הגדלה שפירה של בלוטת הערמונית (benign prostate enlargement)

ראשי

תאור

בלוטת הערמונית היא בלוטה קטנה בערך בגודל ובצורה של אגוז. הבלוטה ממוקמת מתחת לשלפוחית השתן והיא חלק ממערכת הרבייה הזכרית. בלוטת הערמונית מייצרת נוזלים ובחלק מתפקידיה הוא לייצר את נוזל הזרע. בעוברים בלוטת הערמונית היא צבר תאים קטן ביותר הגדל ומתפתח כאשר רמות הטסטוסטרון בגוף עולות. במהלך ההתבגרות הבלוטה גדלה בקצב מהיר ומכפילה את גודלה עד לגיל 20. במהלך שני העשורים הבאים קצב גידול בלוטת הערמונית מואט והיא אינה מעוררת בעיות במשך שנים, או לפחות עד גיל 40. פחות מ-10% מהגברים בעשור השלישי לחייהם מתלוננים על בעיות בבלוטת הערמונית.
כאשר גבר מגיע לגיל 40 בלוטת הערמונית עוברת פרץ צמיחה משני. מחצית מכל הגברים יסבלו מהגדלה שפירה של בלוטת הערמונית (פרוסטטה) עד הגיעם לגיל 65, ואילו 90% מהגברים יסבלו מבעיה זו בסביבות גיל 85.
בלוטת הערמונית מקיפה את הצינורית אשר מעבירה שתן בשלפוחית השתן (השופכה). במהלך גיל ההתבגרות, בלוטת הערמונית מתרחבת בצורה מאוזנת משני צדדיה. ואילו ההגדלה של הבלוטה המזוהה עם פרץ הגידול המשני, בסביבות גיל 40, מתרכזת בסמיכות לשופכה. כאשר הבלוטה גדלה יתר על המידה היא מפריעה לזרימה הטבעית של השתן אל מחוץ לשלפוחית השתן. הגדלה שפירה של בלוטת הערמונית (פרוסטטה) יוצרת לחץ על שלפוחית השתן וגורמת לה לעבודה מאומצת וקשה יותר במהלך תהליך הטלת השתן. עם הזמן הבעיה מחמירה ובסופו של דבר עלולה להיווצר בעיה קשה בהטלת שתן וריקון השלפוחית. בנוסף יתכן עיבוי של דפנות השלפוחית אשר עלול לגרום לכאבים.

תרופות להגדלה שפירה של בלוטת הערמונית:

פרופסיה

סימפטומים


הגדלה שפירה של בלוטת הערמונית (פרוסטטה) יכולה לגרום למספר תסמינים עיקריים:
כאבים בזמן מתן שתן ו/ או כאבים בבטן התחתונה
 אי סדירות בזרם השתן (טפטוף או כמות מופחתת של שתן)
נתינת שתן תכופה ולא רצונית- דבר היכול לפגוע גם בשינה עקב התעוררויות באמצע הלילה לצורך השתנה.
הקרנה של כאב למקומות שונים בגב ובבטן
תחילה הסימפטומים יכולים להיות קלים יחסית משום ששריר שלפוחית השתן יכול להתמודד עם הלחץ שמופעל על צינור השופכה. אולם ככל שעובר הזמן והבעיה מחמירה יתכנו התסמינים הבאים:
קושי להתחיל להשתין
טפטוף של טיפות שתן לאחר סיום תהליך ההשתנה (מלווה בתחושת התרוקנות כללית)
תחושה של אי ריקון סופי של השלפוחית
חומרת התסמינים תלויה בלחץ המופעל על צינור השתן, וגודל בלוטת הערמונית.

