גרורות בעצמות (bone metastases)

ראשי

תאור

גידול סרטני המתפתח במקום אחד בגוף יכול לשלוח תאים, עם זרם הדם, לאזורים מרוחקים יותר. תאים אלו ישתלבו ברקמה, ימשיכו להתחלק בקצב לא נורמאלי ויצרו גידול סרטני נוסף. תהליך זה של הפצת תאים לאזורים נוספים בגוף זה נקרא גרורה סרטנית. במידה והתאים הסרטנים פולשים אל רקמת העצם וגורמים לגידול, הוא נקרא גרורות בעצמות (bone metastases). 
גרורות בעצמות (bone metastases) גורמים נזק לרקמת העצם ויכולים לעורר סימפטומים רבים. כיום קיים טיפולים שונים אשר עוזרים להשתלט על הסימפטומים ומצמצמים בצורה ניכרת את התפשטות הגרורות הלאה. על מנת להבין טוב יותר את תהליך יצירת הגרורות ברקמת העצם צריך להכיר את המבנה התפקודי והאנטומי של העצמות בגופנו.
 עצם היא סוג של רקמת חיבור המורכבת ממינרלים כגון סידן, פוספט וחלבון מיוחד בשם קולגן. השכבה החיצונית של העצם נקראת הקורטקס והמרכז הספוגי של העצם קרוי בשם מח העצם. רקמת העצם הפנימית מכילה נקבים המאפשרים לכלי הדם לעבור דרכם ולספק חמצן ונוטריינטים אל העצמות. ברמת העצם ישנו שיווי משקל חשוב הנשמר בין יצירת עצם על ידי תאים מסוג Osteoblasts ופירוק העצם (כאספקת סידן לגוף) על ידי תאים מסוג Osteoclasts. שיווי משקל זה נקרא : remodeling.
לעצמות בגופנו תפקידים חשובים ביותר ובלעדיהם לא יכולנו לתפקד כלל. השלד מספק תמיכה מבנים לאיברים הפנימיים. עצמות מאחסנות מינרלים הדרושים לגוף בשביל תפקודו היום יומי. מינראלים אלו הם: סידן, מגנזיום, זרחן ונתרן.
מח העצם מייצר ומאחסן את תאי הדם. אלה כוללים תאי דם אדומים, תאי דם לבנים, וטסיות דם. תאי הדם האדומים מעבירים דם המועשר בחמצן מהריאות לשאר הגוף. ואילו תאי הדם הלבנים עוזרים לגוף להילחם בזיהומים. טסיות הדם מסייעות בקרישת הדם בעת הצורך.
במקרה של גרורות בעצמות (bone metastases) תא סרטני פולש אל העצם וגורם לנזק המשפיע על כל תפקודיה כפי שפורטו מעלה.
כיצד תאים סרטניים מתפשטים אל העצם?
כאשר התאים הסרטניים מתנתקים מגידול המקור הם נעים עם זרם הדם או הלימפה לחלקים אחרים של הגוף, משתלבים ברקמות ויוצרים גידול חדש. גידול המקור ממנו הנצו התאים הסרטניים נקרא גידול מקורי, ואילו הגידולים החדשים הנוצרים בעקבות ההנצה של התאים הסרטניים, נקראים גידולים משניים. גידולים משניים ברקמת העצם הם גרורות בעצמות (bone metastases).
סוגים מסוימים של סרטנים ידועים כגורמים לגרורות בעצמות (bone metastases). סרטנים אלו הם:
סרטן השד
סרטן הכליה
סרטן ריאות
מיאלומה נפוצה ( myeloma  multiple)
סרטן הערמונית
סרטן בלוטת התריס
גרורות בעצמות (bone metastases) שונות ביסודן מגידול סרטני ראשוני אשר התחיל ברקמת העצם. גידול ראשוני בעצם נקרא סרקומה.(Sarcomas)  גידולים מסוג זה עשויים מתאי עצם. במקרה של גרורות בעצמות (bone metastases) הגידול מקורו בתאים מרקמה שונה בגוף, לדוגמה בסרטן ריאות המניץ גרורות בעצם, מקור הגידול הוא בתאי הריאה ולא בתאי העצם. במקרה זה גרורות בעצמות (bone metastases) ייקראו סרטן ריאות גרורתי.
תאים סרטניים המתפשטים מגידול מקורי כלשהו, נפוצים יותר:  בצלעות, עצמות האגן, עצמות מוארכות בגפיים, עצמות הגולגולת ועמוד השדרה. גרורות בעצמות (bone metastases) עלולות לגרום נזק בשתי דרכים עיקריות:
גידול סרטני ברקמת העצם עשוי לעכל את רקמת העצם. בתהליך זה נוצרים נקבים ברקמה הנקראים: osteolytic. תהליך זה יכול לגרום לעצמות שבירות ופריכות אשר נשברות בקלות רבה. אזורים אלו יהיו רגישים יותר וכואבים למגע.
גידול סרטני מפריש פקטורים אשר יכולים לגרום לתאי העצם להתחלק בצורה אבנורמאלית וליצור רקמת עצם חדשה. רקמה זו היא חלשה ופחות יציבה מרקמת עצם תקינה. אזורים אלו נקראים בשם: osteosclerotic.

