עוויתיות בלתי רצונית של העפעפיים (blepharospasm)

ראשי

תאור

לייעוץ חינם על ניתוחי עפעפיים לחצו כאן >>>
עוויתיות בלתי רצונית של העפעפיים (blepharospasm) הינה סוג של דיסטוניה (Dystonia) פוקאלית. דיסטוניה (Dystonia) היא תסמונת קלינית מוטורית עם התכווצות מתמשכת של קבוצות שרירים, התכווצות הגורמת לעיתים לתנועות מעוותות ונישנות עם תנוחות ביזאריות של הגפיים, הצוואר או כל הגוף, לקשיי עמידה והליכה עד לנפילות. תנועות אלה מופיעות ומחמירות יותר בזמן תנועה המפעילה את אותם השרירים, אך במקרים קשים מופיעות גם במנוחה, במצבים פסיביים כתנוחה קבועה (Fixed posture), ואז החולה מרותק למיטה ואינו מתפקד. התסמונת מוכרת משנת 1908, ומאז ניסו מומחים רבים לתאר את המחלה על כל מורכבותה. נראה שדיסטוניה יכולה להיות ממוקמת בשרירים בודדים (Focal dystonia) או בגף אחד בצוואר (Torticollis), בפנים ובמיוחד בשרירי העיניים (Blepharospasm). במקרה של עוויתיות בלתי רצונית של העפעפיים (blepharospasm) ישנה התכווצות של שרירים הסוגרים את שתי העיניים בכל גירוי של אור, בעיקר בחשיפה לשמש. במצב זה האדם נדרש להיעזר בידיים על מנת לפקוח את עיניו, להרכיב משקפי שמש רוב הזמן, ולפעמים כמו עיוור ממש, הוא זקוק לליווי, אינו עצמאי ואינו מסוגל לנהוג. עוויתיות בלתי רצונית של העפעפיים (blepharospasm) לא משפיעות על איכות הראייה או היכולות המנטאליות של החולה. הזמן היחיד בו הראייה נפגעת הוא כאשר ישנה נעילה של שרירי העפעפיים, ויש צורך לפתוח אותם על ידי השקעת מאמץ פיסי.

תרופות לטיפול בעוויתיות בלתי רצונית של העפעפיים:
בוטוקס

סימפטומים


הסימפטומים של עוויתיות בלתי רצונית של העפעפיים (blepharospasm) כוללים:
תחושת כיווץ חזקה באזור גלגל העין
עין "קופצת" ורוטטת (יכול להיות סימן מקדים לעוויתיות בלתי רצונית של העפעפיים)
מצמוץ מהיר ותכוף
עין מגורה ויבשה
במקביל לעוויתיות בלתי רצונית של העפעפיים (blepharospasm) יתכנו סימפטומים נוספים כגון:
פתיחה לא רצונית של הלסת, ונעילה של שרירי הלסת
כיווץ השפתיים והזדקרות של הלשון

סיבות וגורמי סיכון

הסיבה לעוויתיות בלתי רצונית של העפעפיים (blepharospasm) אינה ידועה, אולם ישנם מגוון של מצבים פתולוגיים בהם אחד הסימפטומים הוא עוויתיות בלתי רצונית של העפעפיים. אחת התיאוריות האפשרויות אשר מנסה לתת הסבר לתופעה זו היא אבנורמאליות של תפקוד הגרעיניים הבאזליים במוח. אזור מיוחד זה מבקר את תחילתה והימשכותה של תנועה רצונית ולא רצונית (כמו רפלקס). לא ידוע מקור השיבוש של הגרעיניים הבאזליים, אולם חושבים שיש לכך תפקיד ניכר בעוויתיות בלתי רצונית של העפעפיים (blepharospasm).
לעיתים קרובות לגנטיקה אין תפקיד חשוב בהעברה בתורשה של עוויתיות בלתי רצונית של העפעפיים (blepharospasm) מדור לדור. במידה והמקור למחלה הוא גנטי, הוא ילווה בדיסטוניה כללית של קבוצות שרירים נוספות בגוף. לגורמים כמו דיאטה ומאמץ פיסי יש השפעה על עוויתיות בלתי רצונית של העפעפיים (blepharospasm) והם יכולים לעורר התקף של עוויתות. עוויתיות בלתי רצונית של העפעפיים (blepharospasm) היא לא תופעה מסכנת חיים אולם היא מחלה כרונית וממושכת ועלולה להופיע בכל תקופות חיי החולה.

