//

סרטן ראש וצוואר (head and neck cancer)

ראשי

תאור

סרטן ראש וצוואר (Head and neck cancer) מתחיל מצמיחה מואצת ולא תקינה של תאים, העלולים להתפתח לגידול ממאיר באזור הראש והצוואר. קיימים סוגים שונים של גידולים סרטניים באזור הראש והצוואר, אשר עלולים להתפתח בין היתר בגרון, בבלוטות הרוק, בלשון, בלוע הפה, במערות האף וכדומה. ללא הטיפול המתאים גידולים אלו יכולים להתפשט לקשרי הלימפה, לעצמות ולרקמות נוספות בשאר הגוף. בדרך כלל סרטן ראש וצוואר (Head and neck cancer) נגרם כתוצאה מחשיפה לקרצינוגנים. קרצינוגן הוא כל חומר שחשיפה אליו עלולה לגרום סרטן. קרצינוגנים מסוימים כוללים קרינה מיננת, חומרים כימיים רבים, כולל אלה שבעשן סיגריות וחומרים תעשייתיים מסוימים. הם גורמים נזק לחומר הגנטי (דנ"א, DNA) של התא, שעלול להתקבע בגנום, במידה אם התא מתחלק לפני שהנזק תוקן. אף על פי שכל קבוצות האוכלוסייה חשופות לקבוצה זו של חומרים, ניתן לומר כי סרטן ראש וצוואר (Head and neck cancer)  נדיר יותר בקרב ילדים ונשים.
לעומתם, אנשים אשר מעשנים, וחמור מכך – אנשים אשר משלבים עישון עם שתיית אלכוהול או סמים, נמצאים בקבוצת סיכון מוגברת לפיתוח גידול ממאיר באזור הראש והצוואר.
סרטן ראש וצוואר (Head and neck cancer) מסווג לפי מקור הגידול הראשוני:

גידולים סרטניים בדרכי הנשימה העליונות ואזור הוושט: סרטן באזורים אלו כולל גידולים בשפתיים, פה, גרון, לוע ומיתרי הקול. בין כל הסוגים של סרטן ראש וצוואר (Head and neck cancer) גידולים באיברים אלו הם הנפוצים ביותר. לרוב מקור הגידולים הללו הם מקרצינומה של תאי האפיתל. תאים מיוחדים אלו הם ספציפיים לרקמות של הראש והצוואר ולכן מרוכזים בעיקר שם. סוג סרטן זה לא נחשב כסרטן עור למרות שמקורו מתאי אפיתל. סרטן זה מאובחן בעיקר באנשים מעל גיל 45 והסיכוי של גברים ללקות בסרטן ראש וצוואר (Head and neck cancer) מסוג זה, גבוה פי 4 מנשים. יותר מ-90% מן המקרים של גידולים סרטניים מסוג זה משויכים לעישון. צריכת אלכוהול מעלה בצורה ניכרת את הסיכון לפיתוח גידול סרטני באיברים אלו, במיוחד כאשר הצריכה מוגזמת וממושכת.

גידולים סרטניים בבלוטות הרוק: גידולים מסוג זה נדירים יותר ושיעורם בקרב כל סוגי הסרטן באזור הראש והצוואר, נמוך יחסית. ישנם מספר סוגי גידולים סרטניים בבלוטות הרוק והם שונים זה מזה בחומרת המחלה וקצב התפשטות הגידול. חשיפה לקרינה מייננת מגדילה את הסיכוי ללקות בסרטן ראש וצוואר (Head and neck cancer) בבלוטות הרוק. לעישון תפקיד חשוב גם כן בפיתוח גידול סרטני ברקמות אלו. בנוסף מחקרים הוכיחו שאנשים עם אבנים בבלוטות הרוק ודלקות נשנות בבלוטות אלו, הם בעלי סיכוי גבוה יותר לפתח גידול ממאיר ברקמות הרוק.

גידולים סרטניים בגרון האחורי ובנקודת המפגש בין הלוע למערות האף: להבדיל משאר סרטני הראש והצוואר (Head and neck cancer), סרטן מסוג זה לא קשור לעישון וצריכה מוגזמת של אלכוהול. רקמה מיוחדת זו רגישה יותר לכימותרפיה והקרנות משאר הסרטנים המתבטאים באזור הראש והצוואר. עד היום לא אותרה הסיבה העיקרית לגידולים מסוג זה אולם באזורים בהם שכיחות סרטן זה היא גבוהה יותר, קיימת השערה שגידולים אלו מקורם בהדבקה של ווירוס האחראי למחלת הנשיקה (Epstein-Barr virus (EBV)).

גידולים סרטניים בסינוסים ובמערות האף: רוב הגידולים ברקמות אלו הם מסוג קרצינומה של תאי הקשקש (squamous cell carcinomas). לעיתים נדירות מדובר באדנוקרצינומות (adenocarcinomas), מלנומה או לימפומה. ברוב המקרים גידולים מסוג זה מאובחנים מאוחר יחסית, כיין שחלל האף מכיל מספיק שטח להתפתחות הגידול ללא סימפטומים מיוחדים.      

