחר והתהליך מלווה לרוב בדימום בין שאינו בזמן המחזור החודשי או דימום אצל נשים בגיל הבלות, כך שניתן לטפל בו. רוב המקרים של סרטן הרחם הם בגילאי 50-65 רק 5% מהמקרים הם בקרב נשים בנות פחות  מ- 40.
 

סימפטומים


הסימנים של סרטן הרחם עלולים לבוא לידי ביטוי בדימום וגינאלי אצל אישה שלאחר גיל הבלות, דימומים ארוכים בזמן המחזור החודשי, דימום וגינאלי בין המחזורים החודשיים, הפרשה לא דמית שאינה נורמאלית מהואגינה, כאבים באגן, כאבים בזמן משגל וכן ירידה במשקל ללא דיאטה מכוונת.

במידה ומופיעים אחד מן התסמינים האלו מומלץ לפנות לרופא. תסמינים אלו יכולים להיגרם על ידי גורמים זיהומיים או אחרים שאינם ממאירים. בכל מקרה מומלץ לפנות לייעוץ על מנת לאפשר טיפול יעיל יותר במידה ומדובר בסרטן הרחם.
 

סיבות וגורמי סיכון

ככלל ישנו איזון מתמיד בגופנו בין כמות התאים המתים לכמות התאים הנוצרים, באמצעות חלוקה, המחליפים אותם. כאשר חלוקת התאים נעשית בצורה לא מבוקרת ונוצרים יותר תאים חדשים מהדרוש נוצר גידול סרטני. תאים אילו עלולים לנדוד ולהגיע לאברים אחרים ולפגוע בתפקוד שלהם וכן לפגוע בתפקוד הרקמה בהם הם נמצאים. עוד לא ברור לגמרי מהו המנגנון המדויק בו נוצר סרטן הרחם אך ככל הנראה ישנו קשר מובהק לעליה בכמות ההורמון, אסטרוגן, ביחס להורמון אחר- הפרוגסטרון. ישנם מספר גורמים הגורמים לחוסר האיזון ההורמונלי הזה:

•    משך תקופת הפוריות – ככל שמועד קבלת המחזור הראשון הוא מוקדם יותר או לחלופין הגעה של גיל הבלות בגיל מבוגר יותר כך האישה הייתה חשופה במהלך חייה לכמויות גדולות יותר של אסטרוגן.

•    מספר  הריונות- עדיין לא ברורה הסיבה לכך אך ככל הנראה ריבוי הריונות מפחית את הסיכון. במהלך ההיריון רמות האסטרוגן גבוהות אך גם רמות הפרוגסטרון כך שככל הנראה השילוב של העלייה בשני ההורמונים דווקא מוריד את הסיכון.

•    מחזור חודשי לא סדיר- מחזור חודשי שאינו סדיר מבטא גם עליות שאינם תקינות בכמות האסטרוגן לעומת הפרוגסטרון כך שבמהלך החיים אישה הסובלת מבעיה זו תיחשף לכמויות גדולות יותר של אסטרוגן.

•    השמנה- האסטרוגן מופרש מהשחלות אך גם מרקמת השומן כך שככל שיש יותר רקמת שומן כך רמת   האסטרוגן גבוהה יותר. בנשים הסובלות מהשמנה הסיכון לסבול מסרטן ברחם הוא פי 2 עד 3.

•    טיפול הורמונלי באסטרוגן- ישנן נשים המקבלות טיפול הורמונלי על מנת להפחית את תופעות גיל המעבר. במידה ויש צורך בטיפול הורמונלי חשוב לשלבו עם פרוגסטרון.

בנוסף ישנם גורמים אחרים המעלים את הסיכון שאינם קשורים לאסטרוגן. כגון: גיל מבוגר יותר, סרטן שד, שחלה או מעי בעבר וטיפול בטמוקסיפן.


חשוב לציין שגם אם קיימים גורמי סיכון לא בהכרח תופיע המחלה.

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

בשלב הראשון הרופא יבצע בדיקה וגינאלית על מנת למשש הימצאות של גושים או שינוי אחר בצורה של הרחם. ניתן לבצע גם בדיקת הדמיה על- קולית (ultrasound) במהלכה ניתן לראות ולמדוד את עובי הרחם. במידה וישנו אזור חשוד ניתן לבצע ביופסיה שבאמצעותה ניתן לאפיין את סוג התאים של הרקמה החשודה.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

לאחר האבחנה של סרטן הרחם יש לבצע בדיקות נוספות על מנת לאבחן את סוג הגידול ודרגת ההתפשטות שלו באזור הרחם או בכלל הגוף.

בדרך כלל הטיפול הנדרש הוא טיפול ניתוחי במהלכו מבצעים כריתה של הרחם, השחלות, החצוצרות וכן בלוטות הלימפה האזוריות. למרות שמדובר בצעד משמעותי עם השלכות נרחבות לעיתים רבות זהו הצעד הטיפולי היחיד. את בלוטת הלימפה האזוריות יש לבחון על מנת  לראות האם הגידול התפשט והאם יש צורך בטיפולים נוספים. כאשר במצבים בהם הגידול התפשט לבלוטות הלימפה האזוריות וישנו חשש שהגידול התפשט למקומות נוספים בגוף יש לשלב יחד עם הניתוח טיפול באמצעות קרינה, כימותרפיה או טיפול באמצעות ההורמונים פרוגסטין או גונדוטרופינים במינון גבוה.
למרות שכריתת הרחם הוא הטיפול היעיל ביותר, טיפול ההורמונלי יכול לשמש כאופציה טיפולית לאישה צעירה שמעוניינת להימנע מכריתת רחם וסרטן הרחם שלה. ניתן לעשות זאת רק במידה והגידול הינו בשלב מוקדם אם כי יש בכך סיכון של התקדמות המחלה.

