סרטן העצמות (Bone cancer)

ראשי

תאור

לעצמות בגופינו מספר תפקידים הם משמשים כמסגרת תומכת ומגנה לאיברים הפנימיים (למשל עצמות הגולגולות מגינות על הרקמה הרכה של המוח והצלעות משמשות ככלוב מגן לריאות). השרירים מאפשרים להניע את העצמות ומח העצם משמש ליצור תאי הדם שבגופינו.

גידול סרטני המתפתח מרקמת עצם נקרא סרטן העצמות ממקור ראשוני (primary bone cancer). גידולים מסוג זה מוצאים בעיקר בעצמות הידיים והרגליים, אך הוא יכול להופיע בכל סוג עצם אחר בגוף.

סרטן עצמות נדיר בילדים, אך במתבגרים ובמבוגרים צעירים, הוא השלישי בשכיחות לאחר ליקמיה ולימפומה.

3 סוגים של סרטן העצמות

סרטן העצמות ממקור ראשוני נקראים לעיתים קרובות כסרקומה. באורטופדיה אונקולוגית מבדילים במספר סוגים שונים סרקומות וכל אחד מהם מאפיין רקמת עצם שונה. הנפוצים ביותר הם אוסטאוסרקומה (osteosarcoma), סרקומה ע"ש יואינג (Ewing)  וכונדרוסרקומה (chondrosarcoma).

אוסטאוסרקומה

Osteosarcoma או Osteogenic Sarcoma, הוא גידול ממאיר של עצם שמקורו בתאים המייצרים עצם ומאופיין על ידי יצירת חומר הנקרא אוסטאוֹאיד שהוא שלב ראשון של יצירת עצם. כ-60% מגידולי העצם הראשוניים, הם אוסטאוסרקומה.

סיכויי הריפוי גדולים יותר בגידולים באזור הגפיים. נצפתה שכיחות-יתר של אוסטאוסרקומה בחולים עם גידול אחר מסוג רטינובלסטומה, במיוחד באזורים שהוקרנו בחולים מעל גיל 40 עם מחלת פג'ט ולאחר קרינה.
סרטן העצמות מסוג אוסטאוסרקומה מוגדרת לפי התא השולט המשגשג כאוסטיאובלסטי, כונדרובלסטי, פיברובלסטי, וטילנג'יאקטטי (הכוללים חללים מלאים דם בתוך הגידול). קיימת צורה רב-מוקדית שלא מגיבה לכל טיפול וקיימות צורות עם מהלך טוב יותר שבהן הגידול לא מערב את חלל העצם, אלא רק את העצם עצמה, הקליפה (הקורטקס).

סרקומה ע"ש יואינג

סרקומה ע"ש יואינג (Ewing) תוארה לראשונה על ידי ג'יימס יואינג בשנת 1921 כגידול גרמי (עצם) המתאפיין בתאים עגולים כחולים הרגישים להקרנה. זהו הגידול השכיח מבין גידולי העצם הממאירים בילדים ומתבגרים. מדי שנה מאובחנים כארבעה מקרים חדשים למיליון ילדים מתחת לגיל 15. המחלה בעצמות או ברקמות רכות שכיחה יותר בבנים מאשר בבנות. רוב המקרים מאובחנים בגפיים - 53% ובעצם הירך - 25%. בגוף מאובחנים - 47%, באגן - 20% ובעמוד שדרה וצלעות - 13%.

 סרטן בעמוד השדרה, ואינג סרקומה, כונדרוסרקומה, Osteosarcomaכונדרוסרקומה

(Chondrosarcoma) הנפוץ ביותר ממבין הגידולים הממאירים של דופן בית החזה. הוא מופיע בשכיחות גבוהה יותר אצל גברים בעשור השלישי או הרביעי לחייהם. הגוש ממוקם בבית החזה הקדמי ועלול לגרום לכאבים, אך אינו גורם לשבירת הצלע.

כריתת הגוש מתבצעת עם שוליים רחבים של כארבעה סנטימטרים מרקמה בריאה. כריתה רחבה זו מפחיתה באופן ניכר את שיעור הישנות הגידול ואת שיעור הופעת גרורות, אך כתוצאה מהניתוח הרחב, דרוש לעיתים שחזור של דופן בית החזה במהלך הניתוח.