סימפטומים


הסימפטומים של גרורות בעצמות (bone metastases) הם:
כאבי עצמות: הכאב הוא התסמין הנפוץ ביותר של גרורות בעצמות. זה בדרך כלל התסמין הראשון אשר החולים מבחינים בו. תחילה הכאב לא סדיר ומגיע בגלים. הוא נוטה להיות יותר גרוע בלילה או עם מנוחה במיטה. בסופו של דבר הכאב מתגבר בצורה ניכרת. לא כל כאב בעצמות מצביע על קיומם של גרורות בעצמות (bone metastases), הרופא המטפל ידע להבחין בין כאב שמקורו בסרטן לבין כאב ממקור אחר.
עצמות שבורות: גרורות בעצמות (bone metastases) מחלישות מאוד את העצמות. ולכן הן נוטות להישבר בקלות רבה יותר.  עצמות הגפיים והעצמות של עמוד השדרה הם האתרים הנפוצים ביותר להישבר.
קהות או חולשה ברגליים
בעיות במתן שתן או לאחר פעולת מעיים
חוסר תחושה בבטן
כל אלה הם סימנים לכך שקיימת בעיה בחוט השדרה. כאשר ישנן גרורות בעצמות עמוד השדרה (bone metastases) הן מפעילות לחץ על חוט השדרה ועשויות ללחוץ ולהסיט אותו ממקומו הטבעי. הלחץ על חוט השדרה עשוי לגרום לסימפטומים האלה, כמו גם לכאבי גב. במקרה של הופעת התסמינים יש לפנות מיד לרופא המטפל אחרת החולה מסתכן בשיתוק קבוע.
תסמינים נוספים הם: אובדן תיאבון, בחילה, צמא, עצירות, עייפות, או בלבול. כל אלו הם סימנים לכך שקיימות רמות גבוהות מדי של סידן בדם. גרורות בעצמות (bone metastases) עלולות לגרום לפירוק העצם ומאגרי הסידן. מצב זה נקרא רמות סידן גבוהות בדם (hypercalcemia).
במידה והגרורות גורמות לנזק במח העצם עלולים להופיע תסמינים הקשורים לספירת דם. סימנים של אנמיה (עייפות, חולשה, קוצר נשימה). במידה ותאי הדם הלבנים מושפעים, אנשים עלולים לפתח דלקות,  חום, צמרמורות, עייפות, או כאב. אם מספר טסיות הדם ירד מתחת לערך מסויים, עלולים להופיע שטפי דם ודימום פנימי.

על המטופל לחלוק כל מידע רפואי עם הרופא המטפל, במידה ומופיעים אחד מן הסימפטומים המצוינים. איתור וטיפול מוקדם יכול לעזור בהפחתת הסיבוכים.

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

כיצד יודע הרופא לאבחן גרורות בעצמות (bone metastases)?
במקרים מסוימים הרופא ימליץ על ביצוע בדיקות בהסתמך על התסמינים וההיסטוריה הרפואית של המטופל. במיוחד כאשר המטופל חולה בסרטן הידוע כבעל סבירות גבוהה לגרום להופעה של גרורות בעצמות (bone metastases).

פורומים סרטן ריאות

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
NSCLC אנדוקרצינומה יעל 28/02/2020 00:55
  • שלום ד"ר אגבאריה לגבי הטגריסו (בטיפול ריאה וגרורות למוח) קו ראשון האם ישנם הרבה מטופלים בארץ? האם יודעים על מטופלים שהם מעבר ל3 שנים וללא התקדמות במחלה? אצלנו זה חצי שנה עם נסיגה כמעט מלאה במוח וגם בריאה המצב נראה טוב יש בסטרנום שגם נראית פחות כבר, יש EGFR . ולגבי ה PDL1 שגבוה האם זה יעקוף את זה מתישהו? או שזה יכול לרדת מסיבה כזו או אחרת? והאם את הטגריסו ממשיכים לקחת לאלו שהמחלה רדומה / נעלמה למניעה ? כל השאלות האלו משום שזה מרגיש שזה מחכה מעבר לפינה לעקוף את התרופות... תודה רבה

