עוויתיות בלתי רצונית של העפעפיים (blepharospasm)

ראשי

תאור

לייעוץ חינם על ניתוחי עפעפיים לחצו כאן >>>
עוויתיות בלתי רצונית של העפעפיים (blepharospasm) הינה סוג של דיסטוניה (Dystonia) פוקאלית. דיסטוניה (Dystonia) היא תסמונת קלינית מוטורית עם התכווצות מתמשכת של קבוצות שרירים, התכווצות הגורמת לעיתים לתנועות מעוותות ונישנות עם תנוחות ביזאריות של הגפיים, הצוואר או כל הגוף, לקשיי עמידה והליכה עד לנפילות. תנועות אלה מופיעות ומחמירות יותר בזמן תנועה המפעילה את אותם השרירים, אך במקרים קשים מופיעות גם במנוחה, במצבים פסיביים כתנוחה קבועה (Fixed posture), ואז החולה מרותק למיטה ואינו מתפקד. התסמונת מוכרת משנת 1908, ומאז ניסו מומחים רבים לתאר את המחלה על כל מורכבותה. נראה שדיסטוניה יכולה להיות ממוקמת בשרירים בודדים (Focal dystonia) או בגף אחד בצוואר (Torticollis), בפנים ובמיוחד בשרירי העיניים (Blepharospasm). במקרה של עוויתיות בלתי רצונית של העפעפיים (blepharospasm) ישנה התכווצות של שרירים הסוגרים את שתי העיניים בכל גירוי של אור, בעיקר בחשיפה לשמש. במצב זה האדם נדרש להיעזר בידיים על מנת לפקוח את עיניו, להרכיב משקפי שמש רוב הזמן, ולפעמים כמו עיוור ממש, הוא זקוק לליווי, אינו עצמאי ואינו מסוגל לנהוג. עוויתיות בלתי רצונית של העפעפיים (blepharospasm) לא משפיעות על איכות הראייה או היכולות המנטאליות של החולה. הזמן היחיד בו הראייה נפגעת הוא כאשר ישנה נעילה של שרירי העפעפיים, ויש צורך לפתוח אותם על ידי השקעת מאמץ פיסי.

תרופות לטיפול בעוויתיות בלתי רצונית של העפעפיים:
בוטוקס

סימפטומים


הסימפטומים של עוויתיות בלתי רצונית של העפעפיים (blepharospasm) כוללים:
תחושת כיווץ חזקה באזור גלגל העין
עין "קופצת" ורוטטת (יכול להיות סימן מקדים לעוויתיות בלתי רצונית של העפעפיים)
מצמוץ מהיר ותכוף
עין מגורה ויבשה
במקביל לעוויתיות בלתי רצונית של העפעפיים (blepharospasm) יתכנו סימפטומים נוספים כגון:
פתיחה לא רצונית של הלסת, ונעילה של שרירי הלסת
כיווץ השפתיים והזדקרות של הלשון

סיבות וגורמי סיכון

הסיבה לעוויתיות בלתי רצונית של העפעפיים (blepharospasm) אינה ידועה, אולם ישנם מגוון של מצבים פתולוגיים בהם אחד הסימפטומים הוא עוויתיות בלתי רצונית של העפעפיים. אחת התיאוריות האפשרויות אשר מנסה לתת הסבר לתופעה זו היא אבנורמאליות של תפקוד הגרעיניים הבאזליים במוח. אזור מיוחד זה מבקר את תחילתה והימשכותה של תנועה רצונית ולא רצונית (כמו רפלקס). לא ידוע מקור השיבוש של הגרעיניים הבאזליים, אולם חושבים שיש לכך תפקיד ניכר בעוויתיות בלתי רצונית של העפעפיים (blepharospasm).
לעיתים קרובות לגנטיקה אין תפקיד חשוב בהעברה בתורשה של עוויתיות בלתי רצונית של העפעפיים (blepharospasm) מדור לדור. במידה והמקור למחלה הוא גנטי, הוא ילווה בדיסטוניה כללית של קבוצות שרירים נוספות בגוף. לגורמים כמו דיאטה ומאמץ פיסי יש השפעה על עוויתיות בלתי רצונית של העפעפיים (blepharospasm) והם יכולים לעורר התקף של עוויתות. עוויתיות בלתי רצונית של העפעפיים (blepharospasm) היא לא תופעה מסכנת חיים אולם היא מחלה כרונית וממושכת ועלולה להופיע בכל תקופות חיי החולה.

