שרירן ברחם, מיומה ברחם (Uterine fibroids)

ראשי

תאור

שרירנים ברחם (נקראים גם: מיומה ברחם, ליומיומה ופיברומיומה) הינם גידול שאינו סרטני של רקמת השריר ברחם שמופיעים אצל נשים בגילאי הפוריות. מדובר בגידול נפוץ מאד ולכ75% מהנשים יהיה אותו במהלך חייהן. הוא אינו מסוכן מאחר והוא לא מהווה גורם סיכון לסרטני רחם אחרים והוא בעצמו אינו הופך לגידול כזה. לפיכך, אין צורך בטיפול רפואי למצב זה ולרוב הוא מתגלה במקרה בזמן בדיקה גינקולוגית או בזמן אולטראסאונד  במעקב טרום לידתי.
במידה והוא גורם לכאבים או לסימפטומים אחרים ניתן לטפל בו באמצעים תרופתיים או להוציא אותו כליל בניתוח.
 

סימפטומים


באופן עקרוני לרוב שרירני הרחם (מיומות ברחם) הם ממצא מקרי ואינם מתגלים בעקבות תלונה מסוימת.
במקרים בהם הוא גרם לתלונה על פי רוב היה מדובר בתלונות הבאות:

•    דימומי מחזור גדולים.
•    דימומי מחזור ארוכים של שבוע ויותר.
•    לחץ או כאבים באגן.
•    תדירות גבוהה מהרגיל של מתן שתן.
•    קושי בריקון מלא של שלפוחית השתן.
•    עצירות.
•    כאבים בגב או ברגליים.

הסימפטומים השונים יכולים להצביע על מיקום השרירן ברחם - מיומה ברחם. שרירנים שנמצאים בתוך חלל הרחם (submucosal) יגרמו לדימומי מחזור מוגברים או ארוכים. שרירנים הפונים אל מחוץ לחלל הרחם (subserosal) יגרמו לתופעות האחרות הנגרמות בעקבות הלחץ שמפעיל השרירן על האברים האחרים הנמצאים בחלל הבטן בסמוך לרחם שרירני.

כאב חריף בעקבות שרירנים ברחם הוא נדיר והוא מופיע כאשר השרירן ברחם גדל בצורה כזו שאספקת הדם שלו כבר לא מספיקה ונוצרים בו אזורים של נמק. התאים המתים משחררים חומרים לסביבה שגורמים לחום ולכאבים.
 

מיומה ברחם סימפטומים, מיומה ברחם טיפול, שרירן ברחם טיפול

סיבות וגורמי סיכון

מיומות ברחם מתפתחות מרקמת השריר החלק שברחם ונוצרים כאשר תא אחד מהרקמה מתחלק בצורה בלתי מבוקרת עד להיווצרות גוש נוקשה השונה מסביבתו. השרירן יכול לנוע ממספר בודד של תאים שניתן לראותו רק באמצעות מיקרוסקופ ועד לגודל של מספר סנטימטרים. גידול כזה עלול לעוות את צורתו של הרחם שריריני ולגרום להגדלתו בצורה ניכרת אפילו עד לגובה הסרעפת. אצל אישה אחת יכולים להימצא מספר שרירנים בו זמנית.

כיום לא יודעים בוודאות את הגורמים להתפתחות השרירנים אך ישנו קשר ברור ל:

שינויים גנטיים- בשרירנים רבים נמצאו שינויים גנטיים במיוחד באזורים המקודדים לתאי שריר הרחם.

הורמונים- אסטרוגן ופרוגסטרון הינם הורמונים הקשורים באופן מתמיד עם הכנת הרחם להריון וצמיחת השכבה הפנימית של הרחם הראו קשר להיווצרות שרירני רחם. בשרירני רחם ישנו ריכוז גבוה יותר של אסטרוגן ושל קולטנים לאסטרוגן מאשר ברקמה התקינה של שריר הרחם.

בנוסף נחקר הקשר בין פקטורי גדילה שונים הקשורים לגדילה והתפתחות של רקמות לבין התפתחות שרירני רחם.