סימפטומים


הסימפטומים של סרטן ראש וצוואר (Head and neck cancer) תלויים באיבר והרקמה ממנה התפתח הגידול ובקצב ההתחלקות של התאים. לרוב התסמינים של סרטן ראש וצוואר (Head and neck cancer) הם:
אזור השפתיים והפה: הופעת גבשושיות, פצעים כרוניים פתוחים ומדממים, טלאים לבנים, המזכירים בצורתם אפטות, אשר לא עוברים גם כעבור זמן ממושך.
צרידות ממושכת ושינויים בקול
הפרעות או כאבים בבליעה
כאבי גרון
כאבי אוזניים
במקרים של גידולים בבלוטות הרוק: תחושה של גידול או בלוטה באזור הלחי, בתחתית הסנטר, בלשון או בגג הפה. לעיתים גידול זה רגיש למגע ומלווה בכאבים.
בלוטות לימפה נפוחות
אף סתום
אובדן שמיעה
דלקות אוזניים חוזרות וכאבי ראש

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

הבדיקה השגרתית לבירור חשד לסרטן ראש וצוואר (Head and neck cancer) הינה בדיקת רופא אף אוזן גרון. בדיקות הדמיה המאפשרות לאבחן גידולים באזור הראש והצוואר הם אולטרסאונד, MRI, בדיקת CT רגילה או בדיקת PET CT, כאשר האבחנה סופית נעשית באמצעות ביופסיה הנערכת לעיתים בהרדמה.

פורומים סרטן השד

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
טיפול ב לטרוזול ריקי 08/08/2020 14:11
  • שלום, בתי (בת 49) עברה כריתה חלקית לפני 3 וחצי שנים, מאז היא מטופלת בטומקסיפן. הגידול היה מסוג לובלרי. היות ובתי כבר לא מקבלת מחזור מזה שנה, הרופאה הציעה שכדאי לעבור לטיפול בתרופה לטרוזול. זו תרופה עם הרבה מאד תופעות לוואי, ואת הטומקסיפן, בתי כבר לוקחת זמן רב, וחוץ מהשמנה (שהיא בהחלט בעיה) אין יותר מידי תופעות נוספות. השאלה היא האם הטיפול בלטרוזול עדיפה? או מה ידוע לגבי יעילותה? כמה שנים צריך לקחת אותה? תודה על כל מענה. אמא דואגת

  • + הוסף תגובה
שד שמאלי תחושה מוזרה אני 07/08/2020 04:55
  • שלום. יש לי דקירות בשד השמאלי ברציפות כבר זמן מה, הוא נפוח יותר מהשני וקשה יש בו גושים וכואב לי בו האם זה אומר משהו?

  • + הוסף תגובה
שד ד"ר נעה אפרת בן ברוך 07/08/2020 09:47
  • אני מאד ממליצה לך לגשת בהקדם לבדיקה על ידי כירורג שד. או רופא משפחה

  • + הוסף תגובה
שינויים בשד פה 29/07/2020 20:20
  • שלום רב, בת 34 מטופלת פוריות מזה 4 שנים ( מקבלת הורמונים במינונים הכי גבוהים) ברקע כשל שחלתי על רקע לא מוסבר ומספר אירועי תרומבופלביטיס כתוצאה מהאסטרוגנים ככל הנראה אי לזאת נוטלת קלקסן 60. בריאות כללית תקינה.( בירור המטולוגי מלא תקין) בחודשים האחרונים כ4/5 שמתי לב לשינויים קלים בשד הופעת נמשים באזור בתחתית השדאם מותחים את השד זה נראה כמו סטיפלינג..ובאחד השדיים ממצא חדש יחסית - מורם קטנטן להערכתי כ2 מ"מ בעל מראה מעט ארוזיבי כמו קילופי עור זה לא נעלם וגם לא שמתי לב שגדל מזה כ4 חודשים. לאור הטיפולים אני במעקבים אצל כירורג שד כל חצי שנה ( תור עוד 3 שבועות) בדיקה אחרונה כולל us תקינה . אחת הכיררוגיות ציינה שיש לי שד פיברוציסטי השנייה חלקה לדעתי יש לעיתים מרגישה כמו גושים תת עורים ניידים וכואבים משתנים לאורך המחזור החודשי. בירור של brca שלילי לשמחתי. בקרע משפחתי סרטן שד ושחלה. האם לדעתך יש מקום לדאגה? צריך לבקש משהו בבדיקה הקרובה, להשב את תדומת לבה של הרופאה למשהו?

  • + הוסף תגובה
שינויים בשד פה 31/07/2020 18:11
שינויים בשד ד"ר נעה אפרת בן ברוך 31/07/2020 19:10
  • לא נשמע לי מדאיג ספרי לרופאה את כל מה שכתבת לי כאן

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!