הקלת כאב בשדיים בעקבות מחלה פיברוציסטית (Fibrocystic breasts)

ראשי

תאור

שד פיברוציסטי מכיל רקמה שבמישוש נותנת את הרושם של גושים או גבשושיות ונקראת בפי הרופאים רקמת שד קשרית(nodular). 
מדובר במצב נפוץ למדי וכחמישים אחוז מן הנשים יחוו אותו בשלב כלשהו במהלך חייהן. לכן כיום מקובל יותר לקרוא למצב זה שד פיברוציסטי או שינויים פיברוציסטיים בשד ולא מחלה פיברוציסטית. אולם, למרות שלא מדובר במחלה המצב הזה יכול לגרום לתחושת חוסר נוחות ואף לכאבים בשד המחמירים במיוחד בתקופה שלפני הדימום במחזור החודשי.   

סימפטומים


 
·         גושים בשד או אזורים מעובים בשד.
·         כאב או רגישות מוגברת בשד.
·         גוש בשד בגודל המשתנה במהלך הזמן – גדול יותר וקטן יותר.
·         הפרשות לא דמיות בצבע ירוק או חום כהה מהשד.
·         שינויים בשני השדיים.
·         עלייה בכאב או בגודל הגושים בשד בתקופה שמהביוץ ועד להתחלת המחזור החודשי.
 
השינויים הפיברוציסטיים אופייניים לנשים בגילאי 20-50 ואינם נפוצים בקרב נשים בגיל הבלות אלא אם כן הן מטופלות בתרופות הורמונאליות. 
חשוב לציין שבמקרה בו השינוי הפיברוציסטי נמשך גם לאחר הדימום החודשי או כאש בלוטה שאובחנה כבלוטה פיברוציסטית תקינה ממשיכה לגדול יש לפנות לקבלת יעוץ רפואי.
  

סיבות וגורמי סיכון

המנגנון המדויק הגורם לשינויים הפיברוציסטיים אינו ידוע אך ההשערה הרווחת בקרב החוקרים היא שקיים קשר מובהק בין השינויים הללו לבין הורמון המין הנשי – האסטרוגן.
 
בבדיקה של רקמת השד הפיברוציסטית תחת מיקרוסקופ ניתן לזהות מספר שינויים המיוחדים לרקמה זו:
 
·         ציסטות עגולות או אליפטיות המלאות בנוזל.
·         רקמה פיברוטית דמוית צלקת.
·         צמיחה עודפת של שכבת התאים המצפה את צינורות החלב או זו המצפה את התאים מייצרי החלב.
·         הגדלה של בלוטות החלב.
  

תופעות נלוות וסיבוכים

השינויים הפיברוציסטיים אינם מלווים בעליה בסיכון להתפתחות של סרטן שד אלא אם כן הצמיחה המוגברת של התאים המצפים את צינורות ובלוטות החלב הינה א-טיפית כלומר תאים חריגים בעלי מראה שונה מזה של התאים התקינים. באישה בעלת שינויים א-טיפיים קיים סיכון מוגבר להתפתחות של סרטן שד לעומת האוכולוסיה הכללית. את האבחנה של הא-טיפיה ניתן לבצע לאחר ביצוע ביופסיה ונטילת דגימה מהגוש החשוד.

 

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

הבדיקה של השד נעשית באמצעות הסתכלות ומישוש מדוקדקים של השד בחיפוש אחר גושים או שינויים אחרים. כמו כן ממששים את בלוטת הלימפה בבית השחי ובצוואר לראות האם הם מוגדלות או נוקשות. לאחר הבדיקה הגופנית ניתן כבר לקבוע האם מדובר בשינויים פיברוציסטיים תקינים או שיש צורך בבדיקות נוספות.
 
ממוגרפיה - על בדיקה זו הרופא ימליץ על פי רוב כאשר הממצא בשד אינו חד משמעי או באישה מעל גיל 30. בממוגרפיה השד מצולם באמצעות מכשיר רנטגן, תוך השטחה מקסימאלית שלו, וכך ניתן לזהות אילו שינויים מופיעים בשד.
 
אולטראסאונד – בבדיקה זו נעזרים בהחזר של גלי הקול מרקמת השד לשם קבלת תמונה של השד. בבדיקה זו ניתן לראות את צפיפות רקמת השד באזורים השונים. בדיקה זו נעשית פעמים רבות בשילוב עם בדיקת הממוגרפיה.
 
ביופסיה – כאשר קיים גוש או מקום חשוד אחר בשד ניתן להוציא פיסת רקמה מהגוש החשוד תחת הרדמה מקומית. את הדגימה שולחים למעבדה לשם אפיונה בעזרת מיקרוסקופ ואמצעים נוספים.
  

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

אם לא קיימים סימפטומים או כשהסימפטומים קלים בלבד אין צורך בטיפול לשד פיברוציסטי. כאשר הכאב חמור והגורם הוא ציסטה בשד ניתן:
 
·         לשאוב את הנוזל מהציסטה – את הנוזל שואבים מהציסטה בעזרת מחט דקה. בצורה זו הורגים שני ציפורים במכה כי גם מאשרים את העובדה שאכן מדובר בשד פיברוציסטי וגם מקלים על הכאב בהעלמת הציסטה.
·         הוצאה ניתוחית של הציסטה – במקרים נדירים כאשר הציסטה חוזרת גם לאחר שאיבות חוזרות תחת פיקוח הדוק יש צורך בכריתה של הבלוטה.
 