סימפטומים


התסמינים לסרקומה

התסמונת הטיפוסית של אוסטאוסרקומה מתבטאת בכאבים ונפיחות מקומית ללא חום, המתמידים לעיתים מעל חצי שנה.


התסמין הראשון לסרטן העצמות הנקרא סרקומה ע"ש יואינג הוא כאב מקומי מתקדם המעיר משינה. בהתאם למיקום הסרקומה, החולה יצלע ויסבול מכאב המוחמר בנשימה או כאב המקרין לגף. נפיחות באזור הגידול בולטת בעיקר בגפיים.

סיבות וגורמי סיכון

אוסטאוסרקומה מופיעה במתבגרים במיוחד באזורים של גדילה מואצת בעצמות מסביב לברך, כתף וירך.

ב-3% מהמקרים של סרקומה ע"ש יואינג ייגרם שיתוק כתוצאה מלחץ הגידול על חוט השדרה. ל-28% מהחולים, יהיה חום בדומה לזיהום בעצם, ב-26%, יזוהו גרורות בעת האבחון. המקומות השכיחים לגרורות הם הריאות, העצמות ולשד העצם.

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

אבחון לסרטן העצמות


בצילום רנטגן מודגם אזור של הרס עצמות באוסטאוסרקומה והסתיידויות רקמה רכה. במיפוי עצמות מודגמות פעילות באותו אזור, כאשר לכ-20%-10% מהחולים גרורות בריאות המודגמות בבדיקת טומוגרפיה מחשבית (CT). הביופסיה הכרחית כדי לבסס את האבחנה. הטיפול כולל כימותרפיה וניתוח. 


הערכת חולה באנגיוסרקומה כוללת צילומי אזור הגידול, חיפוש גרורות ואבחנה מבדלת. בצילום ניתן לזהות נגע הרסני בעצם ורצועות מסוידות מקבילות כקליפות בצל. במיפוי מחשבי ותהודה מגנטית יודגם גוש רקמה רכה. במיפוי עצמות מגדירים את אזור המחלה וגרורות גרמיות. שקיעת הדם וריכוזי האנזים לקטית דהידרוגנזה בנסיוב - גבוהים.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

מתן כימותרפיה ניואג'ובנטית (כימותרפיה לפני ניתוח) לחולי אוסטאוסרקומה משפר את היכולת לבצע שימור הגף בלי לסכן את החולה. הכימותרפיה מבוססת על שלוש מתוך ארבע תרופות: מתוטרקסט (Methotrexate), אדריאמיצין (Adriamycin), ציספלטינום (Cisplatinum) ואיפוספומיד (Ifosfomide), כאשר התרופה הרביעית ניתנת במקרים של השפעות לוואי קשות או חוסר תגובה לטיפולים האחרים. כריתת הגידול והכנסת תותב פנימי, או השתלת עצם עם אספקת הדם שלה, מקובלות היום במקום קטיעה, שהייתה נפוצה בעבר.


כ-80%-60% מהחולים בסרטן העצמות ללא גרורות בעת האבחון מבריאים ללא עדות להישנות מחלה מעל חמש שנים. לעומת זאת שיעור ההחלמה מגידול עם גרורות, הוא 20% בלבד. בחולים עם גידולים יציבים ניתן לנסות טיפול ממוקד בקרינה תוך שילוב תרופות נוספות כגון ג'מסיטבין (Gemcitabine), אטופוסיד (Etoposide) וקרבופלטין (Carboplatin).


טיפול בסרקומה על שם יואינג הוא הטיפול המקומי, הוא הקרנה במינון גבוה (65-45 יחידות הקרנה) או כריתה, תלוי ביכולת לנתח, בתוצאה התפקודית וסכנת הגידולים המשניים שלאחר הקרנות (10%-5% ב-20 שנה). הקרנה ניתנת לגידולים באגן ועמוד השדרה וכאשר נותרה שארית מחלה לאחר הכריתה. ניתוח גידולי סרטן העצמות בגפיים נעשה בדרך כלל תוך כדי שימור הגף. הטיפול המקובל כיום כולל מתן כימותרפיה תוך-ורידית להקטנת הגידול לפני כריתה ו/או הקרנה. הכימותרפיה כוללת חמש תרופות: וינקריסטין (Vincristine), דוקסורוביצין (Doxorubicin), וציקלופוספמיד (Cyclophosphamide), לסירוגין עם איפוספמיד (Ifosfamide) ואטופוסיד (Etoposide).
סיכויי ההחלמה של ילדים ומתבגרים עם סרקומה ע"ש יואינג תלויים בגודל הגידול ומיקומו, בשלב המחלה ובנוכחות גרורות. במחקרים בינלאומיים נמצא שבחולים ללא גרורות, ההישרדות ללא מחלה במשך חמש שנים היא כ-70%.