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

עוויתיות בלתי רצונית של העפעפיים (blepharospasm) מאובחנת על ידי נוירולוג  או מומחה לרפואת עיניים. לעיתים קרובות אבחון של עוויתיות בלתי רצונית של העפעפיים הוא בעיתי משום שנדיר מאוד שהרופא עצמו עד להתקף של עוויתות. בדרך כלל האבחנה נעשית באמצעות ההיסטוריה הרפואית של המטופל.  לרוב ההבחנה נעשית באמצעות שימוש באמצעים אלקטרוניים המתעדים את הפעילות החשמלית של שרירי העין ועוזרים להגיע אל ההבחנה הנכונה.

לייעוץ חינם על ניתוחי עפעפיים לחצו כאן >>>

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

הטיפול בעוויתיות בלתי רצונית של העפעפיים (blepharospasm) כוללים שלושה אפיקים עיקריים: נטילת תרופות, זריקות בוטקס (השיטה היעילה ביותר מבין השלוש) או ניתוח. ניתן להשתמש בכל אחת מן השיטות בנפרד או כמכלול. הזרקת בוטקס מאפשרת להחליש ולנטרל את השרירים מסביב לעין, פעולה זו מחלישה מעט את כיווץ השריר ומאפשרת לחולים עם בעוויתיות בלתי רצונית של העפעפיים (blepharospasm), שליטה רחבה יותר בעפעפי העין ופתיחתם. פעולת ההזרקה נעשית עם הכוונה של ( EMG (electromyographic. אלקטרודות מיוחדות מאפשרות לבודד את האזור הבעייתי בשריר ולבצע הזרקה ממוקדת ויעילה. 

פורומים עיניים ילדים, פזילה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
ניתוח קטרקט יילודים פאני 15/07/2020 00:20
 • שלום כמה זמן אורך הניתוח? זמן ההחלמה אצל התינוק? אחרי כמה זמן משתחררים הבית? האם התינוק יראה בעתיד רגיל? עם משקפיים כל החיים מה בדיוק? תודה רבה

 • + הוסף תגובה
ניתוח קטרקט פרופ' גד דותן 04/08/2020 16:52
 • שלום, ניתוח קטרקט בילד שונה מניתוח קטרקט במבוגר, לרוב זהו השלב הראשון בשיקום ראיה, ולאחריו נדרש מעקב ממושך למניעת התפתחות עין עצלה.

 • + הוסף תגובה
ניתוח פזילה מירי 14/07/2020 09:49
 • האם ניתוח פזילה, לצורך קוסמטי בלבד, הוא שכיח? מומלץ? בני בן 17, מאוד מעוניין בכך. עם פזילה קלה, שבדרך כלל מסתדרת עם המשקפיים. מה דעתך?

 • + הוסף תגובה
ניתוח פזילה פרופ' גד דותן 14/07/2020 15:38
 • שלום, בכדי להעריך האם נדרש ניתוח יש להעריך את חומרת הפזילה . לרוב פזילות שמתוקנות במשקפיים אינן מצריכות ניתוח.

 • + הוסף תגובה
בדיקת ראייה יסמין 17/06/2020 17:27
 • שלום , בתי בת 5 אצל רופא עיניים התברר חשד לרפרקציה בעין שמאלית 6/9 הבדיקה בעין שניה 6/6 הרופא בקש מעקב אחרי חצי שנה , היא עשתה ניתוח להרמת עפעף הבדיקה הייתה אחרי הניתוח , הניתוח הסתיים בהצלחה אחרי המעקב אך ייתה קצת ירידה של העפעף אחרי שנה . שאלתי היא האם יש סיכוי שהראייה תתבשל עד גיל 7 , האם בבדיקה זו 6/9 יש צורך במשקפיים ? שאלתי את הרופאים אמרו שאין קשר בין הצניחה לראייה אז מאיפה הירידה כי כל הזמן ראייתה הייתה תקינה האם נחשבת בדיקה זו 6/9 תקינה תודה

 • + הוסף תגובה
בדיקת ראיה פרופ' גד דותן 13/07/2020 17:43
 • שלום, בכדי לקבוע האם ניתן לשפר את הראיה מעבר ל-6/9 נדרשת בדיקת עיניים מלאה הכוללת הרחבת אישונים. לאחריה ניתן לקבוע האם נדרש תיקון במשקפיים או טיפול בעין עצלה כגון כיסוי של העין החזקה מספר שעות ביום.

 • + הוסף תגובה
המשך יסמין 13/07/2020 17:56
 • צניחת עפעף נחשבת גם לעין עצלה ? או שהיא גרמה לעין עצלה ?

 • + הוסף תגובה
בדיקת ראיה פרופ' גד דותן 13/07/2020 18:45
 • לעין עצלה יכולות להיות סיבות שונות כולל פזילה, צורך במשקפיים, וגם צניחת עפעף.

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!