למרות שישנו חשש חמור של גרורות של סרטן הרחם במידה והוא מתגלה במצב מוקדם  הטיפול בו יעיל כך שכ-95% יחלימו מהמחלה.

מניעה

למרות שאת סרטן ברחם ברוב המקרים לא ניתן למנוע ישנם מספר צעדים שהוכחו כמורידים סיכון לחלות בסרטן הרחם:

1.   במידה ומשתמשים בטיפול הורמונלי חליפי לאחר גיל הבלות יש צורך להשתמש בטיפול המשלב אסטרוגן   ופרוגסטרון.
2.    שימוש בגלולות למניעת הריון.
3.    משקל גוף תקין ופעילות גופנית.

לסיכום:

בסרטן הרחם גילוי מוקדם הוא משמעותי ומציל חיים לכן במידה ומופיעים התסמינים יש חשיבות לפנות לרופא. במידה וקיימים גורמי סיכון רבים להתפתחות של סרטן הרחם מומלץ להתייעץ עם הרופא לגבי בדיקות סקר לגילוי מוקדם של סרטן הרחם.

פורומים גינקולוגיה אונקולוגית (סרטן צוואר הרחם/שחלות)

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
התקן רחמי מירנה וקוניזציה גלית 02/12/2020 11:10
 • שלום רב, בת 42 ללא ילדים. ברקע אנדומטריוזיס מטופל בגלולות פמינט (נוטלת 3 חודשים רצוף הפסקה לוסת וחוזר חלילה). לפני כשנה לערך עברתי קוניזציה בשל cin 3 כעת נמצאת במעקב. לאחרונה רופא הנשים הציע שאעבור להתקן רחמי מירנה. קראתי קצת על ההתקן באינטרנט ובעלון של ההתקן עצמו כתוב: אין להשתמש בתרופה אם היו לך בעבר תוצאות לא תקינות בבדיקת פאפ. אודה לך אם תוכל להשיב לי האם יש אכן הוראת נגד..ומה הסיבה שבעלון לצרכן מזהירים לא להשתמש בנסיבות של פאפ לא תקין. תודה

 • + הוסף תגובה
מירנה ד"ר מריו ביינר 04/12/2020 18:44
 • שלום, כוונת התווית הנגד היא שאם למטופלת יש בדיקת פאפ לא תקינה עליה לעבור וטיפול טרם התקנת המירנה. ישנם מספר דיווחים שמראים ששימוש בהתקן תוך רחמי מוריד את הסיכון לסרטן צוואר הרחם. כל טוב, ד"ר ביינר

 • + הוסף תגובה
תודה רבה דר ביינר גלית 04/12/2020 20:01
בדיקת פאפ ותוצאתיה מרי 02/12/2020 18:24
 • שלום, בת 28 2019 עשיתי בדיקת פאפ התשובה הייתה: Atypical.sq cells of undetermined significance(ascus) בזמנו הרופא נשים אמר שהכל תקין... לפני חודשיים התגלה לי קנדילומה באיבר המין. עשיתי בדיקה hpv והתוצאות הגיעו השבוע: HPV-82 HIGH RISK. בזמנו הרופא אמר שהכל תקין ב 2019 שעשיתי תבדיקה. יכול להיות שכבר מאז התחיל להתפתח הוירוס? מה זה אומר ומה הסיכון של הזן הזה.. האם זה יכול להיות סיכון ללדת ילדים? קבעתי תור ל קולפוסקופיה לעוד שבועיים יש עוד בדיקות שצריך לעשות ? קראתי שצריך לבדוק גם את הפה ופי הטבעת והעיניים? איך עושים את זה?

 • + הוסף תגובה
HPV ד"ר מריו ביינר 04/12/2020 18:31
 • שלום, HPV הינו וירוס בו נדבקים במהלך יחסי מין. ההדבקה בוירוס שכיחה מאד ורוב הוא נעלם בעזרת מערכת החיסון תוך מספר שנים. לעיתים הוא יכול לגרום ליבלות באברי המין וגם להתפתחות שינויים טרום סרטניים בצוואר הרחם. על מנת לוודא שלא התפתחו שינויים כאלו יש צורך בבדיקת פאפ וקולפוסקופיה. זה נכון שהוירוס יכול לגרום לשינויים טרום ממאירים בפה ולוע וגם בפי הטבעת - ניתן לפנות לבדיקה אצל אף-אוזן-גרון ולפרוקטולוג. כל טוב, ד"ר ביינר

 • + הוסף תגובה
בדיקת הדמיה גלי 02/12/2020 21:56
 • שלום אני חולה בסרטן השחלות עם חזרת מחלה. לאחרונה נשלחתי לבדיקת PET CT. לדעתי אני עוברת יותר מדי בדיקות PET CT בנוסף לבדיקת CT רגילה שעברתי, אנגיו CT שעברתי- וכל זאת לאחרונה, ובתדירות גבוהה. רציתי לשאול: האם במקום בדיקת PET CT- אני יכולה לעבור בדיקת MRI? אם כן איזה סוג של בדיקת MRI ובאיזה פרוטוקול? תודה

 • + הוסף תגובה
CT ד"ר מריו ביינר 04/12/2020 18:24
 • גלי שלום, בדיקות ה-CT שאת עוברת אינן מסכנות את בריאותך ומאד מסייעות במעקב אחרי הטיפול שאת מקבלת. ניתן לבצע MRI אך שה יקשה על ההשוואה לבדיקות CT קודמות שביצעת. כל טוב ד"ר ביינר

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!