הגדלה שפירה של בלוטת הערמונית (benign prostate enlargement)

ראשי

תאור

בלוטת הערמונית היא בלוטה קטנה בערך בגודל ובצורה של אגוז. הבלוטה ממוקמת מתחת לשלפוחית השתן והיא חלק ממערכת הרבייה הזכרית. בלוטת הערמונית מייצרת נוזלים ובחלק מתפקידיה הוא לייצר את נוזל הזרע. בעוברים בלוטת הערמונית היא צבר תאים קטן ביותר הגדל ומתפתח כאשר רמות הטסטוסטרון בגוף עולות. במהלך ההתבגרות הבלוטה גדלה בקצב מהיר ומכפילה את גודלה עד לגיל 20. במהלך שני העשורים הבאים קצב גידול בלוטת הערמונית מואט והיא אינה מעוררת בעיות במשך שנים, או לפחות עד גיל 40. פחות מ-10% מהגברים בעשור השלישי לחייהם מתלוננים על בעיות בבלוטת הערמונית.
כאשר גבר מגיע לגיל 40 בלוטת הערמונית עוברת פרץ צמיחה משני. מחצית מכל הגברים יסבלו מהגדלה שפירה של בלוטת הערמונית (פרוסטטה) עד הגיעם לגיל 65, ואילו 90% מהגברים יסבלו מבעיה זו בסביבות גיל 85.
בלוטת הערמונית מקיפה את הצינורית אשר מעבירה שתן בשלפוחית השתן (השופכה). במהלך גיל ההתבגרות, בלוטת הערמונית מתרחבת בצורה מאוזנת משני צדדיה. ואילו ההגדלה של הבלוטה המזוהה עם פרץ הגידול המשני, בסביבות גיל 40, מתרכזת בסמיכות לשופכה. כאשר הבלוטה גדלה יתר על המידה היא מפריעה לזרימה הטבעית של השתן אל מחוץ לשלפוחית השתן. הגדלה שפירה של בלוטת הערמונית (פרוסטטה) יוצרת לחץ על שלפוחית השתן וגורמת לה לעבודה מאומצת וקשה יותר במהלך תהליך הטלת השתן. עם הזמן הבעיה מחמירה ובסופו של דבר עלולה להיווצר בעיה קשה בהטלת שתן וריקון השלפוחית. בנוסף יתכן עיבוי של דפנות השלפוחית אשר עלול לגרום לכאבים.

תרופות להגדלה שפירה של בלוטת הערמונית:

פרופסיה

סימפטומים


הגדלה שפירה של בלוטת הערמונית (פרוסטטה) יכולה לגרום למספר תסמינים עיקריים:
כאבים בזמן מתן שתן ו/ או כאבים בבטן התחתונה
 אי סדירות בזרם השתן (טפטוף או כמות מופחתת של שתן)
נתינת שתן תכופה ולא רצונית- דבר היכול לפגוע גם בשינה עקב התעוררויות באמצע הלילה לצורך השתנה.
הקרנה של כאב למקומות שונים בגב ובבטן
תחילה הסימפטומים יכולים להיות קלים יחסית משום ששריר שלפוחית השתן יכול להתמודד עם הלחץ שמופעל על צינור השופכה. אולם ככל שעובר הזמן והבעיה מחמירה יתכנו התסמינים הבאים:
קושי להתחיל להשתין
טפטוף של טיפות שתן לאחר סיום תהליך ההשתנה (מלווה בתחושת התרוקנות כללית)
תחושה של אי ריקון סופי של השלפוחית
חומרת התסמינים תלויה בלחץ המופעל על צינור השתן, וגודל בלוטת הערמונית.

תופעות נלוות וסיבוכים

הגדלה שפירה של בלוטת הערמונית (פרוסטטה) היא בעלת פוטנציאל לפיתוח סיבוכים חמורים. כתוצאה מכך שהשלפוחית לא מתרוקנת לחלוטין, נוזל השתן יכול להיקוות בשלפוחית ולשמש כמצע גידול לחיידקים. חיידקים אלו גורמים להתפתחות של דלקות נשנות וחוזרות במערכת השתן. כמו כן הגדלה שפירה של בלוטת הערמונית (פרוסטטה) יכולה לגרום לסיבוכים קשים במקרים של אבנים בכליות ובדרכי השתן, עקב הצטברות של חומרי פסולת וכימיקאלים על דפנות השלפוחית. כלי דם פגועים עלולים לגרום להופעה של דם בשתן. לעיתים קרובות הופעה של דם בשתן נגרמת כתוצאה מורידים קרועים או מוגדלים על דפנות הבלוטה. דם המצטבר בצינור השתן יכול לחזור במעלה הצינור לכילה ולגרום לכשל כלייתי.

פורומים אורולוגיה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
קושי במתן שתן דווד 27/01/2020 17:04
  • לאמא בת שמונים עם רקע של כמעט שנה וחצי של צניחת מעיים (פרולפס כאחד עשר סנטים) הומלץ על ניתוח תיקון אך למעשה לא עשתה ניתוח , בשבועיים האחרונים מתלוננת על קושי במתן שתן , נשלחה לבדיקה ראשונית אצל גיניקולית ,ללא כל ממצא גיניקולוגי ללא צניחת רחם , הופנתה לאורולוג , התור בעוד שבועיים , האם יתכן שיש קשר בין צניחת מעיים לקושי במתן שתן

  • + הוסף תגובה
טסטוסטרון 35 שבוע אחרי זריקת נבידו יעלי 27/01/2020 14:31
  • בני חולה אונקולוגי לאחר נתוח הורדת 2 אשכים .מקבל כל 14 שבועות זריקת נבידו. בבדיקה שבוע אחרי הזריקה היה ערך גבוה של 35 לטסטוסטרון כאשר המכסימום הוא 25. האם זה תקין ? או האם יש צורך לקבל את הזריקה במירווחים גדולים מ14 שבועות?

  • + הוסף תגובה
ערמונית מוגדלת שפירה אבי 27/01/2020 09:24
  • שלום לך ד"ר רויזמן . תודה רבה על תגובתך המהירה וסליחה שלא דייקתי בשאלתי. בהיותי ניצב אל מול שיטת הצינתור ושיטת ה-HOLP כיצד אדע במה לבחור?? ד"ר יצחקוב מתאר הליך הכרוך כמעט ללא תופעות לוואי לעומת ייתכנויות ואף תופעות לוואי כפי שמדווח בשיטת ה-HOLP. אני מבין ששתי השיטות מציעות הקלה בסמפטומים ולא כמניעה עתידית של סרטן הערמונית. איך ועל פי אלו קריטריונים מקבלים החלטה?

  • + הוסף תגובה
טיפול בערמונית מוגדלת דר' שמואל רויזמן 27/01/2020 09:44
  • יש שיטות נוספות ואגב אף אחת מהדרכים שציינת לא נחשבת כgold standard, זה תלוי בסימפטומים שלך, בציפיות שלך, בגילך, מחלות הרקע, טיפול תרופתי, ניסיון של המטפל ועוד.... אין תחליף להערכה ובדיקת אורולוג

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!