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

עוויתיות בלתי רצונית של העפעפיים (blepharospasm) מאובחנת על ידי נוירולוג  או מומחה לרפואת עיניים. לעיתים קרובות אבחון של עוויתיות בלתי רצונית של העפעפיים הוא בעיתי משום שנדיר מאוד שהרופא עצמו עד להתקף של עוויתות. בדרך כלל האבחנה נעשית באמצעות ההיסטוריה הרפואית של המטופל.  לרוב ההבחנה נעשית באמצעות שימוש באמצעים אלקטרוניים המתעדים את הפעילות החשמלית של שרירי העין ועוזרים להגיע אל ההבחנה הנכונה.

לייעוץ חינם על ניתוחי עפעפיים לחצו כאן >>>

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

הטיפול בעוויתיות בלתי רצונית של העפעפיים (blepharospasm) כוללים שלושה אפיקים עיקריים: נטילת תרופות, זריקות בוטקס (השיטה היעילה ביותר מבין השלוש) או ניתוח. ניתן להשתמש בכל אחת מן השיטות בנפרד או כמכלול. הזרקת בוטקס מאפשרת להחליש ולנטרל את השרירים מסביב לעין, פעולה זו מחלישה מעט את כיווץ השריר ומאפשרת לחולים עם בעוויתיות בלתי רצונית של העפעפיים (blepharospasm), שליטה רחבה יותר בעפעפי העין ופתיחתם. פעולת ההזרקה נעשית עם הכוונה של ( EMG (electromyographic. אלקטרודות מיוחדות מאפשרות לבודד את האזור הבעייתי בשריר ולבצע הזרקה ממוקדת ויעילה. 





פורומים הסרת משקפיים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
טיפות אזרגה בן 74 טיפות אזרגה 25/01/2020 16:41
 • בן 75 - אני לוקח מזה 6 שבועות טיפות אזרגה בגלל לחץ תוך עייני. לאחר 4 שבועות התחילו תופעות של התקררות, אף סתום, כאבי סינוסים בלחיים ומעל לעיניים, דימום בקינוח האף, יותר התעטשויות. האם יש קשר בין התרופה לתופעות? ואם כן מה לעשות? תודה.

 • + הוסף תגובה
שלום רב, ד"ר אורי מלר 27/01/2020 19:39
 • שלום רב, לא נראה שזה קשור לתרופה אבל לא ניתן להעניק יעוץ טיפולי ללא בדיקה אז אני מציע שתפנה לרופא המשפחה ולפי הצורך לרופא העיניים שלך בהצלחה, ד"ר מלר

 • + הוסף תגובה
הסרת משקפיים ופרופיל צבאי אייל 15/01/2020 12:41
 • אולי אתה יודע? האם ניתוח הסרת משקפיים מוריד פרופיל? אני לקראת גיוס, חושש מירידה בפרופיל, אבל מאוד רוצה לבצע את הניתוח. תודה

 • + הוסף תגובה
שלום רב, ד"ר אורי מלר 17/01/2020 08:06
 • שלום רק, אין לי מושג עמוק בפרופיל אבל למיטב ידיעתי לאחר תקופת ההחלמה הנדרשת (2-6 חודשים) הניתוח עשוי להעלות פרופיל, לא להוריד אבל אני מיע להפנות את השאלה לרופא מתחום הצבא.

 • + הוסף תגובה
גיל אופטימלי להסרת משקפיים אבי 22/12/2019 09:53
 • מבקש לשאול מהו הגיל המיטבי להסרת משקפיים. בני בן 16 ומעוניין לעבור כבר ניתוח כזה..

 • + הוסף תגובה
שלום רב, ד"ר אורי מלר 22/12/2019 11:33
 • לא ניתן לבצע ניתוח לפני גיל 17 וחצי וגם אז רק במידה והמספר יציב לפחות שנה. בהצלחה, ד"ר מלר

 • + הוסף תגובה
שלום רב , ד"ר אורי מלר 24/12/2019 14:13
 • אין גיל אופטימאלי. ניתן לנתח ניתוחי אקסימר לייזר בין הגילאים 17.5 עד 60 כל עוד הנתונים טובים, המספר יציב ולא מתגלה בבדיקה בעיה עינית כלשהי בהצלחה

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!