  • + הוסף תגובה
תוצאות פתלוגיה הילה 27/02/2020 16:13
  • מדובר באמי, בת 63, מעשנת בעברה הרחוק וגם לא הרבה. עברה כריתת אונה ימנית תחתונה עקב גידול מסוג אדנוקרצינומיה בגודל 1.7 ס"מ ללא גרורות לבלוטות. נפגשנו רק עם המנתחת ב-20.2 והיא אמרה לאמא שגופה נקי והיא בריאה ו עתה רק מעקבים. ביום ראשון נפגש עם אונקולוגית בביהח אך הצלחתי לקבוע תור לאונקולוג אחר אתמול שאלו היו תמצית דבריו: הבעיה שאני מפחד להגיד לך משהו שהוא לא טוב. תראי הגידול היה מוקדם וקטן ולא היו בלוטות זה הכל סימנים טובים. היה לו דבר אחד שהוא חדר לקרום שעוטף את הריאה ולקרום הפנימי (את הראוט פילה??) הקרום הוא עוטף את הריאה, עוטף שק בעצם, שק אבל הם בד'כ די צמודים הקרום הפנימי חדרו אליו החיצוני לא חדרו אליו אם זה היה בקרום החיצוני זה יותר חמור. ברגע שזה חודר לקרום זה מקבל דרגה 2, אני עשיתי עכשיו חיפוש גדול באינטרנט אין ואפילו לא כתבו אם זה 2a או 2b T2a או T2b הם רק כתבו T2, עכשיו ב-T2b נותנים כימו ואת צעירה כמו שסיכמנו. T2a לא נותנים ואז הייתה כאן התלבטות אם לתת טיפול או לא, עכשיו אפשר לתת טיפול כימו זה לא טעות. אימונותרפי עוד לא הוכח שעוזר. זה לא טעות גדולה לתת טיפול משלים אבל זה על הגבול. זה ממש על הגבול. אם לא הייתה חדירה לפלוארה הפלוארית, אם השוליים נקיים צריך להסתכל עוד פעם, לפי דעתי השוליים נקיים אז לא עושים הקרנות. למה כן לתת? בגלל בכל זאת זה חדר לפלוארה וגם כתוב שזה גרייד 3. מתחלק יותר מהר. באמריקה הקימו בדיקה אבל הם לא הפכו אותה למסחרית שבה ניסו לראות מתי זה יותר אגרסיבי ומתי פחות. אין את הבדיקה הזו באופן סטנדרטי. טיפול אימונותרפי לא הוכח עדיין. מראש מכיוון שיש סיכויים טובים שהבראת נניח יש ב- 20-30% לחזרת המחלה, נניח שהסיכוי לחזרת מחלה הוא 30% אז הסיכוי אם אני נגיד מוריד 20% זה מוסיף לך עוד 5% זה הסדר גדול ויכול להיות שזה לא יוסיף. זה מקרה גבולי מאוד אפשר גם לא לתת. אם כימו 4 מחזורים, פעם ב-3 שבועות דרך הוריד ועם כדורים בנוסף מעקב סמני גידול כל חודשיים. כימו לא כימו help!!!!

  • + הוסף תגובה
האם לבצע CT חזה זיו 22/02/2020 14:05
  • במשך שנתיים סובל מהתקפים שבועיים של הרגשת כללית רעה המלווה בחולשה ובתשישות ולעיתים גם כאבים בחזה. כמו כן, לאחרונה גם גלי חום והזעות לילה. עברתי בדיקות דם, צילום חזה, CT בטן ומוח והכל יצא תקין...האם יש מקום גם ל CT חזה? אם כן האם CT חזה רגיל עם חומר ניגוד או CT קרינה נמוכה?

  • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר עבד אגבאריה 23/02/2020 12:19
CT קרינה נמוכה זיו 26/02/2020 10:34
  • רופא הריאות שאצלו הייתי לא מוכן להפנות אותי ל CT חזה (גם רגיל וגם קרינה נמוכה) בטענה שצילום רנטגן החזה תקין, ובכל מקרה הוא טוען שאין לבצע CT קרינה נמוכה כבדיקה למי שאינו מעשן, ושלא עושים CT קרינה נמוכה כבדיקה ראשונית אלא רק כבדיקת מעקב. האם ניתן לבצע CT קרינה נמוכה באופן פרטי גם ללא הפנייה מהרופא? ממה שהבנתי המכונים דורשים הפנייה גם אם הבדיקה נעשית באופן פרטי.

  • + הוסף תגובה
תשובה ד"ר עבד אגבאריה 26/02/2020 12:56
  • אפשר לבצע באפן פרטיאך עדיין דרושה הפניינ של רופא

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!