גורמי הסיכון הידועים הם תורשה וגזע. כך שמי שאובחנו במשפחתה שרירני רחם  נמצאת בסיכון מוגבר להופעה של גידולים אלו  וכן בנשים שחורות נמצאו יותר מקרים של שרירני רחם והשרירנים היו גדולים יותר והופיעו בגיל צעיר יותר. הקשר להשמנה לא הוכח באופן וודאי אך ישנם מספר מחקרים המצביעים לכך שגם השמנה מגבירה את הסיכון.

מספר מחקרים מצאו ששימוש בגלולות למניעת הריון וכן הריונות ולידות הינם גורמים מגנים המפחיתים את הסיכון להתפתחות שרירני רחם.
 

תופעות נלוות וסיבוכים

לרוב מיומה ברחם אינה מסוכנת ואינה גורמת לסיבוכים כלשהם אך היא יכולה לגרום לתחושה של חוסר נוחות ואף לאנמיה במידה והיא גורמת לדימומים משמעותיים. באירועים בהם נגרם מוות פתאומי של חלק מרקמת השרירן בעקבות אספקת דם לקויה, עלול להתפתח כאב חד וחריף. במצב זה מומלץ לפנות לקבלת סיוע רפואי מיידי.
ככלל שרירנים אינם פוגעים בסיכויים להרות וללדת אך, במקרים נדירים השרירן עלול לפגוע במעבר של נוזל הזרע מצוואר הרחם אל החצוצרות וכך לפגוע בסיכוי להיכנס להריון. שרירנים גדולים ומרובים עלולים לגרום לתנוחת עובר לא תקינה ברחם, לידה מוקדמת ואף להפלות. צריך לזכור שברוב הגדול של המקרים השרירן גורם בזמן ההיריון לכאב קל בלבד המופג בעזרת משככי כאבים.
 

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

לרוב שרירני הרחם מתגלים בבדיקה גניקולוגית מקרית כאשר הרופא שם לב לאי סדירות בצורת הרחם. כאשר יש צורך באישור האבחנה ניתן לבצע בדיקת אולטרא סאונד על הבטן (transabdominal ) או דרך הואגינה (transvaginal). במידה ובעזרת האולטרא סאונד עדיין לא ניתן לראות את השרירן ברחם בצורה טובה ניתן לבצע הדמיות מורכבות יותר כמו היסטרוסונוגרפיה, היסטרוסלפינגוגרפיה, היסטרוסקופיה או אפילו CT ו MRI.
 

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

הטיפול הוא תרופתי או ניתוחי ואין טיפול אחד שהוא הטוב ביותר למצב זה ולכן יש לשקול כל מקרה לגופו. לרוב, אין צורך בטיפול כלל אלא מסתפקים במעקב בלבד.

טיפול תרופתי: תרופות ממשפחת האגונוסיטים לGn-RH כמו לופרון וסינרל הגורמות להקטנת הגידול, התקן תוך רחמי המכיל פרוגסטין או שימוש באנדרוגנים שמקלים בעיקר על התסמינים שמלווים את השרירן כמו הדימוםהמוגבר או הכאבים.

טיפול ניתוחי: ניתן לבצע כריתה של השרירנים (myomectomy) במספר גישות:

היסטרוסקופית- הניתוח מתבצע בעזרת מכשיר המוכנס דרך צוואר הרחם והוא יעיל לכריתה של שרירנים הנמצאים בחלל הרחם.
לפרוסקופית- הניתוח מתבצע דרך מספר פתחים קטנים על פני הבטן והוא יעיל לשרירנים שצומחים מחוץ לרחם.
בטנית- פתיחה של חלל הבטן והוצאה של המיומות מהרחם. זו שיטה לטיפול בשרירנים רבים וגדולים.

במצבים קיצוניים מאד ניתן גם לבצע כריתת רחם מלאה.
 

מניעה

לא נמצאו כיום שיטות למניעה של שרירני רחם למרות שקיימות ברשת המלצות שונות לדיאטה וטיפולים אלטרנטיביים אף אחד מהם לא מוכח כיעיל נכון להיום.
 

פורומים ביוץ והזרעה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
הזרעה ביתית אכ 01/12/2020 15:32
 • היי אמורה להזריק אובטריל היוח ולבצע הזרעה ביום ה אבל נמצאת בנידה ולא יוכל לקיים יחסים בנוסף אתה ממליץ על הזרעה כפולה יום אחרי יום האם יהחה לזה עדין תוקף אם אעשה בשישי? או לתת לי הסבר על הזרעה ביתית?

