תת-לחץ דם בעמידה (Orthostatic hypotension, postural hypotension)

ראשי

תאור

לחץ הדם הינו הכוח שמפעיל נוזל הדם על כלי הדם והוא מהווה מדד לכוח הזרימה של הדם ויכולתו להזין את רקמות הגוף השונות. מצבים שונים יכולים להשפיע על לחץ הדם.
תת לחץ דם בעמידה הינו מצב בו לאחר קימה משכיבה או ישיבה מופיעה ירידה בלחץ הדם. הירידה יכולה להיות קלה ולהוביל לתחושת סחרחורת של מספר שניות בלבד או חמורה יותר ולהוביל להתעלפות. היא יכולה להופיע אצל כל אדם אך מצב זה נפוץ במיוחד במבוגרים.

כאשר תת הלחץ דם הוא קל אין צורך בטיפול מיוחד וניתן להסתפק במעקב ובשינוי הרגלים בלבד אולם במצבים חמורים כאשר הסחרחורת מופיעה למשך זמן ממושך ובמיוחד כאשר היא מלווה באיבוד הכרה יש צורך בבירור מעמיק של הגורם לתת לחץ הדם בעמידה.
 

סימפטומים


סימני המחלה מופיעים זמן קצר לאחר המעבר מישיבה לעמידה, ובעוצמה רבה יותר משכיבה לעמידה. הם נמשכים מספר שניות עד דקות וכוללים את הדברים הבאים:

•    סחרחורת.

•    ראיה מטושטשת.


•    חולשה.

•    התעלפות ואיבוד הכרה.


•    בלבול.

•    כאב ראש

באופן כללי מדובר בסימפטומים נפוצים העשויים להופיע במעבר לעמידה בעקבות התייבשות, ערכי סוכר נמוכים, לחץ דם נמוך ושהייה באמבט חם. אולם, כאשר הסימפטומים הללו מופיעים לעיתים קרובות ולפרקי זמן ממושכים יש לבצע בירור לגורם מאחר והוא יכול להיות חמור.
 

סיבות וגורמי סיכון

כאשר אנו נעמדים כוח המשיכה גורם לדם להצטבר ברגליים. בעקבות זאת פחות דם נמצא מחזור הדם המוחזר ללב ולכן הלב גם יזרים פחות דם אל הגוף מה שיוביל לירידת לחץ דם. באופן תקין, יש תאים מיוחדים הנמצאים בסמוך ללב ולעורקי הצוואר החשים בירידה הזו בלחץ וגורמים לעלייה בדופק והתכווצות הלב וכן להתכווצות של כלי הדם. באופן זה לחץ הדם עולה בצורה מיידית ויותר דם זורם במערכת, כך שהגוף מקבל פיצוי על נפח הדם שהצטבר ברגליים.

כאשר המנגנון פגוע יופיע תת לחץ דם בעמידה. המצבים הבאים מקשים על הגוף להתמודד עם הצטברות הדם ברגליים:

התייבשות - חום, הקאות, שלשולים, מאמץ מוגבר או חוסר בשתייה מספקת של מים עלולים להוביל להתייבשות. במצב זה יש ירידה כוללת בנפח הדם ולכן במעבר לעמידה יהיה לגוף קשה יותר לפצות גם על נפח הדם שמצטבר ברגליים ויופיע תת לחץ דם בעמידה.

מחלות לב- מחלות הפוגעות במסתמי הלב, אי ספיקת לב ודופק איטי (bradycardia) פוגעים ביכולת של הלב להגביר את זרימת הדם לאחר עמידה פתאומית ובכך גורמים לתת לחץ דם בעמידה.

סכרת- סכרת לא מאוזנת עלולה להוביל להתייבשות מאחר ובמחלה זו יש נטייה למתן כמויות גדולות של שתן. בנוסף, בסכרת יש פגיעה בתפקוד עצבים החיוניים לבקרה על קוטר כלי הדם ועל לחץ הדם.

