הסתיידות עורקים (arteriosclerosis)

ראשי

תאור

הסתיידות עורקים (arteriosclerosis) הינה תהליך הדרגתי שבו מצטבר חומר המכיל שומנים וכולסטרול על דפנות העורק שמתחיל להיות מוצר עד שעלול להיסתם לחלוטין. קוראים לתופעה הסתיידות כיוון שכאשר מנתחים עורק כזה מוצאים בפנים חומר נוקשה ולעיתים קרובות לבן שמזכיר סיד. ההשלכות עלולות להיות החל מכאב עד פצע ונמק עם צורך לקטיעה. מניעה של הסתיידות עורקים (arteriosclerosis) צריכה להיעשות החל מגיל צעיר על ידי הפסקת עישון והמעטה בכמות מזונות שומניים עם טיפול מתאים במקרה של רמות שומן גבוהות בדם. במקרים מסוימים ניתן לנתח ולבצע מעקף של האזור החסום או ניקוי של העורק. ניתן במקרים רבים גם לבצע הרחבה עם בלון דרך צנתור.

שאלות ותשובות


פורומים קרדיולוגיה וצנתור לב

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
התייחסות לתוצאות בדיקת הולטר סמי 02/12/2020 15:10
 • שלום רב. בן 75 בריא בד"כ. שוחה באופן קבוע שנים רבות. בעקבות חוויה של החסרת פעימה מדי כל 7-8 פעימות, בה חשתי במשך כ 3 שעות, בחזה ובבדיקה עצמית של הדופק בזרוע ובמכשיר לחץ הדם, ביצעתי אקו לב, בדיקת מאמץ, והולטר ל 48 שעות. בדיקת האקו והמאמץ נמצאו תקינות לחלוטין. להלן תוצאות בדיקת ההולטר: קצב בסיסי : סינוס. קצב לב מינימלי 28. קצב לב מקסימלי 117, ממוצע 63. הפרעות קצב PVC'S חדריות - לא. הפרעות קצב - PAC'S על חדריות - 212 בודדים בפיזור הומוגני 10 צמדים. קטע קצר של טכיקרדיה עלייתית עד כ 4 פעימות ועד מהירות כ 150 לדקה. הפרעות הולכה - פאוזות עד כ 2.3 שניות במנגנון חסם עלייתי חדרי, דרגה ראשונה ושניה מסוג וונקבאך 1 MOBITZ בעיקר בלילה. שנויי ST - לא אבקש התייחסותך לשאלותיי הבאות: 1. מה המשמעות וחומרת הממצאים הנ"ל בדגש על הממצא של ההולכה? 2. האם נדרש טיפול ו/או מעקב כלשהו ? 3. האם חלות עלי מגבלות של פעילות גופנית וספורטיבית כלשהי ? 4. האם ממצא ההולכה שנצפה בהולטר בשעות השינה הינו מקרי והאם הינו הפיך? אציין כי הנני מרגיש טוב מאד וללא כל תופעות שהן. בנוסף אציין כי לפני 4 שנים עברתי חווייה דומה, ובדיקת ההולטר שעשיתי אז ל 48 שעות היתה תקינה לחלוטין ללא ממצא כלשהו. בתודה ובברכת בריאות מלאה.

 • + הוסף תגובה
תשובה לסמי ד"ר גבריאל גרינברג 02/12/2020 18:30
 • ראשית ממליץ לך לקבוע תור לקרדיולוג . הוא זה שצריך להתרשם מתלונותיך . מהתרופות שאתה נוטל, והממצאים בהולטר. שנית- בשינה שכיח לראות דפקים איטיים אפילו הפסקות דופק. ממצאים אלו נוטים לחלוף ולהיות מוקלים בשעות העירות. על פניו אתה לא מוגבל במאמץ במידה ואכן בדיקות אקו לב ובדיקת מאמץ תקינות. המלצותיי בפורמט הנוכחי טובות לידע כללי ואולי להרגעה אך בשום אופן אינן במקום בדיקת רופא מסודרת.

 • + הוסף תגובה
ליטרובה 80 כאבים בגוף איציק 01/12/2020 20:48
 • שלום בן 65 לפני כשנה עברתי התקף לב קשה עשו צינטורים לפני כחודשיים התחילו לי מין דקירות באות והולכות בתוך הגוף כאילו מהכתפיים ומטה עד מרכז הבטן כל פעם זה מופיע באזור אחר בגוף העליון לפעמים זה משאיר מקום כאוב למשך 10 דקות לרוב זה חולף בחצי דקה הכאב כמו סוג של תפיסת שריר כולל דקירה כואבת מאוד דיברתי עם הקרדיולוג שלי שיכול להיות מה ליטרובה 80 ציין לא יכול להיות הפסקתי לשבוע את הליטרובה והכאבים פחתו חזרתי לתרופה והם התגברו האם יש מצב שזו התרופה ואם כן מה עושים חייב לשמור ldl 50 תודה

 • + הוסף תגובה
תשובה לאיציק ד"ר גבריאל גרינברג 02/12/2020 08:01
 • יתכן כי משנית לטיפול בליטורבה אבל צריך לוודא כי אין בעיה עם עורקי הלב. ליטורבה ניתנת להחלפה. ישנן תרופות נוספות בין אם כדורים ובין אם זריקה.

 • + הוסף תגובה
פרוקור וקרסטור יוסי 30/11/2020 09:54
 • תודה על התשובה. האם גם פומלה מסוכנת ומה בנוגע לפירות הדר נוספים?

 • + הוסף תגובה
תשובה ליוסי ד"ר גבריאל גרינברג 30/11/2020 15:08
 • בפומלה יש אותו מרכיב כמו באשכולית שמשפיע על רמת התרופות שציינת ולכן יש להתייחס כמו לאשכולית. גם בפירות הדר יש אך מידת ההשפעה שלהן לא ברורה.

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!