 • + הוסף תגובה
הזרעה ביתית ד"ר גיל ירושלמי 02/12/2020 11:49
 • הזרעה ביתית מקבילה לקיום יחסים. אם את מזריקה אוביטרל ב-1/12 בלילה עדיף לקיים עד 3/12 בצהריים. יותר מאוחר יהיה פחות טוב.

 • + הוסף תגובה
המשך שאלה א 02/12/2020 12:01
הזרעה ביתית ד"ר גיל ירושלמי 02/12/2020 12:33
 • פשוט אוספים את הזרע במזרק ומכניסים לנרתיק - זה מסוכן כמו לקיים יחסים...

 • + הוסף תגובה
המשך שאלה כ 02/12/2020 13:06
יחסים ד"ר גיל ירושלמי 02/12/2020 13:11
מעקב זקיקים וביוץ ל 02/12/2020 12:43
 • אני ביום ה10 למחזור ונוטלת גונאל אף 100 מג כבר 4 ימים היום יהיה היום בחמישי במעקב זקיקים נצפה זקיק בקוטר 14 מ"מ 7 מ"מ ובשמאל 7 מ"מ הורמונים אסטרוגן קטן מ2 ואסטרידיול 388 או שאני לא יודעת לקרא אותו כמו שצריך מתי לדעתך יהיה ביוץ כי אנחנו כבר ביום רביעי חוששת שייצא לי בשבת..

 • + הוסף תגובה
ביוץ ד"ר גיל ירושלמי 02/12/2020 12:53
 • על פניו לא נראה שיהיה ביוץ בשבת. הייתי חוזר על המעקב עוד יומיים. לגבי המינון הייתי מתייעץ עם רופא מטפל.

 • + הוסף תגובה
מעקב זקיקים ביוץ ל 02/12/2020 13:04
 • אז יכול להיות שיהיה ביום שישי? הכוונה מתי יהיה ניתן לבצע הזרעה אם אכן יהיו נתונים יפים ביום שישי? פשוט אני מטופלת אצל פרופסור וכל יום שעושה האחות חוזרת אליי עם תשובתו אין לי כ"כ תקשורת מולו ואני מפחדת לפספס ביוץ כי חודש שעבר הייתי אצל רוםאה אחרת ופספסתי ביוץ

 • + הוסף תגובה
מעקב זקיקים-ביוץ שאני 30/11/2020 16:46
 • היי דר, אני במעקב זקיקים כבר 3 חוד׳ יום 10- זקיק 10 ממ רירית 5.6 היום יום 16-נצפה שאותו זקיק הפך למבנה לא צלול בקוטר 25 ממ. רירית 7.6. ללא נוזל. האם בוודאות זה אומר שלא התרחש ביוץ החודש? יש לי למה ללכת עוד יומיים לבדוק אם נעלם? ללא הורמונים. תודה רבה!

 • + הוסף תגובה
מעקב זקיקים-ביוץ שאני 30/11/2020 18:01
 • בנוסף-יש לציין שאני מודדת חום השחר כבר במשך חודשיים והפעם מתחילת המחזור החום נע ונד בין 35.9-36.2...

 • + הוסף תגובה
המשך עדכון מעקב זקיקים שאני 02/12/2020 09:55
 • שלום ד״ר, היום הייתי שוב בבדיקה. יום 18- ראו שאותו מבנה לא צלול גדל 32 מ״מ להחזר עכור (המורגי?) והרירית ירדה ל6.2 מ״מ ללא נוזל. תוכל לומר לי מזה בדיוק אומר? תודה רבה.

 • + הוסף תגובה
ממתינה לתשובה שאני 02/12/2020 12:49
 • היי ד״ר, כנראה שפספסת את ההודעה שלי. תוכל בבקשה לענות לי?

 • + הוסף תגובה
מעקב זקיקים ד"ר גיל ירושלמי 02/12/2020 12:52
 • הנתונים מרמזיים שהיה ביוץ. אפשר לבצע בדיקת דם לפרוגסטרון - אם מעל 10 - היה ביוץ.

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!