הפרעות במערכת העצבים
- ישנם מספר מחלות כמו: פרקינסון, שי דרגר (Shy-Drager syndrome) ואמילואידוזיס הפוגעות במערכת העצבית המבקרת את לחץ הדם.

גורמי הסיכון לתת לחץ דם בעמידה:

-    גיל – מעל גיל 65 הסיכון לתת לחץ דם בעמידה עולה מאחר והתאים החשים את לחץ הדם מתפקדים בצורה פחות טובה ובנוסף פעילות הלב נחלשת ויש קושי בתגובה מהירה לשינויים.

-    תרופות – תרופות רבות ממשפחות שונות מעלות את הסיכון לתת לחץ דם בעמידה כמו: משתנים וחוסמי ביטא המשמשים בטיפול ביתר לחץ דם, תרופות טריציקליות הניתנות למחלות נפשיות, ויאגרה הניתן באין אונות וכן תרופות שונות שחלקן נמכר ללא מרשם.

-    מחלות – מחלות לב, כלי דם ומערכת העצבים.

-    מנוחה ממושכת – מנוחה ממושכת במיטה בעקבות מצבי מחלה שונים עלולה להוביל לחולשה כללית ולירידה בלחץ הדם.

-    ישיבה ממושכת ברגליים משוכלות, ברך על ברך, מעודדת הצטברות דם ברגליים.

-    הריון – במהלך ההריון זרימת הדם בגוף מתרחבת על מנת להזין את העובר וכך יש ירידה בלחץ הדם הכולל.
 

תופעות נלוות וסיבוכים

למרות שתת לחץ דם בעמידה הוא מצב קל שבדרך כלל אינו גורם לסיבוכים הוא עלול להוביל לנפילות שעלולות, אצל אנשים מבוגרים, להסתיים בשברים.
מחקרים הראו שנפילות מרובות של לחץ הדם מהוות גורם סיכון לשבץ מוחי ועלולות לגרום לירידה בתפקוד המוחי גם ללא הופעה של שבץ.
 

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

האבחנה מתמקדת בבדיקה האם אכן יש תת לחץ דם בעמידה ומה הסיבה הגורמת למצב זה. הבדיקות כוללות: מדידת לחץ הדם בעמידה ובישיבה, בדיקות דם לרמות סוכר והמוגלובין, בדיקת אק"ג ואקו לב לאבחנה של הפרעות קצב או בעיות מבניות בלב, valsalva- מבחן הבודק את תפקוד המערכת האחראית על ויסות לחץ הדם ובנוסף ניתן להיעזר במכשיר הולטר שעוקב אחר פעילות הלב ולחץ הדם במשך 24 שעות.
 

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

ראשית יש לטפל בגורם הראשוני לבעיה כך שאם הגורם הוא התייבשות יש להקפיד על שתייה רבה יותר, אם הגורם הוא תרופות יש לבצע התאמות של מינוני התרופות במידת האפשר וכדומה.

במידה ומדובר בתת לחץ דם קל בלבד ניתן להסתפק בהמלצות למניעה המופיעות בהמשך.

במצבים בהם תת לחץ הדם הוא חמור יותר ואינו נעלם באמצעות שתייה מרובה וקימה איטית ניתן להשתמש בגרביים אלסטיות שימנעו את הצטברות דם ברגליים בזמן היעמדות. במידה והמצב נמשך יש צורך בטיפול תרופתי.
 

מניעה

-    שתייה מרובה.

-    כיווץ שרירי השוק לפני מעבר לעמידה מסייע בהזרמת הדם מהרגליים אל הגוף.

-    במעבר משכיבה לעמידה מומלץ לשבת על קצה המיטה מספר דקות.

-    בהרמת חפצים מהרצפה להתכופף בעזרת הברכיים ולא בעזרת הגב.

-    שימוש בגרביים אלסטיות.