תופעות נלוות וסיבוכים

הגדלה שפירה של בלוטת הערמונית (פרוסטטה) היא בעלת פוטנציאל לפיתוח סיבוכים חמורים. כתוצאה מכך שהשלפוחית לא מתרוקנת לחלוטין, נוזל השתן יכול להיקוות בשלפוחית ולשמש כמצע גידול לחיידקים. חיידקים אלו גורמים להתפתחות של דלקות נשנות וחוזרות במערכת השתן. כמו כן הגדלה שפירה של בלוטת הערמונית (פרוסטטה) יכולה לגרום לסיבוכים קשים במקרים של אבנים בכליות ובדרכי השתן, עקב הצטברות של חומרי פסולת וכימיקאלים על דפנות השלפוחית. כלי דם פגועים עלולים לגרום להופעה של דם בשתן. לעיתים קרובות הופעה של דם בשתן נגרמת כתוצאה מורידים קרועים או מוגדלים על דפנות הבלוטה. דם המצטבר בצינור השתן יכול לחזור במעלה הצינור לכילה ולגרום לכשל כלייתי.

פורומים בעיות בזיקפה, אימפוטנציה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
דם עם השפיכה מורדי 29/09/2020 13:00
 • הבוקר יצא לי דם עם השפיכה, האם זה חמור? אני בן 59 ובריא, בעיות רגילות האם יש קשר לשתיית אלכוהול?

 • + הוסף תגובה
דם בשפיכה ד"ר נחום זילבר 29/09/2020 17:04
 • ראשית לשאלתך זה אינו חמור. שנית לא קשור לאלכוהול. זה יתכן על רקע של ערמונית מעט מוגדלת אבל ישנן עוד סיבות. אם זה חוזר על עצמו אזי צריך להתחיל בירור אורולוגי

 • + הוסף תגובה
זיהוי דליפה ורידית א 28/09/2020 18:23
 • היי, אני סובל כמה חודשים כבר מחוסר יכולת להגיע/לשמור על זקפה, הייתי אצל שני אורולגים שמבדיקה גופנית אמרו שהכל בסדר באשכים/בלוטת הערמונית, אך לא ממש הראו כיוון להמשך טיפול. איך מאבחנים דליפה ורידית באיזור? האם בדיקה גופנית מספיקה כדי לזהות זאת? אני לא מבין איך אפשר להתקדם בטיפול כשאורולוג אחד אמר לא שאין לו מושג מה הבעיה אחרי בדיקה אחת. עשיתי בדיקות דם הורמונליות והן תקינות לחלוטין. בדקתי כולסטרול, שומנים בדם, גלוקוז, A1C ועוד - כולן יצאו תקינות. בדיקות שתן כלליות, תפקודי כליות - הכל יצא תקין.

 • + הוסף תגובה
שכחתי לציין א 28/09/2020 18:29
 • בחור צעיר, אין זקפות בוקר או ספונטניות במהלך היום כבר כמה חודשים. קושי לשמור על הזקפה גם באוננות וגם עם בת זוג במשך תקופה הזו, ברמה כזו שלא מאפשרת קיום יחסים ו/או אוננות. נעשה אולטרסאונד למשפעה אך לא לאיבר המין או לאשכים. לא התגלתה בעיה.

 • + הוסף תגובה
זקפה לא נשמרת בגלל בעיה ורידית ד"ר נחום זילבר 29/09/2020 09:20
 • בחור צעיר עם קושי בשמירת זיקפה כנראה על רקע וסקולרי. יפה שחשבת על זה. היבדק אצל אורולוג מומחה בנושא אימפוטנציה ויתכן שתימצא אבחנה ואולי מחשבה על טיפולים אפשריים.

 • + הוסף תגובה
פין אליאור 25/09/2020 00:04
 • מאתמול אני מרגיש כאבים באיזור הפין לאחר אוננות, חושב שיש לי שבר בפין אבל לא יודע. לא שמעתי קול(קרע).מרגיש שהפין שלי חלש מה עושים

 • + הוסף תגובה
כאבים בפין ד"ר נחום זילבר 25/09/2020 17:47
 • אם יש כאבים חזקים פנה לחדר מיון. אם אין כעת כאבים פנה לאורולוג במסגרת קופת חולים

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!