//

סרטן רקמות החיבור במערכת העיכול (GIST)

ראשי

תאור

סרטן היא מחלה הנגרמת כאשר קבוצת תאים במערכת מסוימת מתחלקת ללא בקרה וללא צורך פיזיולוגי של הגוף.
גידולי רקמת החיבור של מערכת העיכול מתרחשת בתאים שאחראים על תמיכה באברי מערכת העיכול ומשתייך לקבוצת הסרקומות. התאים שיוצרים את הגידול הם מקבוצת התאים על שם קאז'ל (Cajal) שיוצרים אותות הגורמים לתנועתיות במערכת העיכול.

מדובר בגידול נדיר ומדי שנה בארץ מאובחנים עשרות בודדות של חולים. רוב הגידולים נמצאים באזור הקיבה אך הם יכולים להתפתח בכל מקום לאורך מערכת העיכול.
 

סימפטומים


לרוב המחלה אינה מלווה בתסמינים מוקדמים ולכן היא מתגלה בשלב מאוחר יחסית. כאשר התסמינים מופיעים הם כוללים בדרך כלל:

•    כאבי בטן והקאות.

•    דימום.

•    חסימת מעיים.

•    תחושת עייפות.

•    חום.
 

סיבות וגורמי סיכון

סרטן רקמות החיבור במערכת העיכול נגרם בעקבות שני שינויים גנטיים (מוטציות) בתאים. ברם, הגורם שיוצר את אותם שינויים גנטיים אינו ידוע. תוארו מספר מקרים בספרות בהם אחת המוטציות היתה תורשתית ועברה במשפחה אבל רוב המקרים הידועים הם ספוראדיים.
 

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

האבחנה כללת בדיקה פיזיקאלית ובדיקות דם (לגילוי אנמיה המצביע על דימום) לצד הדמיות שונות.

צילום רנטגן הוא תמונה דו מידית המאפשרת למקם באופן כללי את האזור שאינו תקין.

בדיקת CT
נעזרת בהדמיה ממוחשבת המאפשרת לראות את שלושת המימדים, בעזרת שימוש במספר רב של צילומי רנטגן, וכך לזהות את מיקומו המדויק של הגידול והאם הוא שלח גרורות.

בדיקת MRI משתמשת בהמיה תלת ממדית הנבנית באמצעות גלים מגנטיים (ללא קרינה מייננת) המאפשר לזהות מבנים ברקמות הרכות בצורה טובה יותר מאשר בדיקת הCT.

כאשר מקום הגידול זוהה בוודאות יש צורך בלקיחת דגימה מהגידול (ביופסיה) על מנת לבדוק האם אכן מדובר בגידול מסוג סרטן רקמת החיבור במערכת העיכול ומה השלב ההתפתחותי שלו.
 

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

ניתוח להסרה הגידול הינו הצעד הראשוני והחשוב ביותר בסרטן רקמת החיבור של מערכת העיכול. הניתוח יכול להתבצע בצורה לפורוסקופית, כך שאין צורך בפתיחה מלאה של הבטן ומסתפקים במספר חתכים בדופן הבטן דרכם מוכנס המכשור הרפואי לביצוע הניתוח. את הגידול יש להסיר בצורה מלאה ולעיתים יש צורך בהסרה של הרקמות הסמוכות על אף שאינם חולות. הניתוח הינו מורכב מאחר וקיים חשש להתדבקויות משניות ולחסימות מעיים בעקבות הניתוח.

לאחר ההסרה הניתוחית יש צורך בטיפול שימנע את חזרת הגידול. הכימותרפיה שיעילה בפגיעה בתאים המתחלקים במהירות (כמו תאי הגידול ותאים אחרים בגוף) אינה הוכיחה יעילות גבוהה במניעת חזרה של המחלה. קיים טיפול המכוון בצורה ישירה יותר לתאים הסרטניים, הטיפול משתמש בחלבון המוטנטי המיוצר על ידי תאי הגידול על מנת לזהות את תאי הגידול ולפגוע בהם. התרופה שבשימוש לצורך זה ה- imatinib הידוע בארץ בשמו המסחרי GLIVEC. התרופה בשימוש במקרים בהם יש קושי לנתח את הגידול בשל גודלו או מיקומו וכן במצבים בהם הגידול חזר שנית לאחר כריתה ראשונית.