-    עם הופעת הסימפטומים לבצע סחיטה של הירכיים אחת מול השנייה או להניח רגל על כיסא ולהישען קדימה על מנת להגביר את החזר הדם מהרגליים אל הגוף.

-  ניתן להתייעץ עם הרופא לגבי תזונה עשירה יותר במלח על מנת להעלות את נפח הדם.
 

פורומים, אלרגיה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
אלרגיה רויטל 14/11/2019 07:48
  • שלום, הילד שלי אלרגי למשהו אך שנים בבדיקות דם ובעבר של טסטים לא גילו כלום...יש לו רגישות לפולין אבל מעבר לא ברור למה הוא קם לפעמים כחלק מאצבעןת הידיים שלו מתנפחות לכמה שעות..לפעמים השפה התחתונה בפה ואומר שמרגיש בה מעין עקצוצים...היום קם ויש לו בכפות הרגליים עיגולים אדומים ונפוחים...לפעמים בעונות מעבר קשיי נשימה ונזלת...מה זה יכול להיות??? מיואשתתת....

  • + הוסף תגובה
טיפולים לאלרגיה אחרים מיקי דותן 12/11/2019 18:40
  • ד״ר שדה כתבת שאפשר לטפל בבעיה של אלרגיה רב מערכתית שמערבת כל פינה וכל אזור בגוף שלי, עברתי אין בפור בדיקות וטיפולים קונבנציונליים ואלטרנטיביים ללא הטבה שאלתי האם יש עוד טיפולים שאפשר לרפא את האלרגיה, צרכתי אין ספור כדורים משחות סטרואידים בזריקות ועירויים, גם קסולייר אני רוכשת באופן פרטי כי הקופה מסרבת להשתתף בהוצאה.הייתי מס׳ פעמים וקבלתי ממך עוד כדורים שלא נתנו מענה לבעייתי. אם יש טיפול אחר שלא קבלתי עד היום ויכול לטפל ולעצור את הסבל הנוראי שלי אשמח להגיע אליך. צריך לדאוג שהמזכירות יענו לטלפונים, מזה כשבועיים אני מנסה מדי פעם לדבר איתן וזה לא נית, מענה אין וגם הודעה לא ניתן להשאיר כי המזכירה האלקטרונית מלאה בהודעות.

  • + הוסף תגובה
אלרגיה למה ? מיקי 11/11/2019 23:06
  • המון טסטים עברתי אך ללא הצלחה , אושפזתי במחלקת עור אצל פרופ׳ חודק בלינסון נעשו בדיקות שונות ולא הצליחו לגלות למה אני אלרגית, האם יש דרך לעלות על האלרגיה הקשה שאני סוחבת כמעט שלוש שנים. אני עייפה ונואשת ופוחדת שזו תהיה גזרת גורל ושאין מרפא לבעיה שלי . אני מתגרדת ללא הפסקה העור מכוסה בנגעים אדומים מגרד, מעקצץ ושורף כאילו אני נמצאת במדורה .תוצאת ה IGE מגיע ל 1266 , משתמשת בקסולייר אך הסבל ממשיך רב מערכתי וקשה קשה קשה לי מאד לחיות כך. אני מאד מקוה שיש לך בשורות חיוביות ושאפשר להרפא מהסבל הפיזי והנפשי הלא פשוט.

  • + הוסף תגובה
אל יאוש ד"ר קובי שדה 12/11/2019 07:29
  • חיזרי לייעוץ וטיפול במרפאתי ישנם עוד אפשרויות טיפול ואבחון

  • + הוסף תגובה
אין מענה בטלפון איכלוב טופ מיכל דותן 12/11/2019 17:23
  • מזה שבועיים שאני מנסה ליצור קשר עם איכלוב טוב על מנת לתאם תור אליך ואין מענה, גם הודעה אי אפשר להשאיר מכיוון שהכל מלא בהודעות, צריך מדי פעם למחוק ולפנות מקום להודעות חדשות . תודה

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!