פורומים מחלות שד וכירורגיה של השד

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
פטמה שקועה לאחר ניתוח גניקומסטיה אורי 01/04/2020 15:13
  • שלום, אני בן 22 ולפני כ-3 שנים עברתי ניתוח גניקומסטיה בשני השדיים. לאחר כמה שבועות הבחנתי שהפטמה בשד הימני שקועה ורק באמצעות לחץ בצדדיה אפשר לגרום לה לצאת, אך לזמן קצר בלבד. והשד הימני אף מעט נפוח מהשמאלי. אני כל השנים האלה האשמתי את עצמי שגרמתי לזה בכך שחזרתי לעבודה כשבוע לאחר הניתוח(עבודה פיזית), וביצעתי משימות שונות שגרמו לי לכאב באזור הניתוח.עברתי בדיקת אולטרסאונד לאחר כחודשיים והתוצאה בה הייתה שבשד הימני הצטברו יותר נוזלים בגלל זה הוא קצת נפוח. כבר עברו 3 שנים והמצב נשאר אותו הדבר. יש לי כמה שאלות: 1.האם יש אמת בהאשמה העצמית שלי בזה שאני גרמתי למצב הזה כשחזרתי לעבוד אחרי שבוע בלבד? 2. האם יש אפשרויות לתקן את הפטמה השקועה ולשאוב את הנוזלים שגורמים לנפיחות? לדוגמא האם הזרקת חומרי מילוי יכולה לעזור. 3. האם כושר גופני ופיתוח שרירי חזה יכולים לשפר את המצב? תודה רבה מראש על תשובתך!!!

  • + הוסף תגובה
תוצאות אולטרסאונד שד ענבל 29/03/2020 14:47
  • שלום רב אני בת 34 ללא מחלות רקע וללא היסטוריה משפחתית, הגעתי לכירורג לפני שנה והתלוננתי שאני מרגישה מעט גושים בחזה הוא בדק ולא מצא דבר, שלח לאולטרסאונד שם נמצאה ציסטה בגודל 0.4 Birads 2 הטכנאית אמרה לי שזה אומר שזה שפיר יש לציין שהיו לי כאלה בעבר ונעלמו הבנתי שזה בגלל הגלולות שנטלתח, כעת לא נוטלת גלולות כבר חצי שנה, שאלתי היא האם ציסטה היא שפירה והאם יש צורך לחזור על בדיקה אחרי שנה? מכיוון שעבר כבר שנה וחודש האם דחוף? יש לי תור לכירורגית בעוד חודש , האם דחוף יותר בגלל הציסטה? ברור לי שפורום לא מחליף חוות דעת רפואית פנים אל פנים ןבכל מקרה אלך השאלה עם יש צורך להקדים מכיוון שעברה שנה או שממצא זה שפיר לחלוטין ואפשר להמתין חודשיים

  • + הוסף תגובה
ממוגרפיה של השד אחרי הפלה דורית 11/03/2020 18:13
  • ביצעתי ממוגרפיה של השד מספר ימים אחרי הפלה טבעית. זה הריון שהושג ב ivf. האם רמות ההורמונים עשויות לשבש תוצאות? מצאו לי סמיכות אסימטרית בולטת בשד שמאל.. עשיתי mri לפני מספר ימים לצורך בירור נוסף. אין עדיין תוצאות. תודה

  • + הוסף תגובה
תגובה להודעה: הודעה מחבר תאריך / שעה ממוגרפיה של השד אחרי הפלה פרופ' פפא 21/03/2020 19:54
  • הריון וטיפול הורמונלי עשויים לשנות את מבנה השד נמתין לתוצאות הMRI בריאות שלמה

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!