במקרים בהם הכאב אינו נגרם מציסטה בודדת בה אפשר לטפל בצורה נקודתית יש צורך בתרופות כמו:
 
·         משככי כאבים שגרתיים.
·         תרופות מונעות הריון המקטינות את השינויים ההורמונאליים במהלך המחזור החודשי וכך מפחיתות את השינויים הפיברוציסטיים.
·         Danazol תרופה המחקה את פעילותו של הורמון המין הזכרי – טסטוסטרון. לתרופה זו יעילות רבה בהעלמת הכאב הפיברוציסטי אך יש לה גם תופעות לוואי כמו פצעי אקנה המגבילות את השימוש בתרופה זו.
 
שינויים באורח החיים כמו התאמת חזייה מרופדת למשך היום וחזיית ספורט למשך הלילה ולזמן פעילות גופנית, הפחתה של שתיית קפאין והפחתת כמות השומן בתזונה עשויים להועיל עבור חלק מהנשים.
  

טיפולים אלטרנטיביים

שמן נר הלילה הדומה בהרכבו לחומצת שומן לינולאית הינו טיפול אלטרנטיבי מקובל. את שמן נר הלילה ניתן לקחת בכמוסות 1-3 פעמים ליום.

 

פורומים אזוספרמיה, ניתוחים להפקת זרע ופריון הגבר

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
תופעות לוואי לאחר ניתוח tese יוסי 01/07/2020 00:52
 • היי,האם לאחר ניתוח tese נפיחות דיי גדולה וסימן כחול בימים הראשונים זה חלק מתופעות לוואי לגיטימיות? (בוצעה פתיחה כפולה בניתוח, שני הצדדים)

 • + הוסף תגובה
תופעות לוואי לאחר ניתוח tese דר' שלומי ברק 01/07/2020 08:11
 • שלום יוסי, אני סבור שנכון ליצור קשר עם הרופא המנתח, ליידע אותו בקשר לתופעות ולהיבדק על ידו אם יחשוב שנחוץ. רפואה שלימה ובשורות טובות

 • + הוסף תגובה
אזוס. לא חסימתית ורמת שומנים גבוהה לין 24/06/2020 14:27
 • שלום רב דר, מדובר בגבר עם אזוס לא חסימתית וללא בעיות גנטיות. האם יש בעיה בנטילת תרופות הורמונליות אצל גבר שיש לו פרופיל שומנים גבוה (טריגליצירידים מעל 200 ו HDL מתחת ל 40). אני מודע לכך שתרופות הורמונליות מגבירות את הסיכון לקרישיות יתר. תודה.

 • + הוסף תגובה
ט. הורמונלי והשמנה דר' שלומי ברק 28/06/2020 07:58
 • שלום לין, קשה עד בלתי אפשרי לענות על השאלה במסגרת זו ללא ראיית התיק במלואו - פרופיל מלא של הגבר, ופירוט התרופות שניתנו. אני ממליץ לגשת עם כל התיק לאנדוקרינולוג. בהצלחה

 • + הוסף תגובה
אזוספרמיה לא חסימתית אס 04/06/2020 14:04
 • שלום רב ד"ר, לנו אובחנה אזוספרמיה לא חסמתית, בדיקת חסרים על Y ובדיקת כרומוזומים היו תקינות. אך בבדיקות דם נמצא שה Fsh גבוה (23). במספר בדיקות זרע לא נצפה זרע כלל. ולפי המצב אין לנו פתרון חוץ מניתוח מיקרוטסה. אנו חוששים מההשלכות של הניתוח? ועד כמה הוא משפיע על התפקוד? ואנו לא יודעים למי כדאי לפנות? לרופא אורולוג שמתמחה בפריון הגבר או לרופא גניקולוג שעבר התמחות על בפריון הגבר. מאוד מתלבטים...

 • + הוסף תגובה
מנתח מיקרוטסה דר' שלומי ברק 04/06/2020 15:11
 • שלום וברכה, החששות שלכם מובנים, ולכן חשוב שאכן תפגשו עם רופא מומחה לפוריות הגבר שיבהיר לכם את המצב, יעניק הערכת סיכויים/סיכונים בהתאם למקרה, ויתאים טיפול באופן אישי, כגון טיפול הורמונלי לגבר ועוד. כללית הסיכון בניתוח להפקת זרע, הוא חשש לירידה בטסטוסטרון בשל לקיחת הרקמות בניתוח, בניתוח מסוג מיקרו-טסה החשש קטן יותר בגלל השימוש במיקרוסופ המאפשר להזהר מפגיעה בכלי דם ולקיחת דגימות רקמה מזעריות. התמחות לפריון הגבר נקראת "אנדרולוגיה", זו ההתמחות הרלוונטית לרופא המטפל בפריון הגבר. לרופא שהינו גם גינקולוג, קיים יתרון מבחינת לקיחת אחריות על כל התיק, והיכולת לבצע באופן מושלם ניתוח מיקרו-טסה מצומד ל-IVF, שהינו בעל יתרונות רבים מבחינת שימוש בזרע טרי וביציות טריות, תוך תיאום מדוייק בין הניתוח לשאיבה, הקפדה על פתיחת חלון זמן ממושך ביניהם לביצוע חיפוש מעמיק ברקמה, והמשך אחריות על כל ההליך עד להריון המקווה. בהצלחה

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!