ישנם מצבים בהם יש שימוש בקרינה מייננת- רדיואקטיבית- הפוגעת בתאי הגידול אך גם בתאים בריאים. ניתן להשתמש גם בקרינה ממוקדת במהלכה בעזרת מעין מחט המוחדרת אל תוך הגידול מרכזים גלי חום ההורגים את תאי הגידול.

ישנם מחקרים קליניים המתבצעים כל הזמן על מנת למצוא טיפולים טובים יותר לסרטן רקמת החיבור במערכת העיכול.
 

פורומים טיפולים ביולוגיים ואימונותרפיה בסרטן ריאה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
אימונותרפיה ולרי 10/08/2020 10:16
  • שלום, שמעתי על מחקר חדש במזותליומה עם אימונותרפיה. האם יעילה? איך אפשר לקבל בארץ? תודה

  • + הוסף תגובה
קיטרודה מיכל 03/11/2019 03:16
  • שלום לרופאה, מצאתי מאמר הטוען שסיכויי ההישרדות בסרטן הריאה טובים יותר אם מתחילים בקיטרודה לפני כל תרופה אחרת. למעשה מעיון במאמרים חדשים התרופה הזו נחשבת לאחרונה כמהפכנית ויש לתת אותה כקו ראשון!! ולא להמתין ולבזבז זמן יקר. שאלתי היא האם ידוע לך על כך ואיך ניתן לקנות את התרופה עצמאית?

  • + הוסף תגובה
קייטרודה - אינדיקציות דר' אליזבטה דודניק 27/07/2020 16:29
  • שלום רב, קייטרודה יעילה בהחלט כטיפול בסרטן ריאה בנוי תאים גדולים כאשר מדובר במחלה גרורתית. גם קייטרודה לבד ( במקרים של PD-L1 גבוה) וגם בשילוב עם כימותרפיה (במקרים של PD-L1 נמוך או שלילי) - שתי הגישות יעילות יותר מכימותרפיה לבד קודם ומעבר לקייטרודה (או תכשירים דומים) בעת ההתקדמות. לאינדוקציה זו הטיפול כלול בסל שרותי הבריאות לכלל המוטחים ואין צורך לרכוש עצמונית. במחלה בשלב מתקדם מקומי לא נתיח, לעומת זאת, הטיפול המומלץ אינו קייטרודה אלא טיפול קרינתי כימותרפי משולב ואימפינזי לאחר סיומו. גם טיפול זה כלול בסל שרותי הבריאות. בסרטן ריאה בשלב מוקדם נושא של אימונותרפיה (וקייטרודה כטיפול משתייך לקבוצה זו) נמצא בבדיקה במחקרים קליניים, עד לקבלת תוצאות מחקרים אלו טרם יש הצדקה להשתמש בו הרוטינה. יש להדגיש חשיבות של התאמת הטיפול לסצנריאו קליני.

  • + הוסף תגובה
תוצאות ct נ ר 26/12/2019 12:17
  • מה זה אומר מספר בלוטות לימפה קטנות פריווסקולריות במיצר העליוןת. אני אחרי טיפול כימו ושני נתוחיםץ יתכן ויש חזרה של המחלה?

  • + הוסף תגובה
התיעצות פרטנית דר' אליזבטה דודניק 27/07/2020 16:21
  • ייתכן ומדובר בבלוטת ראקטיביות /תגובתיות ולא גידוליות. לא ניתן להתייחס מחוץ לקונטקסט.

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!